Phoenix canariensis

A legismertebb szárnyalt levelű. Ki ne ismerné a canariensist, vagy a dactyliferát (datolya). Vannak még európaiak és ázsiaiak. Theophrasti, sylvestris stb.
Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.02.09. 22:47

Szerintetek milyen minimumot tud kibírni egy nagyobb (40-50 centi törzsű) phoenix? Piszok hideg jön, és félek, hogy a takarás meg a kábel nem lesz elég szerencsétlennek.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2021.02.09. 23:36

Szerintetek milyen minimumot tud kibírni egy nagyobb (40-50 centi törzsű) phoenix? Piszok hideg jön, és félek, hogy a takarás meg a kábel nem lesz elég szerencsétlennek.
Üdv! Én néha elfelejtem időben bekapcsolni a fűtési és volt már pár órát -2 fok alatt a Phoenix ezteket a rövid időszakokat nyom nélkül kibírja. Azért hosszú távon, egész éjjel, nem hagynám 0 fok alatt.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.02.10. 07:16

-2-őn már ezen a télen mi is túl vagyunk, pár órát kaphatott, remélem nem lesz gond. Viszont ha -15 jön, benn szerintem nem tudom tartani a 0 fokot. Valahogy be kellene a takarásba tenni a kis hősugárzót, de nem sok hely van sajnos.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2021.02.10. 08:00

Nekem bevállt az olajradiátor. Ez használom már 5 éve. Ha nagyon hideg van jól feltekerem a hőszabályzóját. Az én takarásom közel 5m3 de még -20 fokos hidegben is volt bent +3-4 fok.

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.02.10. 09:49

Nekem bevállt az olajradiátor. Ez használom már 5 éve. Ha nagyon hideg van jól feltekerem a hőszabályzóját. Az én takarásom közel 5m3 de még -20 fokos hidegben is volt bent +3-4 fok.
Mekkora teljesítményű az olajradiátorod?
Nekem 8m3-t kell felfűtenem ezért kérdem

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.02.10. 19:44

Betettem a Phoenixhez egy termosztátos hősugárzot 750W-ra állitva. Így az ad extra meleget, ha a kábel már kevés. Szegény Butia capitata, Jubaea meg Sabal palmetto viszont csak a fűtőkábel által biztosított extra hőmerséklettel kell, hogy boldoguljanak, ott lehet lesz a takarás alatt is -4/5.

Szegények jól kifogták első télnek ezt az időt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.12. 00:23

Betettem a Phoenixhez egy termosztátos hősugárzot 750W-ra állitva. Így az ad extra meleget, ha a kábel már kevés. Szegény Butia capitata, Jubaea meg Sabal palmetto viszont csak a fűtőkábel által biztosított extra hőmerséklettel kell, hogy boldoguljanak, ott lehet lesz a takarás alatt is -4/5.

Szegények jól kifogták első télnek ezt az időt.
Bízunk bennük és reménykedünk. Sajnos most, nagyon mást nem tehetsz. ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2021.02.13. 15:50

Betettem a Phoenixhez egy termosztátos hősugárzot 750W-ra állitva. Így az ad extra meleget, ha a kábel már kevés. Szegény Butia capitata, Jubaea meg Sabal palmetto viszont csak a fűtőkábel által biztosított extra hőmerséklettel kell, hogy boldoguljanak, ott lehet lesz a takarás alatt is -4/5.

Szegények jól kifogták első télnek ezt az időt.
Bízunk bennük és reménykedünk. Sajnos most, nagyon mást nem tehetsz. ;)
Saját esetem! Szép napsütéses idő kint -2 C" fok,gondoltam kicsi szellőztetés ráfér a pálmákra és a mellettük lévő cserepesekre. Szerencsém volt,meghibásodott az egyik termosztát és nem kapcsolt ki. Már olyan meleg volt a takarásban mint egy kazánházban +35 C" fok. Nem sérült semmi de tanultam belőle,hogy nem szabad a technikában nagyon megbízni,csak rendszeres felügyelet mellett használjuk.

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2021.02.13. 16:09


Mekkora teljesítményű az olajradiátorod?
Nekem 8m3-t kell felfűtenem ezért kérdem
Max. teljesítménye 2900W. Három fokozata van. Minden fokozat állítható 0-6-ig.
Még a harmadik fokozat sohasem kellett.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.02.15. 06:25

Betettem a Phoenixhez egy termosztátos hősugárzot 750W-ra állitva. Így az ad extra meleget, ha a kábel már kevés. Szegény Butia capitata, Jubaea meg Sabal palmetto viszont csak a fűtőkábel által biztosított extra hőmerséklettel kell, hogy boldoguljanak, ott lehet lesz a takarás alatt is -4/5.

Szegények jól kifogták első télnek ezt az időt.
Bízunk bennük és reménykedünk. Sajnos most, nagyon mást nem tehetsz. ;)
Saját esetem! Szép napsütéses idő kint -2 C" fok,gondoltam kicsi szellőztetés ráfér a pálmákra és a mellettük lévő cserepesekre. Szerencsém volt,meghibásodott az egyik termosztát és nem kapcsolt ki. Már olyan meleg volt a takarásban mint egy kazánházban +35 C" fok. Nem sérült semmi de tanultam belőle,hogy nem szabad a technikában nagyon megbízni,csak rendszeres felügyelet mellett használjuk.
Teljesen igazad van, a technikában csak felügyelet mellett érdemes 100%-ban megbízni.
Egy wi-fi-s hőmérő már sokat tud segíteni ebben!Így ha az már "érdekeset" mutat akkor kell csak ránézni.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.16. 01:59

Teljesen igazad van, a technikában csak felügyelet mellett érdemes 100%-ban megbízni.
Egy wi-fi-s hőmérő már sokat tud segíteni ebben!Így ha az már "érdekeset" mutat akkor kell csak ránézni.
Maradéktalanul Magamban sem bízom. :twisted:
Az alap, hogy mindent kiszámolok még egyszer, ami kritikus. De, az igazán fontos/veszélyes dolgokat, legalább még egy, másik Kollégával is. :lol:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.02.16. 05:55

Teljesen igazad van, a technikában csak felügyelet mellett érdemes 100%-ban megbízni.
Egy wi-fi-s hőmérő már sokat tud segíteni ebben!Így ha az már "érdekeset" mutat akkor kell csak ránézni.
Maradéktalanul Magamban sem bízom. :twisted:
Az alap, hogy mindent kiszámolok még egyszer, ami kritikus. De, az igazán fontos/veszélyes dolgokat, legalább még egy, másik Kollégával is. :lol:
Ez is teljesen igaz, bár jelen esetben a számolás jó volt.
De hát ember tervez...aztán majd kiderül :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Zorka76
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.04.11. 15:24
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Zorka76 » 2021.03.17. 18:57

Sziasztok! Egy phoenixet szeretnék idén szabadlábra helyezni, keresgélem a helyét a kertben. Ki is néztem, hol mutatna legjobban, de félek, kevés a hely... Mekkora helyigénnyel számoljak a takarás számára, ha már terebélyesebb lesz a pálma? 150x150 cm-es alapterületbe beleférhet? Illetve, medencétől mennyire ültessem távol? ( zsalukő szerkezetű) A ház és a medence között 5m van, ha a medencéhez közelebb tenném, elférne a levélzet, viszont kérdés, a gyökerek és a medence mennyire szeretnék egymást?

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2021.03.17. 22:03

Sziasztok! Egy phoenixet szeretnék idén szabadlábra helyezni, keresgélem a helyét a kertben. Ki is néztem, hol mutatna legjobban, de félek, kevés a hely... Mekkora helyigénnyel számoljak a takarás számára, ha már terebélyesebb lesz a pálma? 150x150 cm-es alapterületbe beleférhet? Illetve, medencétől mennyire ültessem távol? ( zsalukő szerkezetű) A ház és a medence között 5m van, ha a medencéhez közelebb tenném, elférne a levélzet, viszont kérdés, a gyökerek és a medence mennyire szeretnék egymást?
Üdv!
A takarás mérete elegendő lesz. Az én Phoenixem is pont 150x150 cm. alapterületű takarásban van.
Az egyik pálma egy meredek domboldaltól kb. 3 méterre van 6 éve. A gyökerek még nem nőttek ki a domb oldalán.
Ezért gondolom 3 méter távolság bőségesen elegendő föld alatti tárgyaktól. Hosszú távon 4 méter átmérővel ajánlatos tervezni a kibontott levélzettel.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.18. 04:50

Sziasztok! Egy phoenixet szeretnék idén szabadlábra helyezni, keresgélem a helyét a kertben. Ki is néztem, hol mutatna legjobban, de félek, kevés a hely... Mekkora helyigénnyel számoljak a takarás számára, ha már terebélyesebb lesz a pálma? 150x150 cm-es alapterületbe beleférhet? Illetve, medencétől mennyire ültessem távol? ( zsalukő szerkezetű) A ház és a medence között 5m van, ha a medencéhez közelebb tenném, elférne a levélzet, viszont kérdés, a gyökerek és a medence mennyire szeretnék egymást?
Üdv!
A takarás mérete elegendő lesz. Az én Phoenixem is pont 150x150 cm. alapterületű takarásban van.
Az egyik pálma egy meredek domboldaltól kb. 3 méterre van 6 éve. A gyökerek még nem nőttek ki a domb oldalán.
Ezért gondolom 3 méter távolság bőségesen elegendő föld alatti tárgyaktól. Hosszú távon 4 méter átmérővel ajánlatos tervezni a kibontott levélzettel.
A takarás mérete, elegendő, ahogyan azt Gábor is írta. A Magam részéről a minél nagyobb alapterület híve Vagyok, Ott viszont a kifűtés is nagyobb energiát igényel.
A gyökerek megtalálják a számukra kínálkozó útvonalakat. Eredeti élőhely is sziklás hegyoldali terület. Azzal sem lesz baj.
Ami a méreteket illeti, Nálunk a levélhossz elérte a 4 m-t. Igaz, hogy a fény felé fordult a növény, nem szabályos kör alapterületű levélzetet nevelve.
Nagyobb gondot látok a kemény levelek és a medence-ház közlekedés között illetve, a talaj áthűlése (medence felől, hacsak télire nincs benne fűtés) miatt.

Zorka76
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.04.11. 15:24
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Zorka76 » 2021.03.18. 21:30

Köszönöm hogy írtatok. Azt hiszem, másik helyet keresek, oda meg majd egy kevésbé hisztis és terebélyes pálma kerül. Muszáj tömeges kitelepítést végeznem, mert a növényeim mérete meghaladta a férjem ingerküszöbét :lol:

Zorka76
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.04.11. 15:24
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Zorka76 » 2021.03.21. 10:09

Új ötletem van :) A másik hely, amit kinéztem, tágasabb, ott nincs közlekedő útvonal. Ámde, arra folytatódik a medence, a gépészeti cuccokkal, egy aknával. Ezt tudnám előnyre váltani azzal, ha extra hidegben felfűtöm az aknát, és onnan kicsit a gyökerek is melegedhetnének? Vagy ez hülyeség, és nézelődjek tovább?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.21. 11:55

Új ötletem van :) A másik hely, amit kinéztem, tágasabb, ott nincs közlekedő útvonal. Ámde, arra folytatódik a medence, a gépészeti cuccokkal, egy aknával. Ezt tudnám előnyre váltani azzal, ha extra hidegben felfűtöm az aknát, és onnan kicsit a gyökerek is melegedhetnének? Vagy ez hülyeség, és nézelődjek tovább?
Lehetséges, hogy jobb hely. Az aknát nem fűteném, inkább a külső oldalára tennék hőszigetelést (xps lemez). Jó pár éve és többen is ültették már a növényeket szigetelő lemezből kialakított ültetőüregbe. Az is egy elképzelhető jó megoldás.
Az, hogy nincs a közlekedési útvonalban, az sokat segít majd a mindennapokban. :mrgreen:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2021.03.21. 14:13

"Alpha" megemlítette a /gyökérzóna/ ültetőgödör szigetelését,
minden kényesebb pálmánál alkalmaztam.
70x70 gödör 5 cm XPS lappal ellátva amit azt látni a képen.
hírdetés 033.jpg
hírdetés 033.jpg (178.97 KiB) Megtekintve 6842 alkalommal
Télen a takarás belső felére esik a gödör széle és így dupla a védelem.

Zorka76
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.04.11. 15:24
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Zorka76 » 2021.03.21. 20:19

Új ötletem van :) A másik hely, amit kinéztem, tágasabb, ott nincs közlekedő útvonal. Ámde, arra folytatódik a medence, a gépészeti cuccokkal, egy aknával. Ezt tudnám előnyre váltani azzal, ha extra hidegben felfűtöm az aknát, és onnan kicsit a gyökerek is melegedhetnének? Vagy ez hülyeség, és nézelődjek tovább?
Lehetséges, hogy jobb hely. Az aknát nem fűteném, inkább a külső oldalára tennék hőszigetelést (xps lemez). Jó pár éve és többen is ültették már a növényeket szigetelő lemezből kialakított ültetőüregbe. Az is egy elképzelhető jó megoldás.
Az, hogy nincs a közlekedési útvonalban, az sokat segít majd a mindennapokban. :mrgreen:
Köszi, kerítek mindenképp szigetelőt, már olvastam itt a fórumon, hogy érdemes betenni :) Csak a meleg jönne már...


Vissza: “Phoenix”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég