Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.10.05. 08:36

Egy idősebb pálmával vagy szobanövénynél hogyan látszik, amikor már át kell ültetni? Nem hoz akkora leveleket, mint korábban? Ameddig lehet próbálom a nagyobb növényeket nem átültetni, mert nekem az a tapasztalatom, h. sokszor többet ártok neki az átültetéssel.
Akkor kell átültetni,mikor "felzabálta" 8-) ,tehát újrahasznosította,magába építette szinte az összes földet, ami a cserépben van. ;)
Hacsak :roll: , nem vízkúltúrában akarod tovább nevelni. :D
Nálam egy ilyesmi helyzetben lévő,tehát átültetésre érett trachy már két éve elvan és fejlődik is ,némi tavasszal adott, lassan felszívódó táp granulátummal . :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.10.07. 01:29

Nem ,semmit nem változott, évek óta ugyanúgy locsolom őket. Viszont kókuszrost földben van mindenem, és idén pár növénynél észrevettem, hogy a kókusz összeesett, szétporladt, betömörödött kissé. Ez eléggé meglepett, mert úgy reklámozzák, hogy egy újra hasznosítható, rugalmasságát megőrző közeg. És 3-3 év alatt összeesett, de volt olyan, amelyiknél eltűnt 10 cm a földből, ez most vagy az összeesés, vagy a növény építette magába nem tudom, de elég nagy fejtörést tud okozni, amikor összeesik a földje, és kiszedem, hogy átültessem, pótoljam a felső 10 cm-t, és döbbentem látom, hogy a 3 éves szépen megnőtt növénynek alig van gyökere...
Ezt a felszívódót elég belocsolni? A légyfogó szalag a tripszek ellen elég jó, tele lett 1 hét alatt velük.
A Streliből kijött locsolás után 2 soklábú vörös rovar gondolom százlábú, ez tehet kárt a gyökerében?
Akkor a talaj vízelvezető képessége megváltozott. Esélyes, hogy gyökérrothadása van. Nem szerencsés az ilyen tájban elvégzett átültetés. Viszont ha lehetőséged van kiemelni a cserépből tudsz egy pillantást vetni a gyökérzetre. Rögtön látod majd, hogy az-e a baj.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.10.07. 10:29

Kiemeltem a csokrosindát, és nem rohadt a gyökere, a végén szép vízzel teli hólyagok vannak, és elég sok ilyen hólyag van a földben. mégis 3 fűszál maradt belőle, és nem tudom mire utal a tünet , de a legújabb levele mindig összecsavarodik, és alig tud az azt követő levél kibújni belőle, van amikor segíteni kell neki...majd később a csavart levél bebarnul. De a gyökere nem puha, barnás, hanem épnek tűnik. Most beüzemeltem világítást nekik, ezzel próbálom kondiba tartani őket.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.10.07. 15:19

Kiemeltem a csokrosindát, és nem rohadt a gyökere, a végén szép vízzel teli hólyagok vannak, és elég sok ilyen hólyag van a földben. mégis 3 fűszál maradt belőle, és nem tudom mire utal a tünet , de a legújabb levele mindig összecsavarodik, és alig tud az azt követő levél kibújni belőle, van amikor segíteni kell neki...majd később a csavart levél bebarnul. De a gyökere nem puha, barnás, hanem épnek tűnik. Most beüzemeltem világítást nekik, ezzel próbálom kondiba tartani őket.
:D :)
A csokrosinda fénykedvelő ,tedd ablakhoz és próbáld a keverékben a kókuszrostot perlittel helyettesíteni,hátha idegennek 8-) érzi.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2020.10.08. 13:18

Mivel 3 év alatt nőtt meg ebben a közegben hatalmasra, így nem emiatt van.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.01.07. 12:45

Már több embertől hallottam, hogy nem ajánlotta a Nicolai-t lakásba. Ennek mi az oka? Külföldön szinte csak ezt teszi mindenki beltérre, pont a hatalmas leveli és gyors növekedése miatt. ha kinövi, elcserélik egy kisebbre. Van valami más oka, hogy nem ajánljátok lakásba?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.01.08. 20:30

Már több embertől hallottam, hogy nem ajánlotta a Nicolai-t lakásba. Ennek mi az oka? Külföldön szinte csak ezt teszi mindenki beltérre, pont a hatalmas leveli és gyors növekedése miatt. ha kinövi, elcserélik egy kisebbre. Van valami más oka, hogy nem ajánljátok lakásba?
Szerintem ennyi pont elég.
Nálunk is lakik egy lassan 4m magas baba. Most 30°-ban ferdén telel. "Élmény" a locsolása ...
A másik mondatom, hogy sokan keverik a reginae-vel. Az is tud ám, szép méretes lenni.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.01.10. 13:25

Már több embertől hallottam, hogy nem ajánlotta a Nicolai-t lakásba. Ennek mi az oka? Külföldön szinte csak ezt teszi mindenki beltérre, pont a hatalmas leveli és gyors növekedése miatt. ha kinövi, elcserélik egy kisebbre. Van valami más oka, hogy nem ajánljátok lakásba?
Szerintem ennyi pont elég.
Nálunk is lakik egy lassan 4m magas baba. Most 30°-ban ferdén telel. "Élmény" a locsolása ...
A másik mondatom, hogy sokan keverik a reginae-vel. Az is tud ám, szép méretes lenni.
Akkor egy 1 méteres nicolai 2-3 év alatt kinő egy 3 m-es szobát? Gondolom egyszer megindul egy kitol egy 2-3m-es levelet, ez a gond vele. Külföldön vagy nagyobb a belmagasság, vagy 2-3 méteresen elcserélik egy kisebbre. Minden esetre elég húzós egy 2 méteres ára online, szóval ha otthon megnőne még jó befektetés is lehetne, ha lenne aki megveszi.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2021.02.03. 11:42

Három éve van egy reginae két gyöktörzsű. Üvegezett teraszon tartom ahol a hőmérséklet még a leghidegebb kinti hőmérsékletnél sem megy 5 C" alá. Még az ősszel mikor jó idők voltak kihozott egy bimbót,jelenleg húsz centire van
kint és nem mozdul. Kíváncsi leszek arra miként viselkedik ha megjön a jó idő,lehet simán átvészelte a telet?

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.14. 12:14

Sziasztok!

A papagájvirágom(S.R.) új levelein pár hónap múlva elkezdenek apró tűszerű fekete-barna pontok terjedni, és a levél közepén futó fehér sűv barnára kezd szineződni, és ez lassan felfut a levél hegyéig...(pirossal jelzett rész) Ez mitől van szerintetek? A kék sötétítő előtt lévő levél sosem kap napfényt direkt, és mégis olyan pontozott, emiatt kizárom a napégést mint okot. De akkor mitől lehet? A legújabb levelének közepe alul pirosas, de gyanítom az is elkezd barnulni majd+ pontozódni, tripszek okozhatják? Egy éve küzdök velük, de nem sikerült végleg kiirtani, viszont mérgező szereket nem akarok szobában használni. Tudok valami tanácsot adni, vagy nálatok is van ilyen barnuló csík/pötty a leveleken és ez egy természetes dolog? Nem is nagyon fújkálom vízzel, tehát ha gomba akkor nem tudom mitől lehet, túl sincs szerintem locsolva. Vagy a tripszek okozhatnak ekkora károkat a leveleken?
Csatolmányok
DSC03116.jpg
DSC03116.jpg (116.1 KiB) Megtekintve 6291 alkalommal
DSC03115.jpg
DSC03115.jpg (38.86 KiB) Megtekintve 6291 alkalommal
InkedDSC03117_LI.jpg
InkedDSC03117_LI.jpg (125.5 KiB) Megtekintve 6291 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2021.02.14. 16:29

Eléggé homályos a kép, így nem látni jól, de nézd meg, hogy ahol a barna pontokat látod nincs-e pókhálószerű bevonat a leveleken, benne ˝apró mozgó állatkákkal˝, mert akkor takácsatkák is lehetnek.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.15. 11:47

Nincsen pókháló, és mozgó atkák sem. Az az érdekes, hogy ilyen barnuló csíkos leveleket már láttam külföldi kertészeti webshopok fotóin is, ebőől gondoltam, hogy talán természetes és mint minden levél a növényeken idővel öregszik, ara gondoltam, hogy ez is azért van. De itt a képeiteken szinte senkinek sem látni ilyen elváltozást a leveleken.Amikor megvettem a tövet, akkor az egyik levelének a középen futó ere piros volt, de később az is bebarnult. Eleve azt sem tudom, mi okozza azt, hogy ritkán egy levél tűzpiros csíkkal a közepén bújik ki. Olvastam már olyat, hogy ez jele lehet annak , hogy kezd virágozni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.16. 02:11

Nálunk lakik cserépben, dézsában és kiültetve is S. reginae. Csupán a talaj különbözősége miatt, mintha három különböző növény faj lenne. És akkor még nem is beszéltünk a különféle nemesített fajokról. Szóval a megjelenés erősen tud változni néhány apró környezeti változó miatt.
Nálunk lakóknál nem vettem észre különbséget a virágzás előtti -, alatti - és utáni időszakban hozott levélnyelek színeiben (sem reginae, sem nicolai esetebében).

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.21. 13:07

Mivel a levél közepén futó fehér sáv mindig alulról kezd barnulni és ez fut végig, ezért szerintem nem kártevő, mert akkor akárhol barnulna, és nem mindig ugyanonnan indulna a barnulás. Csak mások fotóján minden levél közepe végig fehér. Ezért nem tudom mi, talán a hűvös föld miatt van ami télen van.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.26. 11:14

Csináltam jobb képeket a leveken lévő barnás pontokról. Szerintetek mitől lehet? Alul látszik a sáv ahogy barnul a levél közepén.+a fekete-barna pontok.
000_4812.JPG
000_4812.JPG (156.83 KiB) Megtekintve 6150 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.02.26. 11:55

Csináltam jobb képeket a leveken lévő barnás pontokról. Szerintetek mitől lehet? Alul látszik a sáv ahogy barnul a levél közepén.+a fekete-barna pontok.
000_4812.JPG
Szerintem nem kártevő...mi sem vagyunk egyformák,ennyi! :D
Nálam a naptól szokott lenni ilyesmi barnulás !
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.02.27. 02:41

Csináltam jobb képeket a leveken lévő barnás pontokról. Szerintetek mitől lehet? Alul látszik a sáv ahogy barnul a levél közepén.+a fekete-barna pontok.
000_4812.JPG
Szerintem nem kártevő...mi sem vagyunk egyformák,ennyi! :D
Nálam a naptól szokott lenni ilyesmi barnulás !
Egyetértek. Nem hasonlít kártevő okozta sérülésre, napfény csinál ilyet.
De, ha emlékem nem csal, akkor lakásban tartott növényről van szó, amelyik évek óta azonos környezetben él.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.27. 12:55

Köszönök minden segítséget, tanácsot. Sajnos ma fotóztam a Dypsist, ami tele van ilyen 0.5-1mm -es lárvával:




_MG_3628.JPG
_MG_3628.JPG (106.61 KiB) Megtekintve 6116 alkalommal
Neten képek alapján ez tripsz, és éppen legelik a sz.r...ik a friss, legújabb kinyílott levelét a pálmának, pontszerű hegeket hagyva... Tripsszel(kis légyszerűek) évek óta szenvedek, de már unom nagyon, tudtok valami hathatós, de nem mérgező permetszert rá? A talajba is kellene locsolni, mert onnan bújnak elő.... de olyan kellene ami a növényt sem károsítja. Ha hetente 2-3x lezuhanyoztatom őket az elkövetkezendő pár hónapban akkor eltűnnek? Vagy még többet ártok vele?(pld gombásodás) Sajnos a lefotózott Streli levelét nem éri direktbe napfény, tehát a pontszerű hegeket ezeknek a rohadékoknak tulajdonítom. Egy feltett légyfogó szalagra annyi került, hogy már majdnem fekete!! Nem gondoltam volna, hogy ennyire nagy kárt tudnak okozni :( Halogattam a vegyszeres permetezést, de lehet nincs más kiút.(hálószobában van minden növény) Naponta 5-10-et simán elnyomok belőlük de egyszerűen nem tűnnek el...De a legboldogabb akkor lennék ha lenne rá valami nem vegyszeres mód, vagy bio vegyszer ami nem mérgező stb.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.02.27. 13:00

Csináltam jobb képeket a leveken lévő barnás pontokról. Szerintetek mitől lehet? Alul látszik a sáv ahogy barnul a levél közepén.+a fekete-barna pontok.
000_4812.JPG
Szerintem nem kártevő...mi sem vagyunk egyformák,ennyi! :D
Nálam a naptól szokott lenni ilyesmi barnulás !
Egyetértek. Nem hasonlít kártevő okozta sérülésre, napfény csinál ilyet.
De, ha emlékem nem csal, akkor lakásban tartott növényről van szó, amelyik évek óta azonos környezetben él.
Igen, pontosan 3 éve él ugyanott, de az utóbbi 1 évben kezdődött a barnásodás, akkor kapott egy jobban takaró függönyt, de mivel a neten mindenütt azt írják, hogy direkt napfényt igényli, meg hogy spanyolföldön is kint van az udvaron, így nem értem, miért érzékeny a napra amennyiben attól van.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.02.28. 22:20

Neten képek alapján ez tripsz, és éppen legelik a sz.r...ik a friss, legújabb kinyílott levelét a pálmának, pontszerű hegeket hagyva... Tripsszel(kis légyszerűek) évek óta szenvedek, de már unom nagyon, tudtok valami hathatós, de nem mérgező permetszert rá? A talajba is kellene locsolni, mert onnan bújnak elő.... de olyan kellene ami a növényt sem károsítja. Ha hetente 2-3x lezuhanyoztatom őket az elkövetkezendő pár hónapban akkor eltűnnek? Vagy még többet ártok vele?(pld gombásodás) Sajnos a lefotózott Streli levelét nem éri direktbe napfény, tehát a pontszerű hegeket ezeknek a rohadékoknak tulajdonítom. Egy feltett légyfogó szalagra annyi került, hogy már majdnem fekete!! Nem gondoltam volna, hogy ennyire nagy kárt tudnak okozni :( Halogattam a vegyszeres permetezést, de lehet nincs más kiút.(hálószobában van minden növény) Naponta 5-10-et simán elnyomok belőlük de egyszerűen nem tűnnek el...De a legboldogabb akkor lennék ha lenne rá valami nem vegyszeres mód, vagy bio vegyszer ami nem mérgező stb.
Én Neem olajat használok az ilyen jellegű kárttevők ellen, az természetes anyag, nem méreg. Nekem bevált.


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég