Cikkek, könyvek

Ide kerülnek azok az írások, amelyek segítik az egzotikus növények tartását.
Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.08.05. 15:25

• "A fák nyári átültetése.
Gyakran megesik, hogy építkezés, vagy egyéb körülmények miatt, valamely, máskülönben becses fát el kell távolítani a helyéről, vagy egyáltalában épen nyáron volna arra alkalmunk, hogy valamely fát egy másik helyre átültessünk. Ezt a legtöbben kivihetetlennek tartják, pedig a dolog nem igy áll, mert lehet fát teljes sikerrel, nyáron is átültetni, csak
viz
legyen elegendő és a locsolást ne hanyagoljuk el. Jelen időszakban, augusztus végével, már nagyon szépen és biztosan sikerülhet az átültetés. Ez pedig ugy történik, mint őszszel, vagy tavaszszal, csakhogy az átültetendő fát nem ássuk ki előre, hanem igenis, előbb a gödröt ké. szitjük el sebesen s akkor fogunk a fa kiásásához. Amint kiástuk árnyékban, hirtelen
megmetszegetjiik
a gyökereit s akkor késedelem nélkül bele állítjuk a gödörbe, hol aztán bőséges iszapolással elültetjük. Továbbra pedig fögondunk legyen rá, hogy a fa kellő (de nem túlságos) nedvességben legyen. Ha pedig az időjárás rendkivül forró és száraz lenne, akkor esténként, hajnalonként, a lombokat is permetezzük meg vizzel, söt a fa törzsét szalmazsuppal bekötve, ezt is tartsuk állandó nedvességben ; meg
jegyzendő, hogy mérsékelt nedvességben, mert a túlzás itt is, mint mindenütt másutt, árthatna. Az ilyen módon átültetett fák levelei csakhamar lehullanak, de ép ez a jele, hogy megfakadtak. Ekkor aztán az esetleg szükséges locsolást, lehetőleg ritkán gyakoroljuk, csak épen, hogy a talaj csonttá ne száradjon. A következő tavaszon roppant buján fognak az
ilyen fák tovább fejlődni. " 8-)
A kert 1895 :) 1895-08-15 / 11. szám
Azért nagyon lényeges még kiemelni, hogy a fák nyári ültetésénél nem csupán a gyökérzetet kell metszeni, hanem a koronát is alaposan, hogy a gyökér-korona egyensúly megmaradjon. Ellenkező esetben biztos pusztulás vár a fára locsolás mellett is.
Még van egy jól bevált trükk az akár korosabb fák biztonságos átültetésére: előző évben 30-40 centi széles sávban körülárkoljuk az átültetendő fát a kívánt földlabda nagyság körül, majd az így kialakított mély árokba friss, laza tőzeges földet töltünk. Következő évre ezt a réteget átszövik az új gyökerek, kiásáskor csak a talpgyökereket kell elvágni, s sűrű, friss felszívó gyökérzettel rendelkező földlabdával tudjuk átültetni a fát. A korona visszametszése ebben az esetben is kötelező.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.10.15. 05:50

A hidegtűrő pálmákról egy összeállítás:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_hardy_palms

http://www.junglemusic.net/palmadvice/p ... hardy1.htm
A régi oldalát jobban kedveltem, nem volt benne reklám és nem "üres résszel" indult.

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.12.17. 21:46

Azt gondoltam itt lenne a legjobb helye annak a cikknek, melynek linkjét Feri osztotta meg a fenyős témában.
Mindenképpen példaértékű!

„Nem a klíma! Százszor és ezerszer nem a klíma, hanem az ember! Az ember a gyáva, mert mint a malonyai példa is bizonyítja, egész Magyarországban örökössé lehetne tenni a tavaszt. S milyen lenne például a Balaton északi partvidéke örökzöld tavaszban, én el tudom képzelni. És milyenek lehetnének – nem lesznek – a magyar városok, ha udvarok, falak, utcák, parkok mind a soha el nem múló tavasz örökzöldjében fognak ragyogni. – Nem, nem a klímától függ, az embertől függ!”

Gróf Ambrózy-Migazzi István

...és a teljes cikk:
http://ligetmuhely.com/farago-utazas-kertben/

Köszi Feri! ;)
Most olvastam el. Nagyon tetszik! :!: 8-)
Köszönöm!
Feri

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.19. 22:33

Az alábbi linken olvashattok a kerti tó létrehozásáról, fenntartásról :)

http://aracea.blogspot.hu/2016/12/kerti ... rtasa.html

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.20. 00:40

Köszönet érte! :)
Lassan összejön egy könyvre való. Ügyes Vagy, gratulálok! :mrgreen:

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.20. 06:34

Köszönöm Viktor!

Igen, szépen lassan gyűlnek a könyv lapjai :D

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.12.20. 07:18

Az alábbi linken olvashattok a kerti tó létrehozásáról, fenntartásról :)

http://aracea.blogspot.hu/2016/12/kerti ... rtasa.html
Kiváló, szuper leírás. Nekem sose lesz kerti tavam, mert az udvar mérete, kialakítása nem teszi lehetővé, ennek ellenére elolvastam és nagyon érdekesnek találtam. Gratulálok! 8-)
Feri

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.12.20. 07:20

Köszönet érte! :)
Lassan összejön egy könyvre való. Ügyes Vagy, gratulálok! :mrgreen:
Ahogy olvastam, pont az jutott eszembe, hogy egy magazinba simán belekerülhetne.
Feri

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.12.20. 07:40

Feri

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2016.12.20. 21:01

Köszönet érte! :)
Lassan összejön egy könyvre való. Ügyes Vagy, gratulálok! :mrgreen:
Ahogy olvastam, pont az jutott eszembe, hogy egy magazinba simán belekerülhetne.
Köszönöm MOSAIC, jól esik :)

Azért én magazinba nem biztos, hogy betenném, végülis nincs még sok tapasztalatom,mindössze néhány évnyi, azért egy publikáláshoz nem biztos, hogy elég ennyi. Majd ha megkeres egy újság vele... :lol:

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.12.29. 20:02

Harcsás!
Nagyon jó, részletes és átfogó leírás, gratulálok. Köszönet a sok munkádért.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.01.02. 20:01

Ismeritek Sebők Lajos és Gáspár Éva "Mediterrán kert itthon" és a "Növénytársítások mediterrán hangulatú kertbe, teraszra" c. könyveket?
A két könyv elektronikus formátumban összesen 6800,-Ft, érdemes megvenni őket?

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2017.01.02. 20:49

Gyom, köszönöm! :)

Itt a következő, ezúttal egy rövidke írás a kukoricalevélről

http://aracea.blogspot.hu/2017/01/valob ... level.html

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.03. 02:42

Ismét egy jól megszerkesztett, olvasmányos írás. Köszönet érte! :mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.03. 02:47

Ismeritek Sebők Lajos és Gáspár Éva "Mediterrán kert itthon" és a "Növénytársítások mediterrán hangulatú kertbe, teraszra" c. könyveket?
A két könyv elektronikus formátumban összesen 6800,-Ft, érdemes megvenni őket?
A kiadó által leírtak alapján, igen. Ha van lehetőséged előtte beleolvasni, akkor tedd meg, és el tudod dönteni, hogy mennyire hasznos a Számodra! ;)

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2017.01.04. 13:13

Ismét egy jól megszerkesztett, olvasmányos írás. Köszönet érte! :mrgreen:
Köszönöm! :)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.13. 21:04

Gyom, köszönöm! :)

Itt a következő, ezúttal egy rövidke írás a kukoricalevélről

http://aracea.blogspot.hu/2017/01/valob ... level.html
Hadd gratuláljak én is , nagyon jól megírt , minőségi cikk lett. Én is nevelek kukoricalevelet , az alapfajt a kertben már több mint 6 éve , idáig -17 fok volt a leghidegebb amit kaptak , leszámítva az idei telet. -17 fokban takarás néltül semmi baja sem lett , csapadékvédelmet sem kapott. ,Sokat nőtt , de idáig virágozni nem láttam vagy csak nagyon elbujtak a virágai ;)

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2017.01.15. 09:09

Gyom, köszönöm! :)

Itt a következő, ezúttal egy rövidke írás a kukoricalevélről

http://aracea.blogspot.hu/2017/01/valob ... level.html
Hadd gratuláljak én is , nagyon jól megírt , minőségi cikk lett. Én is nevelek kukoricalevelet , az alapfajt a kertben már több mint 6 éve , idáig -17 fok volt a leghidegebb amit kaptak , leszámítva az idei telet. -17 fokban takarás néltül semmi baja sem lett , csapadékvédelmet sem kapott. ,Sokat nőtt , de idáig virágozni nem láttam vagy csak nagyon elbujtak a virágai ;)
Köszönöm szépen!
Most nálam is takarás nélkül van, ez a tél kissé próbára teszi ezeket a növényeket is. Virágozni én se láttam, mióta kint van :D

Avatar
Harcsás
Hozzászólások: 631
Csatlakozott: 2015.02.22. 19:58
Tartózkodási hely: Kunszentmárton
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: Harcsás » 2017.01.18. 19:35

Sziasztok!

Mostanában kezd körvonalazódni egy olyasfajta dolog a fejemben, ami akár felkeltheti itt néhány ember figyelmét. Az utóbbi időben egyre több szó esett a blogomról, és bizony vannak olyan témák, amikről érdemes lenne írni, de leginkább tapasztalat hiányában ezekről nem írtam. Gondolok itt pl pálmák, páfrányfák, cikászok leírására, takarások készítésére, vagy akár egy mediterrán stílusú kert kialakítására. A célom igazából az volt a blog elindításával, hogy megismertessek az emberekkel olyan növényeket, amik kevésbé ismertek, vagy széles körben elterjedtek, de kevésbé jól ismertek. Egyfajta leírás, használható szakmai ismeret átadása a cél, ami tapasztalattal is kiegészül. Mert a netről sok dolgot össze lehet kotorni, de a hazai szakmai tapasztalat szerintem felbecsülhetetlen. És ez bizony kevés helyen olvasható. Itt a fórum szinte csak tapasztalatok cserélnek gazdát. Nem célom egyáltalán átcsábítani a blogra az olvasókat, a fórumozókat, de a fórumból néhány információ nehezen összeszedhető, ezért talán cikk formájában egy alap leírás, összegezve néhány főbb tapasztalattal segít az embernek. Egyfajta együttműködés körvonalazódott bennem a fórumlakókkal kapcsolatosan. A fórumlakók cikkeiben természetesen szerepelnének az írók, és a fórum is meg lenne említve a cikkben, elérhetőséggel. Kezdetben ez egy személyes blogként indult, de úgy érzem, hogy megérett arra, hogy egyfajta közösségi blog alakuljon belőle.

Mit szóltok az ötlethez, mi a véleményetek?

admin6
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:10
Kapcsolat:

Re: Cikkek, könyvek

HozzászólásSzerző: admin6 » 2017.01.18. 20:25

Pontosan ezzel a céllal készült ez a téma. Felkínáltuk és most is tartjuk a helyet az írásaidnak. A mi célunk is a fajok és fajták megismertetése és a tartással kapcsolatos tapasztalatok megosztása. Ebben maximálisan partnerek vagyunk és a továbbiakban azok leszünk ha neked ez megfelel.
Admin 6


Vissza: “Cikkek, könyvek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég