Télálló kaktuszok

Tüskés csoport. Oszlopos, medvetalp, bokros, sivatagi, hegyvidéki, télálló, hidegházi, bármi, ami kaktusz.
Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2019.01.21. 17:31

Én idén semmilyen csapadék védelmet nem adtam a kaktuszoknak, főleg opuntiák (több féle) jól bírják.
Nem is kell, viszonylag változatos több fajból álló kaktuszkertet lehet létrehozni idehaza.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.01.24. 09:19

Én idén semmilyen csapadék védelmet nem adtam a kaktuszoknak, főleg opuntiák (több féle) jól bírják.
Mint Norbi írta,sok faj megvan csapadékvédelem nékül, de a fagytűrők azok igénylik a szárazon, tehát valamelyik csapadékot kap télen, akkor romolhat a fagytűrése. Tudni kell melyik faj , vagy típus fagytűrő és melyik télálló.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.01.24. 09:31

Én idén semmilyen csapadék védelmet nem adtam a kaktuszoknak, főleg opuntiák (több féle) jól bírják.
Mint Norbi írta,sok faj megvan csapadékvédelem nékül, de a fagytűrők azok igénylik a szárazon, tehát valamelyik csapadékot kap télen, akkor romolhat a fagytűrése. Tudni kell melyik faj , vagy típus fagytűrő és melyik télálló.
Zoli! Van tapasztalatod,hogy a C. spinosior mennyire bírja a téli nedvességet,bizonsággal kiültethető csapadékvédelem nélkül is?
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.01.25. 09:13

Én idén semmilyen csapadék védelmet nem adtam a kaktuszoknak, főleg opuntiák (több féle) jól bírják.
Mint Norbi írta,sok faj megvan csapadékvédelem nékül, de a fagytűrők azok igénylik a szárazon, tehát valamelyik csapadékot kap télen, akkor romolhat a fagytűrése. Tudni kell melyik faj , vagy típus fagytűrő és melyik télálló.
Zoli! Van tapasztalatod,hogy a C. spinosior mennyire bírja a téli nedvességet,bizonsággal kiültethető csapadékvédelem nélkül is?
Szia Nelli!
Igen van vele tapasztalatom, nem nagyon bírja a téli csapadék miatt, sőt a hosszan tartó hideget sem, még szàraz körülmények között sem. :roll:
2016-2017-es télen a csap.védelemmel telelők is kipusztultak. Egy ismerősöm homokterületen (Sàndorfalva külterületén)évekig nevelt C. spinosiort mindenféle védelem nélkül, úgy is nrveztük, hogy 'strapabíró' spinosior, de azon ahosszú télen kifagytak a méteres spinosior bokrai. A C. leptocaulis C davissi sokkal jobban bírják.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.01.28. 11:12

Zoli! Van tapasztalatod,hogy a C. spinosior mennyire bírja a téli nedvességet,bizonsággal kiültethető csapadékvédelem nélkül is?
Szia Nelli!
Igen van vele tapasztalatom, nem nagyon bírja a téli csapadék miatt, sőt a hosszan tartó hideget sem, még szàraz körülmények között sem. :roll:
2016-2017-es télen a csap.védelemmel telelők is kipusztultak. Egy ismerősöm homokterületen (Sàndorfalva külterületén)évekig nevelt C. spinosiort mindenféle védelem nélkül, úgy is nrveztük, hogy 'strapabíró' spinosior, de azon ahosszú télen kifagytak a méteres spinosior bokrai. A C. leptocaulis C davissi sokkal jobban bírják.
Köszi,akkor marad cserépben egyelőre! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2019.01.30. 18:47

Zoli! Van tapasztalatod,hogy a C. spinosior mennyire bírja a téli nedvességet,bizonsággal kiültethető csapadékvédelem nélkül is?
Szia Nelli!
Igen van vele tapasztalatom, nem nagyon bírja a téli csapadék miatt, sőt a hosszan tartó hideget sem, még szàraz körülmények között sem. :roll:
2016-2017-es télen a csap.védelemmel telelők is kipusztultak. Egy ismerősöm homokterületen (Sàndorfalva külterületén)évekig nevelt C. spinosiort mindenféle védelem nélkül, úgy is nrveztük, hogy 'strapabíró' spinosior, de azon ahosszú télen kifagytak a méteres spinosior bokrai. A C. leptocaulis C davissi sokkal jobban bírják.
Köszi,akkor marad cserépben egyelőre! ;) :)
A spinosior valóban csapadék érzékeny, és a -20 fokkal is hadilábon áll. Vannak telek melyeket túlél de hosszú távon nem érdemes tervezni. A leptocaulis is határeset a -20 fokban nagyon erőteljesen visszafagyott képes volt regenerálodni és gyorsan nő. Részemről nem szeretem és kiirtottam nagyon könnyen törnek le a szártagok és nagyon veszélyesen bele tudnak állni az ember kezébe. A davisii mindent kibír és talán az egyik legszebb télálló cylindropuntia.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.01.31. 13:19

Eleken volt egy Cyl. leptocaulis tövem, ami 2007-től 2017-ig nagyon szépen telelt. Lehetett akár milyen tél,kapott töbszőr -20-nál hidegebbet is. Már méter feletti tő volt. 2017 hosszú tele érintette rosszul. A gyökere fagyott el, mert 2 évre rá még tavaly tavasszal is tudtam gyökereztetni àgat róla. Amúgy több ismeretlen élőhelyi típusa került az orszàgba. A hosszabb tövisűek fagyérzékrnyebbnek bizonyúltak(ezt egy kaktuszos ismerősöm figyelte meg a leptocaulisnál, és egy hosszabb tövisű kleiniae-nél ami szintén fagyérzékenyebb déli típusa volt).
A davisi valóban gyönyörű szalmasárga töviseivel.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.03. 06:24

A spinosior valóban csapadék érzékeny, és a -20 fokkal is hadilábon áll. Vannak telek melyeket túlél de hosszú távon nem érdemes tervezni. A leptocaulis is határeset a -20 fokban nagyon erőteljesen visszafagyott képes volt regenerálodni és gyorsan nő. Részemről nem szeretem és kiirtottam nagyon könnyen törnek le a szártagok és nagyon veszélyesen bele tudnak állni az ember kezébe. A davisii mindent kibír és talán az egyik legszebb télálló cylindropuntia.
Az eleki Cyl. leptocaulis klón a csongrádi kertünkben idén télen, a termése pirosra színesedik, a havas háttérrel és a zöld szártagjaival nagyon kontrasztos: ;) :) :D
Most már nincs itt hó(egyenlőre :? ), de az idei télen készült ez a fotó, idén töménytelen mennyiség esett, mint máskor 2-3 télen.
20190113_131332.jpg
20190113_131332.jpg (169.76 KiB) Megtekintve 9925 alkalommal
20190113_131338.jpg
20190113_131338.jpg (166.06 KiB) Megtekintve 9925 alkalommal
20190113_131352.jpg
20190113_131352.jpg (163.58 KiB) Megtekintve 9925 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.03. 06:30

Opuntia cyclodes, nagyon strapabíró, a 2016-2017-es télen is jól szerepelt, nagyon mutatósak a szalmasárga tövisei, az egyik kedvenc opuntia-m :lol: , az engelmannii formakörbe tartozó faj, hátterében Yucca constricta-k...
20190113_131504-constricta.jpg
20190113_131504-constricta.jpg (160.75 KiB) Megtekintve 9928 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.03. 06:33

Szeretem ha egy télálló kaktusz nem fekszik le a tél folyamán, van ez a déli Opuntia phaeacantha variáns, ez biztatóan tartja magát, B. Janitól, egy szegedi gyűjtőtől kaptam, nála a fóliája alatt méter magasságú tövei voltak.
20190113_131810-elata-kern.jpg
20190113_131810-elata-kern.jpg (186.8 KiB) Megtekintve 9932 alkalommal
Nálunk is magasabb volt, tavaly nyáron került a végleges helyére, kénytelen voltam több szártagjától megszabadítani, hogy össze ne törjem :? , így a felső szártagokat le kellett vágnom a tőről. Így is eléggé jó súlyban volt az áttelepítéshez. Idén már nőhet métereket. :lol:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.02.03. 13:53

A spinosior valóban csapadék érzékeny, és a -20 fokkal is hadilábon áll. Vannak telek melyeket túlél de hosszú távon nem érdemes tervezni. A leptocaulis is határeset a -20 fokban nagyon erőteljesen visszafagyott képes volt regenerálodni és gyorsan nő. Részemről nem szeretem és kiirtottam nagyon könnyen törnek le a szártagok és nagyon veszélyesen bele tudnak állni az ember kezébe. A davisii mindent kibír és talán az egyik legszebb télálló cylindropuntia.
Az eleki Cyl. leptocaulis klón a csongrádi kertünkben idén télen, a termése pirosra színesedik, a havas háttérrel és a zöld szártagjaival nagyon kontrasztos: ;) :) :D
Most már nincs itt hó(egyenlőre :? ), de az idei télen készült ez a fotó, idén töménytelen mennyiség esett, mint máskor 2-3 télen.
20190113_131332.jpg
20190113_131338.jpg
20190113_131352.jpg
Ezek a képek bizonyítják, hogy valóban télálló a kerted. Nagyon szép!

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.02.03. 17:11

Nem kaptak védelmet nálam sem, egyelőre jól bírják.
kaktusz.jpg
kaktusz.jpg (100.2 KiB) Megtekintve 9922 alkalommal

Csak a kenderpálma, a kényesebb jukkák (faxoniana, rostrata, treculeana, gloriosa superba ) kaptak védelmet.
(kép felső szélén picit látszanak is a takarások)

Egyelőre enyhe tél volt (bár tavaly is március volt a legdurvább)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.05. 11:06

A spinosior valóban csapadék érzékeny, és a -20 fokkal is hadilábon áll. Vannak telek melyeket túlél de hosszú távon nem érdemes tervezni. A leptocaulis is határeset a -20 fokban nagyon erőteljesen visszafagyott képes volt regenerálodni és gyorsan nő. Részemről nem szeretem és kiirtottam nagyon könnyen törnek le a szártagok és nagyon veszélyesen bele tudnak állni az ember kezébe. A davisii mindent kibír és talán az egyik legszebb télálló cylindropuntia.
Az eleki Cyl. leptocaulis klón a csongrádi kertünkben idén télen, a termése pirosra színesedik, a havas háttérrel és a zöld szártagjaival nagyon kontrasztos: ;) :) :D
Most már nincs itt hó(egyenlőre :? ), de az idei télen készült ez a fotó, idén töménytelen mennyiség esett, mint máskor 2-3 télen.
20190113_131332.jpg
20190113_131338.jpg
20190113_131352.jpg
Ezek a képek bizonyítják, hogy valóban télálló a kerted. Nagyon szép!
Köszönöm Laci a dicséretet. ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.05. 11:09

Nem kaptak védelmet nálam sem, egyelőre jól bírják.
kaktusz.jpg

Csak a kenderpálma, a kényesebb jukkák (faxoniana, rostrata, treculeana, gloriosa superba ) kaptak védelmet.
(kép felső szélén picit látszanak is a takarások)

Egyelőre enyhe tél volt (bár tavaly is március volt a legdurvább)
A kaktuszok a tavalyi télen sem sérültek, ez még nem volt tél, a téli nedvesség az ami problémás lehet, de jó laza talajú kertben nincs gond . 8-)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.02.07. 09:25

Sajna laza talaj nem jellemző nálunk. Talán majd -ha keményebb tél lesz- szelektálódnak és az ellenállók maradnak, mindent nem tudok védeni...
Teleltetőm sem az igazi, ott is elég erős a kiválasztódás....

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.02.07. 15:15

Sajna laza talaj nem jellemző nálunk. Talán majd -ha keményebb tél lesz- szelektálódnak és az ellenállók maradnak, mindent nem tudok védeni...
Teleltetőm sem az igazi, ott is elég erős a kiválasztódás....
Gondolom 8-) ,a sziklakert építésénel azért némiképp tudtál lazítani a talajon! :)
Igazából "termőföldes sóderben" ( sóder,minimális termőföld vagy komposzt tartalommal) gondolkodom úgy kb. 30 cm -es vastagságban. :)
Azt még nem tudom,hogy teszek-e a sóderes réteg alá drénréteget is,mert lejtős a telek,ezért a drénréteg sztem el is hagyható.
Mostanra oda jutottam a gondolataimmal,hogy az agrofóliát vagy geotextilt elhagyom. ;)
Ha jól emlékszem :roll: ,nagyon alaposan átgondolva készítetted a kaktuszkerted,szóval bízom benne,hogy a többségük megmarad! ;)
Esetleg a földkeverék arányait nem tolerálhatja pár "nevenincs" kaktusz,amik szépen szelektálódnak.
Sóderes talaj hamarabb kiszárad és több kaktuszfaj jobban áttelel szárazabb földben,mintha javarészt aprószemcsés agyagos vagy tőzeges közegben lennének hosszú ,fagyos időszakon át.
Fajtanév alapján érdemes válogatni,sajnos kevés az írott információforrás ilyen témában és tapasztalatot pedig csak fórumon, vagy ismerőstől tudunk szerezni,esetleg majd utólag a saját tanulólecke... 8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.08. 09:27

Sajna laza talaj nem jellemző nálunk. Talán majd -ha keményebb tél lesz- szelektálódnak és az ellenállók maradnak, mindent nem tudok védeni...
Teleltetőm sem az igazi, ott is elég erős a kiválasztódás....
A talaj nálunk is rendkívül kötött, de kis anyagi ráfordítással lazítható a talaj, csupán, homokra és némi sóderre van szükség, vagy jó kis kőzúzalékra :) . A másik egy déli lejtő kiképzése ;) , mert hiába laza a talajunk, ha a kert mélyebb pontján ott áll meg a víz nagy esőzések idején.
Ez mind mind fontos szempont, hogy változatos kaktuszkertünk legyen, mert nem csak az Opuntia humifusa és néhány O.phaeacantha a cél, mérsékelt övön amúgy ilyen laza talajon élnek kaktusz az USA-ban, kiszögeléseken ahol nincs növény konkurenciájuk, hasonló mennyiségű csapadékú területen mint hazánkban, mert az a préri öv!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.08. 09:37

Sajna laza talaj nem jellemző nálunk. Talán majd -ha keményebb tél lesz- szelektálódnak és az ellenállók maradnak, mindent nem tudok védeni...
Teleltetőm sem az igazi, ott is elég erős a kiválasztódás....
Gondolom 8-) ,a sziklakert építésénel azért némiképp tudtál lazítani a talajon! :)
Igazából "termőföldes sóderben" ( sóder,minimális termőföld vagy komposzt tartalommal) gondolkodom úgy kb. 30 cm -es vastagságban. :)
Azt még nem tudom,hogy teszek-e a sóderes réteg alá drénréteget is,mert lejtős a telek,ezért a drénréteg sztem el is hagyható.
Mostanra oda jutottam a gondolataimmal,hogy az agrofóliát vagy geotextilt elhagyom. ;)
Ha jól emlékszem :roll: ,nagyon alaposan átgondolva készítetted a kaktuszkerted,szóval bízom benne,hogy a többségük megmarad! ;)
Esetleg a földkeverék arányait nem tolerálhatja pár "nevenincs" kaktusz,amik szépen szelektálódnak.
Sóderes talaj hamarabb kiszárad és több kaktuszfaj jobban áttelel szárazabb földben,mintha javarészt aprószemcsés agyagos vagy tőzeges közegben lennének hosszú ,fagyos időszakon át.
Fajtanév alapján érdemes válogatni,sajnos kevés az írott információforrás ilyen témában és tapasztalatot pedig csak fórumon, vagy ismerőstől tudunk szerezni,esetleg majd utólag a saját tanulólecke... 8-)
Nelli,
Sokáig én is így gondoltam ezt vallottam, de egy nagyon meredek lejtőn, ahol alatta van a drénréteg, még viszonylag gazdag talaj is nagyon jó a kaktuszok számára. Egy télálló kaktuszos barátom kaktuszai Pilisszentlászlón a hegyen vannak egy szép nagy terület déli lejtőjén, természetes drénréteg az alja, itt erdei savanyú talajban méteres Echinocereus telepek, Mamillaria-k(meiacantha), Coryphantha/Esobaria gyepei nőnek évtizedek óta, sok más Új-Mexikói, Utah-i, Kaliforniai fajjal. Nagyon látványos kert! A finomabb lejtőket viszont jó lazítani kicsit a talajt, és mivel az a cél, hogy minél több és változatosabb faj legyen érdemes, megtenni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.02.08. 11:37

Nelli,
Sokáig én is így gondoltam ezt vallottam, de egy nagyon meredek lejtőn, ahol alatta van a drénréteg, még viszonylag gazdag talaj is nagyon jó a kaktuszok számára. Egy télálló kaktuszos barátom kaktuszai Pilisszentlászlón a hegyen vannak egy szép nagy terület déli lejtőjén, természetes drénréteg az alja, itt erdei savanyú talajban méteres Echinocereus telepek, Mamillaria-k(meiacantha), Coryphantha/Esobaria gyepei nőnek évtizedek óta, sok más Új-Mexikói, Utah-i, Kaliforniai fajjal. Nagyon látványos kert! A finomabb lejtőket viszont jó lazítani kicsit a talajt, és mivel az a cél, hogy minél több és változatosabb faj legyen érdemes, megtenni.
Köszi! ;) Biztosan így van és nagyon szép lehet az a kert! :) :) :)
Nálam nagyon hamar be tud újra gyomosodni egy kitisztított kertrész,ezért is gondolkodom a sóderrétegen,mert abból talán könnyebb eltávolítani a nem oda valót, pl. a tarackot,ha meg is telepszik benne. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.10. 13:41

Nelli,
Sokáig én is így gondoltam ezt vallottam, de egy nagyon meredek lejtőn, ahol alatta van a drénréteg, még viszonylag gazdag talaj is nagyon jó a kaktuszok számára. Egy télálló kaktuszos barátom kaktuszai Pilisszentlászlón a hegyen vannak egy szép nagy terület déli lejtőjén, természetes drénréteg az alja, itt erdei savanyú talajban méteres Echinocereus telepek, Mamillaria-k(meiacantha), Coryphantha/Esobaria gyepei nőnek évtizedek óta, sok más Új-Mexikói, Utah-i, Kaliforniai fajjal. Nagyon látványos kert! A finomabb lejtőket viszont jó lazítani kicsit a talajt, és mivel az a cél, hogy minél több és változatosabb faj legyen érdemes, megtenni.
Köszi! ;) Biztosan így van és nagyon szép lehet az a kert! :) :) :)
Nálam nagyon hamar be tud újra gyomosodni egy kitisztított kertrész,ezért is gondolkodom a sóderrétegen,mert abból talán könnyebb eltávolítani a nem oda valót, pl. a tarackot,ha meg is telepszik benne. ;)
A sóderes és homokos lazítás, nem rossz dolog, sőt, hasznos! A tarackot meg jó tényleg távol tartani a sziklakert szélétől, nálunk az apró szulák és a folyondáros szulák a nagy mumus, mert irtóra alattomos, egy kis gyökérdarabról is új növény lesz, ha bele szakad a talajba. Eleken megszenvedtem vele nagyon, itt meg nagyon éles szemmel járok, egy helyen telepedett meg, de még kezelhető a helyzet.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára unartis 2019.02.10. 14:08-kor.


Vissza: “Kaktuszok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég