Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.01.30. 18:20

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg

Szép kis mandulafenyő sorod lesz vagy 20 év múlva:)
Köszönöm! De azt hiszem, hogy a 2 db mellé ültetnem kell még párat, hogy sor legyen belőlük. :D

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.01.31. 08:19

5 méteres? :o Egy vagyon lehet! ;)
Persze valamit -valamiért.
Ha nem is 5 méterest,de "nagyokat" 8-) hozott Imi Olaszországból...anno,mikor nálunk még híre se volt,tehát nem volt kapható. ;) Emlékszem a régi fórumra feltett képekre.
Nem, tudom,hogy azok mind megmaradtak-e kiültetés után vagy most milyenek.
Sajnos azokból már egy sincsen meg, Boni. A 2017-es tél kivégezte az összes nagyot és a kicsik többségét is. Amik viszont túlélték, azok azóta is szépen fejlődnek a képek tanúsága szerint is.
Kb 150 cm-esen hoztam őket, plusz az edény. Nagyjából 3-3,5 méteresen ástam ki őket néhány éve.... :cry:
:cry: Kegyetlen tud lenni a tél arrafelé,a homok is rátesz egy lapáttal! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.01.31. 13:16

Sajnálatos dolgok amikor a dédelgetett növényünk egyik napról a másikra elpusztul. :(
A természet sajnos nincs belátással. ;)
Csabi,a Tőled kapott köszöni, jelenleg még bírja a Balatoni klímát. :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.01.31. 19:41

Nagyon örülök, Jani! Bíztam benne, hogy Neked nem valami "defektes" növényt adtam. ;) De kétségtelen az is, hogy a balatoni klímában könnyebb dolga van, mintha itt maradt volna a sivatagban. :D

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.01.31. 20:01

Szfehérvár felől Győr határában a 81-es út mellett, egy fogadó udvarán készítettem ezeket a képeket. 12 db mandulafenyőt számoltam össze. :o Ez már tényleg nagyon mutatós lesz néhány év múlva. ;) :D
IMG_20200131_112614.jpg
IMG_20200131_112614.jpg (189.55 KiB) Megtekintve 9126 alkalommal
IMG_20200131_112628.jpg
IMG_20200131_112628.jpg (133.32 KiB) Megtekintve 9126 alkalommal
IMG_20200131_112656.jpg
IMG_20200131_112656.jpg (125.2 KiB) Megtekintve 9126 alkalommal
IMG_20200131_112705.jpg
IMG_20200131_112705.jpg (99.62 KiB) Megtekintve 9126 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.02.01. 10:21

Már most is szépek, de nincsenek túlságosan közel az épülethez? :roll:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 04:58

Nagy kedvencem nekem is. Sajna a luc már nem is bírja a klímánkat, sorban pusztulnak ki. Mandulafenyőnek viszont egyre jobb a hazai klíma.
Itt, az Alföldön szinte nincs is olyan ház, ahova nem telepítettek a korábban lucot. Az 50-80 években, de még a mai világban is, formás kis faként megvették/megveszik, csak arra nem gondoltak/gondolnak, hogy később, sok gondot okozhat, mert magasra nő, állandó árnyékot ad(általában előkertekbe, házak ablaka elé ültették), és még sekélyen is gyökeresedik, mint a legtöbb fenyőféle.
Nekem pont azért nem tetszik, mert északias hangulatot áraszt a kertekben, persze ez elég szubjektív, hogy kinek mi tetszik, de amikor arról prédikálnak, hogy a délies vidékek hangulatát árasztó növények azok "tájidegenek", akkor az északot idéző növények miért nem?! Na de azér szépen lassan van változás ezt illetően, bizakodó vagyok! :P

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 05:12

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Nálunk a 2016-2017-es hosszú telet 4 kicsi túlélte( ha, volt is több, azok is túlélték, csak idő közben adtam el belőlük, tehát nem volt pusztulás az álományból), nagyon nem védtem őket túl, csak egy kis avart kaptak a lábukhoz, most kb 6-7 évesek, de alig nőttek valamit, még csak 30-40 cm magasak, nagyon vontatott a növekedésük. A magok eredete is ismeretlen, mert a TESZKÓ-s egzotikus magkülönlegességek csoportban találtam rá, úgy vettem anno a magot, néhány éve már nem árulnak ott ilyeneket.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 05:24

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Valószínű, hogy nem a faggyal volt a bajuk, hanem a téli vízhiánnyal, 2016-2017-es tél nemcsak hosszan tartóan hideg volt, de csapadékmentes is, a vízhiányt sokszor az örökzöldek lombleszárítással jelzik, amit gondolhatnánk elfagyásnak is. A 2017-es tavaszon ráadásul tovább folytatódott a száraz időszak, ami a túlélőket is megviselte, vagy elpusztította, Nálunk a 2016-os őszön kiültetett olasz ciprusok érezték meg, mert túlélték a telet, mert elkezdtek hajtani a kicsi ciprusok, de a tavaszi száraz időszakban hiába öntöztem, nem nagyon nedvesedett át a talaj és sorban száradtak ki a kicsik, amelyek hajtani kezdtek, nem is tudtam odafigyelni rájuk, mert a munkahelyre gyakrabban be kellett akkor járnom :? , 1 darab élte túl végül ezt a krízist.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 05:26

Egy, amit az utcára ültettem (nem a villanyvezeték alá :P ;) ). A 2016-17-es tél a három hétig tartó kemény és állandó faggyal elvitte a testvérei nagy részét, csak néhányan voltak ellenállóbbak. Ők szépen fejlődnek azóta is. (2010-es csíráztatás)
pinus pinea 160908.jpg
Mandulafenyő_20191230_101215.jpg
Nagyon helyesek, Gratulálok!
Vajon az enyémek mikorra lesznek ekkorák :?:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 05:38

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Csabikám!!!
Tudod ki várná ki, mire a magból nagy fenyő lesz.... :lol: :D én nem...vegyél most már 5 métereseket szépen és ültesd tele a kert különböző szegleteit....ha megyek, akkor Olaszországban szeretném magam érezni, no meg jöhet a finom bor is a kilátás mellé... :lol: ;)
Laci! Vagyok olyan konok, hogy kivárom :twisted: , mert, ez biztosabban fogja venni a hazai klíma akadályait, a nagyobb import növények elég neccesek, mert nem a klímánkhoz szoktak, a szöveteik is lazábbak(pláne, ha túl vannak hajtatva tápozva), de, ezt nem akarom tovább boncolgatni, tudom, hogy tudod miről írok. A jó borral és a kilátással teljesen egyet értek! ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.03. 05:44

Szatymazon (Szeged környéke) bukkantam erre a fenyőre:
Mandulafenyő Szatymaz 20191216.jpg
Kár érte, hogy ilyen helyre lett ültetve :cry: , mert nagyon szép erős példány.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.02.04. 19:27

Már most is szépek, de nincsenek túlságosan közel az épülethez? :roll:
A parkoló és az épület közöttiek biztosan szűkösen lesznek hamarosan...

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2020.02.04. 19:32

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Nálunk a 2016-2017-es hosszú telet 4 kicsi túlélte( ha, volt is több, azok is túlélték, csak idő közben adtam el belőlük, tehát nem volt pusztulás az álományból), nagyon nem védtem őket túl, csak egy kis avart kaptak a lábukhoz, most kb 6-7 évesek, de alig nőttek valamit, még csak 30-40 cm magasak, nagyon vontatott a növekedésük. A magok eredete is ismeretlen, mert a TESZKÓ-s egzotikus magkülönlegességek csoportban találtam rá, úgy vettem anno a magot, néhány éve már nem árulnak ott ilyeneket.
Laza talajban gyorsabban fejlődnek, mint kötött talajban. Ezen kívül a túl nedves talajt sem biztos, hogy nagyon kedvelik a gyökereik. Emlékszem, hogy Nálad mennyire belvizes szokott lenni a kert. Valószínűleg ezért nem akarnak nagyon növögetni. Mivel a pálmáid szép nagyot nőnek minden évben (a képek szerint), biztosan nem a tápanyaghiány lehet az ok.

László
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2019.02.02. 13:19
Kapcsolat:

Mandulafenyö

HozzászólásSzerző: László » 2020.02.09. 22:23

Udv mindenkinek!
Nekem van egy mandulafenyöm kiültetve 2 eve,takaras nelkul birta a telet!
Mi a velemenyetek a kepen szereplo fenyöröl?
Koszi elore is
Csatolmányok
IMG_20190806_172913.jpg
IMG_20190806_172913.jpg (970.54 KiB) Megtekintve 9030 alkalommal

László
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2019.02.02. 13:19
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: László » 2020.02.09. 22:29

A hozzászólás a 3. és 10. pontja alapján törlésre került.
Kérünk, hogy figyelj oda, ahogyan a magyar nyelv helyesírásra is!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.10. 18:53

Ide 6 db-ot ültettem sorba, még 2014-ben, ha jól emlékszem. Ők mind egyidősek, 2010. őszi csíráztatásúak. Ezt a 2016-os telet mindössze ketten élték túl a hatból. Az első képen a harmadik az a fenyő, ami a második képen a nagyobb. Egy kisebb sínylődik még a háttérben a mogyoróbokor árnyékában, a többiek elszáradtak 2017. nyár elejére. Valószínűleg olyan mértékben sérülhettek a fagytól, hogy amint bejöttek a nagyon melegek és a szárazság, szépen sorban bedobták a törölközőt. Addig még vegetáltak, némelyik még hajtani is kezdett, aztán amit nem nyírt ki a tél, azt elintézte a nyár...
mandulafenyő 1612.jpg
Mandulafenyő_20191230_102002.jpg
Nálunk a 2016-2017-es hosszú telet 4 kicsi túlélte( ha, volt is több, azok is túlélték, csak idő közben adtam el belőlük, tehát nem volt pusztulás az álományból), nagyon nem védtem őket túl, csak egy kis avart kaptak a lábukhoz, most kb 6-7 évesek, de alig nőttek valamit, még csak 30-40 cm magasak, nagyon vontatott a növekedésük. A magok eredete is ismeretlen, mert a TESZKÓ-s egzotikus magkülönlegességek csoportban találtam rá, úgy vettem anno a magot, néhány éve már nem árulnak ott ilyeneket.
Laza talajban gyorsabban fejlődnek, mint kötött talajban. Ezen kívül a túl nedves talajt sem biztos, hogy nagyon kedvelik a gyökereik. Emlékszem, hogy Nálad mennyire belvizes szokott lenni a kert. Valószínűleg ezért nem akarnak nagyon növögetni. Mivel a pálmáid szép nagyot nőnek minden évben (a képek szerint), biztosan nem a tápanyaghiány lehet az ok.
Szia!

Úgy tudom, hogy a tengerparton is vízbe lóg a gyökerük, valaki írta korábban, hogy közvetlen a partra is ültetik Horvátországban, tehát ez nem lehetne nagy gond. A kert nem minden része szokott belvizes lenni, csak a legmélyebb részek, az is csak tavaszi időszakra, vagy csapadékos téli időszakban, a pálmáim sem érzik meg, a mandulafenyők még kicsik lennének ahhoz, hogy a nedves talaj rétegig lemenjen a a gyökerük. a levelük is juvenilis kékes színű.

A talajon tudok lazítani, már csináltam a kertben, majd ha végleges helyükre kerülnek teszek a talajba egy kis homokot, amúgy az Arizona ciprusoknak sincs semmi bajuk a talajjal a fenyők szeretik az agyagos talajokat. A homoktalajnak is van hátránya, ha télen fagy, akkor mélyebben át tud fagyni, mint az agyag talajok, a mandulafenyő meg inkább érzékeny a gyökérfagyásra, ugyanúgy mint az olasz ciprus!

xantium
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2020.02.11. 21:11
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: xantium » 2020.02.15. 17:35

Nagy kedvencem nekem is. Sajna a luc már nem is bírja a klímánkat, sorban pusztulnak ki. Mandulafenyőnek viszont egyre jobb a hazai klíma.
Itt, az Alföldön szinte nincs is olyan ház, ahova nem telepítettek a korábban lucot. Az 50-80 években, de még a mai világban is, formás kis faként megvették/megveszik, csak arra nem gondoltak/gondolnak, hogy később, sok gondot okozhat, mert magasra nő, állandó árnyékot ad(általában előkertekbe, házak ablaka elé ültették), és még sekélyen is gyökeresedik, mint a legtöbb fenyőféle.
Nekem pont azért nem tetszik, mert északias hangulatot áraszt a kertekben, persze ez elég szubjektív, hogy kinek mi tetszik, de amikor arról prédikálnak, hogy a délies vidékek hangulatát árasztó növények azok "tájidegenek", akkor az északot idéző növények miért nem?! Na de azér szépen lassan van változás ezt illetően, bizakodó vagyok! :P
Osztom a véleményed, az időjárás is a lucok ellen dolgozik: nem ide valók, a Mátrában tömegével pusztulnak, de őshonos termőhelyen-mint pl.Krajna, Szlovénia, a bükkel elegyes erdőkben is a lucok mind kipusztulnak. Volt tél vége az Alföldön, amikor egy szelesebb idő után egy csomó lucfenyőt a házak tetejiről szedték a tűzoltók. Amikor fullra berakodik tobozzal a luc, az is a véget jelzi. A feketefenyő is pusztul a Mátrában, de sztem ott inkább a telepítések tenyészterületével lehet a gond, ahol egymástól kellő távolságra vannak ott kutya baja-ahogy az eredeti termőhelyén.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.02.15. 19:51

Remélem a fekte fenyő bírni fogja, most ültettem 4 db-ot :)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: unartis » 2020.02.21. 06:54

Nagy kedvencem nekem is. Sajna a luc már nem is bírja a klímánkat, sorban pusztulnak ki. Mandulafenyőnek viszont egyre jobb a hazai klíma.
Itt, az Alföldön szinte nincs is olyan ház, ahova nem telepítettek a korábban lucot. Az 50-80 években, de még a mai világban is, formás kis faként megvették/megveszik, csak arra nem gondoltak/gondolnak, hogy később, sok gondot okozhat, mert magasra nő, állandó árnyékot ad(általában előkertekbe, házak ablaka elé ültették), és még sekélyen is gyökeresedik, mint a legtöbb fenyőféle.
Nekem pont azért nem tetszik, mert északias hangulatot áraszt a kertekben, persze ez elég szubjektív, hogy kinek mi tetszik, de amikor arról prédikálnak, hogy a délies vidékek hangulatát árasztó növények azok "tájidegenek", akkor az északot idéző növények miért nem?! Na de azér szépen lassan van változás ezt illetően, bizakodó vagyok! :P
Osztom a véleményed, az időjárás is a lucok ellen dolgozik: nem ide valók, a Mátrában tömegével pusztulnak, de őshonos termőhelyen-mint pl.Krajna, Szlovénia, a bükkel elegyes erdőkben is a lucok mind kipusztulnak. Volt tél vége az Alföldön, amikor egy szelesebb idő után egy csomó lucfenyőt a házak tetejiről szedték a tűzoltók. Amikor fullra berakodik tobozzal a luc, az is a véget jelzi. A feketefenyő is pusztul a Mátrában, de sztem ott inkább a telepítések tenyészterületével lehet a gond, ahol egymástól kellő távolságra vannak ott kutya baja-ahogy az eredeti termőhelyén.
:)


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég