Takarások

Takarásokkal, fűtéssel, egyéb téli tennivalókkal kapcsolatos kérdések.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.08.03. 09:09

Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már sokat olvasgattam, tanultam tőletek, ezért sok köszönet mindenkinek :)
Ebbe a két takarásba szeretnék devi 18 t fűtőkébelt venni, csak nem tudom milyen hosszú kellene.
Első tele mindkét növénynek és szeretném megvédeni őket (ha lesz mitől).
A trachy 2mX2m (hátul csak 180cm a lejtés miatt.
Az ovatifolia (tudom, hogy -15-ig bírja, de mi lesz ha megismétlődik a 2017-es kemény tél?) 150cm magas 2m hosszú, hátul 130cm magas és 2m hosszú
Az ágyás belső felébe nem raktam hungarocell szigetelést csak folyékony fóliát a víz ellen. Köré a földre is tegyek kábelt?
Az odala már kész: tetőléc és 5cm hungarocell, a trachyn lesz egy 2mx60cm-es lecsavarozható ablak (10mm-es polikarbonátból), hogy tudjon szellőzni. A levelekt most szomaton fogom összefogni és szórok gombaölőt a szívlevelekhez.
Hőtőkamra temosztátot is vettem, majd az összeszereléshez szeretnék segítséget kérni a megfelelő topicban!
Köszi

fullsizeoutput_3.jpeg
Szia!
A lemaradt képet pótold 8-) ,akkor majd jobban tudnak a többiek válaszolni a 2 kérdésedre!
A levelekt most szomaton fogom összefogni és szórok gombaölőt a szívlevelekhez.
Szerintem nálunk,Magyarországon ez még nagyon korai ;) ,vagy tudsz vmi biztos, hirtelen hidegbetörésről?! :o :)
Január/februárban kell esetleg bekapcsolni a vészfűtést,kínai kendernél nálam még sosem volt,csak takartam.
Augusztusban már nem ültetünk ki pálmát, mert rá nem vonatkozik az a "szabály",hogy cserepes növényt bármikor kiültethetünk/ha a talaj nem fagyos/.
Pálmát inkább májusban ültetnék ki! :idea:
Akkor,elég ideje lesz majd a begyökeresedéshez a fagyokig!
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.04. 08:06

A szalma totem oszlopos takarásról van valakinek tapasztalata illetve véleménye esetleg?
Most olvastam az egyik oldalon és igaz hogy kissé babra munka és talán tavasszal kicsit piszkos is viszont elég dekorativ lenne.
Feltéve ha valóban be is váltja a hozz fűzött reményeket. Esetleg a rutinosabb takarás készítők fel is tudnánk tuningolni
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.08.05. 06:37

Több Kolléga is takart szalma bálákkal. Ha emlékem nem csal alapvetően banánokat.
Mi egy szezonban használtunk szalmás térkitöltést a takarásokban, azóta "csak" fűtőszál/hősugárzó van belül.
Érdemes lenne végigolvasni a topikot.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2020.08.08. 18:07

Több Kolléga is takart szalma bálákkal. Ha emlékem nem csal alapvetően banánokat.
Mi egy szezonban használtunk szalmás térkitöltést a takarásokban, azóta "csak" fűtőszál/hősugárzó van belül.
Érdemes lenne végigolvasni a topikot.
Kétszer próbálkoztam, elég is volt belőle...

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.08. 20:41

Nálam a basjoonál az üveggyapot vagy szalma passzív takarás működött több télen is. Egy nagyon kemény télen csak a föld alatti rész maradt meg, de 1 év alatt kiheverte.
Pálmáknak és egy cordylinenak van vészfűtése, de mindent nem akarok fűteni....

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.28. 08:27

Sziasztok,
Mivel ez lesz az első takarásom amit készítenem kell, átolvastam a teljes Topikot de sajnos ezután sem vagyok teljesen biztos abban hogy amit elgondoltam (az ötleteitek alapján amit ezúton is nagyon köszönök) az valóban jó is lesz :roll: , és ebben kérném a segítségetek.
Amit kell védeni a télen az egy Chamaerops humilis,Trachycarpus fortunei, és kis csoport (1 Fő és 3 kis áltörzs) Basjoo. Nagynak egyik sem mondható még,így a takarás kb 1m*1m*1,5m lenne.
A tervem az hogy pálmáknak 50mm-es XPS lesz az oldala és a teteje is egyaránt.Benne pedig egy 3m 10W/m vészfűtés lenne termosztáttal.
A Basjoo fűtés nélkül telelne egy kör alakú drót "ketrecben" szélére filc az pedig feltöltve száraz avarral vagy szalmával, erre pedig bubi fólia 2-3 rétegben majd egy zsák a tetejére.
Mit gondoltok ez így elég lehet vagy miben kellene változtatni ?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.28. 09:08

Jónak tűnik az elképzelés, hasonlóan takargatom őket és is.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.08.29. 07:35

Sziasztok,
Mivel ez lesz az első takarásom amit készítenem kell, átolvastam a teljes Topikot de sajnos ezután sem vagyok teljesen biztos abban hogy amit elgondoltam (az ötleteitek alapján amit ezúton is nagyon köszönök) az valóban jó is lesz :roll: , és ebben kérném a segítségetek.
Amit kell védeni a télen az egy Chamaerops humilis,Trachycarpus fortunei, és kis csoport (1 Fő és 3 kis áltörzs) Basjoo. Nagynak egyik sem mondható még,így a takarás kb 1m*1m*1,5m lenne.
A tervem az hogy pálmáknak 50mm-es XPS lesz az oldala és a teteje is egyaránt.Benne pedig egy 3m 10W/m vészfűtés lenne termosztáttal.
A Basjoo fűtés nélkül telelne egy kör alakú drót "ketrecben" szélére filc az pedig feltöltve száraz avarral vagy szalmával, erre pedig bubi fólia 2-3 rétegben majd egy zsák a tetejére.
Mit gondoltok ez így elég lehet vagy miben kellene változtatni ?
1.5 lég-köbméterre határeset, majdnem alulméretes a 30W. Amennyiben, az előző télhez hasonló lesz, elegendő. Egy durvább hidegbetötés esetén, hó nélkül, kevés a frissen kiültetett pálmáknak, különösen a humilis-nek.
A Magunk részéről, a basjoo-t is, aktív takarásba tartjuk.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.29. 09:59

Sziasztok,
Mivel ez lesz az első takarásom amit készítenem kell, átolvastam a teljes Topikot de sajnos ezután sem vagyok teljesen biztos abban hogy amit elgondoltam (az ötleteitek alapján amit ezúton is nagyon köszönök) az valóban jó is lesz :roll: , és ebben kérném a segítségetek.
Amit kell védeni a télen az egy Chamaerops humilis,Trachycarpus fortunei, és kis csoport (1 Fő és 3 kis áltörzs) Basjoo. Nagynak egyik sem mondható még,így a takarás kb 1m*1m*1,5m lenne.
A tervem az hogy pálmáknak 50mm-es XPS lesz az oldala és a teteje is egyaránt.Benne pedig egy 3m 10W/m vészfűtés lenne termosztáttal.
A Basjoo fűtés nélkül telelne egy kör alakú drót "ketrecben" szélére filc az pedig feltöltve száraz avarral vagy szalmával, erre pedig bubi fólia 2-3 rétegben majd egy zsák a tetejére.
Mit gondoltok ez így elég lehet vagy miben kellene változtatni ?
1.5 lég-köbméterre határeset, majdnem alulméretes a 30W. Amennyiben, az előző télhez hasonló lesz, elegendő. Egy durvább hidegbetötés esetén, hó nélkül, kevés a frissen kiültetett pálmáknak, különösen a humilis-nek.
A Magunk részéről, a basjoo-t is, aktív takarásba tartjuk.
Köszönöm nagyra becsült segítségetek!!!!
Sajnos elég szűkös költségvetést kaptam a takarások felállítását illetően, ezért jutott a Basjoonak Passiv takarás.
Akkor ha 3m helyett 5 m kapnának ugyancsak 10w/m fűtéssel már jobb eséllyel indulnak vagy inkább 20w/m és maradjon a 3 m ?
A basjoo takarást mivel tudnám még esetleg javítani , nagyobb alap terület vagy több szigetelő anyag lenne jó inkább?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.08.30. 00:06

... Akkor ha 3m helyett 5 m kapnának ugyancsak 10w/m fűtéssel már jobb eséllyel indulnak vagy inkább 20w/m és maradjon a 3 m ?
A basjoo takarást mivel tudnám még esetleg javítani , nagyobb alap terület vagy több szigetelő anyag lenne jó inkább?
Az 5m jobb megoldás, szerintem.
A nagyobb terület kisebb áthűlésre ad esélyt a talaj felszínén. A rizóma így, picit nagyobb biztonságban van. Viszont akár fel is szedheted, ha van fagymentes helyed teleltetni. Az sokkal biztosabb.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.30. 20:57

A takarásba tehetsz fűtőfilmet is, nem drága, abból könnyebb akár 100W-ost is készíteni pl fűtőszál a törzsre (esetleg a földre is), a takarás fűtésére meg fűtőfilm. Nem nagy ügy az összeszerelése a fűtőfilmnek.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.30. 21:41

A takarásba tehetsz fűtőfilmet is, nem drága, abból könnyebb akár 100W-ost is készíteni pl fűtőszál a törzsre (esetleg a földre is), a takarás fűtésére meg fűtőfilm. Nem nagy ügy az összeszerelése a fűtőfilmnek.
Eszembe jutott valami...
Kör széna bála közepén a banánnal bubi fóliával takarva? Elvileg 140*125 a mérete ha jól olvastam.
Ilyesfajta takarással próbálkozott valaki már esetleg? Ha működik elég költséghatékony lenne.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.31. 07:22

A takarásba tehetsz fűtőfilmet is, nem drága, abból könnyebb akár 100W-ost is készíteni pl fűtőszál a törzsre (esetleg a földre is), a takarás fűtésére meg fűtőfilm. Nem nagy ügy az összeszerelése a fűtőfilmnek.
Köszönöm, sokáig gondolkoztam melyik lenne a jobb a fűtőfilm vagy a kábel . A kábel mellett döntöttem (már úton van ) így most már ezzel kell megoldanom.Ha kell legközelebb megpróbálom azzal.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2020.08.31. 07:47

A takarásba tehetsz fűtőfilmet is, nem drága, abból könnyebb akár 100W-ost is készíteni pl fűtőszál a törzsre (esetleg a földre is), a takarás fűtésére meg fűtőfilm. Nem nagy ügy az összeszerelése a fűtőfilmnek.
Köszönöm, sokáig gondolkoztam melyik lenne a jobb a fűtőfilm vagy a kábel . A kábel mellett döntöttem (már úton van ) így most már ezzel kell megoldanom.Ha kell legközelebb megpróbálom azzal.
Én is kábelt használok. Kevés a helyem, könnyen tárolható, kis helyen is elfér és kevésbé sérülékeny.
Feri

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.31. 08:07

A takarásba tehetsz fűtőfilmet is, nem drága, abból könnyebb akár 100W-ost is készíteni pl fűtőszál a törzsre (esetleg a földre is), a takarás fűtésére meg fűtőfilm. Nem nagy ügy az összeszerelése a fűtőfilmnek.
Köszönöm, sokáig gondolkoztam melyik lenne a jobb a fűtőfilm vagy a kábel . A kábel mellett döntöttem (már úton van ) így most már ezzel kell megoldanom.Ha kell legközelebb megpróbálom azzal.
Én is kábelt használok. Kevés a helyem, könnyen tárolható, kis helyen is elfér és kevésbé sérülékeny.
Köszönöm a megerősítést, akkor ez végül is Pipa :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.31. 09:53

Kör szénabálát elég nehéz ráhúzni a banánra.....
Én a banánokat 4--5 éve passzívan takarom üveggyapot ls vagy szalma.
Oldalára általában páraáteresztő tetőfóliát teszek, tetejére inkább fóliát.

1x mentek ki a törzsek, de rhizómából akkor is kihajtott

takart banán:
IMG_20181118_124440.jpg
IMG_20181118_124440.jpg (107.76 KiB) Megtekintve 5742 alkalommal

Pl 50 cm széles 220E/m2 (azaz 110w /m) fűtőfilm (2000Ft/m)
https://dimat.hu/D205-P-T-C-infrafutofilm

készre szerelve házilag (enyém Kínából van, de itthon sem drágább)
IMG_20191221_155914.jpg
IMG_20191221_155914.jpg (75.02 KiB) Megtekintve 5742 alkalommal
Pálmaház oldalában van
IMG_20191124_122704.jpg
IMG_20191124_122704.jpg (149.69 KiB) Megtekintve 5742 alkalommal
(ha kinövi majd csak csapadékvédelmet és vészfűtést kap -akkor már jól be lesz gyökeresedve, idén lesz a 3. tele még belefér

De másik pálmán ereszcsatorna fűtőkábel van, a legnagyobbon, meg hagyományos fénykábel
(annak nincs is igazi háza, inkább csak csapadék védelem)
IMG_20191204_062130.jpg
IMG_20191204_062130.jpg (90.47 KiB) Megtekintve 5742 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kenand 2020.08.31. 16:28-kor.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.31. 15:36

Kör szénabálát elég nehéz ráhúzni a banánra.....
Én a banánokat 4--5 éve passzívan takarom üveggyapot ls vagy szalma.
Oldalára általában páraáteresztő tetőfóliát teszek, tetejére inkább fóliát.

1x mentek ki a törzsek, de rhizómából akkor is kihajtott

takart banán:
IMG_20181118_124440.jpg

Pl 50 cm széles 220E/m2 (azaz 110w /m) fűtőfilm (2000Ft/m)
https://dimat.hu/D205-P-T-C-infrafutofilm

készre szerelve házilag (enyém Kínából van, de itthon sem drágább)
IMG_20191221_155914.jpg
Pálmaház oldalában van
IMG_20191124_122704.jpg
(ha kinövi majd csak csapadékvédelmet és vészfűtést kap -akkor már jól be lesz gyökeresedve, idén lesz a 3. tele még belefér

De másik pálmán ereszcsatorna tűtőkábel van, a legnagyobbon, meg hagyományos fénykábel
(annak nincs is igazi háza, inkább csak csapadék védelem)
IMG_20191204_062130.jpg
Nagyon köszönöm a részletes bemutatást.!!!
Valami hasonlót megpróbalok én is.
Megpróbalok idén egy passzív takarást aztán ha mégsem sikerül jovore kap fűtést.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.08.31. 16:32

Fűtőkábelből (csatorna fűtés) meg ilyen készre szerelt kínai van nekem

https://www.aliexpress.com/item/32838628274.html

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.08.31. 17:31

Fűtőkábelből (csatorna fűtés) meg ilyen készre szerelt kínai van nekem

https://www.aliexpress.com/item/32838628274.html
Írtam a fűtési Topikba ez mar inkább oda tartozik
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.09.30. 11:18

Sziasztok,
Mint első éves pálmatartó szeretném kérdezni hogy a mostani időjárási viszonyokat nézve a Trachycarpus fortunei-nek ( Alpha tanácsára idén mindenképp fűtve lesz) a Humilis-nek illetve egy kisebb csoport Basjoo-nak kell egy ideiglenes csapadékvédelem vagy elég lesz majd a téli takarás ?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."


Vissza: “Téli védelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég