Chamaerops humilis

Az európai törpe. A legnépszerűbb humilis, a szicíliai vulcano, az igazi törpe cerifera.
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.25. 09:05

Humilis porzós
IMG_20200503_181956.jpg
IMG_20200503_181956.jpg (117.36 KiB) Megtekintve 8809 alkalommal

Patiati
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.07.30. 14:58
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Patiati » 2020.08.28. 18:33

Sziasztok elég gyászos állapotban van a Humilisem ,ha tudnátok tanácsot adni ,hogy hogyan tudnám helyrehozni illetve ,hogy mi a baja azért nagyon hálás lennék!Válaszokat előre is köszönöm!
20200828_181009.jpg
20200828_181009.jpg (653.59 KiB) Megtekintve 8797 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.08.29. 07:24

A frissen feltörő levél száradása általában a vízháztartás problémájára utal. Ez lehet kevés folyadék és lehet rothadás is.
Első lépésben a talajt és ha kell a gyökérzetet ellenőrizd, kérlek! Milyen a talaj, száraz vagy vizes? Érdekes lehet még az összetétele is (itt alapvetően a kötött, vizet nehezen áteresztő a rossz). Ha csupán száraz, kevés vizet kapott.
Ha, vizes/tocsogós a talaj, túlöntözted. Valószínűbb egy gyökérkárosodás. Milyen szaga van a talajnak? Amennyiben "rendes" földszagú, "pipa". Ekkor, a cserépből óvatosan ki lehet emelni és szemrevételezni a gyökérzetet. Fehéres-csontszínű a megfelelő. Ha feketés, rothadó, akkor a sérült részt el kell távolítani és gombaölővel kezelni (alapvetően kombinált hatásmechanizmusú az ideális).
Sajnos, lehet rovarkártevő és fizikai/kémiai behatás eredménye képen a tenyészcsúcs sérülése is. Nagy általánosságban, ez is, rothadáshoz vezet a szívlevél tapadási zónájában. Ezt legegyszerűbben, a középső levél nagyon :!: óvatos meghúzásával derítheted ki. Ha stabil, akkor szinte biztos, hogy vízfelvételi probléma.

Patiati
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.07.30. 14:58
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Patiati » 2020.08.31. 12:39

A frissen feltörő levél száradása általában a vízháztartás problémájára utal. Ez lehet kevés folyadék és lehet rothadás is.
Első lépésben a talajt és ha kell a gyökérzetet ellenőrizd, kérlek! Milyen a talaj, száraz vagy vizes? Érdekes lehet még az összetétele is (itt alapvetően a kötött, vizet nehezen áteresztő a rossz). Ha csupán száraz, kevés vizet kapott.
Ha, vizes/tocsogós a talaj, túlöntözted. Valószínűbb egy gyökérkárosodás. Milyen szaga van a talajnak? Amennyiben "rendes" földszagú, "pipa". Ekkor, a cserépből óvatosan ki lehet emelni és szemrevételezni a gyökérzetet. Fehéres-csontszínű a megfelelő. Ha feketés, rothadó, akkor a sérült részt el kell távolítani és gombaölővel kezelni (alapvetően kombinált hatásmechanizmusú az ideális).
Sajnos, lehet rovarkártevő és fizikai/kémiai behatás eredménye képen a tenyészcsúcs sérülése is. Nagy általánosságban, ez is, rothadáshoz vezet a szívlevél tapadási zónájában. Ezt legegyszerűbben, a középső levél nagyon :!: óvatos meghúzásával derítheted ki. Ha stabil, akkor szinte biztos, hogy vízfelvételi probléma.
Köszönöm ezt a pontos leírást,a szívlevél sajnos simán kijött úgyhogy valószínüleg rothadás lépett fel a földje nagyon hamar áteresztette a vizet úgyhogy túllocsolás nem valószínü,inkább száraz volt a földje a gyökérzetet is ellenőriztem a egy kis részen találtam rothadást azt eltávolítottam átültettem egy nagyobb cserépbe aminek az aljára tettem 3cm sódert 50-50%-ban csináltam egy tőzeges +natúr virágföldes keverékét amibe kevertem 150g Palm Jump hosszú hatású növénytápot +a gyökereit és a növényt lefújtam mospilan és topas keverékkel majd meglátjuk ,hogy túléli e. Sajnos a szállítás során nagyon befülled a növény már akkor látszódtak a levelein a barna elhalások talán ha akkor cselekszem talán még időben elkaphattam volna ,de azt hittem ,hogy kiheveri magától.Úgylátom a tanuló pénzt ki kell füzetni ha valaki pálma tartásra adja a fejét!Mindenesetre köszönöm a hasznos tanácsokat legközelebb sokkal elővigyázatosabb leszek!

Sozotthering
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.09.02. 12:11
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Sozotthering » 2020.09.05. 12:12

Sziasztok!

Nagyon megörültem, mikor megtudtam, hogy éghajlatunkon (megfelelő fagyvédelem mellett) is lehet bizonyos pálmaféléket nevelni. Végig is olvastam az ide kapcsolódó fórumokat, majd elkönyveltem magamban, hogy építek egy pálmaligetet a kertbe, kezdetben néhány Humilis és Trachy segítségével.
Sikerült rendkívül jutányos áron hozzájutnom 3 db. Humilis példányhoz, három teljesen különböző méretben. Nem feltétlenül a tél beállta előtt terveztem ezt a beszerzést, és főleg nem olasz importból, de mentségemül szolgáljon, hogy az általatok emlegetett vételárak töredékéért sikerült beszerezni őket.
Fedett, napos, száraz helyen szeretném átteleltetni őket, majd tavasszal kiültetni egy északról és nyugatról valamelyest védett, napos déli oldalra. A terület elvileg fagyzugmentes, a talaj kiváló, pangó víz nincs, a szőlő is megfelelően nő arrafelé. Az ötletemmel kapcsolatban van bárkinek tanácsa, javaslata, ellenvetése? Szívesen veszek minden felvetést, révén abszolút kezdő vagyok a pálmákkal.
A másik problémám, hogy ma felfedeztem a legkisebb Humilis egyik levelén sok kis fekete pöttyöt. Mivel az elmúlt két napban nagyon sok eső esett, én azonnal gombás betegségre kezdtem gyanakodni. Rézgálic van itthon, de gondoltam mielőtt nekiesek permetezni, megkérdezlek Titeket. Használjak inkább egy kereskedelmi forgalomban kapható gombaölőt, vagy megfelel a rézszulfát? A talaj enyhén nedves a cserépben, de nem tocsog. Megnézhetem a gyökérzetet úgy is, ha nem ültetem át utána?
IMG_2105.jpg
IMG_2105.jpg (147.26 KiB) Megtekintve 8730 alkalommal
Néhány kép a továbbiakról. Azt sem tudom biztosan, hogy ezek nem Vulcanok-e, mivel a növényhatározóm szerint ez a fehéres pikkely a levélvezeten a Volcanok sajátossága. Ezzel kapcsolatban mi a véleményetek?
IMG_2107.jpg
IMG_2107.jpg (161.42 KiB) Megtekintve 8730 alkalommal
IMG_2106.jpg
IMG_2106.jpg (159.43 KiB) Megtekintve 8730 alkalommal
IMG_2104.jpg
IMG_2104.jpg (170.26 KiB) Megtekintve 8730 alkalommal
IMG_2103.jpg
IMG_2103.jpg (167.12 KiB) Megtekintve 8730 alkalommal
Előre is köszönök minden választ, javaslatot, kritikát!

Üdv.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.09.05. 20:57

Üdvözlet Közöttünk! :)
Csinos növények, kívánom, hogy sok örömödet leld bennük!
Amit leírtál, a terveiddel kapcsolatban, az szerintem, jó a növényeid számára.
A frissen beszerzett növényeknél nem árt egy általános kártevő mentesítés. Felszívódó hatású rovar- és gombaölős keveréket javaslok be locsolásra, 3 alkalommal hét naponta. A legközelebbi gazdaboltban ajánlanak majd szereket, a kiírt dózist célszerű betartani.
Tavaszig még van időd, javaslom a topik végigolvasását és a téli védelem topikjaiét is. Ezzel jól fel tudsz készülni, a pálmáid tartására.
http://palmatartok.hu/viewforum.php?f=54

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.10.22. 22:03

... Azt sem tudom biztosan, hogy ezek nem Vulcanok-e, mivel a növényhatározóm szerint ez a fehéres pikkely a levélvezeten a Volcanok sajátossága. Ezzel kapcsolatban mi a véleményetek? ...
Szia, üdv. közöttünk!

Alpha már ellátott pár hasznos tanáccsal. Ami viszont ezeket a Chamaerops pálmákat illeti úgy látom mind az alapfaj, egy sem ´Vulcano´, de ez egy cseppett se szomorítson el. Bízom benne, hogy gyönyörű pálmákat nevelsz majd belőlük.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.10.31. 18:03

Sziasztok!

Nagyon megörültem, mikor megtudtam, hogy éghajlatunkon (megfelelő fagyvédelem mellett) is lehet bizonyos pálmaféléket nevelni. Végig is olvastam az ide kapcsolódó fórumokat, majd elkönyveltem magamban, hogy építek egy pálmaligetet a kertbe, kezdetben néhány Humilis és Trachy segítségével.
Sikerült rendkívül jutányos áron hozzájutnom 3 db. Humilis példányhoz, három teljesen különböző méretben. Nem feltétlenül a tél beállta előtt terveztem ezt a beszerzést, és főleg nem olasz importból, de mentségemül szolgáljon, hogy az általatok emlegetett vételárak töredékéért sikerült beszerezni őket.
Fedett, napos, száraz helyen szeretném átteleltetni őket, majd tavasszal kiültetni egy északról és nyugatról valamelyest védett, napos déli oldalra. A terület elvileg fagyzugmentes, a talaj kiváló, pangó víz nincs, a szőlő is megfelelően nő arrafelé. Az ötletemmel kapcsolatban van bárkinek tanácsa, javaslata, ellenvetése? Szívesen veszek minden felvetést, révén abszolút kezdő vagyok a pálmákkal.
A másik problémám, hogy ma felfedeztem a legkisebb Humilis egyik levelén sok kis fekete pöttyöt. Mivel az elmúlt két napban nagyon sok eső esett, én azonnal gombás betegségre kezdtem gyanakodni. Rézgálic van itthon, de gondoltam mielőtt nekiesek permetezni, megkérdezlek Titeket. Használjak inkább egy kereskedelmi forgalomban kapható gombaölőt, vagy megfelel a rézszulfát? A talaj enyhén nedves a cserépben, de nem tocsog. Megnézhetem a gyökérzetet úgy is, ha nem ültetem át utána?
IMG_2105.jpg
Néhány kép a továbbiakról. Azt sem tudom biztosan, hogy ezek nem Vulcanok-e, mivel a növényhatározóm szerint ez a fehéres pikkely a levélvezeten a Volcanok sajátossága. Ezzel kapcsolatban mi a véleményetek?
IMG_2107.jpg
IMG_2106.jpg
IMG_2104.jpg
IMG_2103.jpg
Előre is köszönök minden választ, javaslatot, kritikát!

Üdv.
Ahogy BIS is írta, ezek mind az alapfaj egyedei, de a saját tapasztalataim szerint ellenállóbbak, mint a Vulcano. Sok örömet hozzájuk!

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.11.01. 18:33

Ahogy BIS is írta, ezek mind az alapfaj egyedei, de a saját tapasztalataim szerint ellenállóbbak, mint a Vulcano. Sok örömet hozzájuk!
Na igen, hiába ellenállóbb az alapfaj, de azért a vulcanó is kell a gyűjteménybe, egyedülálló a szépsége! Ezúton is szeretném megköszönni a Janitól kapott, általad csíráztatott vulcanót. Igaz a maga tempójában, de azért szépen növöget. ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.11.04. 13:28

Ahogy BIS is írta, ezek mind az alapfaj egyedei, de a saját tapasztalataim szerint ellenállóbbak, mint a Vulcano. Sok örömet hozzájuk!
Na igen, hiába ellenállóbb az alapfaj, de azért a vulcanó is kell a gyűjteménybe, egyedülálló a szépsége! Ezúton is szeretném megköszönni a Janitól kapott, általad csíráztatott vulcanót. Igaz a maga tempójában, de azért szépen növöget. ;)
:D :D :)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.11.15. 20:37

1.jpg
1.jpg (708.73 KiB) Megtekintve 8143 alkalommal
3.jpg
3.jpg (744.79 KiB) Megtekintve 8143 alkalommal
4.jpg
4.jpg (347.06 KiB) Megtekintve 8143 alkalommal
5.jpg
5.jpg (290.5 KiB) Megtekintve 8143 alkalommal
7.jpg
7.jpg (347.49 KiB) Megtekintve 8143 alkalommal
Már régen írtam a Petitől kapott Humilis magokból kelt pálmákról. 2016 nyár végén vagy szeptemberben keltek ki, egy leveles magoncként futottak neki a hírhedt 2016-2017-es télnek. A takarásuk először egy kupac levél volt, aztán miután az első vihar ezt elvitte, amikor kezdett nagyon hideg lenni, két régi pulóvert kaptak a fejükre :) Nálam -16 fok volt a leghidegebb éjszakán. A 16 db növényből 8 db maradt meg, tavaly már nem kaptak semmi takarást, előtte évben volt budi felettük vészfűtéssel. Jelenleg 40 magasak kb.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.11.15. 22:21

1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
Már régen írtam a Petitől kapott Humilis magokból kelt pálmákról. 2016 nyár végén vagy szeptemberben keltek ki, egy leveles magoncként futottak neki a hírhedt 2016-2017-es télnek. A takarásuk először egy kupac levél volt, aztán miután az első vihar ezt elvitte, amikor kezdett nagyon hideg lenni, két régi pulóvert kaptak a fejükre :) Nálam -16 fok volt a leghidegebb éjszakán. A 16 db növényből 8 db maradt meg, tavaly már nem kaptak semmi takarást, előtte évben volt budi felettük vészfűtéssel. Jelenleg 40 magasak kb.
Szépen fejlődnek így is. Valószinű, hogy ezek sose látták a Hegylakó c. filmet. :)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.11.19. 10:41

1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
Már régen írtam a Petitől kapott Humilis magokból kelt pálmákról. 2016 nyár végén vagy szeptemberben keltek ki, egy leveles magoncként futottak neki a hírhedt 2016-2017-es télnek. A takarásuk először egy kupac levél volt, aztán miután az első vihar ezt elvitte, amikor kezdett nagyon hideg lenni, két régi pulóvert kaptak a fejükre :) Nálam -16 fok volt a leghidegebb éjszakán. A 16 db növényből 8 db maradt meg, tavaly már nem kaptak semmi takarást, előtte évben volt budi felettük vészfűtéssel. Jelenleg 40 magasak kb.
Szépen fejlődnek így is. Valószinű, hogy ezek sose látták a Hegylakó c. filmet. :)
Úgy tűnik :) Kiszedni már nem akarom őket, nem hiszem, hogy túlénék, illetve a többi is sérülne. Próbálom a téli szelekciót alkalmazni, persze az utóbbi két év telei nem segítették ezt :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.11.19. 17:08

... Próbálom a téli szelekciót alkalmazni, persze az utóbbi két év telei nem segítették ezt :lol:
Most panaszkodsz agy dicsekszel? :lol:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.11.20. 13:34

1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
Már régen írtam a Petitől kapott Humilis magokból kelt pálmákról. 2016 nyár végén vagy szeptemberben keltek ki, egy leveles magoncként futottak neki a hírhedt 2016-2017-es télnek. A takarásuk először egy kupac levél volt, aztán miután az első vihar ezt elvitte, amikor kezdett nagyon hideg lenni, két régi pulóvert kaptak a fejükre :) Nálam -16 fok volt a leghidegebb éjszakán. A 16 db növényből 8 db maradt meg, tavaly már nem kaptak semmi takarást, előtte évben volt budi felettük vészfűtéssel. Jelenleg 40 magasak kb.
Szépen fejlődnek így is. Valószinű, hogy ezek sose látták a Hegylakó c. filmet. :)
Úgy tűnik :) Kiszedni már nem akarom őket, nem hiszem, hogy túlénék, illetve a többi is sérülne. Próbálom a téli szelekciót alkalmazni, persze az utóbbi két év telei nem segítették ezt :lol:
Az elmúlt "teleken" kicsit elvoltunk kényeztetve,az idei télre jósolnak kemény időjárást.
Ami segítséget hiányoltál lehet most bekövetkezik,hozzásegít a szelekcióhoz. ;)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.11.21. 08:24

... Próbálom a téli szelekciót alkalmazni, persze az utóbbi két év telei nem segítették ezt :lol:
Most panaszkodsz agy dicsekszel? :lol:
:lol:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.11.21. 08:25

Jani! Valahogy nekem is rossz érzésem van az várható téllel kapcsolatban, persze ez a legbizonytalanabb előrejelzés :lol: :lol: :lol:

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: ati123 » 2020.12.10. 10:10

Jóslás az egész, már most Decemberre elejére is kemény mínuszokat jósoltak nagy hóval nem jött be. Az a trend hogy egyre enyhébbek a telek, megfigyelés szerint ha enyhe az ősz a tél is az lesz.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.12.10. 13:06

Azért most a nov. vége nem volt annyira enyhe , -5 is volt nappal meg alig plusz, a teleltetőm le is ment 3 fokra, tavaly (azaz idén) februárban csökkent le annyira)
De igazad van enyhébb tél és kiszámíthatatlan hideg betöréses tavasz a jövő a megváltozott éghajlat miatt

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: pana10 » 2021.02.17. 15:35

Kint telelő túlélők(kutyát kivéve), egyedül a humilis aggályos
túlélő4.jpg
túlélő4.jpg (20.09 KiB) Megtekintve 7173 alkalommal
túlélő3.jpg
túlélő3.jpg (27.32 KiB) Megtekintve 7173 alkalommal
túlélő2.jpg
túlélő2.jpg (24.29 KiB) Megtekintve 7173 alkalommal
túlélő1.jpg
túlélő1.jpg (26.53 KiB) Megtekintve 7173 alkalommal
túlélő.jpg
túlélő.jpg (26.14 KiB) Megtekintve 7173 alkalommal


Vissza: “Chamaerops”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég