Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.12.25. 23:03

Nagyon mutatós a virágja. Kb hány éves korban kezd el virágozni? Vagy ha esetleg valamiféle speciális tartási módtól függ, akkor hogy lehet virágzásra serkenteni? :roll:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.12.27. 12:16

Nagyon mutatós a virágja. Kb hány éves korban kezd el virágozni? Vagy ha esetleg valamiféle speciális tartási módtól függ, akkor hogy lehet virágzásra serkenteni? :roll:
Négyéves korban már biztosan virágzóképes. Nincs semmi speciális tartási módja, ami a virágzást serkentené, csak a bőséges tápanyag ellátás, illetve a téli szobahőmérsékleten tartás. Így két virágzása is van évente. Ha télen 15 fok alatt tartjuk, akkor csak egyszer virágzik évente.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.27. 14:31

A nagyok, azt mondták, hogy szereti ha a gyökérzete egy picit be van szorítva.
No, pont emiatt van nálunk egy kiültetve. Egyenlőre csak növöget … :lol:

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.12.29. 22:58

Hát akkor mégis csak bennem van a hiba. Ami a cserép méretét illeti egy 5 literes cserépben van a kb 80cm-es növényem, ami gondolom pont jó a számára, de a teleltetőben nincs több 15°C-nál szinte soha, sőt ha kint bekeményít a tél, akkor meg 10 se. :oops: Akkor jobb lesz, ha beviszem valamelyik szobába, ott 22°C-on jobban fog neki tetszeni... :roll:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.30. 03:11

Nálunk telelnek a takarás alatt (+5°C minimum értékkel) és most is készülőben van virág.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.12.30. 19:18

Nálunk telelnek a takarás alatt (+5°C minimum értékkel) és most is készülőben van virág.
Hát azok a virágok valószínűleg nem fognak kinyílni, de hatalmas eredmény, ha így áttelel a tő. Nyáron bőségesen kárpótol a növekedésével, virágzásával.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.31. 00:40

A minimum érték a fűtés bekapcsolás hőmérséklete. Pár éve ott laknak, a cserepesek is (ott van minden évben virág is), a kiültetett még csak a második telét tölti kinn (ott csak levél van).
Napközben azért tud ott melegebb is lenni, ha süt a Nap (JóMesteremtől kapott sörkollektor remekül végzi a munkáját). :D

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.01.14. 18:47

Kinyílt a második virágzat is a strelitzián. Az első 5 virágot hozott egy csónakból. Érdekes, hogy míg az első csónak virágjai két-három naponta bomlottak ki, addig a második csónak sokkal lassabban virágzik. Már hervad az előző virág, mire kinyílik a következő.
IMG_8328.JPG
IMG_8328.JPG (691.23 KiB) Megtekintve 10534 alkalommal
IMG_8332.JPG
IMG_8332.JPG (715.83 KiB) Megtekintve 10534 alkalommal
IMG_8342.JPG
IMG_8342.JPG (649.29 KiB) Megtekintve 10534 alkalommal
IMG_8344.JPG
IMG_8344.JPG (682.28 KiB) Megtekintve 10534 alkalommal
IMG_8345.JPG
IMG_8345.JPG (647.13 KiB) Megtekintve 10534 alkalommal

revi
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.12.13. 09:53
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: revi » 2019.01.18. 10:41

Gratulálok a virágokhoz. Én szobai körülmények között teleltetem a strelitziáimat a délnyugati oldalon. A képen látható nicolait 3 éve kaptam a barátnőmtől és mostanra nőtte ki a tetőtéri belmagasságot, úgyhogy jövőre csak a nagyobb belmagasságú nappaliban telelhet, ahol viszont padlófűtés van. Ezt nem tudom, hogyan fogja tolerálni. 2016-ban átélt szegény egy fóliában -2-3 fokot, mert nagyon beteg voltam, de szerencsére nem lett más baja, mint hogy az utána közvetlenül jövő két levélnél hiányzott a levéllemez nagy része. Van néhány 1-3 éves magonc reginae, juncea és még egy 2 éves nicolai. Minden strelitziát a pumériákkal azonos földben és körülmények között tartok, ami eddig úgy látszik, hogy megfelel nekik, bár virágom még nem volt.
2018 okt strelitzia.jpg
2018 okt strelitzia.jpg (73.47 KiB) Megtekintve 10487 alkalommal

konorbi30
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.11.03. 17:29
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: konorbi30 » 2019.02.20. 21:40

Sziasztok!
Az èn Ravenala madagascariensis csõpsègeim.
200 db magból eddig,4 db kelt ki a 3 hónap alatt.
Nem sietnek,vagy règiek voltak inkàbb a magok.
Csatolmányok
20190220_211633.jpg
20190220_211633.jpg (291.76 KiB) Megtekintve 10348 alkalommal
20190220_211457.jpg
20190220_211457.jpg (415.73 KiB) Megtekintve 10348 alkalommal
20190220_211543.jpg
20190220_211543.jpg (349.55 KiB) Megtekintve 10348 alkalommal

konorbi30
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.11.03. 17:29
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: konorbi30 » 2019.02.20. 22:04

Ö a legnagyobb kb 7 èves.
3 ève kezdett el gyorsan nőni.
Csatolmányok
20190220_220240.jpg
20190220_220240.jpg (776.11 KiB) Megtekintve 10347 alkalommal
20190220_220234.jpg
20190220_220234.jpg (703.55 KiB) Megtekintve 10347 alkalommal
20190220_214111.jpg
20190220_214111.jpg (598.11 KiB) Megtekintve 10347 alkalommal

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.12. 12:53

Jó napot!

Új vagyok a fórumon, és tanács kérés miatt jöttem.
Néhány éve van egy Strelitzia-m az ablak előőt a lakáson belül. A narancs virágú fajta. Kb. 50 cm-esen került hozzám, s 2 év alatt hozott 6 levelet, és 150cm-re nőtt, a levelei átlagosan 40cm körüliek. A család nagyon szereti, és sikerült mindig eltalálni télen és nyáron is a locsolás mértékét és a tápozást. Azonban idén tavasszal pár napja, ahogy beköszöntött az erős UV sugárzás, a levelei félig becsavarodtak, továbbá tegnap mire hazamentem pár óra alatt a szemem láttára "feküdt ki" több levele. Mint amikor egy kinti növény szomjazik. Gyorsan meglocsoltam, és rögtön elhúztam a sötétítőt, mert tényleg bitangul tűzött nap, a bőrömön is éreztem bent. Reggelre úgy ahogy kihúzta magát, de a levelei sajnos nem nyíltak ki teljesen, nem nyerték vissza eredeti kinézetüket, mint ami pl. egy Calathea-nál megszokott. Elég bánatosak vagyunk, mert 3 éve neveljük, odafigyeléssel, törődéssel, és nagyon szomorúak lennénk, ha a több év alatt hozott levelei egy csapásra leromlanának..és megint várni kellene éveket... :(

Én arra gondolok, hogy egyszerűen télen annyira leállt, hogy hirtelen és váratlanul érte ez az erős UV a zsenge leveleket, amiket amúgy tavaly szezonban hozott... Eleve a levelek tavaszra világosabb zöldek lettek, nem tudom mitől. Szakértő szerint az jó ha nem sötét zöld , mert erős fényben kevesebb zöld színtest kell neki, míg sötétben fejleszti szerinte a sötét leveleket. Továbbá teljesen "széttespedt" a növény , és karózni sem lehet, amit amúgy sem szeretnék, mert csúnyának tartom,. de több levele is lassan a padlót súrolja úgy eltespedt, vissza sem lehetne hajlítani, mert tőből letörne a feszítéstől a levél szára. Most vagy készül hozni egy-két nagy levelet azért tespedtek szét a levelek, vagy nem tudom. Továbbá tapasztalatotok szerint a félig össze sordódott levelek vissza tudnak még jönni eredeti állapotukba? Okozhatja a világoszöld színt a csapvizes öntözés? Eddig nem volt baja vele. De én már arra is gondoltam, hogy a járvány miatt lehet több a fertőtlenítő a csapvízben és amiatt fakult meg. :(

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.14. 02:34

Üdvözlet Közöttünk!

Szép sorban.
Praktikus lenne néhány kép. ;)
Az üveg mögött a Napból érkező UV sugárzás egy része visszaverődik (egy része, így is, átér) és a megvilágított felületek melegednek (ez az infra fűtőtestek működési elve is). Ez okozhatja a növény hírtelen folyadékvesztését is. A levél csavarodással a fénnyel érintkező felületet csökkenti. Ha fűtött helységben tartod a növényt, ajánlatos állandóan enyhén nyirkos talaj.
A "narancs színű virágból" Én, egy Strelitzia reginae-re gondolok. A tapasztalatom szerint, nem kedveli a direkt, tűző napfényt.
Mint minden növény, a fényminimumán etioláció jelentkezik. Ilyenkor a növények megnyúlnak, halványzöldek vagy színtelenek lesznek. Étkezési célokra nevelt cikória, spárga esetén, direkten így nevelik. Tehát, általánosságban megjegyezhető, hogy a sötét, kontrasztos, tömör-zömök levél az optimális.
Az alsó levelek elvesztése természetes folyamat is lehet, simán csak elöregednek. A levélalap szélesedésével a levélnyél közelít a vízszintes felé, ez is normális (kell a hely az újaknak).
A csapvizes öltözés egy sokat vitatott dolog. Szinte mindenhol az olvashatod, hogy esővízzel kell locsolni. Míg a csapból engedettből a Klór idővel távozik, addig bizonyos helyeken az esővíz savas hatása ("éljen a környezetszennyezésünk :cry: ) megmarad. A Magam részéről, télen, állott vizet használok és az akvárium vízcseréinek "maradékát".
Remélem, tudtam hasznos információt is adni!

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.14. 16:41

Köszönöm, ezek tényleg hasznos dolgok, tanácsok! Furcsa ez amit írsz, mert én eddig a természetben is úgy láttam, hogy például a pálmadfélék is inkább világoszöld levéllel vannak jelen olyan helyen, ahol semmi árnyék nincs árjuk. És logikusan arra gondolna az ember ,hogy több napfény=nagyobb levelk, és sokkal gyorsabban fejlődő növény. Legalábbis én azt tapasztalom a több növénynél, hogy félárnyék-árnyékban töredék annyi levelet hoz, mint napon, megnyúlik, és eleve a levelek is kisebbek. Akkor most azt tanácsolod, hogy a Strelitziát tegyem át egy olyan helyre, ahol nem éri közvetlen napsugárzás? Nem fog azon a helyen évente sokkal kevesebb leveet , és egyben kisebb , nyúlt leveleket hozni?
Köszi! :idea:

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.04.14. 20:28

Üdvözlet Közöttünk!

Szép sorban.
Praktikus lenne néhány kép. ;)
Az üveg mögött a Napból érkező UV sugárzás egy része visszaverődik (egy része, így is, átér) és a megvilágított felületek melegednek (ez az infra fűtőtestek működési elve is). Ez okozhatja a növény hírtelen folyadékvesztését is. A levél csavarodással a fénnyel érintkező felületet csökkenti. Ha fűtött helységben tartod a növényt, ajánlatos állandóan enyhén nyirkos talaj.
A "narancs színű virágból" Én, egy Strelitzia reginae-re gondolok. A tapasztalatom szerint, nem kedveli a direkt, tűző napfényt.
Mint minden növény, a fényminimumán etioláció jelentkezik. Ilyenkor a növények megnyúlnak, halványzöldek vagy színtelenek lesznek. Étkezési célokra nevelt cikória, spárga esetén, direkten így nevelik. Tehát, általánosságban megjegyezhető, hogy a sötét, kontrasztos, tömör-zömök levél az optimális.
Az alsó levelek elvesztése természetes folyamat is lehet, simán csak elöregednek. A levélalap szélesedésével a levélnyél közelít a vízszintes felé, ez is normális (kell a hely az újaknak).
A csapvizes öltözés egy sokat vitatott dolog. Szinte mindenhol az olvashatod, hogy esővízzel kell locsolni. Míg a csapból engedettből a Klór idővel távozik, addig bizonyos helyeken az esővíz savas hatása ("éljen a környezetszennyezésünk :cry: ) megmarad. A Magam részéről, télen, állott vizet használok és az akvárium vízcseréinek "maradékát".
Remélem, tudtam hasznos információt is adni!
Alpha, nagyon jó dolgokat írtál. Engedj meg pár megjegyzést/kiegészítést az esővízzel kapcsolatban.
Nem kell ahhoz környezetszennyezés, hogy az esővíz savas legyen. A legtisztább környezetben is savas (kb. 5.5 ph) mivel a légkörből CO2 oldódik bele és a lágy víz ettől könnyen savasodik. Természetesen a légkörbe juttatott kén (pl. környezetszennyezéssel) tovább savanyítja.
Általában azért javasolják az esővizes öntözést, mert a víz egy másik jellemzőjét veszik figyelembe, a keménységét, amit karbonátok okoznak. Legtöbb szobanövényünk a trópusokról származik, ahol nem meszes a talaj és nem szeretik a kemény vízben lévő meszet. Nem tudom felétek milyen a csapvíz keménysége, de gyanítom, hogy legalább középkemény, mint nálunk. A környéken (Pest, Érd) kemény a csapvíz, olyan 22-24 nk°.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.15. 06:24

Köszönöm, ezek tényleg hasznos dolgok, tanácsok! Furcsa ez amit írsz, mert én eddig a természetben is úgy láttam, hogy például a pálmadfélék is inkább világoszöld levéllel vannak jelen olyan helyen, ahol semmi árnyék nincs árjuk. És logikusan arra gondolna az ember ,hogy több napfény=nagyobb levelk, és sokkal gyorsabban fejlődő növény. Legalábbis én azt tapasztalom a több növénynél, hogy félárnyék-árnyékban töredék annyi levelet hoz, mint napon, megnyúlik, és eleve a levelek is kisebbek. Akkor most azt tanácsolod, hogy a Strelitziát tegyem át egy olyan helyre, ahol nem éri közvetlen napsugárzás? Nem fog azon a helyen évente sokkal kevesebb leveet , és egyben kisebb , nyúlt leveleket hozni?
Köszi! :idea:
Egy klasszikusnak számító példa. Sok lakásban láthatsz datolyapálmát (Phoenix dactylifera). "Szép" (?) hosszú levelekkel. Ha végre kiszabadul, a Nap közvetlen fényére, levelei lecserélődnek és rövid, tömör levélkoronát növeszt. Míg a fényhiányos helyen a levél oldalerei egymástól távol helyezkednek el, addig a megfelelő fénymennyiség és minőség hatására szinte összeérnek. A több Napfény kevesebb levélfelületen is ellátja a növény tápanyagelőállítási igényét, ezért nincs szüksége "nyújtózni érte". Így annak támasztó rostjai is erősebb, keményebb szövetté tudnak fejlődni.
A S. reginae (Pompás papagályvirág) Nálunk van kiültetve és cserépben is. Mióta csak szűrt fényt kap, folyamatosan van virágképződés. Egy üvegfal-ablak-üvegajtó szintén szűri a fényt. Emiatt ott sincs direkt sugárzásnak kitéve.
S. nicolai picit más eset. Őt a méretei miatt nem tudom csak a szabad ég alatt tartani (a teleltetés alatt szenved is). Igyekszünk olyan helyre tenni, ahol csak reggel éri teliben a Nap fénye.

Az ablak előtti helyről nem mozgatnám el, esetleg egy tüll vagy valamilyen, nagyon finoman árnyékoló függönyt tennék elé. Mint írtad évek óta neveled, ha eddig jól érezte magát, nem változtass jelentősen!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.04.15. 06:36

Engedj meg pár megjegyzést/kiegészítést az esővízzel kapcsolatban.
Nem kell ahhoz környezetszennyezés, hogy az esővíz savas legyen. A legtisztább környezetben is savas (kb. 5.5 ph) mivel a légkörből CO2 oldódik bele és a lágy víz ettől könnyen savasodik. Természetesen a légkörbe juttatott kén (pl. környezetszennyezéssel) tovább savanyítja.
Általában azért javasolják az esővizes öntözést, mert a víz egy másik jellemzőjét veszik figyelembe, a keménységét, amit karbonátok okoznak. Legtöbb szobanövényünk a trópusokról származik, ahol nem meszes a talaj és nem szeretik a kemény vízben lévő meszet. Nem tudom felétek milyen a csapvíz keménysége, de gyanítom, hogy legalább középkemény, mint nálunk. A környéken (Pest, Érd) kemény a csapvíz, olyan 22-24 nk°.
Igazad van, ez a rész kimaradt!
Még mindig egy faluval "Előtted" lakunk. Ugyan az a "csodálatos" vízműszolgáltatónk. :lol:
Felkeltetted a kíváncsiságomat és alkalom adtán, jól megnézem a vizeinket (csap, csapadék, talaj).

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.15. 14:39

Köszönöm a tanácsokat!

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.04.15. 15:17

Igazad van, ez a rész kimaradt!
Még mindig egy faluval "Előtted" lakunk. Ugyan az a "csodálatos" vízműszolgáltatónk. :lol:
Felkeltetted a kíváncsiságomat és alkalom adtán, jól megnézem a vizeinket (csap, csapadék, talaj).
Nehogy kikapjak az off miatt, átköltözök a válasszal Csevegőbe. ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.04.18. 12:45

Üdv Alpha!

Sajnos nem oldódott meg a probléma a növénnyel. Hiába locsoltam meg kb. 1,5 liter vízzel egy hete a 10 literes edényt... Tegnap hazaértem, a napfényben fürdő növény ismét kókadt lefele, a levelei félig összecsavarodva. Sötétitő elhúz ismét, majd reggelre nagyjából ismét "kicsavarodott".

Így ma elhúztam a függönyt, mert nem volt előtte évekig, hiszen eddig bírta a napfürdőt. Rejtély számomra mi lehet az oka. egy növény, ami 2 évig nyújtózik a minél több fényért, amikor pedig eléri, elkezd érzékeny lenni rá? :roll: Ráadásul a földje is még bővel nyirkos, egy hete volt locsolva. Mivel a fényre csinálja, így kizárok más élősködő okozta esetleges faktort.

A dolog azért is érdekes, mert komoly kutatásba fogtam a neten , magyar és külföldi honlapokon, és mindenütt azt írják a Strelitzia R.-ről, hogy idézem: "igai napszerető", "imádja a napsütést", "ki is ültethető nyáron". És ha megnézzük az afrikai élőhelyét fotókon, számomra érthetetlen, miért nem bír el egy tavaszi magyar napfénnyel, dupla üvegen keresztül...

Még egy valamire gondolok, hogy 4 levélből lett neki 10 2 év alatt, és egész egyszerűen az van, hogy sokkal több vizet igényel. Talán ez az ok, illetve, hogy az átlagosnál jóval vizesebb föld kell neki most őszig. Jelenleg a szobában 25 fok van, ennyire fűti fel a napfény, és stabil kb. 55-60% páratartalom.
Viszont még nem akarom önteni, mert az se lenne jó, ha kirohasztanám. :roll: Úgyhogy marad most teszt alapon a függöny, amit még egyszer mondom nem tudok értelmezni egy nagy fényigényű növénynél. Szerintem a függöny miatt most kevesebb és kisebb levelet fog idén hozni, hiszen a fény is kevesebb.


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég