Csíráztatás, szaporítás

A növények nevelése csíráztatástól a felnőtt korig. Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.16. 22:53

... ha már csinálok valamit azt próbálom jól de mivel nektek nagyobb tapasztalatok van már ebben ...
De remélem a későbbiekben én is megtudom osztani a tapasztalatom mással ha épp szükség lesz rá!
Pontosan ez volt a cél. Összegyűjteni a tapasztalatokat és megosztani. :mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.16. 22:58

Ez az első hogy a magok nem a kukában hanem elültetve végzik. :D ...
Dicséretes dolog, menni fog! ;)
Szerintem, Mindannyiunknak van/vannak "csak úgy próbából" csíráztatott magból nevelt növényünk/növényeink. ... És talán a legnagyobb becsben tartottak is ezek. :lol:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.02.17. 06:18

Ez az első hogy a magok nem a kukában hanem elültetve végzik. :D ...
Dicséretes dolog, menni fog! ;)
Szerintem, Mindannyiunknak van/vannak "csak úgy próbából" csíráztatott magból nevelt növényünk/növényeink. ... És talán a legnagyobb becsben tartottak is ezek. :lol:
Ha sikerül mindenképp !! Plusz a családból már többen is érdeklődtek utána hogy majd szeretnének kapni belőle... :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Amsh » 2021.02.26. 16:05

Sziasztok.

Régen jártam már erre. Gondoltam mesélek. Az elmúlt 1 évben sokat vesződtem Osmunda regalis szaporításával spóráról. Hosszas küszködés után sikerült pár dolgot megfigyelnem. Frissen szedve, és felhasználva nagyon szépen csíráznak a spórák. Az előtelepek növekedésénél azt tapasztaltam, hogy 1-2 ml folyékony tápoldat / L víz hígításnál (inkább 2 ml/L) szépen cseperednek a telepek, viszont a telep képzésnél leragadtam velük egy darabig. Nem akartak megtermékenyülni a kedvező körülmények ellenére sem. Aztán az egyik dobozt, amiben a telepek voltak, sikerült levernie a földre egyik kedves rokonomnak. Miután felvette nem az eredeti helyre tette vissza, ahol csak szort fényt kaphat, hanem egy kitettebb helyre, ahol a lenyugvó napból közvetlenül kap fényt. Nem vettem egyből észre. Az elkövetkező hetekben volt 2-3 olyan nap amikor derült volt az ég , és az esti órákban is sütött a nap. Egyszer azt vettem észre, hogy ebben a dobozban sporofitonok kezdtek el megjelenni, míg a többi dobozban egy darab sem volt. Tekintettel arra, hogy a többi doboz csak szórt kék fényt kapott, elővettem a fejlámpámat, és az egyik este olyan3-4 órára megvilágítottam az egyik dobozt piros fénnyel, ami fejlett telepeket tartalmazott, de sporofitont egyet sem. Valamint felraktam egy olyan pozíccióba, ahol szintén kapott direkt lenyugvó napfényt. 3 hét múlva a doboz tele volt sporofitonokkal ( rengeteg levél jelent meg a telepek alól kibújva).

Most az a hipotézisem, hogy az ivarsejtek vörös fény hatására kerülnek szabadonengedésre a telepekből kifejezetten az esti órákba, hogy ne csökkenjen le a talajnedvesség, amíg a megtermékenyítés meg nem történik.
osmunda regalis.jpg
osmunda regalis.jpg (895.77 KiB) Megtekintve 6591 alkalommal
Majd csinálok még képet most csak az a doboz van lefotózva, amelyikben a rendhagyó jelenségre felfigyeltem előszőr nem sokkal a megfigyelés után.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.27. 02:36

Sziasztok.

Régen jártam már erre. Gondoltam mesélek. Az elmúlt 1 évben sokat vesződtem Osmunda regalis szaporításával spóráról. Hosszas küszködés után sikerült pár dolgot megfigyelnem. Frissen szedve, és felhasználva nagyon szépen csíráznak a spórák. Az előtelepek növekedésénél azt tapasztaltam, hogy 1-2 ml folyékony tápoldat / L víz hígításnál (inkább 2 ml/L) szépen cseperednek a telepek, viszont a telep képzésnél leragadtam velük egy darabig. Nem akartak megtermékenyülni a kedvező körülmények ellenére sem. Aztán az egyik dobozt, amiben a telepek voltak, sikerült levernie a földre egyik kedves rokonomnak. Miután felvette nem az eredeti helyre tette vissza, ahol csak szort fényt kaphat, hanem egy kitettebb helyre, ahol a lenyugvó napból közvetlenül kap fényt. Nem vettem egyből észre. Az elkövetkező hetekben volt 2-3 olyan nap amikor derült volt az ég , és az esti órákban is sütött a nap. Egyszer azt vettem észre, hogy ebben a dobozban sporofitonok kezdtek el megjelenni, míg a többi dobozban egy darab sem volt. Tekintettel arra, hogy a többi doboz csak szórt kék fényt kapott, elővettem a fejlámpámat, és az egyik este olyan3-4 órára megvilágítottam az egyik dobozt piros fénnyel, ami fejlett telepeket tartalmazott, de sporofitont egyet sem. Valamint felraktam egy olyan pozíccióba, ahol szintén kapott direkt lenyugvó napfényt. 3 hét múlva a doboz tele volt sporofitonokkal ( rengeteg levél jelent meg a telepek alól kibújva).

Most az a hipotézisem, hogy az ivarsejtek vörös fény hatására kerülnek szabadonengedésre a telepekből kifejezetten az esti órákba, hogy ne csökkenjen le a talajnedvesség, amíg a megtermékenyítés meg nem történik.
osmunda regalis.jpg
Majd csinálok még képet most csak az a doboz van lefotózva, amelyikben a rendhagyó jelenségre felfigyeltem előszőr nem sokkal a megfigyelés után.
Jó hallani Felőled! :)
Köszönet a megosztásért!
Érdekes a megfigyelésed. Próbálok rájönni, arra az előnyre a természetben, amiért egy ilyen fejlődési igény alakult ki.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.12. 06:27

Mangó-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata ?
December óta szorgosan csíráztatom az elfogyasztott mangó magjait és egészen addig míg földbe nem kerül szépen láthatók a fejlődés jelei, ám mikor földbe teszem őket megáll a folyamat és elpusztul.
Mikor kell földbe tenni őket?? Amit elajándékoztam, már kb 20 cm az enyéim pedig csak pusztulnak.
Most van egy ígéretes csírázó magom, ezt már szeretném kinevelni is :)
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Pityu » 2021.03.12. 16:09

Mangó-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata ?
Szia!
Nekem volt még valamikor 17-ben egy saját csíráztatású, de mivel nem tudtam vele mit kezdeni, hát, elajándékoztam vagy kidobtam(?), nem is tudom. Nagyra nő és termés se várható, hogy lesz rajta. Egyébként szép növény.
Ez a kép maradt meg róla:
DSC01343.JPG
DSC01343.JPG (580.11 KiB) Megtekintve 6501 alkalommal
Ha emlékeim nem csalnak, akkor majd egy méteresre hagytam megnőni, egyszerű talajban, ami kókuszrost, perlit, és azt hiszem üzleti citrusföld 1:1:1-es keverékében, kevés savanyú tőzeg hozzáadásával. Kezdetben nem jó nagyon tápozni mert állítólag a magjából elél még akár egy évig is. Ha már szép nagy levelei vannak akkor szerintem fokozatosan el lehet kezdeni. Csírázásnál vízben állhat de legalább kétnaponta cserélni kell a vizet. Ha már cserépben van akkor jó, ha állandóan nedves a talaj de vízben ne álljon a cserép.
Videók, amit a neten találtam:
https://www.youtube.com/results?search_ ... +Wei+mango
Itt lépésről lépésre lehet látni ahogy fejlődik, ültetéstől egészen nagy növény koráig. Még Magyar feliratokat is be lehet kapcsolni a videókhoz.

Sok sikert hozzá! :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.12. 23:51

Mangó-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata ?
December óta szorgosan csíráztatom az elfogyasztott mangó magjait és egészen addig míg földbe nem kerül szépen láthatók a fejlődés jelei, ám mikor földbe teszem őket megáll a folyamat és elpusztul.
Mikor kell földbe tenni őket?? Amit elajándékoztam, már kb 20 cm az enyéim pedig csak pusztulnak.
Most van egy ígéretes csírázó magom, ezt már szeretném kinevelni is :)
Meleg, nagyon világos helyet kedvel. A száraz talajt viszont nem. Gyapjas tetűre érzékeny, Nyáron (szoktatás után!) tűző napon is tartható. A friss levelek mérgezőek.
Nálunk lakott egy, saját csíráztatású, 6 évig, durván 2,5m magasságig. A költözés és tartási problémák miatt, sikerült kinyírnom ...
canon 016a.jpg
Mangifera indica
canon 016a.jpg (141 KiB) Megtekintve 6485 alkalommal

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 05:56

Mangó-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata ?
Szia!
Nekem volt még valamikor 17-ben egy saját csíráztatású, de mivel nem tudtam vele mit kezdeni, hát, elajándékoztam vagy kidobtam(?), nem is tudom. Nagyra nő és termés se várható, hogy lesz rajta. Egyébként szép növény.
Ez a kép maradt meg róla:
DSC01343.JPG
Ha emlékeim nem csalnak, akkor majd egy méteresre hagytam megnőni, egyszerű talajban, ami kókuszrost, perlit, és azt hiszem üzleti citrusföld 1:1:1-es ⁹keverékében, kevés savanyú tőzeg hozzáadásával. Kezdetben nem jó nagyon tápozni mert állítólag a magjából elél még akár egy évig is. Ha már szép nagy levelei vannak akkor szerintem fokozatosan el lehet kezdeni. Csírázásnál vízben állhat de legalább kétnaponta cserélni kell a vizet. Ha már cserépben van akkor jó, ha állandóan nedves a talaj de vízben ne álljon a cserép.
Videók, amit a neten találtam:
https://www.youtube.com/results?search_ ... +Wei+mango
Itt lépésről lépésre lehet látni ahogy fejlődik, ültetéstől egészen nagy növény koráig. Még Magyar feliratokat is be lehet kapcsolni a videókhoz.

Sok sikert hozzá! :)
Nekem betekerve all de a kép alapján én is beleteszem vízbe aztán ha már levele is lesz akkor talán tuleli földben is nálam:)
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 05:58

Mangó-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata ?
December óta szorgosan csíráztatom az elfogyasztott mangó magjait és egészen addig míg földbe nem kerül szépen láthatók a fejlődés jelei, ám mikor földbe teszem őket megáll a folyamat és elpusztul.
Mikor kell földbe tenni őket?? Amit elajándékoztam, már kb 20 cm az enyéim pedig csak pusztulnak.
Most van egy ígéretes csírázó magom, ezt már szeretném kinevelni is :)
Meleg, nagyon világos helyet kedvel. A száraz talajt viszont nem. Gyapjas tetűre érzékeny, Nyáron (szoktatás után!) tűző napon is tartható. A friss levelek mérgezőek.
Nálunk lakott egy, saját csíráztatású, 6 évig, durván 2,5m magasságig. A költözés és tartási problémák miatt, sikerült kinyírnom ...
canon 016a.jpg
A földje mindig nedves volt lehet túlságosan is.
Eddig az összes magot sikerült kinyitott mikor földbe került szóval kicsit messze vagyok még a tartási körülményektől,de jó tudni azért ezt is. :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.13. 16:55

A földje mindig nedves volt lehet túlságosan is.
Eddig az összes magot sikerült kinyitott mikor földbe került szóval kicsit messze vagyok még a tartási körülményektől,de jó tudni azért ezt is. :D
A vízi - vízparti növények kivételével, a legtöbb nem kedveli a vizes talajt (pangó víz). Általában a nyirkos (éppen csak nedves) ültetőközeget szoktuk ajánlani.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.13. 18:07

A földje mindig nedves volt lehet túlságosan is.
Eddig az összes magot sikerült kinyitott mikor földbe került szóval kicsit messze vagyok még a tartási körülményektől,de jó tudni azért ezt is. :D
A vízi - vízparti növények kivételével, a legtöbb nem kedveli a vizes talajt (pangó víz). Általában a nyirkos (éppen csak nedves) ültetőközeget szoktuk ajánlani.
Elképzelhető hogy ez volt a gond. Most megpróbalom Pityu stratégiáját hátha ez beválik :)
Majdha levele is lesz akkor megy a földbe
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.03.20. 12:56

Sikerült a csíráztatás a szalvétás megoldással.
Nem tudom hogy jól csináltam az ültetést.
A csírás rész kilátszik a földből, a mag a földben van.
Szobában kb 24C van.
Ez így jó?

csíra.jpg
csíra.jpg (663.75 KiB) Megtekintve 6441 alkalommal
Üdv
Zoli

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.20. 22:54

Szép, rendezett munka!
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".
Ha kellően párás a környezet, így is szépen megindulnak majd. ;)

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.03.21. 07:16

Szép, rendezett munka!
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".
Ha kellően párás a környezet, így is szépen megindulnak majd. ;)
Fordítva ültettem?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.21. 11:51

Szép, rendezett munka!
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".
Ha kellően párás a környezet, így is szépen megindulnak majd. ;)
Fordítva ültettem?
Igen. :twisted:

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.03.21. 14:37

Szép, rendezett munka!
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".
Ha kellően párás a környezet, így is szépen megindulnak majd. ;)
Fordítva ültettem?
Igen. :twisted:
Akkor fordítsam meg?
Milyen mélyen ültessem?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.03.21. 20:25

Akkor fordítsam meg?
Milyen mélyen ültessem?
Minél kevesebbet bolygatod, annál nagyobb a túlélés esélye. Én ezeket már így hagynám.
...
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Zoly » 2021.03.21. 20:32

Akkor fordítsam meg?
Milyen mélyen ültessem?
Minél kevesebbet bolygatod, annál nagyobb a túlélés esélye. Én ezeket már így hagynám.
...
Majd lefordul a gyökér, megoldja. ;)
Mi csak a talajra helyezzük a csírázott magokat. Esetleg, egy leheletnyi, szitált földel "betakarjuk".

Néhány tényleg lefordult.
Megforgattam egyébként az egészet

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.22. 17:05

Korábban már említettem hogy karácsony környékén elültettem pár datolya és mandarin magot...
Jelenlegi állapot: :D
Csatolmányok
20210322_170507.jpg
20210322_170507.jpg (548.69 KiB) Megtekintve 6407 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."


Vissza: “Csíráztatás, szaporítás, mesterséges környezet”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég