Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

A növények nevelése csíráztatástól a felnőtt korig. Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.06. 09:39

Atys, kíváncsian várom mit szól hozzá a maurelii, remélem úgy bevörösödik, mint nálam. ;)
Na, erre vagyok kíváncsi én is. ;)
Én amiket betettem a lámpák alá azok vörösek is voltak eleve. (egy kivételével) Kíváncsi vagyok, hogy tényleg változik-e a színük? Ami tőled van Peti és megháromszorozta magát,azok semmit nem változtak színben eddig,pedig már három hete a lámpák alatt tartom, ráadásul folyamatos 20 fok körül. Az biztos, hogy a kevés fény/árnyék hatására bezöldűlnek, megnyurgulnak. Gondolom ez a folyamat visszafelé is ugyanígy működik, csak a már meglévő levelek nem fognak változni....
Laci, amiket vörös levéllel tettél be azoknak az új levelei milyenek lettek?

Nálam 9 fehér fényű (6 db hideg és 2 db meleg), és 4 db növényes világít, mivel a fehéreknek nagyobb a fényereje, ezért szerencsére inkább fehér az összhatás a szemnek.
2016_11060012.JPG
2016_11060012.JPG (855.52 KiB) Megtekintve 6567 alkalommal
2016_11060003.JPG
2016_11060003.JPG (459.55 KiB) Megtekintve 6567 alkalommal
Úgy néz ki sikerült eltalálnom a fehér, és növényes ledek arányát, és fényerejét. Ezek a kis maureliik már itt jöttek világra, természetes fényt még nem kaptak, de szépen színesednek.
2016_11060009.JPG
2016_11060009.JPG (599.07 KiB) Megtekintve 6567 alkalommal
2016_11060015.JPG
2016_11060015.JPG (550.48 KiB) Megtekintve 6567 alkalommal


Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.11.06. 12:12

Ügyes vagy . Valóban emberibb ha van melettük fehér fény is. Sőt szerintem csak igy lehet velük tervezni a lakás perifériájában. Továbbá a fehér fény ugyanazon energia bevitel melett nem mellesleg a 2-3 szoror fénymenyiséget ad le. Szerintem a fehér fény is legalább annyira hasznos mind a kék vagy piros. A természetben a fényspektrum egy igen nagy skálája megtalálható és ezek a növények ebben a környezetben alalkultak ki több millió év alatt. Vagyis nincs semmi okuk a fehér fény hullámhosszát nem befogadni.Így biztosan még szebben fejlődnek majd a növények. Ma reggel én is raktam fehéret a csíráztató akváriumonba mert a növényestől már hányingerem volt. Mondanom sem kell milyen nagy változás érte a szemem :lol:

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.06. 14:21

Gratulálok Peti! Nagyon szépek lettek.
Köszi Zoli. Rengeteg lesz, egy negyed rizómán kb. 30 kis növény, vagy kezdemény van!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.06. 14:25

Ügyes vagy . Valóban emberibb ha van melettük fehér fény is. Sőt szerintem csak igy lehet velük tervezni a lakás perifériájában. Továbbá a fehér fény ugyanazon energia bevitel melett nem mellesleg a 2-3 szoror fénymenyiséget ad le. Szerintem a fehér fény is legalább annyira hasznos mind a kék vagy piros. A természetben a fényspektrum egy igen nagy skálája megtalálható és ezek a növények ebben a környezetben alalkultak ki több millió év alatt. Vagyis nincs semmi okuk a fehér fény hullámhosszát nem befogadni.Így biztosan még szebben fejlődnek majd a növények. Ma reggel én is raktam fehéret a csíráztató akváriumonba mert a növényestől már hányingerem volt. Mondanom sem kell milyen nagy változás érte a szemem :lol:
Köszi Szabi. Biztos vagyok benne, hogy így fehér ledekkel kiegészítve sokkal jobban fejlődnek, mint ha csak a 4 növényes lenne. A kevert színspektrum, és a fény intenzitás is sokkal ideálisabb így. Arról már nem is beszélve, hogy számomra mennyivel kellemesebb. :P

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.06. 15:50

Azt azért ne felejtsétek el, hogy a fehér fény a spektrum színeire bontható. Tehát a kívánt fényhullámhossz is bennefoglaltatik. Csak a mennyiségek mások.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.06. 15:52

Nálunk, hogy bekerültek a trópusiak és a benntelők szinte észrevehetetlen lett a lilás fény. Szépen ki vannak takarva a lámpák.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.06. 17:10

Azt azért ne felejtsétek el, hogy a fehér fény a spektrum színeire bontható. Tehát a kívánt fényhullámhossz is bennefoglaltatik. Csak a mennyiségek mások.
Egyértelmű, ezért pakoltam tele fehér leddel is a világítást. ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.11.06. 18:26

Az akvárium növényes fénycsövei sem fehérek, csak a Mi szemünk látja annak. Ha megnézed, mindenhol, ahol fehér fényt látsz fénycsöves a világítás. Még mindig megy a "tanakodás", hogyan lehetne a Led világítások, hasznos élettartalmát megnövelni.
űÚgy lehetne megnövelni, hogy gyárilag nem rontják el szándékosan. Emlékezz arra az izzóra, ami évtizedekig világított egy tűzoltó állomáson folyamatosan.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.11.06. 18:29

Laci, amiket vörös levéllel tettél be azoknak az új levelei milyenek lettek?

Nálam 9 fehér fényű (6 db hideg és 2 db meleg), és 4 db növényes világít, mivel a fehéreknek nagyobb a fényereje, ezért szerencsére inkább fehér az összhatás a szemnek.
2016_11060012.JPG
2016_11060003.JPG
Úgy néz ki sikerült eltalálnom a fehér, és növényes ledek arányát, és fényerejét. Ezek a kis maureliik már itt jöttek világra, természetes fényt még nem kaptak, de szépen színesednek.
2016_11060009.JPG
2016_11060015.JPG
Az új levelei is vörösesek rendesen. Nálam három neoncső is világít a műhelyben a színesek mellett. A kis maurelii-nél is vegyesen vannak a sima izzók,meg a színesek.


Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.11.06. 18:35

Ügyes vagy . Valóban emberibb ha van melettük fehér fény is. Sőt szerintem csak igy lehet velük tervezni a lakás perifériájában. Továbbá a fehér fény ugyanazon energia bevitel melett nem mellesleg a 2-3 szoror fénymenyiséget ad le. Szerintem a fehér fény is legalább annyira hasznos mind a kék vagy piros. A természetben a fényspektrum egy igen nagy skálája megtalálható és ezek a növények ebben a környezetben alalkultak ki több millió év alatt. Vagyis nincs semmi okuk a fehér fény hullámhosszát nem befogadni.Így biztosan még szebben fejlődnek majd a növények. Ma reggel én is raktam fehéret a csíráztató akváriumonba mert a növényestől már hányingerem volt. Mondanom sem kell milyen nagy változás érte a szemem :lol:
A növények alig hasznosítják ezt a fényt. Elhiszem amiket leírtak azokon az oldalakon, ahol ezt taglalják. Tapasztalatból mondom, hogy amíg "csak" hagyományos izzók voltak az akváriumban keltetett páfrányoknál, iszonyatosan megnyúltak. Izzócsere után ez teljesen megváltozott. Most is hosszabbak a normális napfényen nevelkedettekhez képest, de határozottabban jobb, mint a sima izzóknál. Keverve kell valóban alkalmazni.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.06. 20:12

Az akvárium növényes fénycsövei sem fehérek, csak a Mi szemünk látja annak. Ha megnézed, mindenhol, ahol fehér fényt látsz fénycsöves a világítás. Még mindig megy a "tanakodás", hogyan lehetne a Led világítások, hasznos élettartalmát megnövelni.
űÚgy lehetne megnövelni, hogy gyárilag nem rontják el szándékosan. Emlékezz arra az izzóra, ami évtizedekig világított egy tűzoltó állomáson folyamatosan.
Tervezett elavulás...

kizzo

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: kizzo » 2016.11.06. 20:17

Sziasztok!

Én igyekeztem minimálisra csökkenteni a megvilágítandó felületeket, ezért a növényeket akkora edénybe ültettem, amiben éppen csak elfér a gyökerük. Vannak itt kisebb méretű Cannák, Alocasiák, Colocasiák, néhány banán,és pár egyéb magonc.

Tudom, esztétikai díjakat nem fogok nyerni vele, de a funkció számít talán. Van felül két 120-as T8-as Sylvania Gro-lux cső, és hét kínai növényes LED-izzó (eddig csak kettő volt, ma bővítettem. Vegyesen a 200-as és a kicsi. A rendszernek így együtt brutál fénye van. Alapvetően a neoncső is kicsit lilás, de a LED-ekkel együtt durva. Ez epdig csak azért működhet így, mert a mosókonyhában vannak, ahova nem jár senki, csak mosáskor, tehát nem zavar senkit. Átlag 28-30 fok van (régen itt voltak a trópusi akváriumok), és viszonylag magas a páratartalom, amit intenzív párologtatással érek el. Ugyanennek a helyiségnek az ablakában vannak a keltetők a radiátor felett.

Remélem, beválik. Az bebizonyosodott, hogy villanyszerelő már nem leszek. :)
v.jpg
v.jpg (278.05 KiB) Megtekintve 6546 alkalommal
Üdv:

Zoli

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.11.06. 20:55

Sziasztok!

Én igyekeztem minimálisra csökkenteni a megvilágítandó felületeket, ezért a növényeket akkora edénybe ültettem, amiben éppen csak elfér a gyökerük. Vannak itt kisebb méretű Cannák, Alocasiák, Colocasiák, néhány banán,és pár egyéb magonc.

Tudom, esztétikai díjakat nem fogok nyerni vele, de a funkció számít talán. Van felül két 120-as T8-as Sylvania Gro-lux cső, és hét kínai növényes LED-izzó (eddig csak kettő volt, ma bővítettem. Vegyesen a 200-as és a kicsi. A rendszernek így együtt brutál fénye van. Alapvetően a neoncső is kicsit lilás, de a LED-ekkel együtt durva. Ez epdig csak azért működhet így, mert a mosókonyhában vannak, ahova nem jár senki, csak mosáskor, tehát nem zavar senkit. Átlag 28-30 fok van (régen itt voltak a trópusi akváriumok), és viszonylag magas a páratartalom, amit intenzív párologtatással érek el. Ugyanennek a helyiségnek az ablakában vannak a keltetők a radiátor felett.

Remélem, beválik. Az bebizonyosodott, hogy villanyszerelő már nem leszek. :)
v.jpg
Üdv:

Zoli

Gratulálok Zoli a sok szépséges növényedhez. Láthatóan nagyon akarsz rájuk vigyázni.
Az a baj itt ,hogy olyan jó körülményeket kapnak a növények,hogy ugyanolyan tempóban fognak (szeretnének) fejlődni mind nyáron. Ekkora kis cserépben meg nem fog menni. Nem hiszem,hogy 28-30 fokon kellene télen tartani ezeket a szépségeket. Szerintem 23-24°C is bőven elég. Abban a hőmérséklet tartományban lassabban fejlődnek,viszont nem is nyúlnak meg. 28-30 °C-on nincs az a mesterséges fénymennyiség ami elég lehet ezeknek a lágyszárúaknak odabent. Továbbá messze még a tavasz,addig meg ne akard,hogy kinőljék a helyet.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.07. 06:12

... villanyszerelő már nem leszek. :)
Így igaz, az már ki van pipálva. ;)
Ha minden a szépségről szólna csak, nem hiszem, hogy jó lenne. Funkcióját hatékonyan betöltő. És pont. Pont ennyi kell. Ügyes kis élőhelyet varázsoltál a növényeknek, gratulálok! :mrgreen:
A hőmérsékletet Én is magasnak tartom. Mi a célod vele? Ha csak a csíráztatás miatt tartod annyin, akkor az helyi melegítéssel (vagy a helység magasabb pontján lévő tartással) is megoldható.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.12.09. 11:10

Úgy néz ki tetszik a növényeknek a LED-es műfény, természetes fényt nem kapnak, mégis szépen fejlődnek alatta. Emlékeztetőül a kezdet, az 1 hónappal ezelőtti állapot:
2016_11060012.JPG
2016_11060012.JPG (811.97 KiB) Megtekintve 6473 alkalommal
Ez pedig tegnap készült:
2016_12070072.JPG
2016_12070072.JPG (522.71 KiB) Megtekintve 6473 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.12.09. 11:59

Meglehetősen határozott a változás. Gratulálok! ;)

Sanyika81
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2015.02.22. 10:43
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Kapcsolat:

Re: Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.

HozzászólásSzerző: Sanyika81 » 2016.12.09. 16:25

Gratulálok!!!
Ügyes vagy! :)



Vissza: “Csíráztatás, szaporítás, mesterséges környezet”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 11 vendég