Alocasia, colocasia

Mocsári szépségek. Minden, ami ezekkel a lágyszárú növényekkel és egyéb kontyvirágokkal kapcsolatos.
Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.15. 11:15

A bal oldali Alocasia micholitziana,a jobb oldali Xanthosoma violaceum

llevente
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2016.09.21. 16:07
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: llevente » 2016.12.15. 22:41

Nagyon koszonom, eddig a xanthosomanak mas alaku volt a levele. lehet hogy ez meg tul kicsi hogy olyat produkaljon?

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.16. 07:13

Szívesen!

A Xanthosomának ezek még valóban fiatalkori levelek,később szélesedni fog,és a színek is erősödnek. Bár utóbbihoz kell fény is,télen nem lesz olyan színes.

kizzo

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: kizzo » 2016.12.18. 14:11

Sajnos a megvilágítós módszer nem vált be, úgy tűnik. A hidegben teletetett Colcoasiák szépen tartják magukat 1-2 levéllel, de mindenféle rothadás nélkül. A bent, mesterséges fény alatt tartott ritkaságoktól sorra búcsúzom el. Azt hiszem, a maradékot még elviszem a pincébe, hátha kibírják (bár ezek nagyon kicsik még, nem véletlenül tartottam őket bent.). Az Alocasiák jól bírják, őket szinte lehetetlen elpusztítani, de a Colocasiák piszok kényesek.

A gyökérgumókból pedig kibújt az első Mayan Mask.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.19. 07:20

Zoli!

A kisebbek Nálunk is kínlódnak. Viszont a nagyobb gumóval rendelkezők simán "működnek". Nem lehet, hogy a méretük miatt szenvednek (kevés a felhalmozott tartalék)?

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Encsike » 2016.12.19. 20:21

Ha már a kínlódásról irtók én is beszállók :D .

Tavaly télen az alocasia(elméletileg macrorrhiza) és a colocasia black magic kint teleltek a polikarbonát házikóba a polcon ahol igen csak kapták az éjszakai -3 .Kaptak vizet is,persze nem tocsogtak de néha-néha adtam.Elnyálkásodtak,elrohadtak.A kezem közt szétmálltak.
Az alocasia földjében rengeteg gumót találtam amit tavasszal el is ültettem,igaz cserépben de élnek.Velük nincs is gond.
Idén:
A BLACK viszont most bosszant :x ,direkt behoztam őket(macrorrhizával együtt) a lakásba egy hűvösebb sarokba állítottam és mostanra szinte teljesen eltűnt.Egy kb.3 cm gumó maradt belőle amit ha megnyomok víz szivárog ki belőle,az oldalán egy 3-4 mm picurkával ami viszont kemény,most még..Pár db ilyen picurkát még találtam a földben.
Néha kaptak vizet,föld és homok keverékében vannak,szűrt fénnyel.

Olvastam amit Harcsás is irt a víz,hőmérséklet ,fény arányokról de egy kicsit most elvesztem ebben....(tőzeg,locsolás megvonás,fény,hőmérséklet..??)
Azt nem értem ,hogy a fentiekben leírtam ,hogy mennyivel "zordabb" környezetben teleltettem át,gondolok itt főleg a hidegre és a vízre de viszont fényt a házikóba többet kaptak,idén tavasszal kihajtott és szép növényé cseperedett :D .
Ami most maradt belőle azt rakjam tőzegbe és ne is locsoljam?Mit csináljak vele? Van még esélye?
Nem tudom mi lesz vele, szomorú vagyok mert a szívemhez nőtt :( .Lehetséges,hogy tavasszal be kell majd szereznem egy újat :( .

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.12.19. 20:35

Ha már a kínlódásról irtók én is beszállók :D .

Tavaly télen az alocasia(elméletileg macrorrhiza) és a colocasia black magic kint teleltek a polikarbonát házikóba a polcon ahol igen csak kapták az éjszakai -3 .Kaptak vizet is,persze nem tocsogtak de néha-néha adtam.Elnyálkásodtak,elrohadtak.A kezem közt szétmálltak.
Az alocasia földjében rengeteg gumót találtam amit tavasszal el is ültettem,igaz cserépben de élnek.Velük nincs is gond.
Idén:
A BLACK viszont most bosszant :x ,direkt behoztam őket(macrorrhizával együtt) a lakásba egy hűvösebb sarokba állítottam és mostanra szinte teljesen eltűnt.Egy kb.3 cm gumó maradt belőle amit ha megnyomok víz szivárog ki belőle,az oldalán egy 3-4 mm picurkával ami viszont kemény,most még..Pár db ilyen picurkát még találtam a földben.
Néha kaptak vizet,föld és homok keverékében vannak,szűrt fénnyel.

Olvastam amit Harcsás is irt a víz,hőmérséklet ,fény arányokról de egy kicsit most elvesztem ebben....(tőzeg,locsolás megvonás,fény,hőmérséklet..??)
Azt nem értem ,hogy a fentiekben leírtam ,hogy mennyivel "zordabb" környezetben teleltettem át,gondolok itt főleg a hidegre és a vízre de viszont fényt a házikóba többet kaptak,idén tavasszal kihajtott és szép növényé cseperedett :D .
Ami most maradt belőle azt rakjam tőzegbe és ne is locsoljam?Mit csináljak vele? Van még esélye?
Nem tudom mi lesz vele, szomorú vagyok mert a szívemhez nőtt :( .Lehetséges,hogy tavasszal be kell majd szereznem egy újat :( .
Általában ezek a növények főleg a colocasiak télen szenvednek kevés számukra a fény. Én hagyom őket hogy visszahúzódjanak a gumóba, gyakorlatilag teljes vízmegvonással. A túl hideg 5 fok alatti hőmérséklet nem igazán jó számukra nyirkos talaj esetén ez a hőmérséklet szinte végzetes. A szobahőmérsékleten locsolni kell viszont szenvednek a fényhiánytól. 10-15 fok gyakorlatilag teljesen szárazon. Kicsi fejletlen gyökerű növényekkel nehezebb a dolog.

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.19. 22:25

Igen, Norbi lényegében leírta, hogyan érdemes átteleltetni a Colocasiákat. A fényhiány a legnagyobb ellenségük ebben az esetben. Hidegben a locsolás egyenlő a rothadással. Ezek gumós növények, ha nem kapnak elég vizet, visszahúzódnak, és így sokkal ellenállóbbak. Ha viszont hidegben vizet kap, akkor szétmállik a kezedben, ahogy írtad.
Encsike melyik része nem tiszta a fény, hőmérséklet, vízmegvonás részéből? Szívesen segítek megérteni, ha a Norbi alapján írtak még nem segítettek benne.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Encsike » 2016.12.20. 12:24

Köszönőm nektek a válaszokat ;) .

FÉNY,víz megvonása ,10-15 fok.kb de vannak tágabb tartományok 20 fok vagy felette locsolással, fénnyel.
Olvastam az oldalakat és gondolkodtam is ,hogy leírjam vagy éppenséggel kérdezek mert lehet le leszek szúrva persze jogosan,hogy ezt a témát már átbeszéltétek.Én szerintem itt még pár embernek így is elpusztult annak ellenére ,hogy ezeket az értékeket betartja,betartotta. Sok mindenen múlhat a növény életben maradása,csak egy picit nézd félre a dolgokat :D és már kész a baj...Véleményem szerint.

Encsike melyik része nem tiszta a fény, hőmérséklet, vízmegvonás részéből?--Irta Harcsás.
Tiszta csak a lentiekben a" miért "-et nem értem és erre írtam azt ,hogy szerintem egy arrébb rakás egy áthelyezés a locsolás kelő mennyisége a fény szintén kellő mennyisége mennyire összetett dolog eme szépség életében.Főleg ha még kényes is a lelkem. Ennek ellenére még egyszer nekiugrok a linknek és átolvasom. ;)


Tavaly tavasszal szereztem be ezt a black-et,tóban tartották.Szépen lassan átszokott a földre nálam.Aztán ment a telelőbe úgy ,hogy szinte az ellenkezőjét kapta vagyis ahogy már írtam kapott sokszor mínuszt plusz vizet is.Fényt a polikarbonáton keresztül kapta.Elrohadt a macrorrhizával együtt de konkrétan emlékszem,hogy ott volt az elrohadt gumó oldalán az új és nagyon örültem neki.Szóval azt nem értem,hogy számára a legrosszabbat adtam de mégis kihajtott és megfelelő black lett belőle..( 55.oldalon van róla kép).

Most megkapta a 10-15 fokot ,nem fagyott meg és vizet is alig kapott ,szinte homok állagú a kevert földje,FÉNY viszont kevés az tény.Összeaszalódott ,rosszabbul fest mint tavaly.
Van esélye a 2-3 mm kis gumóknak a túlélésre ha áthelyezem egy kisebb cserépbe és ablakhoz rakom?
Érek vele valamit?

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.20. 18:56

Dehogy leszel leszúrva, mert kérdezel. Azért vagyunk, hogy átrágjuk a témát, ahányszor csak kell :)

Nekünk se megy ám minden a nagykönyv szerint, most télen én is vesztettem el 3 fajtát. Sajnos ez benne van, pláne h kis növények voltak. Biztosan sokan vannak, vagyunk, akik elvileg betartják a szabályokat, de a növény fejlettsége sokat számít. Egy kis növény érzékenyebb a hidegre, melegben viszont ha nincs sok fény, hamar megnyúlik, elgyengül a növény, és vége.
Amit pedig írsz a Black Magicről, azt nem biztosan, hogy sikertörténet. Vagyis rosszul fogalmaztam, mert az, hiszen van egy kis gumód, de az nem azért lett az elrothadt anyagumón, mert jót tett neki a hideg vizes talaj. Őszig az anyagumók számos sarjgumót nevelhetnek, amik azonban nem hajtanak ki, majd csak a nyugalmi időszak után. Ezek a gumók gyökér nélküliek, így nem fenyegeti az a veszély, hogy megfázik a gyökerük a hideg vizes földben, és megrohadnak. Az anyagumóval kicsi a kapcsolat, nem igazán szokott átterjedni a rohadás. Ellenállóbbak a nyugalmi állapotban lévő gumók, de azért mindent ezek se viselnek el. Igazából most, ahogy írom ezeket a sorokat, kezd összeállni egy dolog a Colocasiák télállóságával kapcsolatban. A legfagytűrőbbnek a Pink China fajta van elkönyvelve, de gyakori az, hogy az anyatövek nem élik túl a telet, csak a sarjak. Valószínűleg a téli hidegig a növények nem húzódnak mélynyugalomba, és érzékenyebbek a faggyal szemben. A mélynyugalomban lévő, gyökér és hajtás nélküli sarjgumók pedig ellenállóbbak, így átvészelhetik a keményebb fagyokat is....zárójel bezárva, bocsi :lol:
Szóval a te Black Magic sarjgumód annak köszönheti az épségét, hogy még nem hajtott ki. Félre ne érts, nem bántásképp írtam, csak azért, hogy letisztuljon, miért is maradt az ép, és az anyagumó miért nem. Ahogy írtad, az ellenkezőjét kapta, mint kellett volna, sőt, a legrosszabbat, és a vegetációban lévő anyagumó ennek megfelelően el is pusztult.

A kis gumót rakhatod földbe, melegbe, fényre, de általában a mélynyugalomban lévő gumók kihajtásához kell 1-1,5 hónap, vagy még több. Ez hőmérséklettől függ. Amíg nem hajt a gumó, addig ne öntözd.

Az én nagy növényeim egyébként egy hónapja kaptak nagyon kevés vizet, tiszta tőzegben vannak, 1-2 levelük van, lassan, de határozottan hoznak új leveleket. 10-15°C-on vannak, néha kapnak ennél hűvösebbet is. Ezt az állapotot igyekszem tartani tavaszig, amíg nem melegszik az idő. Fényt igazából elég sokat kapnak, de ahhoz nem elég, hogy színesedjenek az új levelek. Ez az egyik járható út. A másik a rengeteg fény, legalább 20-22°C, és rendszeres öntözés. A harmadik, ha teljesen visszaszárítjuk őket, ilyenkor nincs szükség fényre. Azért majd átnézem én is, hogy mit írtam pontosan a blogba, és ha nem elég tiszta, akkor alakítok rajta.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Encsike » 2016.12.20. 19:32

Amit írtál "Őszig az anyagumók számos sarjgumót nevelhetnek" na ez a kulcs ahhoz ,hogy az idén volt black-em. Miután írtam az előző hozzászólásomat utána kattogtam a dolgon és pont ez jutott eszembe. Teljesen jókat írsz hisz te profi vagy ;).
A három járható út közül kell választani .Sajnos annyi helyem nincsen,hogy minden növényt az ablakhoz rakjak,nincs már helyem.(Csak a "zord" polikarbonát ház maradt.)
Szerintem nem kell neked átolvasni a blogot majd én megteszem helyetted ;) .
Van mit tanulni :D.
Azt viszont sajnálom,hogy hamarabb nem léptem az ügyében :( .
Köszönőm Harcsás.

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.20. 20:22

Igazán nincsmit Encsike. :)

Azért csak átolvastam én is a Colocasiás bejegyzésemet, és a teleltetés része valóban nem volt pontos, egy katyvasz volt. :lol: Most javítottam rajta, és még 1-2 másik részt is letisztáztam, képeket is frissítettem. Valószínűleg akárhányszor olvasok bele, mindig találnék valami kis apróságot, amin változtatnék, és valószínűleg változtatni is fogok, hiszen a tapasztalatok mindig gyarapodnak :)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.12.23. 09:53

Az üvegházból vettem nemrég.
Remélem jól tudom, hogy ez egy Alocasia macrorrhiza. Most már sárgulnak a levelei, de gondolom ha el is dobálja az nem nagy gond, mert kihajt majd.
Mikor elhoztam még zárva volt a terésburok. Mostanra szétrepedt... :)
kepatmeretezes_hu_alo3.jpg
kepatmeretezes_hu_alo3.jpg (70.54 KiB) Megtekintve 7972 alkalommal
kepatmeretezes_hu_alo2.jpg
kepatmeretezes_hu_alo2.jpg (52.4 KiB) Megtekintve 7972 alkalommal
kepatmeretezes_hu_alo.jpg
kepatmeretezes_hu_alo.jpg (126.57 KiB) Megtekintve 7972 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.23. 10:47

Nem lesz vele semmi gond! Picit meghűlt. ;)
A Caryota mitis nem olyan meggyötört, mint gondoltam. Szerencsére! De, ennél azért több fényt szeret(ne). 8-)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.12.23. 20:40

Nem lesz vele semmi gond! Picit meghűlt. ;)
A Caryota mitis nem olyan meggyötört, mint gondoltam. Szerencsére! De, ennél azért több fényt szeret(ne). 8-)
Igyekszem figyelni rá. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.28. 13:04

Egy kis wentii hátsó:
a2.jpg
A. wentii
a2.jpg (166.85 KiB) Megtekintve 7922 alkalommal
Határozottan előnyös a számára a megvilágítás. Még soha nem hozott ebben az időszakban ilyen színes levelet. :mrgreen:

kizzo

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: kizzo » 2016.12.28. 13:30

Nagyon szép, Viktor!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.28. 15:04

:mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.28. 15:07

A már emlegetett "leopárdpöttyösödés", továbbra is fennáll. Viszont csak a két legújabb levél nyelén látom. Tapintásra nem érzek különbséget.
a4.jpg
A. macrorrhizia
a4.jpg (255.85 KiB) Megtekintve 7750 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8450
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Alocasia, colocasia

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.07. 21:18

Panaszkodtam évekig, hogy nem hoz sarjat a macrorrhiza. Tavaly végre lett egy baba mellette, erre most ezt neveli a törzsén , kb40 cm-re a talaj felett:
a2.jpg
Alocasia macrorrhiza
a2.jpg (430.48 KiB) Megtekintve 7710 alkalommal


Vissza: “Alocasia, colocasia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég