Növényvédelem

Betegségekkel, kártevőkkel kapcsolatos megelőzés, védekezés.
Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.09.07. 11:48

Egy növény webshopban olvastam, hogy kártevő esetén a növényt pár napra egy zsákba kell húzni, és akkor szerintük elpusztulnak a kártevők. Szerintetek ez parasztvakítás, külvárosi legenda, vagy van igazságalapja? Mitől pusztulnának el a zsákban pl. a tripszek, pajzstetvek? Nem bírják a nagy párát? Túl szép lenne ha igaz volna, mert akkor már zsákolnám is be mindet pár napra. Sajnos a tripszeket lehetetlen kiirtani, minden nap találok 2-3-at, igaz a kezdeti állapotokhoz képest ég és föld a különbség, de 2 db-ból is pillanatok alatt lehet megint sok száz... :( Aki feltalál valami bioszert, ami lakáson belül nullázza mindet, az lehet Nobel -díjat kap.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.09.08. 21:42

Egy növény webshopban olvastam, hogy kártevő esetén a növényt pár napra egy zsákba kell húzni, és akkor szerintük elpusztulnak a kártevők. Szerintetek ez parasztvakítás, külvárosi legenda, vagy van igazságalapja? Mitől pusztulnának el a zsákban pl. a tripszek, pajzstetvek? Nem bírják a nagy párát? Túl szép lenne ha igaz volna, mert akkor már zsákolnám is be mindet pár napra. Sajnos a tripszeket lehetetlen kiirtani, minden nap találok 2-3-at, igaz a kezdeti állapotokhoz képest ég és föld a különbség, de 2 db-ból is pillanatok alatt lehet megint sok száz... :( Aki feltalál valami bioszert, ami lakáson belül nullázza mindet, az lehet Nobel -díjat kap.
Én kipróbáltam ezt a módszert takácsatkák ellen. Csökkentette az állományt, de pár hét múlva ismét felszaporodtak.
Nem segített.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.09.09. 11:39

Talán úgy lehet van benne lehetőség, ha a zsákba a tripsznek valamelyik ragadozóját teszik bele és úgy zárják le a zsákot. Még le sem kéne hermetikusan, csak mondjuk valami szúnyoghálóval, hogy levegőzzön, így a ragadozók lehet kiennék a kártevőket.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.09.10. 01:10

Talán úgy lehet van benne lehetőség, ha a zsákba a tripsznek valamelyik ragadozóját teszik bele és úgy zárják le a zsákot. Még le sem kéne hermetikusan, csak mondjuk valami szúnyoghálóval, hogy levegőzzön, így a ragadozók lehet kiennék a kártevőket.
Nagy általánosságban a ragadozó nagyobb a prédánál. Ha nem teszel be a zárt terükbe, nehezen lesz belőlük táplálék.
A Katicabogár és a lárvája, ragadozója a tetveknek és az atkáknak. Évekig "gyűjtöttem", majd vittem haza. A Harlekin és a hangyák elszaporodása vetett véget a rendszernek.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.11.06. 11:06

Szasztok!

Szerintetek mi a fene lepte el az aranypálmánkat? Kaptak már gombaölőt, különböző rovarölőt, semmi hatása. Leszedtem ezeket a kis fosokat kézzel, pár nap múlva még több lett belőlük. Az sem tudom eldönteni, mi a fene ez. Penész? Rovar? Körömmel szétnyomom, nem történik semmi, szinte por állagúak.
IMG_20211106_105416.jpg
IMG_20211106_105416.jpg (679.94 KiB) Megtekintve 4725 alkalommal
IMG_20211106_105444.jpg
IMG_20211106_105444.jpg (546.47 KiB) Megtekintve 4725 alkalommal
IMG_20211106_105551.jpg
IMG_20211106_105551.jpg (454.03 KiB) Megtekintve 4725 alkalommal
IMG_20211106_105624.jpg
IMG_20211106_105624.jpg (444.77 KiB) Megtekintve 4725 alkalommal
IMG_20211106_105551.jpg
IMG_20211106_105551.jpg (454.03 KiB) Megtekintve 4725 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.11.08. 05:04

Szasztok!

Szerintetek mi a fene lepte el az aranypálmánkat? Kaptak már gombaölőt, különböző rovarölőt, semmi hatása. Leszedtem ezeket a kis fosokat kézzel, pár nap múlva még több lett belőlük. Az sem tudom eldönteni, mi a fene ez. Penész? Rovar? Körömmel szétnyomom, nem történik semmi, szinte por állagúak.
Képek alapján petének nézem. Mivel ebben az állapotban nem táplálkoznak, lemosással (őszi lemosó permet, pl: káliszappan) és kontakt hatású - majd, a későbbiekben felszívódó hatású - rovarölővel tudsz védekezni. Én a többi növénynek is adnék most, megelőzendő a terjedést.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.11.08. 10:12

Jó eséllyel gyapjastetű petéje, állítólag mosogatószeres vizes lemosás, izopropil-alkoholos ecsetelés a legjobb.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.11.08. 14:57

Jó eséllyel gyapjastetű petéje, állítólag mosogatószeres vizes lemosás, izopropil-alkoholos ecsetelés a legjobb.
Én is petének néztem őket, de sose kelt ki belőlük semmi, szetnyomom, nem eresztenek levet... Kaptak most mosószeres permetet aztán szòdabikarbonátos lemosást is. Meglátom mi lesz.

Gombaölős permetet kap csomagolás előtt minden pálma.

Egyik cikászon szokott lenni valami szürkésfehér kb 3-4 mm-es jószág a fonákon, pókhálószerű kis foltot hagy, ha szétnyomom bő barna trutyi marad a dögből. Az mi lehet?

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.11.11. 11:57

Areka szerintem eleve egy fogékony növény ilyenekre, ha nem bogár, akkor gomba viszi el. Nekünk is kiment egy barkácsboltos 10000 Ft-os bokor, utána már csak egy kis cserépnyi 500 Ft-ost vettem, hogy felnevelem, de ha kimegy nem akkora bosszúság, nos, intenzív növekedés után tripszek ették le a felét, most regenerálódik, de ha ez is kimegy akkor feladom, és maradok a Chamaedoreánál, az is szép tud lenni és nem annyira fogékony.

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.11.13. 21:53

Hát enyém nem néz ki valami jól. Szerintem nekem is ez lesz az utolsó aranypálmám.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.08.09. 10:19

S.O.S.! A több éve nevelt Dracena törzsén megpuhult a kéreg... Ez nem jót szokott jelenteni törzses növényeknél, főleg rothadás, gyökérrrothadás okozza. Kiszedtem a cserépből, és totál be van szőve gyökérrel, de semmi bűz, vagy rothadó gyökeret nem találtam. A törzs alján kinőtt két sarj, de a három ága idén nem tolta ki a leveleket. Ha gyökérrothadás lenne, akkor nem is nőne alul a fás törzs oldalából rügy/sarj nem? Fogalmam sincs mitől lehet, de fonnyad a törzse rendesen... Okozhatja ezt kinőtt cserép, mármint a törzs fonnyadását? Jártam már így fikusszal, ott nyomásra levet is engedett a törzs, de az tényleg túllocsolás volt, és rothadt a gyökere, ennél viszont a gyökérlabda ép. Azt egyik ága alul szintén puhul és fonnyad.... És áganként idén alulról vesztett 2-3 levelet, az újakat pedig idén nem tolta ki. Szerintetek mi lehet a baj? Ez a törzses fajta egyébként:

https://www.monaconatureencyclopedia.co ... agrans.jpg

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.22. 17:01

S.O.S.! A több éve nevelt Dracena törzsén megpuhult a kéreg... Ez nem jót szokott jelenteni törzses növényeknél, főleg rothadás, gyökérrrothadás okozza. Kiszedtem a cserépből, és totál be van szőve gyökérrel, de semmi bűz, vagy rothadó gyökeret nem találtam. A törzs alján kinőtt két sarj, de a három ága idén nem tolta ki a leveleket. Ha gyökérrothadás lenne, akkor nem is nőne alul a fás törzs oldalából rügy/sarj nem? Fogalmam sincs mitől lehet, de fonnyad a törzse rendesen... Okozhatja ezt kinőtt cserép, mármint a törzs fonnyadását? Jártam már így fikusszal, ott nyomásra levet is engedett a törzs, de az tényleg túllocsolás volt, és rothadt a gyökere, ennél viszont a gyökérlabda ép. Azt egyik ága alul szintén puhul és fonnyad.... És áganként idén alulról vesztett 2-3 levelet, az újakat pedig idén nem tolta ki. Szerintetek mi lehet a baj? Ez a törzses fajta egyébként:

https://www.monaconatureencyclopedia.co ... agrans.jpg
Nem virágzott a növényed? Olyankor is előfordulhat, hogy nem elágazik, hanem fiasodik.
A szár puhulása mindig valamilyen külső behatás eredménye (túl sok -, túl kevés víz, mechanikai sérülés, kártevő). Ha a gyökérzet ép, akkor feljebb volt a kiváltó ok.
Jó ötlet volna egy pár kép róla.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.08.25. 16:13

Nem volt semmi virág még rajta(10+ éves), bár a nők örülnének itthon, mert állítólag nagyon illatos és szép is. Alul a törzsön kihajtott két helyen, ezek már 5-10 cm hosszúak és valószínűleg ágak lesznek. Amint tudok teszek fel képet róla. A puhulás megállt, a 3-ból 2 ág végre elkezdte az új leveleit kinyomni, amiket mindig tavasszal tolt eddig. A harmadik ággal bibi lehet, mert az van alul sorvadva, és nem tolja az új leveleit. A puhulása megállt, de nem keményedett vissza a törzsön a kéreg... Kártevőt nem látok, remélem nem a kéreg alatt van.... :o

glacko
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.01.24. 03:57
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: glacko » 2022.09.26. 01:53

Sziasztok ! Van egy 2 éve kiültetett Főnixem. Az alsó 6-8 levelén a képen látható sárgás foltosság jelent meg idén.Nem kezeltem semmivel sem,hiszen először találkozom e féle betegséggel.Ez hasonló mint az elöző hozzászólóé vagy egészen más? Segitségetekre van szükség,mit vásároljak és hogyan kezeljem még a betakarás előtt. Köszönöm.
Csatolmányok
IMG_20220710_151222_0 (2).jpg
IMG_20220710_151222_0 (2).jpg (1021.66 KiB) Megtekintve 2083 alkalommal
IMG_20220926_012447_4.jpg
IMG_20220926_012447_4.jpg (611.27 KiB) Megtekintve 2083 alkalommal
IMG_20220926_012454_2.jpg
IMG_20220926_012454_2.jpg (610.23 KiB) Megtekintve 2083 alkalommal

Pablo
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2022.10.28. 22:13
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Pablo » 2023.03.09. 17:34

Sziasztok!

(Bocsánat ha nem jó témában vagy hülyeséget írok!)

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Sokan mondják, hogy a pálmákat április közepén-végén tanácsos kiültetni, mert még hideg neki a föld. Miért érdemes addig várni?
Az világos, hogy ha jön még fagy akkor könnyebb mozgatni. De ha most cserépben vannak akkor nem mindegy nekik, hogy a kinti földbe vannak vagy cserépben? Sőt a kerti talaj hője talán még melegebb is. :roll:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.03.10. 00:13

A korlátozottan téltűrő növényeket (pl: pálmák) nem célszerű hideg talajba ültetni, mert a hajszálgyökerek könnyebben megsérülnek, egy hirtelen hidegsokktól. Általánosságban, a +10°C állandó talajhőmérsékletet szoktuk említeni határvonalként.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.03.10. 12:42

Üdvözlet minden tagnak!

Vettem 25 kg keserűsót a tujáknak levél trágyázáshoz. Viszont arra gondoltam, miért is ne permetezném meg vele a szobanövényeket is? Streli, gyompálma, Calatea, Monstera stb, szokásos versenyzők. Viszont a termék szerint 10 literbe kellene kevernem 20 deka sót... Nem tudom, szerintetek ez nem lesz sok? Gondoltam arra is, hogy először a régebbi kicsit barnuló levelekre juttatom. Állítólag belocsolva is hat a magnézium és a kén, de vajon akkor nem változik meg a ph-ja a földnek? Nem szeretném, ha puszta jóindulatból kinyírnám a gyökerét a növényeknek, és több kárt okoznák vele.
A levélre fújással kapcsolatban viszont esélyes, hogy bármilyen jól oldódik a só, foltos marad száradás után, ami nem valami szép...Továbbá saját tapasztalatom, hogy a kimondottan szobában tartott növény nem nagyon szereti a fújkálást, legalábbis nálam eddig mindig gombásodás, barnuló hegyek lett a vége, ha fürdettem vagy fújkáltam őket. Érdekes módon még poros 3 éve kissé poros levél is szebb, mint amit áttörlök vizes ruhával, vagy lefújok, ezért évek óta száraz zsebkendővel porolom le mindet ha már muszáj.
Szóval nem tudom melyik a jobb, locsolni, vagy fújni? Azt várom tőle, hogy bezöldíti a leveleket, és talán erőteljesebb növekedésbe kezdenek.(főleg a Streli)
A másik aggályom pedig az, hogy a kártevők valamiért imádják a nyomelemes környezetet, és attól tartok, hogy megint berobban a tripsz, ha fújkálom a levelekre a sót.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.03.13. 08:55

Üdvözlet minden tagnak!

Vettem 25 kg keserűsót a tujáknak levél trágyázáshoz. Viszont arra gondoltam, miért is ne permetezném meg vele a szobanövényeket is? Streli, gyompálma, Calatea, Monstera stb, szokásos versenyzők. Viszont a termék szerint 10 literbe kellene kevernem 20 deka sót... Nem tudom, szerintetek ez nem lesz sok? Gondoltam arra is, hogy először a régebbi kicsit barnuló levelekre juttatom. Állítólag belocsolva is hat a magnézium és a kén, de vajon akkor nem változik meg a ph-ja a földnek? Nem szeretném, ha puszta jóindulatból kinyírnám a gyökerét a növényeknek, és több kárt okoznák vele.
A levélre fújással kapcsolatban viszont esélyes, hogy bármilyen jól oldódik a só, foltos marad száradás után, ami nem valami szép...Továbbá saját tapasztalatom, hogy a kimondottan szobában tartott növény nem nagyon szereti a fújkálást, legalábbis nálam eddig mindig gombásodás, barnuló hegyek lett a vége, ha fürdettem vagy fújkáltam őket. Érdekes módon még poros 3 éve kissé poros levél is szebb, mint amit áttörlök vizes ruhával, vagy lefújok, ezért évek óta száraz zsebkendővel porolom le mindet ha már muszáj.
Szóval nem tudom melyik a jobb, locsolni, vagy fújni? Azt várom tőle, hogy bezöldíti a leveleket, és talán erőteljesebb növekedésbe kezdenek.(főleg a Streli)
A másik aggályom pedig az, hogy a kártevők valamiért imádják a nyomelemes környezetet, és attól tartok, hogy megint berobban a tripsz, ha fújkálom a levelekre a sót.
Keserűsó savasítja a földet is,ezt nem minden növény szereti!Sőt,a pálmák többsége lúgos talajt kíván!
Egyszer "zöldítő vitaminnal " való bepermetezéstől a citromfám sokkot kapott( inkább én, a látványtól :mrgreen: )! Ugyanúgy hígítottam,mint ahogy tanácsolták levéltrágyának és mégis lehullt ,megégett szinte minden levele.Kizárólag lassan kioldódó granulátumot( rhodi táp) használok a savas talajt igénylő növényekhez,mások guano oldatot kapnak tavasszal illetve évközben... cserepes pálmák házi földkeverékbe( szerves trágya.. komposzt...stb.) kerülnek átültetéskor,azután nem tápozom!
Ez csak az én véleményem,sokan használják a zöldítő vitamint és sikerrel,én soha többet! :D
Ha desztvízben/esővízben oldod fel a permetszert,nem marad annyira foltos a levél! :idea:
Igazad van,nem szeretik a fújkálást a szobaiak! ;)
Ha a cserép földjét locsolod be,csökkenhet( megszűnhet,nulla lesz) a talajélet... azért is tripszesedhetnek a növények!
Mértékkel belocsolással illetve levélpermetezéssel próbálkozhatsz többszörösen * hígabb* szerrel,mit ahogy a dobozon írják!
De, én nem próbálkoznék! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.03.13. 12:03

Ez magnézium szulfát, elvileg nem nagyon lehet égetni vele, a leírás szerint. De most csak az alsó levelekre facsartam rá, és az előírt adag harmadával.
Majd meglátom mi lesz, de sokan bálványozzák, hogy mennyire megindul a növény tőle, és sokkal zöldebb lesz.(tudom sok minden parasztvakítás, de ezt agrár oldalon is istenítik) Gondoltam teszek egy próbát vele. Amúgy a magnézium pont lúgosítja a talajt nem? Főleg a tujákra leszek kíváncsi, egy ismerős már megjegyezte, hogy "hehe, azoknak fejsze kell", én meg gyerekkorom óta gyógyíthatatlan krónikus csakazértisben szenvedek, szóval helyre akarom őket hozni. Nem lesz könnyű, mert lehet pocok rágja alulról, és attól barnul, de kártevőt nem látok rajta. A közeli nagy cégnél tujából van a kerítés, és a sorban egy sincs kidőlve 50 méteren keresztül, de még barna ág sincs sehol, Akkor csak nem öli meg mindet a klímaváltozás...

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Növényvédelem

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.03.13. 12:09

Csak most látom, hogy hörcsögtáp :D Végülis tápanyag biztos van benne :mrgreen:


Vissza: “Növényvédelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég