Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.03. 10:16

IMG_20220530_183222~2.jpg
Sziasztok! Teljesen új vagyok itt, lehet hosszú lesz bocsánat.
Tavaly nyár végén besuereztünk egy Trachyt, télre bevittük, akkor kezdődött a probléma. A levél végek kezdtek száradni, barnulni. Kapott vizet is, néztem ne legyen pangó víz alatta. Csaknem javult, kitettük a garázsba, 8-10 fok. Itt se jött rendbe. Eddig 4 levél elszáradt. Jött a tavasz kitettük. Ekkorra egy nyíló a levele volt és egy zárt. A nyíló úgy ahogy volt elszáradt. A másik is szárad. Jön egy levél a közepén,de mintha nem nőne. Közbe átulettem nagyobb kaspoba. Remélem tudok tölteni fel képet a fokozatokról. Bízom benne hogy rendbe jön. Köszi a segítséget előre is. Bubi
Szia!
-Adj neki felszívódó gombaölőt( a földje kaphat,de csak max. hangyányi permetet),
-tedd félárnyékba
-ne locsold egyáltalán,míg nedves a föld vagy be nem indul a növekedés!
( remélem,ha kaspónak nevezed,akkor alul lyukas :!: :!: :!: )
Ha egyáltalán nem mozdul meg/nem nő/ a szívlevél,vagy már most is húzásra kijön,akkor le kell fejezni az ép részig
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Bubi06
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.05.31. 14:08
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bubi06 » 2022.06.03. 22:02

Szia!
Köszi a segítséget. Igen alul lyukas. Nem lehet kihúzni a levelet, akkor van még remény? :roll:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.06.03. 23:51

Sziasztok! Teljesen új vagyok itt, lehet hosszú lesz bocsánat.
Tavaly nyár végén besuereztünk egy Trachyt, télre bevittük, akkor kezdődött a probléma. A levél végek kezdtek száradni, barnulni. Kapott vizet is, néztem ne legyen pangó víz alatta. Csaknem javult, kitettük a garázsba, 8-10 fok. Itt se jött rendbe. Eddig 4 levél elszáradt. Jött a tavasz kitettük. Ekkorra egy nyíló a levele volt és egy zárt. A nyíló úgy ahogy volt elszáradt. A másik is szárad. Jön egy levél a közepén,de mintha nem nőne. Közbe átulettem nagyobb kaspoba. Remélem tudok tölteni fel képet a fokozatokról. Bízom benne hogy rendbe jön. Köszi a segítséget előre is. Bubi
Üdvözlet Közöttünk! :)

A probléma, nem a bevitelkor keletkezett! Ez a növény, a cserép-törzsméret arányait tekintve, egy felszedett példány. Ne ijedj meg, ez nem tragédia, a Trachy-k jól tolerálják a gyökérzet sérülését! A gond, annyi, hogy a gyökér-levélfelület arány jelentősen felborul. A tartalékait élte fel nyáron, a meleg, szeles időszakban, gondolom tűző Napon, "előírás szerinti" óvatos locsolással.
Amit Boni írt, félárnyék, nyirkos talaj, gombaölő, tökéletes. Szívós növények, nagy eséllyel rendbe jön. ;)
Ha megjelennek a cserép alján a gyökerek, akkor megindult a hiányzó gyökérzet pótlása, mehet nagyobb cserépbe/dézsába. Ha már egészséges levélkoronája lesz (1-2 szezon) ki lehet ültetni (persze, ha van rá lehetőség/igény.
Addig olvasgathatsz a topikban hasznos információkat, az Ittlakók "tollából".

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.05. 20:09

A trachym átültetés közben
Sajnos nem túl szép látvány, elég rothadt a gyökérzete.
Így vettem ,sajnos nem volt lyuk a cserép alján és jól elrohadt .
Visszavágtam óvatosan ,remélem rendbe jön.
Lehetséges azért is sárgák a levelei?
Csatolmányok
received_707988733754350.jpeg
received_707988733754350.jpeg (646.93 KiB) Megtekintve 2795 alkalommal
received_1361165584294940.jpeg
received_1361165584294940.jpeg (646.78 KiB) Megtekintve 2795 alkalommal
received_427632682217735.jpeg
received_427632682217735.jpeg (762.74 KiB) Megtekintve 2795 alkalommal
received_737654087284622.jpeg
received_737654087284622.jpeg (711 KiB) Megtekintve 2795 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2022.06.06. 12:34

Biztosan . Átültetés segíteni fog

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.06. 16:16

Most kapott egy jóval nagyobb és mélyebb cserepet
Megpróbálom most egy ideig csak alulról locsolni, hátha az is segít neki, bár lehet hogy marhaság.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.07. 08:38

Most kapott egy jóval nagyobb és mélyebb cserepet
Megpróbálom most egy ideig csak alulról locsolni, hátha az is segít neki, bár lehet hogy marhaság.
Legyen legalább 3-5, cseréphez képest normális méretű lyuk az alján ami olyan,hogy nem tömődik el!
Tehát kifúrt lyuk( nem kiszúrt,mert az visszacsukódhat!) ,drénréteg vagy kavics/cserépdarabok a cserép alján,a föld alatt.
Vizesedjen át a megtisztított és lekezelt gyökérlabda,nem biztos hogy jó az,ha jelenleg csak alulról locsolod!
Csak akor locsold,ha már szinte teljesen száraz a cserépben a föld és legyen pár hétig nyugisabb helyen,tehát nem a stresszes és égető napsütésben,hanem inkább déli naptól védve és tápozásmentesen!
Szóval semmi további macera és rendbejön! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.07. 21:06

Köszönöm szépen a tippeket

Egyébként természetesen van rajta több lyuk is, plusz kavics az alján.
Viszont akkor elteszem másik helyre, mert jelenleg déli oldalon van, viszont szinte egésznap süti a nap.
Egyébként a már rodhadt gyökérből láttam egy helyen hogy nő ki az új csontszínű gyökér.
Viszont még annyi, hogy nem vágtam vissza drasztikusan a gyökérzetet, éppen csak egy kicsit ami már tényleg elvolt rothadva.
Nem akartam bolygatni a gyökérlabdát.

Bubi06
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.05.31. 14:08
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bubi06 » 2022.06.08. 14:07

Sziasztok! Hát kijött a maradêk kettő levél is, (szívével+ egy nyíló félben lévő) el voltak rohadva. A lefejezés mit takar? Látni fogom az ép részt ameddig mehetek? Tegnap kapott gombaölőt. Múltkor nem néztem meg tüzetesebben a gyökérzetet, szedjem ki újból és ami rohadt vágjam vissza? Az előző hozzászólónál láttam hogy tegyek be alulra kavicsot a dézsába és több lyukat fúrjunk rá? Ezen csak egy lyuk van. Köszi a segítséget. Bubi

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.08. 16:07

Sziasztok! Hát kijött a maradêk kettő levél is, (szívével+ egy nyíló félben lévő) el voltak rohadva. A lefejezés mit takar? Látni fogom az ép részt ameddig mehetek? Tegnap kapott gombaölőt. Múltkor nem néztem meg tüzetesebben a gyökérzetet, szedjem ki újból és ami rohadt vágjam vissza? Az előző hozzászólónál láttam hogy tegyek be alulra kavicsot a dézsába és több lyukat fúrjunk rá? Ezen csak egy lyuk van. Köszi a segítséget. Bubi
Valószínűleg látni fogod az élettel teli,zöldesebb részt!Mehetsz alá is egy picit a vágással! Az biztos,hogy vágni kell!
Kérdés,hogy a gyökerei milyen állapotban vannak,attól is függ az ujjászületése!
Láthatóan tocsog a víztől a föld,azt a nedvességet már ez a növény nem szívja ki.Ha nem szárad ki gyorsan valamitől( nap!) a földje,akkor rothadt gyökér esetén csak rosszabb lesz a helyzet! Ha nem rothadt a gyökér,akkor egy földkiszárítás segíthet! Nem szerencsés visszavágáskor az átültetés,de lehet,hogy a tiédet pont az menti meg! Sok szerencsét! A döntés a tiéd! ;)
Ha átülteted,akkor egy kellően laza ,levegős keveréket állíts neki össze!( perlit,kókuszrost,virágföld, szerves trágya vagy komposzt)
Persze,a gyökereit is tisztítsd meg a rothadt részektől( esetleg mártsd faszénporba is) és legyen a cserép alján több kivezetőnyílás!
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Bubi06
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.05.31. 14:08
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bubi06 » 2022.06.08. 16:28

Szia Boni! Na megnéztem a földet, visszavágtam a gyökereket, rohadt volt, de nem tocsogott a víztől, tettem bele sok kavicsot is. Volt benne egy kettő ép fehêr gyökér, de sajna túlnyomó részt rohadtak. Úgyhogy isteni csodába bízom. Köszi

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.09. 08:34

Szia Boni! Na megnéztem a földet, visszavágtam a gyökereket, rohadt volt, de nem tocsogott a víztől, tettem bele sok kavicsot is. Volt benne egy kettő ép fehêr gyökér, de sajna túlnyomó részt rohadtak. Úgyhogy isteni csodába bízom. Köszi
Szívesen! Megtetted amit tudtál + kell is a csoda! ;)
Légy türelmes,nálama Livistona kb. 1 év múlva indult meg...azóta se siet sehova se! :D Szóval utókezelést és több figyelmet igényel egy visszavágott növény! Az is lehet,hogy mégis gombaölőznöd kell óvatosan a földjét is,mert ugye a lombján át( csak a csonkon!) már nem nagyon tud felvenni.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2022.06.09. 09:02

Gyökér regenerációhoz idő kell. Kicsiken (washi, főnix) is látom amelyik nem jól telelt és gomba elvitte a gyökér egy részét, az jelentősen lemarad és 1-2 év kell mire kiheveri. (Főleg a washik kényesek)
Szerintem használj rendszeresen levéltrágyát, így a kisebb gyökér felület kicsit pótlod a levélzeten keresztüli táplálással. (Wuxal super, Damisol: Levél kondi, Fitohorm: Szőlő és Gyümölcs stb.)

Bubi06
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.05.31. 14:08
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bubi06 » 2022.06.10. 14:21

Lefejeztük, hát szinte az aljáig mentünk, de ott se volt zöld ép rész. Inkább ilyen sárgás és jó büdös. Szerintem ennyi neki. Mindegy várunk, kap cuccokat és meglátjuk. Ha valami csoda folytán adna életjelet teszek fel képet. Nagyon köszönöm a sok jó tanácsot, hasznos a fórum. Sziasztok :)

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.12. 14:58

Jó akkor ha csak nagyon minimális vizet kap a pálmám?
Próbálom kicsit szárítani a gyökérlabdát 2 naponta adok neki 1-2 liter vizet
Vagy azért a nagy meleg miatt adjak neki is több vizet
Most bent van teljesen árnyékban, viszont amit tol jelenleg levelet annak a szára is sárga még. Gondolom azért kell neki sok idő amire rendbe jön.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.13. 12:03

Jó akkor ha csak nagyon minimális vizet kap a pálmám?
Próbálom kicsit szárítani a gyökérlabdát 2 naponta adok neki 1-2 liter vizet
Vagy azért a nagy meleg miatt adjak neki is több vizet
Most bent van teljesen árnyékban, viszont amit tol jelenleg levelet annak a szára is sárga még. Gondolom azért kell neki sok idő amire rendbe jön.
Nálam van úgy,hogy hetente kapnak vizet a kicsik is,nagyok is...és szeretik! :D
Mondjuk,ehhez az is hozzájárul,hogy jól eltaláltam a helyüket is,a földkeveréket is 8-) és egyik se " zabálta " :lol: fel és alakította át még a teljes földmennyiséget,tehát nem csak gyökér van a cserépben...! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.13. 20:33

Jó akkor ha csak nagyon minimális vizet kap a pálmám?
Próbálom kicsit szárítani a gyökérlabdát 2 naponta adok neki 1-2 liter vizet
Vagy azért a nagy meleg miatt adjak neki is több vizet
Most bent van teljesen árnyékban, viszont amit tol jelenleg levelet annak a szára is sárga még. Gondolom azért kell neki sok idő amire rendbe jön.
Nálam van úgy,hogy hetente kapnak vizet a kicsik is,nagyok is...és szeretik! :D
Mondjuk,ehhez az is hozzájárul,hogy jól eltaláltam a helyüket is,a földkeveréket is 8-) és egyik se " zabálta " :lol: fel és alakította át még a teljes földmennyiséget,tehát nem csak gyökér van a cserépben...! ;)
Köszönöm a válaszod!!!
Csak azért kérdeztem, hogy mennyi vizet adjak neki mivel, hogy eléggé rothadt volt a gyökérlabdája és szeretném kicsit szárítani. Azért is vettem vissza a víz mennyiségből.
Vagy ennek most nincs jelentősége átültetés után?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.14. 08:08


Köszönöm a válaszod!!!
Csak azért kérdeztem, hogy mennyi vizet adjak neki mivel, hogy eléggé rothadt volt a gyökérlabdája és szeretném kicsit szárítani. Azért is vettem vissza a víz mennyiségből.
Vagy ennek most nincs jelentősége átültetés után?
Teljes földcsere esetén nincs már jerlentősége az ún. szárításnak ! Átültetted,kitisztítottad,lekezelted,egyszer belocsoltad,azután csak akkor locsold,ha ujjadat a földbe dugva kb.1 cm mélyen,már száraz a föld!Egyébként meg fa alatt legyen,az a félárnyék! :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Bicska
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2020.08.15. 17:36
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bicska » 2022.06.15. 19:46


Köszönöm a válaszod!!!
Csak azért kérdeztem, hogy mennyi vizet adjak neki mivel, hogy eléggé rothadt volt a gyökérlabdája és szeretném kicsit szárítani. Azért is vettem vissza a víz mennyiségből.
Vagy ennek most nincs jelentősége átültetés után?
Teljes földcsere esetén nincs már jerlentősége az ún. szárításnak ! Átültetted,kitisztítottad,lekezelted,egyszer belocsoltad,azután csak akkor locsold,ha ujjadat a földbe dugva kb.1 cm mélyen,már száraz a föld!Egyébként meg fa alatt legyen,az a félárnyék! :idea:
Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.06.16. 08:17


Köszönöm a válaszod!!!
Csak azért kérdeztem, hogy mennyi vizet adjak neki mivel, hogy eléggé rothadt volt a gyökérlabdája és szeretném kicsit szárítani. Azért is vettem vissza a víz mennyiségből.
Vagy ennek most nincs jelentősége átültetés után?
Teljes földcsere esetén nincs már jerlentősége az ún. szárításnak ! Átültetted,kitisztítottad,lekezelted,egyszer belocsoltad,azután csak akkor locsold,ha ujjadat a földbe dugva kb.1 cm mélyen,már száraz a föld!Egyébként meg fa alatt legyen,az a félárnyék! :idea:
Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat!
Szívesen! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 5 vendég