Ficus carica (füge)

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.10.21. 10:02

A 7 év alatt gyakorlatilag nem volt fagykára de a telek is enyhék voltak.Nem is ez a gond ezzel a fügével hanem a gyümölcsök nevelésével beérésével kapcsolatban rosszak voltak a tapasztalataim.Az áttelelő első termések ugyan beértek fel is tudtuk dolgozni de nem volt akkora mennyiség amekkorát egy ekkora fának produkálni kellett volna.A probléma a következő:egy részét elhordták a madarak azon kívül mivel sérült volt egy részük rászoktak a döglegyek mindenféle bogarak lepték ami gusztusztalanná tette és emiatt jó része kárba ment.A másod termés ugyan nagyon sok volt .Kellő öntözés mellett dió nagyságú/ több vödör/ fügéket leszórt. Gyakorlatilag alig maradt rajta és ami beérett az az 1-2 kg ugyanúgy járt mint az első termés.Ráadásul a másodterméseknél több a csapadék emiatt a félig érett gyümölcsök megrepedtek ,cefrésedett és döglégy lepte. A nejem már az épen maradt gyümölcsöket sem tudta megenni. Én igazat adtam neki.Lehet, hogy a kezdetekbe jókat írtam a fagytűréséről és ez igaz de ezt a fajtát nem ajánlom telepítésre.Jelenleg már nincs meg.Kertbarátoktól tudom az elmúlt 2 év hideg tele miatt alaposan vissza fagytak.Volt még egy kísérletem a Panache fügével de ez meg a hideg tél miatt teljesen visszafagyott.A kiszámíthatatlan telek miatt elment a kedvem a fügéktől....
Írta Zotya papa a blogjában,szerintem a "Györöki lapos"-ról... ;)
Lassan én is így vagyok az összes fajta fügémmel! 8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.10.22. 22:37

A ´Györöki lapos´, vagy ha úgy tetszik ´Jégfüge´ nálam 4 éve lett kiültetve fiatal kis növényként, Az elmúlt teleken egyszer sem fagyott vissza, viszont ennek ellenére csak tavaly termett először. Eddig nagyon elégedett vagyok vele.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.11.01. 17:49

Jövőre szeretnék ültetni egy tő fügét.
Sajnos a helyhiány miatt csak egy tőnek van helyem, így aztán nincs lehetőségem a kísérletezgetésre.
Tudnátok ajánlani egy fajtát, amelyiknek finom édes gyümölcse van és októberre beérik? Az aszalódás nem szempont, addig úgy sem jutna el. :)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.11.01. 23:42

Jövőre szeretnék ültetni egy tő fügét.
Sajnos a helyhiány miatt csak egy tőnek van helyem, így aztán nincs lehetőségem a kísérletezgetésre.
Tudnátok ajánlani egy fajtát, amelyiknek finom édes gyümölcse van és októberre beérik? Az aszalódás nem szempont, addig úgy sem jutna el. :)
Jó pár fajtával próbálkoztam már eddig, de sajnos a legtöbbnek későn érik a másodtermése. Nálam eddig a ´Jégfüge´, meg a ´Peretta´ volt az, amelyek okt. elejére már az összes termést beérlelték. Csupán annyi volt a gondom velük, hogy a kiültetésük után vagy 3 éven keresztül egy szem termést sem láttam rajtuk. Aztán van a ´Ronde de Bordeaux ´fajtám, amely komolyan hozza a papírformát, miszerint csak egyszer terem egy évben, mégpedig aug. vége felé, de neki meg apróbb termései vannak és nálam szintén csak a harmadik évben termett a kiültetést követően. Nemtudom másnál hogy teljesítenek, hoztak-e már termést a kiültetés évében, vagy a következőben, de nálam csak a 3.- 4. évben, pedig nem fagytak vissza az ágaik. A 'Brown Turkey' és a hozzá hasonló, vagy ebbe a fajtakörbe tartozó fügéim nagyon fiatalon, már a kiültetés évében teremtek, finomak, van megbízhatóan sok első és másodtermésük, csak későn érnek az ősszel, sok termés zölden marad rajtuk.
Ezen kivül még próbálkoztam pár fajtával: `Dalmatie`, 'Sultane', 'Brogiotto Bianco', 'Black Mission', ´Violette de Sollies´, de ezek is elég későn érnek az ősszel. Pár hete rendeltem Harcz Endrétől fügéket. Elmondása szerint a ´korai lila´ és ´szivar füge´ már szeptemberben beérleli a másodterméseit, majd meglátom, hogy fognak teljesíteni nálam.

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2021.08.08. 14:39


Feri,nagyon örülök a termésnek,így már megtudjátok kóstolni. :D
Na igen, már megvolt a kóstoló. Eddig ízben is, meg termésméretben is lekörözte a többi ( Ronde de Bordeaux, Peretta, Panache, Nero, Brown turkey, Lila szivarfüge, Violette de Solliès,... )fügefajtáimat. Még egyszer köszönet és hála neked érte Jani! ;)
IMAG2158.jpg
Lesz belőle eladó kitől érdemes venni?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.08.08. 19:03

Jövőre szeretnék ültetni egy tő fügét.
Sajnos a helyhiány miatt csak egy tőnek van helyem, így aztán nincs lehetőségem a kísérletezgetésre.
Tudnátok ajánlani egy fajtát, amelyiknek finom édes gyümölcse van és októberre beérik? Az aszalódás nem szempont, addig úgy sem jutna el. :)
Budafoki van Nálunk. Viszonylag jól szerepel. Átjössz és adok veszőt.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.10. 19:37

Jövőre szeretnék ültetni egy tő fügét.
Sajnos a helyhiány miatt csak egy tőnek van helyem, így aztán nincs lehetőségem a kísérletezgetésre.
Tudnátok ajánlani egy fajtát, amelyiknek finom édes gyümölcse van és októberre beérik? Az aszalódás nem szempont, addig úgy sem jutna el. :)
Budafoki van Nálunk. Viszonylag jól szerepel. Átjössz és adok veszőt.
Ez nagyon kedves felajánlás és a meghívást is nagyon szépen köszönöm. (Már tervezem egy ideje, hogy átugrom hozzátok, valamikor .....)
Mennyi idő míg egy ilyen vessző termőre fordul? Szívesen megspórolnék 2-3 évet és vennék valami idősebb kertészeti példányt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.08.10. 21:50

...
Mennyi idő míg egy ilyen vessző termőre fordul? Szívesen megspórolnék 2-3 évet és vennék valami idősebb kertészeti példányt.
Már most is teremnek.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Ficus carica (füge)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.11. 19:47

...
Mennyi idő míg egy ilyen vessző termőre fordul? Szívesen megspórolnék 2-3 évet és vennék valami idősebb kertészeti példányt.
Már most is teremnek.
Akkor azok már nem vesszők.... :)
Privátban megbeszéljük a részleteket.


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég