Chamaerops humilis

Az európai törpe. A legnépszerűbb humilis, a szicíliai vulcano, az igazi törpe cerifera.
Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.04.14. 14:41

"Már a fél világegzotikus pálmája felvonul a Riviéra gazdag kertjeiben, parkjaiban, mire végre
Spanyolországban feltűnnek az európai törpepálma tövises levélgerincektől szúrós alacsony
bozótjai. Ez a faj is jócskán kap a hidegből, hiszen az Ibériai-félsziget szárazföldi jellegű
medencéjébe is behatol, ahol már -18 -20 °C-os hidegek is érik, de nagy hőigénye miatt
északabbra csak a téli nedvességtől és a rendkívüli hidegektől óvva ültethető a szabadba. (A
párizsi botanikus kert üvegháza előtt áll egy jókora, már bokorfa méretű példány: rendkívüli
hidegben egy üzletek előtt megszokott egyszerű, karos szerkezettel fóliaponyvát engednek elé,
majd egyetlen mozdulattal felhúzva a növényt ismét a kerthez csatolják.)"

"Volt tehát e területen pálma korábban, de a Kárpát-medencében amelytől légvonalban 300
km-re már pálma, pálma hátán tolong Fiume (Rijeka) környékén már pálmaházakba, a téli fél
évre lakásainkba kényszerülnek. Ismervén azt, hogy a legészakibb elterjedésű fajok milyen
mérvű hideg elviselésére képesek, 1970 óta kísérleteket folytatunk a pálmák szabadban
nevelésével úgy, hogy csak a széltől, rendkívüli lehűlésektől óvjuk a növényeket a három téli
hónapban. Ennek kapcsán megállapítottuk, hogy a kenderpálma eddig kipróbált két faja
(Trachycarpus fortunei, Trachycarpus wagnerianus) a törpe szabal (Sabal minor) és a floridai
kenderpálma ( x:Serenoa repens) meleg helyen, tápdús, nedves talajban, a talajszintnél
mélyebben süllyesztve ültetéssel és öntözve, permetezve, hogy a tenyészidőszak hőkínálatát a
növény hasznosíthassa, szabadban is megmarad nálunk. Kellő előkészítés után (tehát nem
mindjárt az üvegházból kirakva) -15 °C-ig minden védelem nélkül is megmarad a teljes
lombozat, ennél nagyobb hidegben fontos a növény tövének takarása és szellős téli védelem,
nehogy a pálmarügy befülledjen. Az európai törpepálma hasonló fagyhatárig takarás nélkül
tartható, ennél nagyobb hidegben azonban takarása nehezebb, mert a csúcsrügyei rothadásra,
befülledésre hajlamosak, úgyhogy ez a faj csak szellős fóliasátor alatt és egy -15°C-nál
bekapcsoló kiegészítő fűtéssel tartható kiültetve a szabadban. Figyelembe véve, hogy a csupa
tövis nagyobb törpepálmák őszi beteleltetése milyen gondot jelent, sok hazai pálmakedvelő
kertrajongó számára jelentene segítséget e kis energiaigényű szabadban teleltetési módszer,
amely kapcsán saját kertünk talajába gyökerező egészséges növényeket kapunk, amelyeket
állandó gondozás nélkül nevelhetünk. Az előkészületek megtétele mellett a fóliát elegendő
akkor fölállítani, amikor a tartósan erős lehűlések jönnek. Máskor a telek egész során- semmi
takarás nem szükséges a törpepálmának, mert levelét a szél nem szaggatja."Debreczy Zsolt ;)
Köszönet a szerzőnek és megosztónak! :D

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.04.14. 14:43

Nagyjából egy hete a fagyos reggel után kihordtam a ˝maradék˝ pálmákat is a telelőből. Akkor nem vettem észre a pár szem termést, amiről addig nem is tudtam. Valamikor február elején virágzott a nagyobbik porzós humilisem, de mivel a termős példányok akkor még csak épp hogy kezdték kitolni a bimbók csúcsát, ezért eltettem a virágport a hűtő aljára, aztán amikor eljött a termősök virágzása beporoztam őket, de mivel több, mint 3 hét is eltelt a virágzásuk köz, így mondanom sem kell, hogy sikertelen volt, egy sem kötött. :(
A fiatalabb humilisekre nem figyeltem oda a telelőben, elég sűrűn voltak egymás mellett, talán ezért is történhetett meg, hogy az egymás mellett virágzó termős-porzós randizhatott. :) Esetleg valami rovar is rásegíthetett, amit az ősszel behurcoltam... :?: :roll:
IMAG4742.jpg
Feri,egy kicsit nem figyelsz és látod mi történik! :D ;) :lol:

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.04.14. 23:04

Nagyjából egy hete a fagyos reggel után kihordtam a ˝maradék˝ pálmákat is a telelőből. Akkor nem vettem észre a pár szem termést, amiről addig nem is tudtam. Valamikor február elején virágzott a nagyobbik porzós humilisem, de mivel a termős példányok akkor még csak épp hogy kezdték kitolni a bimbók csúcsát, ezért eltettem a virágport a hűtő aljára, aztán amikor eljött a termősök virágzása beporoztam őket, de mivel több, mint 3 hét is eltelt a virágzásuk köz, így mondanom sem kell, hogy sikertelen volt, egy sem kötött. :(
A fiatalabb humilisekre nem figyeltem oda a telelőben, elég sűrűn voltak egymás mellett, talán ezért is történhetett meg, hogy az egymás mellett virágzó termős-porzós randizhatott. :) Esetleg valami rovar is rásegíthetett, amit az ősszel behurcoltam... :?: :roll:
IMAG4742.jpg
Feri,egy kicsit nem figyelsz és látod mi történik! :D ;) :lol:

Na igen, ezek a fiatalok már csak ilyenek. Állandóan szem előtt kell tartani őket! ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2020.04.15. 15:33

Nagyjából egy hete a fagyos reggel után kihordtam a ˝maradék˝ pálmákat is a telelőből. Akkor nem vettem észre a pár szem termést, amiről addig nem is tudtam. Valamikor február elején virágzott a nagyobbik porzós humilisem, de mivel a termős példányok akkor még csak épp hogy kezdték kitolni a bimbók csúcsát, ezért eltettem a virágport a hűtő aljára, aztán amikor eljött a termősök virágzása beporoztam őket, de mivel több, mint 3 hét is eltelt a virágzásuk köz, így mondanom sem kell, hogy sikertelen volt, egy sem kötött. :(
A fiatalabb humilisekre nem figyeltem oda a telelőben, elég sűrűn voltak egymás mellett, talán ezért is történhetett meg, hogy az egymás mellett virágzó termős-porzós randizhatott. :) Esetleg valami rovar is rásegíthetett, amit az ősszel behurcoltam... :?: :roll:
IMAG4742.jpg
Hát ez gyors volt! Nyárra beérik.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.04.16. 11:47

...Az előkészületek megtétele mellett a fóliát elegendő
akkor fölállítani, amikor a tartósan erős lehűlések jönnek. Máskor a telek egész során- semmi
takarás nem szükséges a törpepálmának, mert levelét a szél nem szaggatja."Debreczy Zsolt ;)

Köszönet a szerzőnek és megosztónak! :D
:) Szívesen! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.04.20. 19:47

Nagyjából egy hete a fagyos reggel után kihordtam a ˝maradék˝ pálmákat is a telelőből. Akkor nem vettem észre a pár szem termést, amiről addig nem is tudtam. Valamikor február elején virágzott a nagyobbik porzós humilisem, de mivel a termős példányok akkor még csak épp hogy kezdték kitolni a bimbók csúcsát, ezért eltettem a virágport a hűtő aljára, aztán amikor eljött a termősök virágzása beporoztam őket, de mivel több, mint 3 hét is eltelt a virágzásuk köz, így mondanom sem kell, hogy sikertelen volt, egy sem kötött. :(
A fiatalabb humilisekre nem figyeltem oda a telelőben, elég sűrűn voltak egymás mellett, talán ezért is történhetett meg, hogy az egymás mellett virágzó termős-porzós randizhatott. :) Esetleg valami rovar is rásegíthetett, amit az ősszel behurcoltam... :?: :roll:
IMAG4742.jpg
Feri,egy kicsit nem figyelsz és látod mi történik! :D ;) :lol:

Na igen, ezek a fiatalok már csak ilyenek. Állandóan szem előtt kell tartani őket! ;)
:lol: :lol:

TamasCs
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.04.13. 10:01
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: TamasCs » 2020.04.23. 10:00

Sziasztok,

koszonom a regisztraciom elfogadasat. Rogton meg is ragadnam az alkalmat es egy par kerdessel nyitnek. :D

Vettem a Nejemnek egy Chamaerops humilis-t a "fo torzs" korul tobb (5-6) kisebb torzs van. Ezeket kulon lehet ultetni vagy jobb nem piszkalni? Ha kulon lehet akkor mikor es mire kell figyelni, hogy meg maradjnak?

Koszonettel

Tamas

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.04.23. 15:29

Szia, üdv. közöttünk!
Már többen is próbálkoztunk a humilis sarjainak leválasztásával, de tudtommal senkinek sem sikerült életben tartani őket, mivel 99%-ban nem rendelkeznek saját gyökérzettel. Meg aztán a Ch. humilis egy ilyen habitusú pálma, úgy szép, ha ott vannak körülötte az oldalhajtásai is. ;)

TamasCs
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.04.13. 10:01
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: TamasCs » 2020.04.23. 19:20

Koszonom szepen a gyors valaszt. ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.04.23. 20:47

Nincs mit, azért vagyunk itt, hogy egymással megosszuk a tapasztalatainkat! ;)
Kívánom, hogy sok örömötök legyen ebben a pálmában és a továbbiakban akár több, másféle pálmában is :P ). Végigolvasva a fórumot sok hasznos tanácsra lelhetsz.

Gábor92
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.05.25. 15:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Gábor92 » 2020.05.26. 17:40

Sziasztok!
Az Oázisból beszereztem egy kisebb humilist, viszont nem tudom pontosan milyen fajta lehet, szerintetek?
20200525_140104.jpg
20200525_140104.jpg (868.93 KiB) Megtekintve 10018 alkalommal
20200525_140043.jpg
20200525_140043.jpg (836.13 KiB) Megtekintve 10018 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.05.27. 14:33

90 fokban elfordítva nem könnyű :) Biztosan nem cerifera, mert az kékes. Talán var. humilis. Vulcanonak hasonló színe van, de levelei kisebbek, merevebbek. (Nekem a vulcano jobban tetszik, mint a var humilis, de mindháromból van 1-1)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.27. 18:26

Vulcano-hoz túl sok illetve, nagy a tüske.
A méretéből ítélve még lehet sicliana és etna (mindkettő volt az Oázis palettáján). Ezek 1-1.5 m magasságig nőnek.
Ha az idősebb levélnyeleken elfeketednek a tüskék végei akkor lehet elegans, az 2 m feletti magasságot is elér.
Amint egy picit idősebb lesz, jobban fognak látszódni a jellegzetességek.

De, szinte teljesen mindegy! Csinos növényke és a Tied, gratulálok! :mrgreen:

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.05.27. 23:25

Sziasztok!
Az Oázisból beszereztem egy kisebb humilist, viszont nem tudom pontosan milyen fajta lehet, szerintetek?
20200525_140104.jpg
20200525_140043.jpg

Ahogy Alpha is írta: ˝szinte teljesen mindegy!˝, hogy milyen fajta. A lényeg hogy gondos kezek ápolják, nőjön meg nagyra és még hosszú évekig gyönyörködhess benne. ;)
Kb. 9-10 éve csíráztattam Ch. humilis ´Gracilis´, ´Elegans´, ´Macrocarpa´, ´Lusitanica´, ´Arborescens´, ´Argentea´ fajtákat és még most is csak alig venni észre valami eltérést köztük. Pár hete meg vettem egy zömök Ch. hum. 'Compacta' változatot az Obiban. Hasonlít a Vulcanora, leszámítva azt az apróságot, hogy tüskés. :)

Gábor92
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.05.25. 15:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Gábor92 » 2020.05.28. 14:18

Köszönöm a válaszokat ;)
Az átültetés érdekelne még, javarészt már csak a gyökérzet tölti ki a cserepet, és alul is nyomja kifelé magát. Várjak vele jövő tavaszig, vagy nem annyira kényes fajta ha pihentetem majd 2 hétig félárnyékban?

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.05.28. 15:59

Nyugodtan átültetheted. Én barna tőzeggel, vagy kókusz rosttal és perlittel szoktam lazítani a virág földet. Valamint egy kis pelletált trágyát (pl Tribu) rakok bele.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.06.06. 10:27

Talán kicsit kései de azért megkérdezem mi a véleményetek a kiültetés helyéről.
Sok helyen más mást olvasok víz és napsütés igényről és már tényleg nem tudom maradhat-e itt vagy sem ?.
Tömören egy automata locsoló gondoskodik a fűről és most már róla is. Reggel fél órát kap permetezett kútvizet.
Napot kb úgy déltől kap,szabad földben gondolom nem valószínű a túlöntözés valószínűség viszont a földje azért folyamatosan nedvesen van tartva emiatt.
Csatolmányok
humi.JPG
humi.JPG (205.47 KiB) Megtekintve 9853 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.06.06. 11:56

Nyugodtan mehet az automata locsoló, max ősszel amikor készül a télre már ne menjen az automata locsolás

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.06.06. 12:32

Nyugodtan mehet az automata locsoló, max ősszel amikor készül a télre már ne menjen az automata locsolás
Köszönöm, ha az idő már hűvösebb a locsoló is megy pihizni egyébként is.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.07.21. 12:29

Nyugodtan mehet az automata locsoló, max ősszel amikor készül a télre már ne menjen az automata locsolás
A télre fűtött takarást ajánlotok vagy csapadék védelemmel is megelégszik ?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."


Vissza: “Chamaerops”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég