Télálló kaktuszok

Tüskés csoport. Oszlopos, medvetalp, bokros, sivatagi, hegyvidéki, télálló, hidegházi, bármi, ami kaktusz.
Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.02.20. 16:33

[attachment=0]20131207_054527.jpg[/attachment]
Csatolmányok
20131207_054527.jpg
20131207_054527.jpg (894.07 KiB) Megtekintve 16264 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.02.22. 10:51

A csigák is szeretik a friss hajtásokat sajnos. Hajnalonként összeszedtem a galádokat, a szezon végére kb. 500 darabot. :)
Opuntiacsiga.jpg
Opuntiacsiga.jpg (1003.34 KiB) Megtekintve 16249 alkalommal
virágzó opuntia2.jpg
virágzó opuntia2.jpg (205.06 KiB) Megtekintve 16249 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 16:35

Szia!
A jó öreg Opuntia humifusa, ami nálunk Magyarországon mindent elvisel ;) !

A cserepes valami más lehet, csak így a hótakaró alatt nehéz felismerni.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.25. 16:54

Itt van néhány kép az idei télről, azon kevés időszakból amikor hó volt nálunk:
DSC01858.JPG
DSC01858.JPG (693.19 KiB) Megtekintve 16242 alkalommal
DSC01847.JPG
DSC01847.JPG (595.78 KiB) Megtekintve 16242 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.02.25. 16:58

Jól sikerült fotó, na meg a kert is! :)

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.02.25. 23:01

Szia törpelószőr és unartis! Örülök a regisztrálásotoknak. Én nagyjából a régi oldalon is követtem a kaktuszos topikot, itt még jobban fogom. Nekem már nincs egy darab kaktuszom se, ettől függetlenül szívesen nézem a gyűjteményeket és olvasom majd a tudáscserékkel kapcsolatos megosztásokat.
A nem télállók topikban szintúgy.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.26. 22:50

Jól sikerült fotó, na meg a kert is! :)

Mindig készül valamennyi dokumentálásra, mert a legtöbbet a fotók mondanak el, a kert az alakul, de mint tudjuk soha nincs kész! Amúgy köszönöm a dicséretet! ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.02.26. 22:55

Szia törpelószőr és unartis! Örülök a regisztrálásotoknak. Én nagyjából a régi oldalon is követtem a kaktuszos topikot, itt még jobban fogom. Nekem már nincs egy darab kaktuszom se, ettől függetlenül szívesen nézem a gyűjteményeket és olvasom majd a tudáscserékkel kapcsolatos megosztásokat.
A nem télállók topikban szintúgy.
Kedves Gyom!

Örülök neki, hogy leköt a kaktuszos téma, és követed a tapasztalataink folyását! :D

Miért hagytál fel a kaktusz gyűjtéssel?

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2015.02.27. 10:04

Régen történt, 24 évvel ezelőtt. Bevittek katonának, azt az időszakot a kaktuszok java nem élte túl. Többnyire nem fagytűrőkből állt a gyűjteményem.
Valahol 150-200 darab körüli mennyiség volt, plusz egy csomó magról keltetett aprócskák. Senki nem törődött velük rajtam kívül sőt ellenezték. Ez az egész megtörte a kaktuszokkal való közvetlen további kapcsolatomat.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.02.27. 14:28

Itt van néhány kép az idei télről, azon kevés időszakból amikor hó volt nálunk:
DSC01858.JPG
DSC01847.JPG
Szia Zoli! De jó, hogy itt vagy! Nagyszerű topik, ahogy elnézem!

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.02.27. 16:03

Régen történt, 24 évvel ezelőtt. Bevittek katonának, azt az időszakot a kaktuszok java nem élte túl. Többnyire nem fagytűrőkből állt a gyűjteményem.
Valahol 150-200 darab körüli mennyiség volt, plusz egy csomó magról keltetett aprócskák. Senki nem törődött velük rajtam kívül sőt ellenezték. Ez az egész megtörte a kaktuszokkal való közvetlen további kapcsolatomat.
Az én történetem is nagyon hasonló. 40 évvel ezelőtt, főiskolás koromban a szegedi Botanikus kertbe jártam át heti rendszerességgel. Imádtam az üvegházakat, nagyon jó kapcsolatom volt az ott dolgozókkal. Néha látogató csoportokat is vezettem az üvegházakban. Abban az időben még vitrinben volt a kaktuszgyűjtemény, s a folyosóra be lehetett menni a vitrinek elé.Teljesen belezúgtam a kaktuszokba, főleg a mammillariákba. Az ottani dolgozó egyszer cinkos mosollyal nyitva hagyta a vitrineket, s ott hagyott egyedül.Nyár volt, csak egy rövid ujjú ing volt rajtam. 60 db kis kaktuszsarjat választottam le innen -onnan, s az ingemben csempésztem ki a botanikus kertből. A kölyköket becserepeztem, s ez volt a koleszban életem első kaktuszgyűjteménye. Sajnos egyszer egy téli hazautazásomkor a szobatársam kinyitotta rájuk az ablakot, s mind megfeketedett, mire visszaértem. Akkor megfogadtam, hogy soha többé nem lesz kaktuszom. Húsz évig tartott a fogadalom, aztán csak belemerültem újra. Lett 130 fajból álló szép kis gyűjteményem, latin nevekkel, értékes példányokkal, kis polikarbonát házzal a számukra. Tagja voltam az orosházi kaktuszgyűjtőknek, kiállításokra hordtam a növényeimet. Aztán 2012-ben tragikus körülmények miatt el kellett hagynom Gádorost, s a mostani lakásunknál már nincs hely számukra.A legértékesebbeket meghagytam, a többit fillérekért eladtam, illetve elajándékoztam.Télállóból nekem szinte semmi sincs, egy agave, illetve egy télállótál és egy kiültetett opuntiacsoport képezi a teljes állományt.
IMG_4026.JPG
IMG_4026.JPG (158.69 KiB) Megtekintve 16221 alkalommal
IMG_4178.JPG
IMG_4178.JPG (175.63 KiB) Megtekintve 16221 alkalommal
IMG_4948.JPG
IMG_4948.JPG (149.36 KiB) Megtekintve 16221 alkalommal
IMG_5409.JPG
IMG_5409.JPG (249.21 KiB) Megtekintve 16221 alkalommal
IMG_9302.JPG
IMG_9302.JPG (161.46 KiB) Megtekintve 16221 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.02.27. 16:19

Az a télálló tál pedig egy szépen elkészített sziklakertben jól mutatna egyesével is. Neked pedig van sziklakerted is. Az agave így elsőre toumeyana bella-nak néz ki azért egy kicsit irigy vagyok értékes kis ékszer. A télálló kaktuszokat én is gyüjtögetem az opuntiákból inkább a kistermetűeket szeretem az oszlopos és bokorkaktuszokat jobban kedvelem van is belőle jó néhány példányom szabad földben többnyire sóderban.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.02.28. 18:01

Az a télálló tál pedig egy szépen elkészített sziklakertben jól mutatna egyesével is. Neked pedig van sziklakerted is. Az agave így elsőre toumeyana bella-nak néz ki azért egy kicsit irigy vagyok értékes kis ékszer. A télálló kaktuszokat én is gyüjtögetem az opuntiákból inkább a kistermetűeket szeretem az oszlopos és bokorkaktuszokat jobban kedvelem van is belőle jó néhány példányom szabad földben többnyire sóderban.
Valóban toumeyana, s alkalomadtán szívesen adok róla sarjat.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.02.28. 18:58

Az a télálló tál pedig egy szépen elkészített sziklakertben jól mutatna egyesével is. Neked pedig van sziklakerted is. Az agave így elsőre toumeyana bella-nak néz ki azért egy kicsit irigy vagyok értékes kis ékszer. A télálló kaktuszokat én is gyüjtögetem az opuntiákból inkább a kistermetűeket szeretem az oszlopos és bokorkaktuszokat jobban kedvelem van is belőle jó néhány példányom szabad földben többnyire sóderban.
Valóban toumeyana, s alkalomadtán szívesen adok róla sarjat.
Köszi Laci a felajánlást élni fogok vele. Agavét, yuccát, kaktuszt, esetleg van valami szíved vágya amit cserébe tudnék adni? Írd meg bátran.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.02. 23:10

Régen történt, 24 évvel ezelőtt. Bevittek katonának, azt az időszakot a kaktuszok java nem élte túl. Többnyire nem fagytűrőkből állt a gyűjteményem.
Valahol 150-200 darab körüli mennyiség volt, plusz egy csomó magról keltetett aprócskák. Senki nem törődött velük rajtam kívül sőt ellenezték. Ez az egész megtörte a kaktuszokkal való közvetlen további kapcsolatomat.

Kedves Gyom!

Ez elég elkeserítő és lehangoló lehetett, ha lett volna télálló kaktuszod, azok túlélték volna, jó lehet kicsit felgyomosodva, de azok nem hagytak volna cserben. Soha nem késő újra kezdeni ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.02. 23:12

Itt van néhány kép az idei télről, azon kevés időszakból amikor hó volt nálunk:
DSC01858.JPG
DSC01847.JPG
Szia Zoli! De jó, hogy itt vagy! Nagyszerű topik, ahogy elnézem!

Köszönöm Laci!

Jól érzem itt magam 8-) ! Jó téma,. jó társaság :!: Ugye nem is kell ennél több!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.02. 23:18

Régen történt, 24 évvel ezelőtt. Bevittek katonának, azt az időszakot a kaktuszok java nem élte túl. Többnyire nem fagytűrőkből állt a gyűjteményem.
Valahol 150-200 darab körüli mennyiség volt, plusz egy csomó magról keltetett aprócskák. Senki nem törődött velük rajtam kívül sőt ellenezték. Ez az egész megtörte a kaktuszokkal való közvetlen további kapcsolatomat.
Az én történetem is nagyon hasonló. 40 évvel ezelőtt, főiskolás koromban a szegedi Botanikus kertbe jártam át heti rendszerességgel. Imádtam az üvegházakat, nagyon jó kapcsolatom volt az ott dolgozókkal. Néha látogató csoportokat is vezettem az üvegházakban. Abban az időben még vitrinben volt a kaktuszgyűjtemény, s a folyosóra be lehetett menni a vitrinek elé.Teljesen belezúgtam a kaktuszokba, főleg a mammillariákba. Az ottani dolgozó egyszer cinkos mosollyal nyitva hagyta a vitrineket, s ott hagyott egyedül.Nyár volt, csak egy rövid ujjú ing volt rajtam. 60 db kis kaktuszsarjat választottam le innen -onnan, s az ingemben csempésztem ki a botanikus kertből. A kölyköket becserepeztem, s ez volt a koleszban életem első kaktuszgyűjteménye. Sajnos egyszer egy téli hazautazásomkor a szobatársam kinyitotta rájuk az ablakot, s mind megfeketedett, mire visszaértem. Akkor megfogadtam, hogy soha többé nem lesz kaktuszom. Húsz évig tartott a fogadalom, aztán csak belemerültem újra. Lett 130 fajból álló szép kis gyűjteményem, latin nevekkel, értékes példányokkal, kis polikarbonát házzal a számukra. Tagja voltam az orosházi kaktuszgyűjtőknek, kiállításokra hordtam a növényeimet. Aztán 2012-ben tragikus körülmények miatt el kellett hagynom Gádorost, s a mostani lakásunknál már nincs hely számukra.A legértékesebbeket meghagytam, a többit fillérekért eladtam, illetve elajándékoztam.Télállóból nekem szinte semmi sincs, egy agave, illetve egy télállótál és egy kiültetett opuntiacsoport képezi a teljes állományt.

Volt szerencsém az üvegházat is látnom, még 2013 szeptember 1.-én ;) , nagyon ötletesen meg építetted a helyüket! Én is fontolóra veszem a benti gyűjteményem felszámolását, mert nem tudok velük törődni, mert a szülői háznál vannak, anyukámék nem értenek hozzájuk, nem is szeretném őket terhelni a nyári és téli ki-be telepítésükkel.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.02. 23:35

Az én történetem egy kicsit más, az első kaktuszom egy Echinopsis faj(ta) volt amit még nagymamámtól kaptam, lehettem kb 10-12 éves, csak nem sok tapasztalatom volt a gondozásukkal akkoriban, nem nagyon öntöztem, "mert a kaktuszok a sivatagban élnek" nevelést követtem, tehát nem locsoltam, majd a zsugorodásából kellett rá jönnöm, hogy igényli a vizet :) . Még ebben az időszakban kaptam meg az első télálló kaktuszomat, csak nem tudtam, hogy az volt, Egy opuntia humifusa volt, a téli időszakban a házban tartott példány tönkre ment, viszont egy sarj kint leesett a tőről amit megtaláltam, csodálkoztam is, hogy nem pusztult el, akkor gyorsan be- mentettem a szobába, ami a legnagyobb hiba volt :? .

Végül is szépen kiismertem a kaktuszok helyes nevelését, míg 1996-ban ismét hozzá jutottam az Opuntia humifusa-hoz ekkor már tudtam, hogy ez télálló kaktusz és a kertben van a helye, akkor már kertbe telepítettem, 1999-ben kaptam egy hüvelyk ujjnyi szártagot egy Cylindropuntia imbricataról a volt általános iskolai osztályfőnökömtől, így néhány év alatt összejött néhány télálló faj. 2003-ban antikváriumban sikerült megvennem Debreczy Zsolt könyvét: Télálló kaktuszok, Agávék és Pálmaliliomok címmel, ezután kaktuszkiállításokat látogattam, és ott tudatosan kerestem a télálló fajokat, sikerült beszereznem újabb télálló fajokat. Majd gyűjtőkkel vettem fel a kapcsolatot, mindenhol a télálló fajokat vadásztam.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.03.02. 23:49

Az a télálló tál pedig egy szépen elkészített sziklakertben jól mutatna egyesével is. Neked pedig van sziklakerted is. Az agave így elsőre toumeyana bella-nak néz ki azért egy kicsit irigy vagyok értékes kis ékszer. A télálló kaktuszokat én is gyüjtögetem az opuntiákból inkább a kistermetűeket szeretem az oszlopos és bokorkaktuszokat jobban kedvelem van is belőle jó néhány példányom szabad földben többnyire sóderban.
Szia Norbi74!

Nálam kicsit vegyesebb a kép, az Opuntia-ból a törzsesedők tetszenek, hogyha még törpe bokor akkor is, a lefekvők közül az O. humifusa volt az első amit száműztem a sziklakertből, most a virágoskertben díszlik és az utcán, idén az atrispina csoportot száműzöm a homokos talajú szőlőbe, ott nőhetnek, Egyedül a polyacantha csoportot fogom hagyni lefekvők közül. Mert szép és változatos a tövisezettségük. A déli elterjedésűek tetszenek még, mint Opuntia engelmannii, Opuntia basilaris változatok.
Cylindropuntiak közül az alap imbricatat is kiveszem a sziklakertből, megy ki egy kicsit hátrébb, mert nem annyira illik a déli bokorkaktuszok közé. Viszont vannak déli variánsok amik elég jól beilleszthetők: Cylindropuntia kleiniae, C. leptocaulis, C. davisii... :lol:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló kaktuszok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.03. 07:41

Zoli nálam nem úgy van mint nálad hogy egy nagy területű helyen vannak a kaktuszok és egyéb más kísérő növények. Több kisebb helyet alakítottam ki és vannak helyek ahol egy bokor néhány kisebb oszlopos és egy opunzia kisebb termetű éldegél a következő szintén hasonlóan megoldva. Nekem nem volt ekkora egybefüggő területem ráadásul lejtős terület volt amit teraszosra alakítottam a támfalakat kihasználva elé yuccácat és egyéb korlátozott téltűrésű növényeket ültettem. Még mindig alakítás alatt van talán idén 80% os állapotba tudom hozni és akkor fotókat is készítek. A növények nagy része már ott él, erősödnek szelektálódnak. Nagy termetű opuntiáimis vannak és nekem is száműzve vannak egyéb területre ahol kedvükre terjedhetnek.


Vissza: “Kaktuszok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég