Egyéb egzotikus gyümölcstermők

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.12.29. 08:20

... még kicsi a fa és sokan szeretik a családból.
Erről, csak ez jut az eszembe:

http://repo.origo.hu/image/content/doma ... mg/n09.jpg

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.12.29. 08:27

Egyetértek JaniMesterrel! Ha most, nem terheled a fácskát, akkor nagyobb eséllyel fognak megerősödni az ágacskái és jövőre több termést fog elbírni. Amit, szintén megritkítasz, hogy a következő évben ... :mrgreen:
Aztán pár év elmúltával, szép és erős fád lesz, ami már az egész Családot el tudja látni. ;)
Tudom, hogy nehéz. Én is nagy kedvelője Vagyok az istenek eledelének. ;)

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: yamaha » 2015.12.29. 21:21

Egyetértek JaniMesterrel! Ha most, nem terheled a fácskát, akkor nagyobb eséllyel fognak megerősödni az ágacskái és jövőre több termést fog elbírni. Amit, szintén megritkítasz, hogy a következő évben ... :mrgreen:
Aztán pár év elmúltával, szép és erős fád lesz, ami már az egész Családot el tudja látni. ;)
Tudom, hogy nehéz. Én is nagy kedvelője Vagyok az istenek eledelének. ;)
Remélem hogy jövőre már majd mindegyik megmutatja a termését. Ugyanis van 3 különböző fajta de csak ezen maradt meg ennyi termés.
yamaha

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.12.30. 04:32

Zoli!
D.kákifa ha nem volt felcímkézve,csak a termés formája, alakja alapján azonosítható,akkor sem 100 %.
Tehát meg kell várni az első termést, három éves korában már kell mutatkoznia gyümölcsnek.
Jani!
Köszönöm a választ!
Azért írtam le, hogy kitől származik és milyen néven kaptam, reméltem, hogy más is rendelt/kapott tőle ilyen néven már Datolyaszilva fát Bene Laci bácsitól.
Idén kora tavasszal át ültettem mindkettő fajtát, nem is fejlődtek semmit :roll: , igaz annak is örültem, hogy levelet neveltek és nem pusztultak ki egy ilyen száraz-meleg nyár után. Remélhetőleg jövőre megkezdik a növekedésüket. :geek:

Egy ismerősömnél( aki tőlünk két utcára lakik) a St@rkltól rendelt datolyaszilva fája idén termett először. Ez szerinted milyen fajta lehet?
DSC00230.JPG
Kojono datolyaszilva fája 2015 10. 27.-én
DSC00230.JPG (120.42 KiB) Megtekintve 6665 alkalommal
DSC00231.JPG
gyümölcsök...
DSC00231.JPG (76.31 KiB) Megtekintve 6665 alkalommal
DSC00232.JPG
kezem a mérce....
DSC00232.JPG (60.19 KiB) Megtekintve 6665 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2015.12.30. 04:45


Szia Zoli!
Senkit sem szerettem volna becsapni, de ha félreérthető voltam, akkor most kijavítom. Az enyém Elaeagnus angustifolia :) , vagyis Ezüstfa ezért is írtam a kép alá, hogy ˝libából lett hattyú˝. ;)

Ameddig csak lehet, szeretném metszéssel visszafogni a növekedésben ( vastag törzs/kisebb lomb ), így majd tényleg jobban fog hasonlítani az olajfára. Novembertől februárig jó ha egy-két alkalommal kiugrok a szőlőhegyre, így nem tudnám gondját viselni ( takarás, szellőztetés, vészfűtés ) a télen egy igazi olajfának, nembeszélve arról, hogy ott még áram sincs. :roll:
Még az ünnepek előtt gyümölcsfát mentünk vásárolni egy szentesi kertészetbe, és végül egy ajándékba kapott Elaeagnus-x-ebbingei/széleslevelű-ezüstfa tarka levelű változatával tértünk haza amely a sövénybe került :) , a sógoroméknak is van egy tő az utcán, amint látszik, hogy zöld levelű alanyra van oltva.
Mivel van még helyem két tőre, de vásárolni nem szeretnék. Lehet-e szaporítani vegetatívan? Lehet-e dugványozni, meggyökerezik-e így? Bocs az off témáért :oops:

basquiat
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.12.18. 21:59
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: basquiat » 2015.12.31. 19:43

az olajfák is kaptak tavaly -12 fokot, szinte meg sem kottyant nekik. Szép termés is volt kb. 1 kiló és egész finom olajbogyó lett belőle. Idén sajnos rákaptak a madarak és majd minden szem meg volt csípve. Az olajfa mögött a golgota teljesen befonta a kőfalat, roppant agresszív, még a borostyánt is elnyomja. -12 foknál néhány szál elfagyott de a fő szálak bírták. évek óta kint telel, rengeteg virágot hoz tavasztól őszig. A babérbokor is többméteres, mögötte szintén golgota fut a házfalra
Csatolmányok
003.JPG
babér,golgota
003.JPG (966.95 KiB) Megtekintve 6644 alkalommal
004.JPG
olajfa2
004.JPG (954.75 KiB) Megtekintve 6644 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.12.31. 20:22

˝Rettenetesek˝ :) , szinte hihetetlenek a képeid basquiat! Ez még mindíg Magyarország? :o :shock: :?:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.01. 09:35

DonBis!

Születni tudni kell! :lol:
A hely kivételes mikroklímája, viszont mit sem érne, a gondos kezek munkája nélkül.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.01. 10:29

Egy kis Arbutus helyzetjelentés:
a2a.jpg
Arbutus
a2a.jpg (232.49 KiB) Megtekintve 6630 alkalommal
a2b.jpg
Arbutus unedo
a2b.jpg (232.49 KiB) Megtekintve 6630 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.01.01. 11:04

Zoli!
D.kákifa ha nem volt felcímkézve,csak a termés formája, alakja alapján azonosítható,akkor sem 100 %.
Tehát meg kell várni az első termést, három éves korában már kell mutatkoznia gyümölcsnek.
Jani!
Köszönöm a választ!
Azért írtam le, hogy kitől származik és milyen néven kaptam, reméltem, hogy más is rendelt/kapott tőle ilyen néven már Datolyaszilva fát Bene Laci bácsitól.
Idén kora tavasszal át ültettem mindkettő fajtát, nem is fejlődtek semmit :roll: , igaz annak is örültem, hogy levelet neveltek és nem pusztultak ki egy ilyen száraz-meleg nyár után. Remélhetőleg jövőre megkezdik a növekedésüket. :geek:

Egy ismerősömnél( aki tőlünk két utcára lakik) a St@rkltól rendelt datolyaszilva fája idén termett először. Ez szerinted milyen fajta lehet?

Zoli!
A gyümölcs alakja,/formája/,színe után,én kimondottan TIPO-ra tippelek. A többi fajta amiket én ismerek,ha nem is sokban,de egy
kicsit eltérnek a képen látottól.
DSC00231.JPG
DSC00232.JPG

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.02. 08:17

Egy kis Arbutus helyzetjelentés:
a2a.jpg
a2b.jpg
Erről sem lesz nagy csemegézés. Továbbra is azt mondom hogy lomblevelű dísznövénynek megfelel de a terméséért nem érdemes ültetni a virágzása pedig jelentéktelen. Ráadásul a növény fagytűrése is korlátozott nagyjából -18-20 fok vélemény szerint mindent visz, talajból kihajthat.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.02. 12:29

Majd kialakul. Egyenlőre úgy néz ki, kötött meg rajta termés, de meglátjuk, hogy marad-e rajta. Magát a növényt kedvelem, de a termések beérésének a színe, az ami miatt hoztam.
Ha nem "produkálnak", akkor "elköltöznek". Vannak jelentkezők a helyeikre ... :lol:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.02. 19:16

Zoli!
D.kákifa ha nem volt felcímkézve,csak a termés formája, alakja alapján azonosítható,akkor sem 100 %.
Tehát meg kell várni az első termést, három éves korában már kell mutatkoznia gyümölcsnek.
Jani!
Köszönöm a választ!
Azért írtam le, hogy kitől származik és milyen néven kaptam, reméltem, hogy más is rendelt/kapott tőle ilyen néven már Datolyaszilva fát Bene Laci bácsitól.
Idén kora tavasszal át ültettem mindkettő fajtát, nem is fejlődtek semmit :roll: , igaz annak is örültem, hogy levelet neveltek és nem pusztultak ki egy ilyen száraz-meleg nyár után. Remélhetőleg jövőre megkezdik a növekedésüket. :geek:

Egy ismerősömnél( aki tőlünk két utcára lakik) a St@rkltól rendelt datolyaszilva fája idén termett először. Ez szerinted milyen fajta lehet?

Zoli!
A gyümölcs alakja,/formája/,színe után,én kimondottan TIPO-ra tippelek. A többi fajta amiket én ismerek,ha nem is sokban,de egy
kicsit eltérnek a képen látottól.
DSC00231.JPG
DSC00232.JPG
Jani!
Köszönöm a segítséget, akkor Tipo! Nem sok fajta terjedt el Magyar földön, ezért gondoltam hátha felismerhető! :)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.02. 23:47

DonBis!

Születni tudni kell! :lol: ...


Ja, csak hát az a fránya Trianon ne lett volna... :( :roll:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.03. 09:01

az olajfák is kaptak tavaly -12 fokot, szinte meg sem kottyant nekik. Szép termés is volt kb. 1 kiló és egész finom olajbogyó lett belőle. Idén sajnos rákaptak a madarak és majd minden szem meg volt csípve. Az olajfa mögött a golgota teljesen befonta a kőfalat, roppant agresszív, még a borostyánt is elnyomja. -12 foknál néhány szál elfagyott de a fő szálak bírták. évek óta kint telel, rengeteg virágot hoz tavasztól őszig. A babérbokor is többméteres, mögötte szintén golgota fut a házfalra

basquiat!

Ez nagyon tetszik, gratulálok hozzájuk, gyönyörűek! :) Igazi mediterrán kert! :D
A golgota virág melyik faj ami ilyen jól vizsgázott?
Az olajfa származása ismert, milyen fajta lehet?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára unartis 2016.01.03. 09:05-kor.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.03. 09:03

DonBis!

Születni tudni kell! :lol: ...


Ja, csak hát az a fránya Trianon ne lett volna... :( :roll:
Elég nagy paradoxon, mert anyukám ennek köszönheti, hogy megszületett :roll: , Nagyapámat Nagykaposról telepítették ki, abba a faluba ahol nagymamám lakott!

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.01.03. 12:27

Persze, nem olyan széles skálán mint az alma fajták,de van belőle.
Ha mást nem is veszek számításba csak a családomat, van Tipó, Vaniglia,Rojo brillante,Fujo,Cioccolato.
Kevesen vagyunk még akik termesztik,meg a kertészetekben horror áruk van.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.04. 07:27

Persze, nem olyan széles skálán mint az alma fajták,de van belőle.
Ha mást nem is veszek számításba csak a családomat, van Tipó, Vaniglia,Rojo brillante,Fujo,Cioccolato.
Kevesen vagyunk még akik termesztik,meg a kertészetekben horror áruk van.
A Cioccolato-ról úgy hallottam, hogy nem bírja nálunk a kertben :( , mert fagyérzékeny fajta! A különböző fajták fagytűrés is határt szab, na meg a horror áruk! :x

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.04. 07:45

Ha már ilyen szépen össze lettek hozva az egzotikus gyümölcstermő növények, ne feledkezzünk meg a télálló fügekaktuszokról sem ;) .
Természetesen a nagyobb termésű fajokat ajánlom amivel érdemes próbálkozni: Opuntia phaeacantha formák jöhetnek szóba, azok már viszonylag nagy gyümölcsöt hoznak(az általánosan elterjedt Opuntia humifusa-val összehasonlítva).
A legnagyobb terméseket az Opuntia engelmanni formák produkálják(a déli variánsok), az északi forma az szeptember végére érleli a gyümölcseit, mint ahogy a legtöbb phaeacantha forma is!(ezekről később teszek fel fotót)
Az Opuntia flavescens és az Opuntia engelmannii déli variánsai hozzák a legnagyobb és leghúsosabb terméseket a télálló fajok közül, ebbe a kategóriába tartozik még az Opuntia lindheimeri is, a gyümölcs mérete eléri a 7-8 cm-es hosszúságot, és a 4-5 cm-es szélességet is, a gyümölcsük húsa is vastagabb az O. humifusa, és a phaeacantha-nál későbbre is érnek be, idén január 2.-án szüreteltem le, ma lekvárt főzök belőle! :idea:
Szüret előtti képek:
DSC01617.JPG
Opuntia flavescens megfagyott gyümölcsökkel
DSC01617.JPG (137.95 KiB) Megtekintve 6584 alkalommal
DSC01619.JPG
Opuntia flavescens megfagyott gyümölcsökkel
DSC01619.JPG (91.61 KiB) Megtekintve 6584 alkalommal
A megfagyott gyümölcs kiolvadás utáni romlásától tartva lettek leszüretelve, kőkeményre fagyott állapotban, és a mai nap folyamán lesznek feldolgozva!

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.01.04. 08:34

Ha már ilyen szépen össze lettek hozva az egzotikus gyümölcstermő növények, ne feledkezzünk meg a télálló fügekaktuszokról sem ;) .
Természetesen a nagyobb termésű fajokat ajánlom amivel érdemes próbálkozni: Opuntia phaeacantha formák jöhetnek szóba, azok már viszonylag nagy gyümölcsöt hoznak(az általánosan elterjedt Opuntia humifusa-val összehasonlítva).
A legnagyobb terméseket az Opuntia engelmanni formák produkálják(a déli variánsok), az északi forma az szeptember végére érleli a gyümölcseit, mint ahogy a legtöbb phaeacantha forma is!(ezekről később teszek fel fotót)
Az Opuntia flavescens és az Opuntia engelmannii déli variánsai hozzák a legnagyobb és leghúsosabb terméseket a télálló fajok közül, ebbe a kategóriába tartozik még az Opuntia lindheimeri is, a gyümölcs mérete eléri a 7-8 cm-es hosszúságot, és a 4-5 cm-es szélességet is, a gyümölcsük húsa is vastagabb az O. humifusa, és a phaeacantha-nál későbbre is érnek be, idén január 2.-án szüreteltem le, ma lekvárt főzök belőle! :idea:
Szüret előtti képek:
DSC01617.JPG
DSC01619.JPG
A megfagyott gyümölcs kiolvadás utáni romlásától tartva lettek leszüretelve, kőkeményre fagyott állapotban, és a mai nap folyamán lesznek feldolgozva!
Két végét levágni, hosszában felhasítani, gyümölcshúst kifordítani. Kis citromlé, cukor, felfőzni. A magokat benne hagyod, vagy átpasszírozod? Nem ettem még lekvárt belőle, csak a nyers gyümölcsöt, de biztosan finom lehet. :roll:


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég