Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Petya
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.09.18. 18:43
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Petya » 2020.03.10. 13:01

Sziasztok!

Mandulafenyő metszésével kapcsolatosan van tapasztalatotok?

Tavaly 1 év alatt elég nagyot nőttek a fák, elég nagy súlyú lett a koronájuk. Déli fekvésű helyen vannak, így kicsit alapból déli irányba nőnek, a téli kevés hó és a nagy szelek pedig még inkább megdöntötték kicsit a fákat, így félek, hogy ha nem teszek semmit, akkor ki fognak törni.

Azon gondolkodom, hogy érdemes lenne-e kicsit megmetszeni, hogy kisebb legyen a lombkorona súlya, valamint újra ki fogom őket karózni, mert ami volt, az már kinőtték. A metszéstől kicsit félek, meg nem is terveztem, úgy voltam, hogy hadd nőjenek, de nem szeretném ha pont emiatt esne bajuk.

Köszönöm ha megosztjátok a tapasztalataitokat!
IMG_4415.JPG
IMG_4415.JPG (974.71 KiB) Megtekintve 9309 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.03.10. 15:02

Sziasztok!

Mandulafenyő metszésével kapcsolatosan van tapasztalatotok?

Tavaly 1 év alatt elég nagyot nőttek a fák, elég nagy súlyú lett a koronájuk. Déli fekvésű helyen vannak, így kicsit alapból déli irányba nőnek, a téli kevés hó és a nagy szelek pedig még inkább megdöntötték kicsit a fákat, így félek, hogy ha nem teszek semmit, akkor ki fognak törni.

Azon gondolkodom, hogy érdemes lenne-e kicsit megmetszeni, hogy kisebb legyen a lombkorona súlya, valamint újra ki fogom őket karózni, mert ami volt, az már kinőtték. A metszéstől kicsit félek, meg nem is terveztem, úgy voltam, hogy hadd nőjenek, de nem szeretném ha pont emiatt esne bajuk.

Köszönöm ha megosztjátok a tapasztalataitokat!
IMG_4415.JPG
Szia! Szerintem fölösleges metszegetni,nem a korona húzza oldalra,hanem valószínűleg a tető által megvezetett szél csapja oldalba,illetve esetleg a napfény után "mászik" ;) Ha zavar a ferdesége vagy attól tartasz,hogy a dőléssel ellentétes oldali ágak növesztésével nem egyensúlyozza ki magát ( mert minden növény lombkoronája egyensúlyra 8-) törekszik),akkor kicsit húzasd vissza egyenesbe karó és szélesebb heveder segítségével.
Egyébként attól sem lesz baja,ha 1/2 ággal csökkented a korona súlyát,de miért is,hisz nem attól fog kidőlni( ha kidől),hogy elhúzza ,tehát fogj egy kicsit rajta vissza hevederrel és ennyi,nemsokára egyenesebben tör majd az ég felé,mert megerősödik a "gumitörzs" :D ,ahogy Laci nevezte egyszer. ;)
Nálam is ferde 8-) ,szeret így nőni! :D :D :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2020.03.20. 18:28

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Csabikám!!!
Tudod ki várná ki, mire a magból nagy fenyő lesz.... :lol: :D én nem...vegyél most már 5 métereseket szépen és ültesd tele a kert különböző szegleteit....ha megyek, akkor Olaszországban szeretném magam érezni, no meg jöhet a finom bor is a kilátás mellé... :lol: ;)
Kedves Laci!
Én nem lopom a pénzt!! Semmi kedvem tüzelőnek felfűrészelni ismét egy keményebb tél után a szép nagy (és drága!!) mandulafenyőket. Olcsóbb hobbi a saját nevelésű (ahogyan a trachy-s topicban is írtam).
A bort természetesen meg tudom oldani, legfeljebb nem a mandulafenyők árnyékában koccintgatunk, hanem "csak" a ház árnyékában. :lol:
Mert azt semmiképp sem várnám meg ez esetben, hogy a fenyők akkorára nőjenek. Addigra megromlik a legjobb bor is. :lol:
Sejtettem, hogy megborzolom a "kedélyeket" az írásommal, mondtam is a telefonban... :lol:

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2020.03.20. 18:31

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Csabikám!!!
Tudod ki várná ki, mire a magból nagy fenyő lesz.... :lol: :D én nem...vegyél most már 5 métereseket szépen és ültesd tele a kert különböző szegleteit....ha megyek, akkor Olaszországban szeretném magam érezni, no meg jöhet a finom bor is a kilátás mellé... :lol: ;)
Laci! Vagyok olyan konok, hogy kivárom :twisted: , mert, ez biztosabban fogja venni a hazai klíma akadályait, a nagyobb import növények elég neccesek, mert nem a klímánkhoz szoktak, a szöveteik is lazábbak(pláne, ha túl vannak hajtatva tápozva), de, ezt nem akarom tovább boncolgatni, tudom, hogy tudod miről írok. A jó borral és a kilátással teljesen egyet értek! ;)
Persze hogy tudom... :-)
Ám azt meg kell jegyeznem, hogy ami eddig a kezem ügyébe került nagyobb példányokat illeti, eddig mind jól vizsgáztak. ;)

Matyi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019.10.28. 16:32
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Matyi » 2020.03.23. 10:30

Sziasztok!
Én is kivárom a saját gyártmányok felnövését. :)
Az lenne a kérdésem, hogy véleményetek szerint mikor lenne érdemes elvetni a m.fenyőmagokat? (A magokat októberben vagy novemberben hozták Barcelónából...)
Azért is kérdezem, mert az a tapasztalatom, hogy a vetés időpontja is döntő lehet. Tavaly ápr. végén vetettem európai ciprusokat szabadföldbe s nem jöttek ki. Később, a szeptemberi cserépbe vetettek néhány nap alatt szépen kibújtak (ld az európai ciprus topikban). Nyilván nem biztos, hogy csak az időpont befolyásolta a magok megindulását, de lehet szerepe volt a sikerben. Mit javasoltok? :?:

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.03.24. 09:32

Szerintem most már csíráztathasz, mire kibújnak - hamarosan -ki is teheted a szabadba őket.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.03.24. 11:58

Sziasztok!
Én is kivárom a saját gyártmányok felnövését. :)
Az lenne a kérdésem, hogy véleményetek szerint mikor lenne érdemes elvetni a m.fenyőmagokat? (A magokat októberben vagy novemberben hozták Barcelónából...)
Azért is kérdezem, mert az a tapasztalatom, hogy a vetés időpontja is döntő lehet. Tavaly ápr. végén vetettem európai ciprusokat szabadföldbe s nem jöttek ki. Később, a szeptemberi cserépbe vetettek néhány nap alatt szépen kibújtak (ld az európai ciprus topikban). Nyilván nem biztos, hogy csak az időpont befolyásolta a magok megindulását, de lehet szerepe volt a sikerben. Mit javasoltok? :?:
A mandulafenyőnél azt tapasztaltam,hogy lelke van :o :) ,tehát csak ott és annak kel ki,ahol érzi ,hogy van jövője! 8-) ;)
Minél jobban próbáld meg eltalálni a talajban is az idényeit és úgy válaszd meg a vetés időpontját és a helyszínt is( nem egy északi fekvés,vagy nem egy házfal tövében, ahol keresheti majd a fényt),mintha hazájában kelne! :idea:
Továbbra is tartom magam ahhoz ,hogy ciprust és mandulafenyőt keltetni művészet és zöld ujj kell hozzá :lol: !
Tavaly ápr. végén esetleg :roll: az lehetett,hogyha el is indultak csírázni a ciprusmagok,jöhetett egy esős időszak,akkor talán lerohadhatott a kis csíra,mert pl. nem volt kellően morzsás,levegős a talaj...vagy vmi penész támadta meg.Végülis a ciprus nem egy mocsári növény.
Ősszel és tél elején viszont az anyanövény alatt gyakran találok tobozban kicsírázott magokat,úgy látszik 8-) ,hogy tobozban,mint egy mentőcsónakban :D , tudnak levegőzni. :) A ciprus alatt sosem találtam még kis növényt,tehát a tobozon nem jut túl,csak ha megmentem. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Matyi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019.10.28. 16:32
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Matyi » 2020.03.24. 17:00

Sziasztok!
Én is kivárom a saját gyártmányok felnövését. :)
Az lenne a kérdésem, hogy véleményetek szerint mikor lenne érdemes elvetni a m.fenyőmagokat? (A magokat októberben vagy novemberben hozták Barcelónából...)
Azért is kérdezem, mert az a tapasztalatom, hogy a vetés időpontja is döntő lehet. Tavaly ápr. végén vetettem európai ciprusokat szabadföldbe s nem jöttek ki. Később, a szeptemberi cserépbe vetettek néhány nap alatt szépen kibújtak (ld az európai ciprus topikban). Nyilván nem biztos, hogy csak az időpont befolyásolta a magok megindulását, de lehet szerepe volt a sikerben. Mit javasoltok? :?:
A mandulafenyőnél azt tapasztaltam,hogy lelke van :o :) ,tehát csak ott és annak kel ki,ahol érzi ,hogy van jövője! 8-) ;)
Minél jobban próbáld meg eltalálni a talajban is az idényeit és úgy válaszd meg a vetés időpontját és a helyszínt is( nem egy északi fekvés,vagy nem egy házfal tövében, ahol keresheti majd a fényt),mintha hazájában kelne! :idea:
Továbbra is tartom magam ahhoz ,hogy ciprust és mandulafenyőt keltetni művészet és zöld ujj kell hozzá :lol: !
Tavaly ápr. végén esetleg :roll: az lehetett,hogyha el is indultak csírázni a ciprusmagok,jöhetett egy esős időszak,akkor talán lerohadhatott a kis csíra,mert pl. nem volt kellően morzsás,levegős a talaj...vagy vmi penész támadta meg.Végülis a ciprus nem egy mocsári növény.
Ősszel és tél elején viszont az anyanövény alatt gyakran találok tobozban kicsírázott magokat,úgy látszik 8-) ,hogy tobozban,mint egy mentőcsónakban :D , tudnak levegőzni. :) A ciprus alatt sosem találtam még kis növényt,tehát a tobozon nem jut túl,csak ha megmentem. :D
Gondolkodom szabadföldi "támadásban" is, van egy helyem homokkal előkészítve e célra... Van valakinek ezzel kapcsolatosan tapasztalata? Teljesen értelmetlen? :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.03.25. 08:40


Gondolkodom szabadföldi "támadásban" is, van egy helyem homokkal előkészítve e célra... Van valakinek ezzel kapcsolatosan tapasztalata? Teljesen értelmetlen? :)
Most :roll: ,ha azt mondja más neked,hogy értelmetlen,akkor nem vetsz? :) Vagy :roll: ,"csakazértis"?! :D
Tehát,ha valakinek egyszer vagy többször nem sikerült a szabadföldi vetés,az téged visszahúz vagy bátorít? :roll: :)
Bár én még nem próbáltam a szabadföldi vetést,de azt mondom,hogy hangyabolyba vetve is lehet értelme! :lol:
Ugyanúgy gondozod majd,mintha ládába vetnéd :idea: ,max. szabadföldben kikaparja a kutya vagy elhordják a hangyák vagy rágcsálók,mi más? :D
Esetleg rájár a macska! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.03.25. 09:03

...Esetleg rájár a macska! :lol:
Na erre azért vigyázni kell! Gondolom nem az a cél, hogy egy agyontápozott :roll: növényt neveljünk fel... :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.03.25. 09:17

...Esetleg rájár a macska! :lol:
Na erre azért vigyázni kell! Gondolom nem az a cél, hogy egy agyontápozott :roll: növényt neveljünk fel... :lol:
:lol: :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Matyi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019.10.28. 16:32
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Matyi » 2020.03.27. 14:15


Gondolkodom szabadföldi "támadásban" is, van egy helyem homokkal előkészítve e célra... Van valakinek ezzel kapcsolatosan tapasztalata? Teljesen értelmetlen? :)
Most :roll: ,ha azt mondja más neked,hogy értelmetlen,akkor nem vetsz? :) Vagy :roll: ,"csakazértis"?! :D
Tehát,ha valakinek egyszer vagy többször nem sikerült a szabadföldi vetés,az téged visszahúz vagy bátorít? :roll: :)
Bár én még nem próbáltam a szabadföldi vetést,de azt mondom,hogy hangyabolyba vetve is lehet értelme! :lol:
Ugyanúgy gondozod majd,mintha ládába vetnéd :idea: ,max. szabadföldben kikaparja a kutya vagy elhordják a hangyák vagy rágcsálók,mi más? :D
Esetleg rájár a macska! :lol:
A tapasztalatokra voltam kíváncsi :D Főleg ciprusmag tavalyról van bőven, abból tervezek ismételten szabadföldbe is vetni. A tavalyi áprilisi szabadföldi vetés sajnos sikertelen volt, hátha most sikerül. Mandulafenyőmagból jóval kevesebb van, azt csak cserepesen próbálom vetni. A cserepeket délies fekvésű ablakba helyezem, ahol elegendő nap éri úgy 8-9 órától egész estig.
Ha jól emlékszem a korábbiakban olvastam olyat, hogy volt aki próbálkozott szabadfölddel, de akkor nem ez az általános. :)
A "tápozástól" nem tartok, az udvar azon részére nem járnak ebek-macskák. :)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.03.27. 22:10

Csírázást meg lehet gyorsítani perliten és 40 fokos radiátoron (a fával tüzelsz melegebb, akkor sok lehet) vagy lehet venni olcsó melegítő padot Kínából.
Ha kicsírázott és megindult, akkor szereti a napot.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.03.28. 11:26

Sziasztok!

Mandulafenyő metszésével kapcsolatosan van tapasztalatotok?

Tavaly 1 év alatt elég nagyot nőttek a fák, elég nagy súlyú lett a koronájuk. Déli fekvésű helyen vannak, így kicsit alapból déli irányba nőnek, a téli kevés hó és a nagy szelek pedig még inkább megdöntötték kicsit a fákat, így félek, hogy ha nem teszek semmit, akkor ki fognak törni.

Azon gondolkodom, hogy érdemes lenne-e kicsit megmetszeni, hogy kisebb legyen a lombkorona súlya, valamint újra ki fogom őket karózni, mert ami volt, az már kinőtték. A metszéstől kicsit félek, meg nem is terveztem, úgy voltam, hogy hadd nőjenek, de nem szeretném ha pont emiatt esne bajuk.

Köszönöm ha megosztjátok a tapasztalataitokat!
Szia Petya!

Éppen a napokban metszettem meg némelyik mandulafenyőmet. Talán tudok Neked ezzel kapcsolatban némi használható tapasztalattal szolgálni.
A mandulafenyők dőlése nálam is szinte mindegyiknél megfigyelhető. Mivel nem csak arra dőlnek, ahonnan a fényt kapják és nem mindegyik az uralkodó szélirányba dőlt meg, így ezeket a lehetőségeket, mint egyértelmű dőlést okozó tényezőt kizárhatjuk. Én arra gondolok, hogy nem növesztik egyenletesen minden irányba a gyökereiket, ezért a stabilitásuk sem egyforma minden irányba/irányból. Ha erre még rásegít egy erősebb szél vagy a fény/árnyék, ha közel van ültetve valamihez, akkor egy idő után elkezd dőlni. Azt veszem észre így utólagos megfigyeléssel, hogy ez a dőlés már elég kicsi korukban elkezdődhet. Tavaly ki kellett karóznom és támasztanom néhányat, mert már majdnem lefeküdtek a talajra. Ezeknél a kb ember nagyságú növényeknél láttam, hogy a törzs alsó része már ferdén nőtt egy ideje, amit a magasabb részeken már korrigált is, és visszaállt függőlegesbe a növekedése. Visszahúzatva éppen megfordult a helyzet. (alul függőleges, feljebb ferde lett a törzs)
Ezt a gyökér növesztési hiányosságot azért gondolom, mivel egyikőjük mellett kiástam a földet (más okból) és azon az oldalán amerről dőlt a kis fa, nem találtam gyökeret kb 60 cm mélyre leásva sem. Előtte én is arra gondoltam, hogy a fényhiány miatt igyekszik távolodni a bambusztól, ami a közelsége miatt eléggé beárnyékolja a fenyőt.
Viszont ez a fenyő, ami a képeken szerepel, eléggé közel van az épülethez, mégis szép egyenesen fejlődik. Tehát nem igyekszik a fény felé.
Azért vágtam le a minap az alsó ágait, mivel már nagyon összenőttek a szomszédos növényekkel. És így már a formája is jobban hasonlít egy igazi mandulafenyőére. :D
Mandulafenyő 200321 1 IMG_4919.JPG
Mandulafenyő 200321 1 IMG_4919.JPG (310.94 KiB) Megtekintve 9155 alkalommal
Mandulafenyő 200328 1 IMG_4930.JPG
Mandulafenyő 200328 1 IMG_4930.JPG (336.88 KiB) Megtekintve 9154 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.03.28. 18:49

A mandula fenyőnek - a gloriosa yuccahoz hasonlóan - jót tesz a fodrászat.

Trixi15
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.03.25. 10:54
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Trixi15 » 2020.03.28. 21:29

Sziasztok!

2019 novemberében sikerült több mint 1 éves keresgélés után mandulafenyő csemetét vásárolunk. Kicsi példányokat kerestünk, mely még cserepes, ugyanis a kertünkben még most zajlanak a tereprendezések, így lehet csak őszre jutunk oda hogy legyen hova kiültetni őket. Nem kint a szabadban,hanem egy hűvös, de napfényes szobában teleltetem őket. Kevés vizet kaptak, mivel azt olvastam, hogy kicsiként érzékenyek a túlöntözésre.Kb hetente egyszer kaptak vizet,keveset. Hozták az új hajtásokat. Másfél hónapja a földjük tetejére tettünk egy kevés fenyőtápgranolátumot, hogy erősödjenek tavaszra. Rá pár hétre vettük észre hogy valami gond van velük, mintha sárgulnának a leveleik. Úgy tűnt kiszáradnak. Próbáltam növelni a vízmennyiségét, de sajnos csak az egyiket sikerül szerintem megmenteni.Tudnátok tanácsot adni hogy az öntözéssel vagy a tápozással csináltam rosszat nekik? Szerintetek is már menthetetlen ez a példány? Mennyi idősnek tippelitek a növényeket, szerintetek mikortól lehetne kiültetni őket? Úgy rendeltem őket, sajnos a tanúsítványon kívül semmi instrukciót nem kaptunk mellé.
IMG_20200328_184444.jpg
Amit sikerült megmenteni
IMG_20200328_184444.jpg (826.47 KiB) Megtekintve 9125 alkalommal
9603cfdd-02b1-4138-a79e-8f1fcae0b84d.jpeg
Haldokló fenyő
9603cfdd-02b1-4138-a79e-8f1fcae0b84d.jpeg (754.42 KiB) Megtekintve 9125 alkalommal
Előre is köszönöm a segítséget

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.03.30. 08:50

Sziasztok!

Kevés vizet kaptak, mivel azt olvastam, hogy kicsiként érzékenyek a túlöntözésre.Kb hetente egyszer kaptak vizet,keveset. .... Úgy tűnt kiszáradnak. Próbáltam növelni a vízmennyiségét, de sajnos csak az egyiket sikerül szerintem megmenteni.
Szia!
A télen kevés vizet kíván,meg hogy érzékeny a túlöntözésre az azt jelenti,hogy nem szükséges heti rendszerességgel,mint egy automata robot,tehát gondolkodás nélkül vagy csak szeretetből 8-) legalább hangyányi vizet adni neki,hogy szomjan ne haljon... ;) :idea:
10 fokon teleltetve általában pihennek,a földlabda kb. havonkénti( vagy akár egyáltalán nem is) locsolása elegendő neki!
A tavaszi tápozás nem volt helytelen,túlöntözés lehetett a gond,vagy az ,hogy átültetted mikor megvetted és akkor jobban sérült a gyökér az egyik példánynál.
Kiültethető tavasszal, vagy idén 8-) vagy jövő tavasszal! ;) Így, a télig még szépen begyökeresedhet az új helyén!
Első télen majd lazán takard a tövét is ,(védd a gyökértájat pl. szalmakupaccal) és a lombját is,inkább csak árnyékolás legyen az a lombtakarás.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.03.31. 21:00

Találtam két régebbi képet az előzőekben bemutatott, megmetszett fenyőről. Ez a két kép 2017. februárjában készült, szintén abból az alkalomból, mikor levágtam néhány ágát. Rendesen megváltozott a formája akkor is.
mandulafenyő 170216.jpg
mandulafenyő 170216.jpg (195.35 KiB) Megtekintve 9080 alkalommal
mandulafenyő 170226.jpg
mandulafenyő 170226.jpg (194.83 KiB) Megtekintve 9080 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.03.31. 21:19

Egy másik, szintén az elmúlt napokban megmetszett mandulafenyőm. Ő is saját csíráztatásból való. A képek alapján most úgy tűnik,hogy kár volt hozzányúlnom... :roll:
Néhány év múlva viszont biztosan formásabb lesz, mintha hagytam volna tovább nőni. Két törzset kezdett növeszteni ugyanis, amit nem vettem észre időben. Így most azt a jó nagy darabot kellett levágnom a tetejéből, amit mellé támasztottam. :o
Eredeti állapot:
Mandulafenyő 200321_2_IMG_4925.JPG
Mandulafenyő 200321_2_IMG_4925.JPG (338.43 KiB) Megtekintve 9080 alkalommal
Levágva az alsó ágak és az egyik vezérhajtás:
Mandulafenyő 200328 2 IMG_4935.JPG
Mandulafenyő 200328 2 IMG_4935.JPG (349.32 KiB) Megtekintve 9080 alkalommal
És a vágás helye. Nehéz döntés volt, hogy melyiket hagyjam meg a kettő közül. A szebbet vágtam le. Így viszont az inkább középen növő hajtás maradt:
Mandulafenyő 200328 2 IMG_4934.JPG
Mandulafenyő 200328 2 IMG_4934.JPG (385.45 KiB) Megtekintve 9080 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.04.14. 15:14

Csabi, nagy bátorságod van,elégé drasztikus metszéseket produkálsz.
"Mandulafenyő,európai ciprus". ;) :lol:


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég