Chamaerops humilis cerifera

Az európai törpe. A legnépszerűbb humilis, a szicíliai vulcano, az igazi törpe cerifera.
Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 13:34

Szépségek.
Képekben.
Első képen lévő kínaimat beviszem a félárnyékba mert megsárgult a sok naptól.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 14:35

Szépségek.
Képekben.
Első képen lévő kínaimat beviszem a félárnyékba mert megsárgult a sok naptól.
Csatolmányok
P1070017.JPG
P1070017.JPG (175.5 KiB) Megtekintve 8290 alkalommal
P1070016.JPG
P1070016.JPG (175.95 KiB) Megtekintve 8290 alkalommal
P1070015.JPG
P1070015.JPG (167.88 KiB) Megtekintve 8290 alkalommal
P1070014.JPG
P1070014.JPG (169.51 KiB) Megtekintve 8290 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.06.25. 14:42

Szépségek.
Képekben.
Első képen lévő kínaimat beviszem a félárnyékba mert megsárgult a sok naptól.
Hirtelen tetted a napra ? (nem szoktattad?) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 15:46

Nem ,már régóta kint vannak.
Mondhatni ikertestvére is elkezdte ezt a sárgulást és szemlátomást és és föld a kettő.
Egyik a tűző napon van a másik félárnyékban.
Utóbbi sokkal szebb.

Ők biztonság kedvéért polikarbonát házban vannak télen ahova szintén besüt a nap d.e-t télen.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 15:52

Ezt a naptól való levélsárgulást olvastam a pálmás könyvben.
Talán ez most tényleg igaz lehet.
Napégés nyoma 1-2 helyen észlelhető náluk de ügye ez is más mint a levélsárgulás és ezt pont a hirtelen bejövő 30-35 fok csinálta ,azóta ilyen.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.06.26. 08:41

Úgy veszem észre, hogy Te is komoly fertőzés áldozata Lettél! ;) De semmi gond, jópáran így vagyunk vele. :lol:
A növényeket célszerű szoktatni a Nap fényéhez. Ezt legegyszerűbben tavasszal tudod megejteni, amikor még "nincs ereje". Ha most kell elkezdened, akkor inkább a borus napokat használd ki a kitelepítésre és a várhatóan derüs napokon inkább pakold vissza a szort fénybe, kérlek! Mivel ez nem kis macera lehet, hogy jobb a következő évet megvárni. A régi levelek, ha nem a tűző napon jöttek, el fognak szép sorba veszni. Ettől nem kell megilyedni, ez teljesen normális. A régi levelek is elmúlnak idővel (fajonként változó a élettartalmuk). Viszont a friss levelek sokkal erősebbek és strapabírobbak lesznek, tehát lesz egy szebb növényed! Van olyan pálmánk, amelyik 4 év alatt lett kiszoktatva a teljes Napra (egyre több fényt kapó helyre került évente), árnyékolt szobából (a 2m-es levélnyelek helyett most 40-50cm-eseket hoz).
Ezek, a saját tapasztalataim, van olyan Kolléga, Aki nem kecmecel ennyit. 8-)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.26. 12:38

Szia Alpha !

Nekem télen is éri őket a nap a polikarbonát házban,sőt ott aztán duplán nap+hőmérséklet is.
Így is állandó ajtó nyitogatás ,szellőztetés volt ettől a gyenge tél miatt.
Én már márc.vége környékén már ki vittem őket és eddig a nemrég 35 fok-tól igen besárgult az összes levelük mindkettőnek.
Sajnos a nagy széltől nem tudom őket védeni ,talán látszik is a az első pálmás képen.
A másik ekkora pálma is elkezdte ezt a sárgulást ,nagyon nem tetszett nekem így bevittem a félárnyékba .
Szinte gyönyörű zöld levelei vannak a másikhoz képest.
Néha én sem tudom mit is csináljak csak tapasztalatot tudok gyűjteni az évek során.
Meg a ti segítségeteket amit köszönők.
Tavaly tény nem volt problémám velük.
Talán a nap sem mindig olyan mint régen.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.06.26. 14:42

A Nap fénye minden áthaladott anyaggal veszit (vagy teljesen elveszt) az erejéből. A policarbonat lemezeket nagyon hamar tönkre tenné az UV (ibolyán túli) fénytartomány, ezért egy vagy mindkét oldalát védelemmel látják el. Ezt a Mi szemünk nem érzékeli viszont a növények nagyon. Az ablaküveg is szűr valamennyit (pláne,ha eleve UV filteres). Így csalóka a tudat, hogy mennyi és milyen fény éri a kedvenceinket.
De, a jó hír, hogy a növények relatív hamar megszokják a természetes fényt. 8-)
Ha egy-két levél sárgul, az simán lehet a természetes elöregedés jele. Amig a friss levelek szépek és egészségesek, addig semmi gond. ;)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.26. 15:17

Most néztem meg őket és mindkettőnek 5-6 új levele lesz.
Ezek szépek és egészségesek.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.06.27. 06:59

A Nap fénye minden áthaladott anyaggal veszit (vagy teljesen elveszt) az erejéből. A policarbonat lemezeket nagyon hamar tönkre tenné az UV (ibolyán túli) fénytartomány, ezért egy vagy mindkét oldalát védelemmel látják el. Ezt a Mi szemünk nem érzékeli viszont a növények nagyon. Az ablaküveg is szűr valamennyit (pláne,ha eleve UV filteres). Így csalóka a tudat, hogy mennyi és milyen fény éri a kedvenceinket.
De, a jó hír, hogy a növények relatív hamar megszokják a természetes fényt. 8-)
Ha egy-két levél sárgul, az simán lehet a természetes elöregedés jele. Amig a friss levelek szépek és egészségesek, addig semmi gond. ;)
Teljes mértékben egyetértek veled! Nem kell aggódni, ha néha egy-két levél valamilyen okból defektes lesz, ha egyébként a pálma egészséges.Én egy hónapja figyelem a ceriferámat, mert két új levele sérülten jött ki, bár az egész növény gyönyörű, s a sarjain is egészséges leveleket hoz. Nem találtam más magyarázatot, mint a néhány hete pusztító jégesőt, amiben cseresznye nagyságú jégdarabok is voltak, s a fábiáni kertemben elég sok kárt okozott. Talán egy ilyen jégdarab találhatta el a fiatal fejlődő leveleket, s ezért haltak el részlegesen. Ma levágtam a két levelet, s örömmel láttam, hogy az újabb három levél már hibátlanul fejlődik.
IMG_1111.JPG
IMG_1111.JPG (228.52 KiB) Megtekintve 8271 alkalommal
IMG_1116.JPG
IMG_1116.JPG (217.15 KiB) Megtekintve 8271 alkalommal
IMG_1117.JPG
IMG_1117.JPG (242.38 KiB) Megtekintve 8271 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.06.27. 07:23

Laci az a két levél még a tél nyomai. Nálam a brahea produkált két hasonlót azóta minden rendben. Esztétikai hiba nincs jelentősége az eredeti élőhelyen is biztos vannak ilyenek.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.06.27. 08:50

Laci az a két levél még a tél nyomai. Nálam a brahea produkált két hasonlót azóta minden rendben. Esztétikai hiba nincs jelentősége az eredeti élőhelyen is biztos vannak ilyenek.
Azt tapasztaltam, hogy ez a tél valamiért a legtöbb pálmámnál ezt a jelenséget okozta, attól függetlenül, hogy takarva volt-e, vagy sem. A nagy Trachyn kívül ( de az egy különleges eset) szinte mindegyik pálmán hasonló nyomok vannak a tavasztól hajtott leveleken. Ez valóban csak esztétikai hiba, de jó lenne rájönni az okára, hogy a jövőben megelőzhető legyen.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.06.27. 09:27

A véleményem hogy vagy akkor sérül amikor még nincs felállítva a csapadékvédelem ősszel, elég későn szoktuk felállítani, vagy a hűvősebb tavasznak köszönhető. A bejutó csapadék okozhatja ami akár megfagyva megnyomhatja a levelek egyes pontját és ott maradandó káérosodást okoz. Nálam az egyik levél közepe a másiknak pedig a vége károsodott, tehát egy ponton a tenyészcsúcsban történt a sérülés. A látszólag szépen telelt aliofoliám néhány levelet követően nagyon csúnya leveleket hozott mostanra talán elnövi majd teszek fel képeket a megfelelő topikba. A tenyészcsúcs hosszantartó csapadékvédelme esetleg megoldást jelenthet részemről nem foglalkozom vele ezek a levelek is részei a növénynek számomra teljes értékű levelek az összhatás a fontos a részleteket meghagyom másnak.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.06.27. 14:46

Laci az a két levél még a tél nyomai. Nálam a brahea produkált két hasonlót azóta minden rendben. Esztétikai hiba nincs jelentősége az eredeti élőhelyen is biztos vannak ilyenek.
Azt tapasztaltam, hogy ez a tél valamiért a legtöbb pálmámnál ezt a jelenséget okozta, attól függetlenül, hogy takarva volt-e, vagy sem. A nagy Trachyn kívül ( de az egy különleges eset) szinte mindegyik pálmán hasonló nyomok vannak a tavasztól hajtott leveleken. Ez valóban csak esztétikai hiba, de jó lenne rájönni az okára, hogy a jövőben megelőzhető legyen.
Lehet hogy igazatok van, s ezek a sérült levelek még a teleltetés következményei. Az a gond ezzel, hogy nálam csak a ceriferán látszik elváltozás, a vele együtt egy polikarbonátházban telelt két alapfaj humilis tökéletes leveleket hozott, s úgyszintén sérülésmentes a tracy. wagnerianus is. Ráadásul nekem úgy rémlik, hogy tavasszal már hozott ép levelet a cerifera, aztán jöttek ezek a sérültek. Ezt viszont nem tudom leellenőrizni, mert egy hónapja villám csapott a számítógépembe, s elveszett az összes kép róla, amit 2013 óta csináltam. A korábbiak megvannak, mert azokat kiírtam dvd-re. Egyébként valóban nem tragédia néhány ilyen levél, s az eredeti élőhelyén sokkal több hibás levele van minden növénynek. Még orchideás korszakomból tudom, hogy a gyűjtők többször is kihangsúlyozták egy-egy élőhelyi beszámolónál, hogy csak kertészeti termesztésben van olyan, hogy teljesen ép növény, az eredeti élőhelyén minden levél sérült, tépett, viharvert, rovar rágott. De nézzétek meg ebben a topikban a yukkákról szóló élőhelyi beszámolókat, hogy azon is milyen csúnyák a növények.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.07.01. 21:10

Laci, nézem a ceriferiát oldalról,fentről ahogy a képen látni,de csak azt tudom megállapítani,nagyon mutatós szép pálma.
2013-14-es tél a Butiámon csinált hasonló hibát,de ma már nem látni belőle semmit. Ez is kinövi.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.07.14. 20:58

Végre sikerült beporozni a ceriferát. A képek készítése óta már nagyobbak a termések. Az alsó képen az "apuka" van.. :D :D :D :D ..a középső lenne ő.
Cerifera termés1.jpg
Cerifera termés1.jpg (891.09 KiB) Megtekintve 8217 alkalommal
Humilis porzó.jpg
Humilis porzó.jpg (1023.11 KiB) Megtekintve 8217 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.08.15. 23:39

A ceriferám új levelei egy picit kezdik visszanyerni az eredeti színt, vagy csak én szeretném úgy látni?
Fotografia7435.jpg
Fotografia7435.jpg (865.65 KiB) Megtekintve 8190 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.24. 18:12

Ez a kis cerifera másod vagy harmad teles nem emlékszem. Tavaly a -14 fokot kibírta a hungarocell kockában most kidőlt a kocka oldala így az elmúlt hetet gyakorlatilag szabadon töltötte. -12 fok a leghidegebb szerintem nem lesz gond amennyiben így van akkor a következő lépcsőnek meglépem a -15 fokot, szerintem valahol itt lehet a vége ez alatt nem érdemes kísérletezni.
DSC05338 (Medium).JPG
DSC05338 (Medium).JPG (113.44 KiB) Megtekintve 8144 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2016.01.24. 21:12

Ez a kis cerifera másod vagy harmad teles nem emlékszem. Tavaly a -14 fokot kibírta a hungarocell kockában most kidőlt a kocka oldala így az elmúlt hetet gyakorlatilag szabadon töltötte. -12 fok a leghidegebb szerintem nem lesz gond amennyiben így van akkor a következő lépcsőnek meglépem a -15 fokot, szerintem valahol itt lehet a vége ez alatt nem érdemes kísérletezni.
DSC05338 (Medium).JPG
Jól teljesített a cerifera, én nem kísérleteznék vele, a -12 is szép "eredmény", a végén még végzetes fagysérülést szenved szegényke :(

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.24. 21:25

Nem kell alábecsülni a teljesítését. Az enyémet 2010 tavaszán ültettem ki, sosem volt vészfűtése, csupán Polistirol lapokkal volt mindíg körbevéve, letakarva, na meg egy-két rétegben körbetekertem padló alá való szigetelőanyaggal. Hosszabb fagyos idő alatt szerintem ez a takarás szintén lehűl, így csak a csapadéktól, széltől védi a pálmát. A 2010/11-es tél keményebb volt, mint a mostani, ha jól emlékszem felénk -18°C is volt akkoriban pár éjszaka és nem lett fagysérülése, ellenben a vele közös takarásban lévő humilisznek elfagyott, begombásodott és tavasszal kijött a közepe, de az is túlélte.


Vissza: “Chamaerops”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 42 vendég