Araucaria araucana / Chilei araukária

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Marcsello
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.02.20. 10:51
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Marcsello » 2021.02.22. 13:57

A Chilei araukáriával / Araucaria araucana / kapcsolatos képek, kérdések, tapasztalatok.
Egyéb araukária félék.
Kedves Tagok,

új vagyok, a chilei fenyővel kapcsolatban kérdeznék. Kaptam 2 magot, amiket előírás szerint próbáltam csíráztatni, vagyis áztattam ültetés előtt 2 napig, aztán pedig ültetés, és sötét, minimum 20 fok meleg helyen csírázás várás, ahogy írta az útmutató. Én így tettem. Folyamatosan nedvesen tartva a magokat. Ennek 2 hónapja, de inkább több. Semmi sem történt. Tegnap hirtelen felindulásból, és mert nézegettem itt a fotókat a fórumon, kiszedtem a magokat a földből. Ugyanúgy néznek ki, semmi bajuk, talán meg van repedve rajtuk a külső burok. Szépen lemostam őket, és visszatettem földbe, de most nem tettem le 2 cm mélyre, ahogy anno írták, hanem a kis farkincájuk kilóg a talajból, ahogy itt is láttam némely csírázós fotón.
Tanácsot kérek, hogy melyik módszer a jó? Van még remény, h kicsíráznak? Köszi előre is a válaszokat.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2022.01.04. 12:05

Szia!

Talán tudok segíteni neked. Az Araucaria araucana magja száradás érzékeny, de nem szárad ki könnyen, ebből adódóan nem is nedvesedik könnyen áztatás során, illetve áztatás után ott, ahol kellene a csírázás elősegítéséhez. Belefutottam a problémába, amiről beszélsz korábban, csak nem volt 2 hónapra elegendő türelmem, hogy várjak a magok reakciójára.
A magok külső burka és a tápszövet között van egy nagyon vékony vízzáró burok, ami akadályozza a vízfelvételét az embriónak. Számtalan alkalommal szedtem már szét araucaria magokat, volt, hogy kíváncsiságból, volt, hogy dühömben az eseménytelen heteket követően, amikor nem csíráztak. A magnak az alsó elkeskenyedő végénél óvatosan húzd felfelé rétegről rétegre a mag burkot olyan 1-1,5 cm hosszon (tovább nem is tudnád nagyon, mer nem nedvesedik teljesen a burok további része, körömmel ki tudod kezdeni, ha már rendesen meg van nedvesedve). Bele fogsz botlani a már fent említett papír vékonyságú burokba. Azt is nagyon óvatosan körömmel ki tudod bontani, ki tudod nyitni. Amit alatta találsz, az a tápszövet lesz egy kicsi pórussal, amin keresztül a gyökérkezdemény ki fog bújni.
Mire figyelj még:
-Ha a tápszövet élénk fehér, akkor a mag él és virul, a vízzáró réteg nem engedte át a nedvességet, Ha a megbontott állapotban teszed vissza egy nem fertőzött (friss virágföld is megteszi) talajba, 1-2 héten belül kibújik a pici a magból. Semmi baja nem lesz. Volt, hogy nem kelt nekem sem egy sem jódarabig, meguntam, szétszedtem, visszaraktam, 10 magból 8 kikelt utána. (Ha a tápszövet nedvességet tud felvenni, akkor a csírázás elindul)
-Ha a tápszövet kékesen fakó fehér, matt fényű, akkor a tápszövet elhalt, de a szövet elhalás nem régen történt, van esély arra, hogy az embrió még életben van. Megér egy próbát.
-Ha a tápszövet már barna foltos (ha a fehér alapszínen jön ki, az nem baj) teljesen barna vagy sötét színezetű, akkor a mag már halott volt akkor is, amikor kaptad. Egyszer így vertek át Araucaria angustifolia magokkal. Azt küldtek, amit kértem, csak döglötten. Bolond hozzáállás néhány ebay eladónál, hogy addig árulnak valamit, amíg el nem fogy, akkor is, ha már elpusztult időközben.

Megjegyzés: A Ginkgo biloba ugyanezzel a problémával küzd. Vetés előtt az összes magot megtöröm óvatosan, mint a diót szokás. A talajba pedig úgy kerülnek, hogy a magon belül található hártya érintkezzen a talajjal vízfelvétel okán. (Ha a tápszövet nedvességet tud felvenni, akkor a csírázás elindul) Amelyik él az mind ki szokott kelni 3-4 héten belül ilyenkor. Vagy perlibe teszem nedvesítéssel, és ott keltetem ki őket (Araucaria magoknál is szoktam). Biztonságosabbnak találtam a csírázás első szakaszában, mint földbe tenni a magokat egyből.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.02.23. 13:40

Szia!

Talán tudok segíteni neked. Az Araucaria araucana magja száradás érzékeny, de nem szárad ki könnyen, ebből adódóan nem is nedvesedik könnyen áztatás során, illetve áztatás után ott, ahol kellene a csírázás elősegítéséhez. Belefutottam a problémába, amiről beszélsz korábban, csak nem volt 2 hónapra elegendő türelmem, hogy várjak a magok reakciójára.
A magok külső burka és a tápszövet között van egy nagyon vékony vízzáró burok, ami akadályozza a vízfelvételét az embriónak. Számtalan alkalommal szedtem már szét araucaria magokat, volt, hogy kíváncsiságból, volt, hogy dühömben az eseménytelen heteket követően, amikor nem csíráztak. A magnak az alsó elkeskenyedő végénél óvatosan húzd felfelé rétegről rétegre a mag burkot olyan 1-1,5 cm hosszon (tovább nem is tudnád nagyon, mer nem nedvesedik teljesen a burok további része, körömmel ki tudod kezdeni, ha már rendesen meg van nedvesedve). Bele fogsz botlani a már fent említett papír vékonyságú burokba. Azt is nagyon óvatosan körömmel ki tudod bontani, ki tudod nyitni. Amit alatta találsz, az a tápszövet lesz egy kicsi pórussal, amin keresztül a gyökérkezdemény ki fog bújni.
Mire figyelj még:
-Ha a tápszövet élénk fehér, akkor a mag él és virul, a vízzáró réteg nem engedte át a nedvességet, Ha a megbontott állapotban teszed vissza egy nem fertőzött (friss virágföld is megteszi) talajba, 1-2 héten belül kibújik a pici a magból. Semmi baja nem lesz. Volt, hogy nem kelt nekem sem egy sem jódarabig, meguntam, szétszedtem, visszaraktam, 10 magból 8 kikelt utána. (Ha a tápszövet nedvességet tud felvenni, akkor a csírázás elindul)
-Ha a tápszövet kékesen fakó fehér, matt fényű, akkor a tápszövet elhalt, de a szövet elhalás nem régen történt, van esély arra, hogy az embrió még életben van. Megér egy próbát.
-Ha a tápszövet már barna foltos (ha a fehér alapszínen jön ki, az nem baj) teljesen barna vagy sötét színezetű, akkor a mag már halott volt akkor is, amikor kaptad. Egyszer így vertek át Araucaria angustifolia magokkal. Azt küldtek, amit kértem, csak döglötten. Bolond hozzáállás néhány ebay eladónál, hogy addig árulnak valamit, amíg el nem fogy, akkor is, ha már elpusztult időközben.

Megjegyzés: A Ginkgo biloba ugyanezzel a problémával küzd. Vetés előtt az összes magot megtöröm óvatosan, mint a diót szokás. A talajba pedig úgy kerülnek, hogy a magon belül található hártya érintkezzen a talajjal vízfelvétel okán. (Ha a tápszövet nedvességet tud felvenni, akkor a csírázás elindul) Amelyik él az mind ki szokott kelni 3-4 héten belül ilyenkor. Vagy perlibe teszem nedvesítéssel, és ott keltetem ki őket (Araucaria magoknál is szoktam). Biztonságosabbnak találtam a csírázás első szakaszában, mint földbe tenni a magokat egyből.
Szia "Amsh"!
Tudás és tapasztalat átadása csillagos ötös! :D Köszönöm a megosztást,lehet tanulni ! :)

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Araucaria araucana / Chilei araukária

HozzászólásSzerző: Amsh » 2022.09.01. 15:03

Kedves Midenki!
Itt lesz a szemléltető példa is. Idén úgy néz ki, hogy nem vertek át az Araucaria angustifolia magokkal. A fent leírtakat elvégeztem a magokkal némi módosítás mellett. Most nem áztattam be a magokat, hogy ki tudjam bontani a végeket, hanem éles késsel levágtam mindegyiknek a végét. Az egyiknek belevágtam a tápszövetébe is, na ez később lesz érdekes. A vágás előtt és után híg domesztoszos vízben áztattam a magokat, hogy a vágásból származó sérülés ne segítse elő a fertőzések kialakulását. Végül 5 órát álltak a magok sima vízben biztos, ami biztos, hogy a domesztoszt kimossam amennyire csak lehet. Ahogy azt talán korábban írtam, a magok bekerültek vákuum tasakba nedves állapotukban résnyire nyitott tasak szájadékkal. Az első kelések kb. egy hét múlva kezdődtek el.
302338672_1083759422270216_522085840495615154_n.jpg
302338672_1083759422270216_522085840495615154_n.jpg (495.94 KiB) Megtekintve 1096 alkalommal
Úgy tűnik, hogy a fertőtlenítések nem tudták kiirtani az összes kórokozót főleg a gombákra való tekintettel, volt legalább 5 olyan mag, ahol gombás fertőzés jött ki, ebből 2 kicsirázott, és csak az egyiket tudtam megmenteni (0,8 L forró vízben beáztattam egy kamilla filtert, ennek a 4x hígítását használva 3-4 órára beáztattam a fertőzött magot, és visszaszorította annyira a fertőzést, hogy az embrió túléljen).

Annál a magnál, aminek a tápszövet végét levágtam csodával határos módon nem csak nem kapott fertőzést, hanem 1 hónap múlva az embrió is kikelt belőle meglepetésemre.
302634262_2410823109057047_3614243380472948115_n.jpg
302634262_2410823109057047_3614243380472948115_n.jpg (525.95 KiB) Megtekintve 1096 alkalommal
A növények jól vannak. Ez a faj nagyságrendekkel gyorsabban nő, mint az Araucaria araucana. A télállósága valahol -15 °C körül van, de le kell tesztelni még a hazai viszonyok között. Ezek a növények mennek be a botanikus kertbe, talán 1-2 darabot megtartok belőle kísérletezésre, rendeltem készítményt mikorrhiza gombákkal és baktérium tenyészettel, mert sokkal komolyabban igényli, mint a Csílei rokona a partnereket.
302096845_767680371184623_4268658680953383492_n.jpg
302096845_767680371184623_4268658680953383492_n.jpg (658.68 KiB) Megtekintve 1096 alkalommal
291987126_745792423429863_8260721620389753526_n.jpg
291987126_745792423429863_8260721620389753526_n.jpg (780 KiB) Megtekintve 1096 alkalommal


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég