Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.06.17. 02:41

Létezik olyan trachy amelyiken porzós és termős virág is jön egyszerre? Ez a fürt virág utolsóként jött a nagy trachyn és sokkal zöldebb a szára mint a porzósoké.
A válasz, határozott igen.
Több ilyen példánnyal is találkoztunk már.

Avatar
xfortunei
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2020.03.22. 11:09
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: xfortunei » 2023.06.18. 14:32

A nagy porzós trachy kivirágzott.
IMG_20230507_123520~2.jpg
Elég hihetetlen, de a porzós nagy trachyn jönnek magok is, pedig direkt két kisebb trachyt is ültettem a nagy mellé , hátha azok termősek lesznek , erre saját maga megoldja. (tavaly virágzott először, akkor 1 porzós fűrtöt hozott, idén vagy tízet plusz ezt a termőst.)
IMG_20230618_142632_HDR.jpg
IMG_20230618_142632_HDR.jpg (131.28 KiB) Megtekintve 1215 alkalommal

tomej
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.10. 16:09
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: tomej » 2023.07.15. 20:21

Üdv.! Lenne egy kérdésem. Két ilyen pálmám van - nagyjából 2 éve vettem cserepesen. Akkor kb. 80 cm környékén voltak. Van egy télikertem - ott telelnek. Tavasztól a teraszon vannak - tél elejéig. De az lett a 'felállás', hogy igen magas lett mindkettő. Mégpedig úgy, hogy maga a növénytörzs nem nagyobb 50-60 cm - nél, de a levélnyelek meg nagyjából 1,2-1,5 m hosszúságúak - így a növények már 2,5 m -nél magasabbak... A fény-hiány okozhatja ezeket az igen hosszú levélnyeleket? Napközben részben árnyékban vannak - de többségében süti a nap. Mégis a legtöbb képen a neten a levélnyél nem több 50-60 cm-nél, nálam meg méter felett... :D És az alsó leveleket sem 'szíjja vissza'... Az összes alsó levél úgy rajta van - ahogy vettem... Még csak nem is sárgul... :D :D

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1030
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2023.07.16. 20:10

Tracyk sem egyformák. Egyik nálam is hosszabb száron hozza a leveleket. A legszebbnek nagy merev levelei vannak és vastag törzse. De tény fényhiánytól nyúlánkabb lesz. De ha minden levele meg van annyira nem érzi rosszul magát.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.07.17. 08:48

Üdv.! Lenne egy kérdésem. Két ilyen pálmám van - nagyjából 2 éve vettem cserepesen. Akkor kb. 80 cm környékén voltak. Van egy télikertem - ott telelnek. Tavasztól a teraszon vannak - tél elejéig. De az lett a 'felállás', hogy igen magas lett mindkettő. Mégpedig úgy, hogy maga a növénytörzs nem nagyobb 50-60 cm - nél, de a levélnyelek meg nagyjából 1,2-1,5 m hosszúságúak - így a növények már 2,5 m -nél magasabbak... A fény-hiány okozhatja ezeket az igen hosszú levélnyeleket? Napközben részben árnyékban vannak - de többségében süti a nap. Mégis a legtöbb képen a neten a levélnyél nem több 50-60 cm-nél, nálam meg méter felett... :D És az alsó leveleket sem 'szíjja vissza'... Az összes alsó levél úgy rajta van - ahogy vettem... Még csak nem is sárgul... :D :D
:D Gondolj arra,hogy akiknél rövid levélnyeles a kenderpálma,az a "nyomi",a tiéd meg makk egészséges! :)
Általában faiskolában tudsz venni élőhelyükről kitépett és cserépbe nyomorgatot pálmát, azoknak kicsi a levélnyele.
Szerintem,nálunk még napon se fejlődik magonc koruktól nevelt pálmáknál , fiatal korban, tömzsi levél. Akkor gondolnánk ám ,csak a betegségre! :lol:
Idővel,azért remélem,ahogy korosodnak az enyémek is ,úgy lesz rövidebb és tömzsibb a koronájuk. :) Nálam se "szíjják vissza" az alsó leveleket :D ,arra gondolj,hogy ezáltal vastagszik majd a törzs! Nem lesz olyan cérnavékony és nyomi ,mint egyeseknél! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.07.17. 22:28

Üdv.! Lenne egy kérdésem. Két ilyen pálmám van - nagyjából 2 éve vettem cserepesen. Akkor kb. 80 cm környékén voltak. Van egy télikertem - ott telelnek. Tavasztól a teraszon vannak - tél elejéig. De az lett a 'felállás', hogy igen magas lett mindkettő. Mégpedig úgy, hogy maga a növénytörzs nem nagyobb 50-60 cm - nél, de a levélnyelek meg nagyjából 1,2-1,5 m hosszúságúak - így a növények már 2,5 m -nél magasabbak... A fény-hiány okozhatja ezeket az igen hosszú levélnyeleket? Napközben részben árnyékban vannak - de többségében süti a nap. Mégis a legtöbb képen a neten a levélnyél nem több 50-60 cm-nél, nálam meg méter felett... :D És az alsó leveleket sem 'szíjja vissza'... Az összes alsó levél úgy rajta van - ahogy vettem... Még csak nem is sárgul... :D :D
:D Gondolj arra,hogy akiknél rövid levélnyeles a kenderpálma,az a "nyomi",a tiéd meg makk egészséges! :)
Általában faiskolában tudsz venni élőhelyükről kitépett és cserépbe nyomorgatot pálmát, azoknak kicsi a levélnyele.
Szerintem,nálunk még napon se fejlődik magonc koruktól nevelt pálmáknál , fiatal korban, tömzsi levél. Akkor gondolnánk ám ,csak a betegségre! :lol:
Idővel,azért remélem,ahogy korosodnak az enyémek is ,úgy lesz rövidebb és tömzsibb a koronájuk. :) Nálam se "szíjják vissza" az alsó leveleket :D ,arra gondolj,hogy ezáltal vastagszik majd a törzs! Nem lesz olyan cérnavékony és nyomi ,mint egyeseknél! :lol:
Sok mindennel egyetértek, amit Boni leírt.
Hozzáfűzném, hogy a Trachycarpus nemzetségbe jó néhány faj, alfaj és most már, fajta is tartozik és ezek keverékei. Ezek megjelenésben, növekedési tempóban jelentős eltérést tudnak mutatni.
Az öreg levelek elszárítása egy fejlődési és tartási körülmények adta összetett folyamat része. Az, hogy Nálad még ott vannak a törzsön, azt bizonyítja, hogy a növényed számára megfelelő a gondoskodás amit kap.
Nálunk, a T. princeps levélnyele 1m körüli, a T. fortunei-é 0,5-0,7m, a T. wagnerianus-é 0,3-0,4m, a T. takil-é 0,4-0,6m, hasonló törzsmagasság mellett.

tomej
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.10. 16:09
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: tomej » 2023.07.19. 00:38

Köszi!!!

bekdan1988
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2023.07.21. 11:38
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: bekdan1988 » 2023.07.23. 07:41

Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni, hogy a csatolt képeken jelentkező tüneteket a kb. 1 hónapja kiültetett pálmán mi okozhatja? A kert déli fekvésű, viszonylag sok napsütés éri a déli-délutáni órákban. A szívlevél ép, a közepe nincs elrohadva.

Előre is köszönöm a segítséget, nagyon bízom benne, hogy sikerül megmenteni.
Csatolmányok
IMG_6799.jpeg
IMG_6799.jpeg (223.73 KiB) Megtekintve 1097 alkalommal
IMG_6800.jpeg
IMG_6800.jpeg (208.27 KiB) Megtekintve 1097 alkalommal
IMG_6801.jpeg
IMG_6801.jpeg (337.96 KiB) Megtekintve 1097 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.07.25. 21:23

Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni, hogy a csatolt képeken jelentkező tüneteket a kb. 1 hónapja kiültetett pálmán mi okozhatja? A kert déli fekvésű, viszonylag sok napsütés éri a déli-délutáni órákban. A szívlevél ép, a közepe nincs elrohadva.

Előre is köszönöm a segítséget, nagyon bízom benne, hogy sikerül megmenteni.
Üdvözlet közöttünk! :mrgreen:

Olyan, mint ami nem jut elég vízhez, cserébe a tűző Nap sugarait kapja, a direkt fényhez való szoktatás nélkül.
Ha Nálunk lenne, szűrt fényt engednék csak rá (pl Raschel hálóból kapna egy árnyékolót). És, télire fűtött takarást is kapna.
Nagy valószínűséggel túléli. ;)

bekdan1988
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2023.07.21. 11:38
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: bekdan1988 » 2023.07.26. 06:32

Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni, hogy a csatolt képeken jelentkező tüneteket a kb. 1 hónapja kiültetett pálmán mi okozhatja? A kert déli fekvésű, viszonylag sok napsütés éri a déli-délutáni órákban. A szívlevél ép, a közepe nincs elrohadva.

Előre is köszönöm a segítséget, nagyon bízom benne, hogy sikerül megmenteni.
Üdvözlet közöttünk! :mrgreen:

Olyan, mint ami nem jut elég vízhez, cserébe a tűző Nap sugarait kapja, a direkt fényhez való szoktatás nélkül.
Ha Nálunk lenne, szűrt fényt engednék csak rá (pl Raschel hálóból kapna egy árnyékolót). És, télire fűtött takarást is kapna.
Nagy valószínűséggel túléli. ;)
Köszönöm a választ. Valószínűleg a tűző nap lesz a baja akkor, mert öntözöm, habár annyira tudatlan vagyok a témában, hogy a pontos vízigényét nem tudom, arra figyelek, hogy ne öntözzem túl. A vízzel most nem lehet baja, mert 2. napja esik. Esetleg abban még tudnál segíteni, hogy milyen gyakran érdemes öntözni, és hány liter vízre van szüksége kb. egy öntözéskor ilyenkor nyáron? Az elszáradt leveleivel kell kezdenem valamit?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.07.28. 06:20


Köszönöm a választ. Valószínűleg a tűző nap lesz a baja akkor, mert öntözöm, habár annyira tudatlan vagyok a témában, hogy a pontos vízigényét nem tudom, arra figyelek, hogy ne öntözzem túl. A vízzel most nem lehet baja, mert 2. napja esik. Esetleg abban még tudnál segíteni, hogy milyen gyakran érdemes öntözni, és hány liter vízre van szüksége kb. egy öntözéskor ilyenkor nyáron? Az elszáradt leveleivel kell kezdenem valamit?
A pontos vízigény a körülmények függvénye.
Általánosságban úgy lehet körülírni, hogy a gyökér környezete ne legyen száraz de, ne is legyen pangóvíz a növény körül. Ez cserépben a nyirkos szó adja vissza legjobban. Mivel a szabadföldi tartásnál, nem látod, mennyi ment keresztül a gyökérzónán, és mennyi rekedt meg ott (hacsak nincs műszered benne), minden tapasztalati úton fog menni.
Kezdjük a talajnál.
Agyagos, nehéz talajnál: már ültetéskor nagy gödröt célszerű készíteni, szivárgó réteggel az alján. sokkal kisebb mennyiséget igényel vízből és tápanyag utánpótlásból.
"Fekete/barna, erdei, normál termőtalaj", esetén nagyjából tudsz a cserepes tartásból következtetni.
Homokos/lösz talajnál, a víz szinte akadálytalanul átsiklik a gyökérzónán. Célszerű "feljavítani". Sok vizet és ésszel(!) de , több tápanyagot is igényel.
Savas - semleges - lúgos talaj. A vízigényt nem de, a tápok milyenséget befolyásolja.
Az ültető gödör és a növény méret, mind része az egyenletnek.
Egyszerűen leírva, nincs mágikus mennyiség. Tovább ront a helyzeten, hogy a túl sok és a túl kevés víz is hasonló tünetekkel kezd jelezni.
Az a jó mennyiség, hol még nem hajtja össze a levélszegmenseket tartósan a növény és a talajfelszín alatt 1-2 cm mélységben picit nedves mindig a földje.

bekdan1988
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2023.07.21. 11:38
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: bekdan1988 » 2023.07.28. 08:15


Köszönöm a választ. Valószínűleg a tűző nap lesz a baja akkor, mert öntözöm, habár annyira tudatlan vagyok a témában, hogy a pontos vízigényét nem tudom, arra figyelek, hogy ne öntözzem túl. A vízzel most nem lehet baja, mert 2. napja esik. Esetleg abban még tudnál segíteni, hogy milyen gyakran érdemes öntözni, és hány liter vízre van szüksége kb. egy öntözéskor ilyenkor nyáron? Az elszáradt leveleivel kell kezdenem valamit?
A pontos vízigény a körülmények függvénye.
Általánosságban úgy lehet körülírni, hogy a gyökér környezete ne legyen száraz de, ne is legyen pangóvíz a növény körül. Ez cserépben a nyirkos szó adja vissza legjobban. Mivel a szabadföldi tartásnál, nem látod, mennyi ment keresztül a gyökérzónán, és mennyi rekedt meg ott (hacsak nincs műszered benne), minden tapasztalati úton fog menni.
Kezdjük a talajnál.
Agyagos, nehéz talajnál: már ültetéskor nagy gödröt célszerű készíteni, szivárgó réteggel az alján. sokkal kisebb mennyiséget igényel vízből és tápanyag utánpótlásból.
"Fekete/barna, erdei, normál termőtalaj", esetén nagyjából tudsz a cserepes tartásból következtetni.
Homokos/lösz talajnál, a víz szinte akadálytalanul átsiklik a gyökérzónán. Célszerű "feljavítani". Sok vizet és ésszel(!) de , több tápanyagot is igényel.
Savas - semleges - lúgos talaj. A vízigényt nem de, a tápok milyenséget befolyásolja.
Az ültető gödör és a növény méret, mind része az egyenletnek.
Egyszerűen leírva, nincs mágikus mennyiség. Tovább ront a helyzeten, hogy a túl sok és a túl kevés víz is hasonló tünetekkel kezd jelezni.
Az a jó mennyiség, hol még nem hajtja össze a levélszegmenseket tartósan a növény és a talajfelszín alatt 1-2 cm mélységben picit nedves mindig a földje.
A talaj agyagos, ültetéskor kavics réteget raktam az aljára, hogy a víz el tudjon szivárogni. Hasznos infó volt, köszönöm!

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.07.29. 14:18

Nálam hasonló tünetekkel ment ki egy ilyen pálma pár éve. Tavasszal kiültettem és belocsoltam, sajnos jött egy esős időszak és kirohadt a gyökere. A levelek egy része még zöld volt de amikor kiszedtem a földből a gyökérzet teljesen el volt fonnyadva és vízbe tocsogott. Mivel sokan köztük én is elkövetjük azt a hibát, hogy a kinőtt cserépből kivett gyôkérlabdát egyszerűen egy hasonló méretű lyukba tesszük és jól belocsoljuk. Csak az a baj, hogy sokszor ilyenkor a környező talaj nem ereszti át a vizet ott pang a gyökérzet a saras iszapos földbe. Nálam legalábbis ez a leggyakoribb ok ha kimegy egy növény. Síma virágföldet is ha meglocsolod annyi vizet felvesz, hogy egy 20as cseréppel badizni lehetne, ha az szobanövény és beltérre kerül szinte biztos kirohad. Kültéren annyival több esélye van, hogy a Nap tűzi a földet és jóval hamarabb kiszárad a vizes tömör talaj plusz a naptól gyorsabban porlik , erodál. Én ha legközelebb kiültetek valamit , előtte teszt alá vetem belocsolással a gödröt ,hogy mennyire jól ereszti át a vizet.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2023.08.04. 19:16

Sziasztok!

Otthon hol lehet értelmesebb meretű (legalább 50-60 centis törzsű) trachyt beszerezni?

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2023.08.04. 20:05

Sziasztok!

Otthon hol lehet értelmesebb meretű (legalább 50-60 centis törzsű) trachyt beszerezni?
Mármint ár/érték arányban kit ajánlotok?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.08.06. 06:39

Sziasztok!

Otthon hol lehet értelmesebb meretű (legalább 50-60 centis törzsű) trachyt beszerezni?
Mármint ár/érték arányban kit ajánlotok?
Már szinte Mindenki pénzt lát a pálmákban, a tartási hely közelében lévő kereskedést lehet érdekes megnézni.
A fórum szabályzata miatt, maximum privátban mondanám el, hogy melyik "nagy cégekkel" égettük meg Magunkat.
Viszont, több tag is foglalkozik értékesítéssel.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2023.08.06. 23:18

Sziasztok!

Otthon hol lehet értelmesebb meretű (legalább 50-60 centis törzsű) trachyt beszerezni?
Mármint ár/érték arányban kit ajánlotok?
Már szinte Mindenki pénzt lát a pálmákban, a tartási hely közelében lévő kereskedést lehet érdekes megnézni.
A fórum szabályzata miatt, maximum privátban mondanám el, hogy melyik "nagy cégekkel" égettük meg Magunkat.
Viszont, több tag is foglalkozik értékesítéssel.
Privátban is jó, hova ne menjek, megköszönöm.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.08.11. 02:27

Privátban is jó, hova ne menjek, megköszönöm.
Küldtem.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2023.09.06. 20:38

Szia!

Köszönöm szépen, így 3 hét után megtaláltam!

Lehet csak tavasszal veszem meg őket, kertrendezés felfüggesztve most, mert van egy idióta szomszédunk, aki éppen fel akar főleg engem (de ha én bukok, bukik az egész sorház is) jelenteni :x

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.09.07. 08:51

Szia!

Köszönöm szépen, így 3 hét után megtaláltam!

Lehet csak tavasszal veszem meg őket, kertrendezés felfüggesztve most, mert van egy idióta szomszédunk, aki éppen fel akar főleg engem (de ha én bukok, bukik az egész sorház is) jelenteni :x
Nem értem,hogy miért akar feljelenteni,a közös vízből locsolod a növényeidet,vagy beárnyékol neki?
Nálunk úgy van,hogy a lakóközösség szavazza meg,legyen- e kiskert és ,ha lehet,akkor locsolható-e a közösen fizetett vízből.
Társasházaknál,de kertes házaknál is mindig van egy-egy irigy,kötekedő vagy értetlen szomszéd...sajnos!Nincs kivétel! 8-)
Van,akinek a napsütés a fontos,másnak az árnyék!Közös megegyezésre kell jutni,ha lehet 8-) és van értelme vitatkozni idiótákkal! ;) :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég