Egyéb ciprusok

Illatos örökzöldek. Az európai sempervirens, észak-amerikai arizonica, monterey, macnab stb, és ázsiai rokonok funebris, kasmíri.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.14. 06:47

Debreceni mocsárciprus közelről:
deb11.jpg
deb11.jpg (287.12 KiB) Megtekintve 10504 alkalommal
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.14. 06:57

A tiszakürtiek törzse
mocs4.jpg
mocs4.jpg (200.46 KiB) Megtekintve 10505 alkalommal
.... és egy szarvasi mocsárciprus közelről ;)
mocsszarv.jpg
mocsszarv.jpg (127.94 KiB) Megtekintve 10505 alkalommal
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.08.14. 11:32


Igen, emlékszem, de ezek a Balaton partján vannak úgy 3-4 méterre a víztől ... :roll:
Aha..érdekes. ;) Lehet,hogy mégse mocsárciprus... :roll:
A képeid láttán szerintem mégis csak mocsárciprus amit én feltettem, teljesen egyformák!
Hiába a víz közelsége, azért a betonnal, sziklákkal kirakott partszegély, meg a pár méteres füves rész jól eltudja szigetelni a gyökereit a víztől, lehet itt keresendő a légzőgyökerek hiánya... :roll:
BRi-J9Oo_sC2sM3YUt8dQD8MvUkkblfHoZXzeJf_ZsY.jpg
BRi-J9Oo_sC2sM3YUt8dQD8MvUkkblfHoZXzeJf_ZsY.jpg (88.82 KiB) Megtekintve 10500 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.14. 19:23

Lehet... ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: imy » 2016.10.08. 21:54

Háát, most egy kicsit gondban voltam, bevallom... :roll:
Nem tudtam eldönteni, hogy a Lombhullató fenyőkhöz tegyem a képet vagy ide az Egyéb ciprusokhoz? :? Mivel itt találtam képet a mocsárciprusról, ezért éni is ide teszem. ;)
Ma ültettem néhány mocsárciprust a kertbe és az egyiket le is fényképeztem ültetés előtt/közben.
A története annyi ezeknek a ma elültetett növényeknek, hogy idén márciusban ástuk ki egy barátom faiskolájából, nagyon megcsonkított gyökérzettel és minden föld nélkül, mivel a homok azonnal lepotyogott a gyökérzetről, ahogy megmozdítottuk a fát. Tehát szabad gyökeresen kerültek elültetésre kisebb-nagyobb edényekbe, mivel nem mertem megkockáztatni az azonnali kiültetést. Valószínűleg egy sem élte volna túl a nyarat...
Így sem sok esélyt adtam nekik, mert kicsi volt a gyökérzetük és időm se nagyon volt locsolgatni őket nyáron. Minden esetre lehetőség szerint próbáltam (viszonylag) árnyékos helyre, földbe besüllyesztett edényekben elhelyezni őket és időnként locsolni is volt időm.
Ma lepődtem meg, ahogy ezt az első növényt kihúztam az edényből, hogy mennyire beszőtte a gyökere eddigre a földjét. Le sem esett egyikről sem a föld a mozgatás közben. :o Azt gondoltam, hogy gyökere is alig lesz tavasz óta, de szemlátomást nagyon gyorsan fejlődik a gyökere ezeknek a növényeknek.
Íme a kép:
mocsárciprus 161008.jpg
mocsárciprus 161008.jpg (386.46 KiB) Megtekintve 10450 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.10.08. 23:09

Most egy kicsit irigykedem Csabi. Pár év múlva gyönyörű, óriási lesz, akkora, mint amilyet Zamárdiban láttam a nyáron! ;)

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Feri » 2016.10.08. 23:22

Imy, én ültettem át a saját kis "faiskolámból" magról nevelt, saját magoncokat. Talán hat hét db ot, de néhány, ceruzavastagságú gyökérnél több nem maradt rajtuk, mert nyíl egyenesen törtek lefele, el kellett vágnom őket. Egy elég víznyomásos rétre kerültek tavaszi ültetéssel, semmi öntözéssel. Szépen megeredtek, amin nem is csodálkoztam, mivel ezek nem örökzöld fenyők, ültetéskor nincs lombjuk, nincs ami kiszárítsa, felélje őket gyökér nélkül.
Elég szívósnak mutatkoznak.
Háát, most egy kicsit gondban voltam, bevallom... :roll:
Nem tudtam eldönteni, hogy a Lombhullató fenyőkhöz tegyem a képet vagy ide az Egyéb ciprusokhoz? :? Mivel itt találtam képet a mocsárciprusról, ezért éni is ide teszem. ;)
Ma ültettem néhány mocsárciprust a kertbe és az egyiket le is fényképeztem ültetés előtt/közben.
A története annyi ezeknek a ma elültetett növényeknek, hogy idén márciusban ástuk ki egy barátom faiskolájából, nagyon megcsonkított gyökérzettel és minden föld nélkül, mivel a homok azonnal lepotyogott a gyökérzetről, ahogy megmozdítottuk a fát. Tehát szabad gyökeresen kerültek elültetésre kisebb-nagyobb edényekbe, mivel nem mertem megkockáztatni az azonnali kiültetést. Valószínűleg egy sem élte volna túl a nyarat...
Így sem sok esélyt adtam nekik, mert kicsi volt a gyökérzetük és időm se nagyon volt locsolgatni őket nyáron. Minden esetre lehetőség szerint próbáltam (viszonylag) árnyékos helyre, földbe besüllyesztett edényekben elhelyezni őket és időnként locsolni is volt időm.
Ma lepődtem meg, ahogy ezt az első növényt kihúztam az edényből, hogy mennyire beszőtte a gyökere eddigre a földjét. Le sem esett egyikről sem a föld a mozgatás közben. :o Azt gondoltam, hogy gyökere is alig lesz tavasz óta, de szemlátomást nagyon gyorsan fejlődik a gyökere ezeknek a növényeknek.
Íme a kép:
mocsárciprus 161008.jpg

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: imy » 2016.10.09. 07:31

Nekem még nem volt eddig ilyen átültetős tapasztalatom velük, mindössze egy. Évekkel ezelőtt ki kellett ásnom egy kb 1 méteres növényt, építkezés miatt, amit kicsi (kb 10cm-es) magonc korától neveltem. Átültettem máshova. Ez 2008-ban lehetett és azóta alig fejlődött. Idén indult meg látványosabban. Persze a félsivatagi klíma nem a legoptimálisabb számukra, pláne, ha tűző napon is vannak reggeltől-estig. :oops: Olyan helyre kerültek a tegnapiakkal együtt, ahol esősebb években masszívan állni szokott a talajvíz.
Remélem (Bis) Ferinek is igaza lesz, és gyorsan megnőnek majd! ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.10.09. 21:58

...
Remélem (Bis) Ferinek is igaza lesz, és gyorsan megnőnek majd! ;)


Hát persze, csupán röpke pár év ami olyan gyorsan elszalad... :roll:

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: imy » 2016.10.29. 09:35

Tegnap délután volt szerencsém végre bejutni a Tiszakürti Arborétumba. Bár csak szűk másfél órám maradt a zárásig, de így is sok gyönyörűséget láttam. :D
Köztük ezeket a mocsárciprusokat, amelyek már a bejárat előtt, az utcán fogadtak:
mocsárciprus  Tiszakürt 161028.jpg
mocsárciprus Tiszakürt 161028.jpg (322.81 KiB) Megtekintve 10420 alkalommal
mocsárciprus  2 Tiszakürt 161028.jpg
mocsárciprus 2 Tiszakürt 161028.jpg (378.44 KiB) Megtekintve 10420 alkalommal
Aztán bent az arborétumban is látni több idős, nagy példányt:
mocsárciprus  3 Tiszakürt 161028.jpg
mocsárciprus 3 Tiszakürt 161028.jpg (312.04 KiB) Megtekintve 10420 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: imy » 2016.10.29. 09:44

Ezeket a képeket is ide teszem, mert bár nem csak mocsárciprusok vannak rajtuk, de így legalább egy helyre kerülnek. ;)
Igazán szép színeket és formákat mutattak együtt a páfrányfenyők, mocsárciprusok és tölgyek:
Tiszakürt 1.jpg
Tiszakürt 1.jpg (377.22 KiB) Megtekintve 10422 alkalommal
Tiszakürt 3.jpg
Tiszakürt 3.jpg (409.9 KiB) Megtekintve 10422 alkalommal
Tiszakürt 2.jpg
Tiszakürt 2.jpg (268.14 KiB) Megtekintve 10422 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.12.24. 14:39

Ez a távoli kép nagyon jól bemutatja a fákat. Jól néz ki ebből a szögből. :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.04. 19:20

Cryptomeria japonica (Japán ciprus) Van több változatom ez az alapfaj. -20 fok után minden rendben a barnaság nála teljesen rendben télire ilyen színt vesz fel.
DSC06634 (Medium).JPG
DSC06634 (Medium).JPG (107.7 KiB) Megtekintve 10270 alkalommal
Egy másik változat az elegans viridis. Egy olyan változat amelyik amelyik nem barnul télire. Igazi üde színe van a szürke télben.
DSC06643 (Medium).JPG
DSC06643 (Medium).JPG (155.9 KiB) Megtekintve 10270 alkalommal
Ez nem ciprus hanem boróka. Taiwanról származó ott honos növény itthon télálló. Vannak itt Taiwanra szakosodott kollégák ezért teszem fel. Juniperus formosana. A -20 nem ártott neki. Ősszel ültettem Tóth Gyulától származik Gödöllőről.
DSC06636 (Medium).JPG
DSC06636 (Medium).JPG (154.22 KiB) Megtekintve 10270 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.18. 20:00

Kihoztam a télikertből a cupressus funebrist. Sokáig már nem tudom edényben tárolni szeretném kiültetni. Sajnos az irodalmak szerint nem télálló a Follyban van és a Gellérthegyen is él az arborétumba, mind a kettő épület védelmében. Azt gondolom szelekcióval lehet lehetne találni köztük -20 fokot elviselő példányokat. Szeretnék erről is oltani vannak már hozzá thuja alanyaim, idén szeretném is végrehajtani.
DSC06691 (Medium).JPG
DSC06691 (Medium).JPG (148.84 KiB) Megtekintve 10219 alkalommal

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Feri » 2017.02.18. 20:43

Oltasz? Majd rakj fel ide is képeket!

Kihoztam a télikertből a cupressus funebrist. Sokáig már nem tudom edényben tárolni szeretném kiültetni. Sajnos az irodalmak szerint nem télálló a Follyban van és a Gellérthegyen is él az arborétumba, mind a kettő épület védelmében. Azt gondolom szelekcióval lehet lehetne találni köztük -20 fokot elviselő példányokat. Szeretnék erről is oltani vannak már hozzá thuja alanyaim, idén szeretném is végrehajtani.
DSC06691 (Medium).JPG

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.19. 07:42

Meg kéne tanulni. Van egy könyvem majd áttanulmányozom. Mikor lenne rá a legalkalmasabb pillanat?

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Feri » 2017.02.20. 19:01

A nyár eleje, közepe kivételével, a növekedési időszak kivételével mindig lehet. Télen meg kora tavasszal a becserepezett növények meghajtatása után szokták, mikor megindulnak, az oltóág viszont frissen szedve nyugalomban van. Egész a rügypattanásig. Aztán meg szeptember elejétől szokták újra, amíg jó az idő, hogy télig megforradjon.
A keleti tujába minden elég könnyen forrad. Azzal jó esélyes. Lényeg hogy utána párában legyen, viazonylag meleg helyen- szobahőmérséklet- akkor gyorsan forrad.
Időnként át kell szellőztetni, hogy nehogy penészedjen. Pár hét alatt megforrad, akkor normál páratartalmú levegőre kell tenni- de azért ne egyből napra. Aztán lassan fokozatosan vagdosni vissza az alanyt ahogy kezd nőni az oltás. Az oldallapozás azért jó mert ha nem sikerül akkor nyár végén még újra próbálhatod ugyanazzal, ha van az alanyon még alkalmas felület hozzá.
Meg kéne tanulni. Van egy könyvem majd áttanulmányozom. Mikor lenne rá a legalkalmasabb pillanat?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.21. 07:52

A nyár eleje, közepe kivételével, a növekedési időszak kivételével mindig lehet. Télen meg kora tavasszal a becserepezett növények meghajtatása után szokták, mikor megindulnak, az oltóág viszont frissen szedve nyugalomban van. Egész a rügypattanásig. Aztán meg szeptember elejétől szokták újra, amíg jó az idő, hogy télig megforradjon.
A keleti tujába minden elég könnyen forrad. Azzal jó esélyes. Lényeg hogy utána párában legyen, viazonylag meleg helyen- szobahőmérséklet- akkor gyorsan forrad.
Időnként át kell szellőztetni, hogy nehogy penészedjen. Pár hét alatt megforrad, akkor normál páratartalmú levegőre kell tenni- de azért ne egyből napra. Aztán lassan fokozatosan vagdosni vissza az alanyt ahogy kezd nőni az oltás. Az oldallapozás azért jó mert ha nem sikerül akkor nyár végén még újra próbálhatod ugyanazzal, ha van az alanyon még alkalmas felület hozzá.
Meg kéne tanulni. Van egy könyvem majd áttanulmányozom. Mikor lenne rá a legalkalmasabb pillanat?
Köszönöm a jótanácsokat, valamikor el kell kezdenem van is hozzá könyvem. Az alanyt olyan magasságban fogom elvágni, hogy amennyiben nem sikerül újra próbálhassam. Mindent túlélő magról kelt tujákból van sövényem, azok alól szoktam kiszedni a magoncokat amelyek spontán kelnek és nevelem tovább őket. Ők lesznek az alanyok. Természetesen beszámolok.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Feri » 2017.02.21. 22:05

Ez az elvágás nem hangzik jól. Az előkészítés csak annyi, hogy a tövén a szárát felpucolod annyira, hogy el tudd végezni az oldallapozást. A lombkoronát csak annyira szoktam, ha túl "lobánca" hogy férjenek el egymás mellett normálisan. Az alany hajtásait akkor kezdem visszavàgni ha látom, hogy megindult az oltás. Tehát ha nem sikerül akkor nincs visszavágva az alany, csak egy oltáshely van a tövén, ami nem akadálya, hogy kicsit odébb újra oltsam.
A nyár eleje, közepe kivételével, a növekedési időszak kivételével mindig lehet. Télen meg kora tavasszal a becserepezett növények meghajtatása után szokták, mikor megindulnak, az oltóág viszont frissen szedve nyugalomban van. Egész a rügypattanásig. Aztán meg szeptember elejétől szokták újra, amíg jó az idő, hogy télig megforradjon.
A keleti tujába minden elég könnyen forrad. Azzal jó esélyes. Lényeg hogy utána párában legyen, viazonylag meleg helyen- szobahőmérséklet- akkor gyorsan forrad.
Időnként át kell szellőztetni, hogy nehogy penészedjen. Pár hét alatt megforrad, akkor normál páratartalmú levegőre kell tenni- de azért ne egyből napra. Aztán lassan fokozatosan vagdosni vissza az alanyt ahogy kezd nőni az oltás. Az oldallapozás azért jó mert ha nem sikerül akkor nyár végén még újra próbálhatod ugyanazzal, ha van az alanyon még alkalmas felület hozzá.
Meg kéne tanulni. Van egy könyvem majd áttanulmányozom. Mikor lenne rá a legalkalmasabb pillanat?
Köszönöm a jótanácsokat, valamikor el kell kezdenem van is hozzá könyvem. Az alanyt olyan magasságban fogom elvágni, hogy amennyiben nem sikerül újra próbálhassam. Mindent túlélő magról kelt tujákból van sövényem, azok alól szoktam kiszedni a magoncokat amelyek spontán kelnek és nevelem tovább őket. Ők lesznek az alanyok. Természetesen beszámolok.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.02.22. 18:10

Kihoztam a télikertből a cupressus funebrist. Sokáig már nem tudom edényben tárolni szeretném kiültetni. Sajnos az irodalmak szerint nem télálló a Follyban van és a Gellérthegyen is él az arborétumba, mind a kettő épület védelmében. Azt gondolom szelekcióval lehet lehetne találni köztük -20 fokot elviselő példányokat. Szeretnék erről is oltani vannak már hozzá thuja alanyaim, idén szeretném is végrehajtani.
DSC06691 (Medium).JPG
Én úgy tudom a funebrisnek két alfaja létezik , az egyik Kínában honos és -20 fok alatti fagyokat is elvisel , ha megfelelő minőségű talajon van , ugyanúgy mint az araukária , télállónak tekinthető , és van egy alfaja ami Vietnám északi hegyvidékén honos , ez valóban kevésbé fagytűrő ( ugy tudom a folly arborétumban ez az alfaj van direkt , mert ez egzotikus megjelenésű , és ott nagyon jó a mikoklíma ) . A vietnámi alfaj 8a zónás -12 -13 fok a fagytűrése , tehát tényleg védett hely kell neki . Norbi , a tiéd melyik alfajba tartozik ? A Gödöllői kastély kertjében is van egy funebris , a kinai alfajbol , Chongqing tartománybol , az hosszú évtizedek óta télálló , savanyú talajon nő , árnyékolja egy nagy hegyi mammut.


Vissza: “Ciprusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég