Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.04.28. 12:38

Ilyesmire gondolok, a szemközti széles levélre:

https://i.pinimg.com/originals/3f/0c/f5 ... b23beb.jpg

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.30. 02:50

Ilyesmire gondolok, a szemközti széles levélre:

https://i.pinimg.com/originals/3f/0c/f5 ... b23beb.jpg
A képen látszik, hogy mennyire deformálta a cserepét a növény. Jó pár éve abban lakik.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.30. 02:55

Ezt úgy érted, hogy ha a már kifejlődött levelet áttörlöm levéltrágyával, akkor annak a felülete tovább nőhet-szélesedhet? Én pont a nagy levelei miatt vettem meg anno(Reginae), de az idei levele amit most tol, az is hiába lesz 50 cm körüli, de még mindig sajnos keskeny, nem lesz több szerintem 8-10 cm -nél a szélessége. És ez 5. éve megy, már gondoltam arra is, hogy amit még otthagytak a kertészetben 15k-ért, elhozom, mert az még csak 1 méter magas, de már van több 30 cm széles levele...(S. Augusta) Tudom, az hatalmasra képes nőni, de max. elcserélem ha már akkora, de nekem a széles levelei miatt tetszett meg, valamiért az S.R. keskeny leveleket hoz nálam, pedig láttam már belőle széles levelűt is. Szép egyébként keskeny levéllel is, csak már tolna pár olyat, amit az egyik eladó mutatott fotón, hogy mellétette a kézfejét, és szélesebb volt a levél fele a kezénél, de a tied is jó széles levelű a kiültetett, bár az is igaz, hogy a széles levélhez nagy, idősebb törzs is kell, vékony törzsből nemigen fog tolni nagy levelet.
A kifejlet levél mérete már nem változik. Szerintem.
Viszont kevesebb energiát igényel a tápanyagok feljuttatása a levelekbe, talán az élethosszuk is növekszik. Ennek hatására, elképzelhető, hogy a növekedési ütem (levélhozam/méret) növekedhet.
Nem próbáltuk. Viszont sokan használnak levéltápot.

revi
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.12.13. 09:53
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: revi » 2022.05.05. 14:43

Mi a véleményetek erről a cikkről? Azt írja, hogy a Strelitziát ha árnyékosabb helyen tartjuk, akkor nagyobb leveleket növeszt, sokkal sötétzöldebb lesz, hogy több fényt tudjon begyűjteni. Nekem eddig az összes tartott növényről pont az ellenkezője a tapasztalatom, kevés fényben kisebb levél, felnyurgult vékony, emiatt lehajló és a súlya miatt gyakran letörő szárak... Erős fényben vastag, rövidebb szárak, nagyobb levelek. Mondjuk a Strelitziánál lehet van benne igazság, mert a vadasparkban is láttam az udvaron cserépbe volt és a tűző napon volt, bimbóval, de szokatlanul kis levele volt, és nagyon alacsony volt, az én szobában tartottamhoz képest. Egy kávézóban is van egy behajítva az árnyékos sarokba de nagyon nagy és sötétzöld levelekkel, csak nem tudom, hogy ott nőtt e, vagy már eleve úgy tették oda pár hónapja, és jelenleg vegetál a sarokban. A cikk arról is ír, hogy csak napi 6 órát kell érje fény délelőtt, mert ettől több fény, pláne ha délutánit is kap, az már káros neki.

:?:

https://gardenforindoor.com/bird-of-par ... uirements/
Szia, nálam minél több fényt kapnak, annál sötétebbek a levelek, de nem nagyobbak. A nagyságuk inkább a tápanyagoktól meg a nedvességtől függ, de ehhez jó gyökérzet is kell, hogy fel tudják venni. Sajnos nincs jó teleltetőm nekik, mert a picike üvegházamat mások foglalják el, így marad a lakásban való teleltetés. Sokat locsolom őket, általában a talaj kiszáradásától függően, és nyaranta tápozom a gyártó előírása szerinti töménységben, 2-3 hetente. Akkor ültetem át, ha kitolják magukat a cserépből, vagy alul megszöknek a gyökerek. Kártevőjük eddig nem volt, de idén télen az új leveleken megjelent a gyapjastetű.Több faj is van nekem, ugyanúgy tartom mindet, mostanra már kint is vannak a kertben. Eleinte próbáltam napos helyre tenni, de most már évek óta félárnyékban vannak kint, ott a legszebbek. Azt tudnám tanácsolni, hogy ha a hőmérséklet már engedi, mindenképpen tedd ki a növényedet a szabadba nyárra, mert a csak szobában tartott növény egyre jobban legyengül, könnyebben megtámadják a kártevők, és sohasem lesz olyan, mint ami kint nyaral. Más persze egy üvegházban, ahol összehasonlíthatatlanul több fény éri, és a magasabb páratartalom is biztosítható, de lakószobában sokminden megpenészedik olyan páratartalomnál, amit a strelitzia igényel. Gondolom, hogy a légmozgást is szeretik kint.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.05.07. 09:22

NEked ami szobába van az tövenként egy év alatt hány levelet növeszt? Nekem évi 3 rendszeresen. Neten láttam egy holland csajt, aki egy nagyon szép példányt vett meg és a blogjában fotókat tett fel róla. Állítólag holland üvegházból vette bagóért. Elkezdtem a blogját lapozgatni, és a Reginea kb. 1 év elteltével már át volt téve az árnyékos sarokba az ablak elől. Még egy kis idő után már egy nikolai figyelt a helyén az ablaknál, majd feltűnt egy másik posztjában, hogy a konyha sarokban van egy félig lekókadt, sárguló Sterli.... A legújabb blog bejegyzésben pedig már egy sárkányfa örökölte meg a cserepet.... Vagyis rájöttem, hogy ezekre a neten keringő, méteres, frissen vett , és lakásban fotózott dolgokra nem szabad adni, tippem szerint 90%-uk 1-2 éven belül megpusztul a kirohasztás, vagy a kevés fény miatt.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.05.14. 16:54

... Neten láttam egy holland csajt, aki egy nagyon szép példányt vett meg és a blogjában fotókat tett fel róla. Állítólag holland üvegházból vette bagóért. Elkezdtem a blogját lapozgatni, és a Reginea kb. 1 év elteltével már át volt téve az árnyékos sarokba az ablak elől. Még egy kis idő után már egy nikolai figyelt a helyén az ablaknál, majd feltűnt egy másik posztjában, hogy a konyha sarokban van egy félig lekókadt, sárguló Sterli.... A legújabb blog bejegyzésben pedig már egy sárkányfa örökölte meg a cserepet.... Vagyis rájöttem, hogy ezekre a neten keringő, méteres, frissen vett , és lakásban fotózott dolgokra nem szabad adni, tippem szerint 90%-uk 1-2 éven belül megpusztul a kirohasztás, vagy a kevés fény miatt.
Az internet "előnye", hogy meg tudod oldani, hogy mindig és minden patika legyen a kép készítés pillanatában. A "hátránya" ha figyelmetlen a "szerző". Akkor jönnek a bakik, lebukások.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.07.22. 15:06

Mitől lehet az, hogy a tavasszal hozott idei első levele után a mostani új levél 10 cm-rel kisebb? Ez minden évben rendre így megy, a tavaszi levél a legnagyobb, majd a nyár közepi levél kisebb. Pedig nem változtatok semmin, a tápadag is ugyanannyi, a fény több, mint tavasszal, melegebb is van vagy 5 fokkal a helyiségben!!(28-30 C) Javában tombol a nyár, és a júliusi levél most csavarodott ki, de 10cm-rel rövidebb, mint a tavaszi, az 50 cm hosszú lett. Igaz, hogy idén produkálja a leggyorsabb növekedést, mert ez a július elején indított levél már 50 cm-re kibújt, így még aug-szept. felé kitol szerintem télig még egyet, tehát látszik, hogy szereti a helyet, a kellő fényt, hiszen gyorsabban nő, mint eddig. Viszont a nyári levél megint kisebb. Ezt télen szokta csinálni, most viszont minden adott a nagy levélhez, táp+fény+hőség. Nem értem.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.22. 17:07

Mitől lehet az, hogy a tavasszal hozott idei első levele után a mostani új levél 10 cm-rel kisebb? Ez minden évben rendre így megy, a tavaszi levél a legnagyobb, majd a nyár közepi levél kisebb. Pedig nem változtatok semmin, a tápadag is ugyanannyi, a fény több, mint tavasszal, melegebb is van vagy 5 fokkal a helyiségben!!(28-30 C) Javában tombol a nyár, és a júliusi levél most csavarodott ki, de 10cm-rel rövidebb, mint a tavaszi, az 50 cm hosszú lett. Igaz, hogy idén produkálja a leggyorsabb növekedést, mert ez a július elején indított levél már 50 cm-re kibújt, így még aug-szept. felé kitol szerintem télig még egyet, tehát látszik, hogy szereti a helyet, a kellő fényt, hiszen gyorsabban nő, mint eddig. Viszont a nyári levél megint kisebb. Ezt télen szokta csinálni, most viszont minden adott a nagy levélhez, táp+fény+hőség. Nem értem.
Simán belefér, mert tavasszal kevesebb a fénymennyiség, mint a mit nyáron kap.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.08.25. 16:06

Akkor azért hoz nyáron kisebbet, mint tavasszal, mert akkor kisebb levél is elég neki, mivel erősebb a fény? Vagy rosszul értem? Tavasszal nagyobb levelet csinál, hogy több fényt gyűjtsön be, mert gyengébb a fény? Ha ez így van akkor elvileg árnyékba téve nagyobb levelet kellene növesztenie? Nem szívesen kísérleteznék ilyennel, csak úgy elméletben. Fura mert akkor pont a télinek kellene a legnagyobbnak lennie, de mivel akkor a legkevesebb a fény, így azok a legkisebbek mindig.

revi
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.12.13. 09:53
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: revi » 2023.01.25. 14:44

NEked ami szobába van az tövenként egy év alatt hány levelet növeszt? Nekem évi 3 rendszeresen. Neten láttam egy holland csajt, aki egy nagyon szép példányt vett meg és a blogjában fotókat tett fel róla. Állítólag holland üvegházból vette bagóért. Elkezdtem a blogját lapozgatni, és a Reginea kb. 1 év elteltével már át volt téve az árnyékos sarokba az ablak elől. Még egy kis idő után már egy nikolai figyelt a helyén az ablaknál, majd feltűnt egy másik posztjában, hogy a konyha sarokban van egy félig lekókadt, sárguló Sterli.... A legújabb blog bejegyzésben pedig már egy sárkányfa örökölte meg a cserepet.... Vagyis rájöttem, hogy ezekre a neten keringő, méteres, frissen vett , és lakásban fotózott dolgokra nem szabad adni, tippem szerint 90%-uk 1-2 éven belül megpusztul a kirohasztás, vagy a kevés fény miatt.
Szia, ha nekem szólt a kérdés, azt tudom válaszolni, hogy nemigen számolom, talán 2-3-at hoznak évente. Igazából egészében szoktam nézni a növényt, hogy jól érzi-e magát. Itt van 2 virágzó, reginae és reg. Mandela's Gold.Utóbbinak csak sötétedés után vettem észre a virágát (szégyellem is), így képeket csak mesterséges fénynél tudtam csinálni.
reginae.jpg
reginae.jpg (657.84 KiB) Megtekintve 1662 alkalommal
Mandela's Gold.jpg
Mandela's Gold.jpg (665.49 KiB) Megtekintve 1662 alkalommal
Mandela's Gold 2.jpg
Mandela's Gold 2.jpg (446.12 KiB) Megtekintve 1662 alkalommal

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.06.12. 16:52

üdv a tagoknak! A Streitzia Reginae elkezedett kb. egy hónapja kitolni egy nagy levelet. Kb egy hete még egy 40 cm hosszú hegy állt ki a korábbi levélből. ma néztem meg újra egy hét távollét után, és eléggé lehangolt a látvány, mert egy kb. derékszögben elhajlott, kinyílt új levelet láttam meg.... :evil: Ez nem tudjátok mitől lehet? Még 5 év alatt egyszer sem volt ilyen, erre végre hoz egy 50 cm hosszú, 20 cm széles levelet, és nem bír normáiisan kibújni? Egyébként semmi baj ninsc vele, teljesen egészséges, a levél szára is stabilan áll, kemény. Csak hát ahol kezdődik a szára, ott van elhajolva 90 fokban... Félve attól, hogy letörik, egy mögött lévő, régebbi erős levélnek támasztottam neki, valamint pengével felvágtam a szülő levél beforrt nyílását, véleményem szerint túl szorosan és szűken forrt be, és a levél nem tudott nyílni rendesen, ezért hajolt le. A szárból már kinn van vagy 5 centi. Szerintetek ha kitolja a szárat(ha sikerül neki?? :roll: ) , képes a levéllapátot visszaegyenesíteni a szárral egy vonalba függőlegesen? Mert ha így marad akkor lesz egy plafon felé néző levéllapát, mint egy forditott L betű... :roll: Nagyon szép levél lenne egyébkét. Még arra gondoltam, hogy feláldozom a szülő levelet és kimetszem a szárából, bár már lehet így maradt begörbülten az új végleg. Van valami ötletetek? Egyébként a szülő téli levél is elég vastag, és stabil lett, már lehetett sejteni, hogy az új is nagy lesz. Csak hát szülési problémák adódtak.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.06.17. 03:09

üdv a tagoknak! A Streitzia Reginae elkezedett kb. egy hónapja kitolni egy nagy levelet. Kb egy hete még egy 40 cm hosszú hegy állt ki a korábbi levélből. ma néztem meg újra egy hét távollét után, és eléggé lehangolt a látvány, mert egy kb. derékszögben elhajlott, kinyílt új levelet láttam meg.... :evil: Ez nem tudjátok mitől lehet? Még 5 év alatt egyszer sem volt ilyen, erre végre hoz egy 50 cm hosszú, 20 cm széles levelet, és nem bír normáiisan kibújni? Egyébként semmi baj ninsc vele, teljesen egészséges, a levél szára is stabilan áll, kemény. Csak hát ahol kezdődik a szára, ott van elhajolva 90 fokban... Félve attól, hogy letörik, egy mögött lévő, régebbi erős levélnek támasztottam neki, valamint pengével felvágtam a szülő levél beforrt nyílását, véleményem szerint túl szorosan és szűken forrt be, és a levél nem tudott nyílni rendesen, ezért hajolt le. A szárból már kinn van vagy 5 centi. Szerintetek ha kitolja a szárat(ha sikerül neki?? :roll: ) , képes a levéllapátot visszaegyenesíteni a szárral egy vonalba függőlegesen? Mert ha így marad akkor lesz egy plafon felé néző levéllapát, mint egy forditott L betű... :roll: Nagyon szép levél lenne egyébkét. Még arra gondoltam, hogy feláldozom a szülő levelet és kimetszem a szárából, bár már lehet így maradt begörbülten az új végleg. Van valami ötletetek? Egyébként a szülő téli levél is elég vastag, és stabil lett, már lehetett sejteni, hogy az új is nagy lesz. Csak hát szülési problémák adódtak.
Mindig örömmel olvasom a bejegyzéseidet, mert érezhető bennük a növényeid féltő/óv magatartás! Az évek során sok és jogos kérdést, észrevételt tettél közzé.
A Magam részéről, sokkal kevésbé Vagyok perfekcionista. Vannak levelek/hajtások/ágak, melyek nem lesznek tökéletesek.
A levélvég beszáradásának oka többnyire a száraz környezet hatása. Lakásban nehezebben kivitelezhető a párásítás hiszen, pont az ellenkezőjére van szüksége minden berendezési tárgyunknak. Mikrokörnyezetként egy nagyobb alátét benne apró kavics és egy kisebb, ami a cserepet elválasztja a benne lévő víztől a növényt, megoldást jelenthet.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.06.19. 16:24

Helló! Köszi a választ, de lehet én fogalmaztam félre érthetően, vagy te értetted félre. A növény új levelének nem a hegye száradt el... Mint írtam, az új, éppen kibújó levél(dárda állapotú), csak a levéllemez felét bírta kinyomni és elhajlott. Utána beforrt a szülő levél lyuka, elég szorosra, és a kibújó levél víszszintesbe átment... majdnem letört a levél... Ezért pengével felvágtam a szülő levelet, ahol a lyuk beforrt. Szerencsére ma már levehettem a madzagot, amivel stabilizáltam függőleges irányba a levelet, és sikerült, úgy maradt, most már akadálytalanul bújik kifelé a szár. ami beszorult. A görbülés helyén egy kis fél centis barna beforrt felszíni(remélem) seb maradt az új levél száron. Ha nem vágom fel, lehet ki sem bír bújni, onnantól nem tudom mi lett volna vele, lehet kampec. Kár lett volna egy ilyen szép levélért, pláne, hogy lakásba örül az ember, ha évente hoz egy tő 2-3-at, elég lassú növésű idebent. Köszi azért a hasznos tanácsot.
DSC03681.jpg
DSC03681.jpg (89.35 KiB) Megtekintve 1149 alkalommal
DSC03685.jpg
DSC03685.jpg (67.8 KiB) Megtekintve 1149 alkalommal
DSC03687.jpg
DSC03687.jpg (107.03 KiB) Megtekintve 1149 alkalommal


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég