Chamaerops humilis cerifera

Az európai törpe. A legnépszerűbb humilis, a szicíliai vulcano, az igazi törpe cerifera.
Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.05.25. 12:29

Ha van időd és az időjárás is engedi,ismételd, oszt majd kiderül az eredmény. ;)

zlikitti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.05.21. 20:48
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: zlikitti » 2015.05.25. 12:44

[quote="zlikitti"]Sziasztok!
ime a képek:
az új hajtások még lehet h jók lesznek, viszont van olyan levél ami ügye pöttyös (kép2) a kép4-en látszódik az a hajtás ami nemrégen kibújt és ilyen elszáradt féle lett (nincs benne tartás mint a többiben szokott lenni)
egyelőre nem vettem ki a ládájából, azért fura az egész mert tavaly végig nagyon "jól viselkedett" nem volt semmi baja.
köszönöm a segítségeteket.
üdv
Kitti
Csatolmányok
Kép5.jpg
Kép5.jpg (205.59 KiB) Megtekintve 7325 alkalommal
Kép4.jpg
Kép4.jpg (122.53 KiB) Megtekintve 7325 alkalommal
Kép3.jpg
Kép3.jpg (145.81 KiB) Megtekintve 7325 alkalommal
Kép2.jpg
Kép2.jpg (147.34 KiB) Megtekintve 7325 alkalommal
Kép1.jpg
Kép1.jpg (155.13 KiB) Megtekintve 7325 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.05.25. 13:26

Szia "zlikitti"!
Szerintem több gondja is van a pálmádnak.Én úgy látom a képek alapján,
pajzstetű és atka fertőzése van, ezekre kapni permetszert és tudsz védekezni
ellenük. A permetet többször meg kell ismételni,mire tünet mentes lesz.
Még gomba betegségre is gyanakszom,de erre a kérdésre a nálam tapasztaltabb
társak készséggel fognak válaszolni.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.05.25. 13:30

"Bemutatom" kéttörzsű új kedvencem, igaz idéző jelbe téve,
mert többen ismerősként látják viszont.
2015. május.25. 001.jpg
2015. május.25. 001.jpg (166.02 KiB) Megtekintve 7324 alkalommal
2015. május.25. 004.jpg
2015. május.25. 004.jpg (152.94 KiB) Megtekintve 7324 alkalommal

zlikitti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.05.21. 20:48
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: zlikitti » 2015.05.25. 13:37

[quote="Jani50"]
köszönöm a tanácsokat :)

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.05.25. 22:35

Üdv Zlikitti!
Szerintem a sárga foltok a leveleken a pajzstetű okozta szívásnyomok. Nagyon sok van a pálmádon, mihamarabb kezeld felszívódó rovarölővel, mert a kontakt szerek nincsenek rá hatással, mivel a "pajzs" alatt ténykednek. Talán az actarával próbálkozhatsz, azt be is lehet locsolni, de nem találtam a leírásában, hogy hatással lenne a pajzstetűre, így érdemesebb böngészni még a neten! A kezelés előtt érdemes akár szappanos vízzel lemosni/lekaparni fogkefével is a levelekről a legtöbb pajzstetűt. Különítsd el a pálmát a többi növénytől, mert azokon is elszaporodhatnak és az a növények életébe is kerülhet!
Egyébként ez nem Chamaerops humilis cerifera, hanem csak sima Chamaerop humilis, találsz annak is saját topikot a fórumon és többet is megtudhatsz ott róla. A dézsából egyébként ki tud folyni a felesleges víz, nehogy az is problémát okozzon a későbbiekben ?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.05.26. 12:14

Üdv Zlikitti!
Szerintem a sárga foltok a leveleken a pajzstetű okozta szívásnyomok. Nagyon sok van a pálmádon, mihamarabb kezeld felszívódó rovarölővel, mert a kontakt szerek nincsenek rá hatással, mivel a "pajzs" alatt ténykednek. Talán az actarával próbálkozhatsz, azt be is lehet locsolni, de nem találtam a leírásában, hogy hatással lenne a pajzstetűre, így érdemesebb böngészni még a neten! A kezelés előtt érdemes akár szappanos vízzel lemosni/lekaparni fogkefével is a levelekről a legtöbb pajzstetűt. Különítsd el a pálmát a többi növénytől, mert azokon is elszaporodhatnak és az a növények életébe is kerülhet!
Egyébként ez nem Chamaerops humilis cerifera, hanem csak sima Chamaerop humilis, találsz annak is saját topikot a fórumon és többet is megtudhatsz ott róla. A dézsából egyébként ki tud folyni a felesleges víz, nehogy az is problémát okozzon a későbbiekben ?
Én a Mospilánt ajánlom. Felszívódó szabadforgalmú készítmény, pajzstetű ellen nagyon jó.Nyolcnapos szünettel kétszer kell permetezni vele. Citrusoknál, leandereknél próbáltam, tökéletes munkát végzett.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.05.26. 22:13

Csatlakozom kurdilacihoz...a Mospilan jó megoldás lesz, de egy-két héten belül meg kell ismételni a permetezést. Persze lehet, hogy némi gombaölőt is keverhetsz mellé, az nem ártana.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.05.31. 18:33

Végül úgy döntöttem, hogy mégsem ásom ki a ceriferát, mivel a mellette lévő humilis már a harmadik tél után gyengélkedik, neki viszont sosem volt sérülése, leszámítva, hogy tavaly nyáron elvesztette az ezüstös színét. Hagyom őket így egymás mellett, győzzön az erősebb!
Fotografia6881.jpg
Fotografia6881.jpg (826.12 KiB) Megtekintve 7247 alkalommal
Fotografia6883.jpg
Fotografia6883.jpg (837.65 KiB) Megtekintve 7247 alkalommal

zlikitti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.05.21. 20:48
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: zlikitti » 2015.06.01. 18:02

Sziasztok! kÖszönöm a tanácsokat, most megyek beszerezni Mospilan-t és gombaölőt. Az elkülönítés mit jelent? nem ér hozzá a többi növényhez az nem elég? lakásba nem merem bevinni a páratartalom miatt a terasz meg már kissé zsúfolt lett mindenhol van valami növény....
a dézsa alja lyukas, direkt mindet ki szoktam lyukasztani pont emiatt.
a pajzstetvek lekaparásától kissé tartok.....de lehet rászánom magam, ami nagyon rosszul néz ki levél levágjuk szerintetek? és az új hajtásokat? valószínűleg azok elhaltak hetek óta meg se moccantak :(
még egyszer köszi a sok hozzászólást

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.06.01. 18:08

Végül úgy döntöttem, hogy mégsem ásom ki a ceriferát, mivel a mellette lévő humilis már a harmadik tél után gyengélkedik, neki viszont sosem volt sérülése, leszámítva, hogy tavaly nyáron elvesztette az ezüstös színét. Hagyom őket így egymás mellett, győzzön az erősebb!
Fotografia6881.jpg
Fotografia6883.jpg
Nem túl bölcs döntés. :o A cerifera köztudottan a leggyengébben fejlődő humilis, s ha a mellette levő nem pusztul el(nem úgy néz ki), akkor biztosan ő lesz a vesztes. Ráadásul az árnyékolást sem bírja, a kék szín visszatérésének esélye sincs. Én kiásnám, arrébb tenném, sőt még az ültetőgödrében is kicserélném a földet trágyamentesre.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.06.01. 19:38

Nem túl bölcs döntés. :o A cerifera köztudottan a leggyengébben fejlődő humilis, s ha a mellette levő nem pusztul el(nem úgy néz ki), akkor biztosan ő lesz a vesztes. Ráadásul az árnyékolást sem bírja, a kék szín visszatérésének esélye sincs. Én kiásnám, arrébb tenném, sőt még az ültetőgödrében is kicserélném a földet trágyamentesre.

Laci, erre csak azt tudom válaszolni, hogy teljesen egyetértek veled, de az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy nagyon elszomorítana, ha elveszíteném a kiásás végett. A canariensis, dactylifera gyökérvisszavágásával csupa jó tapasztalatom van, de ceriferánál még nem csonkítottam gyökeret, így nincs tapasztalatom abban, hogy miként reagál a gyökérsérülésre, meg aztán Peti esete is nagy részben visszatántorított, pedig Ő aztán igazán nem egy amatőr! Egyet még alszok rá, de az biztos, hogy komolyan fontolóra veszem, amit írtál.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.06.02. 09:18

Nem túl bölcs döntés. :o A cerifera köztudottan a leggyengébben fejlődő humilis, s ha a mellette levő nem pusztul el(nem úgy néz ki), akkor biztosan ő lesz a vesztes. Ráadásul az árnyékolást sem bírja, a kék szín visszatérésének esélye sincs. Én kiásnám, arrébb tenném, sőt még az ültetőgödrében is kicserélném a földet trágyamentesre.

Laci, erre csak azt tudom válaszolni, hogy teljesen egyetértek veled, de az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy nagyon elszomorítana, ha elveszíteném a kiásás végett. A canariensis, dactylifera gyökérvisszavágásával csupa jó tapasztalatom van, de ceriferánál még nem csonkítottam gyökeret, így nincs tapasztalatom abban, hogy miként reagál a gyökérsérülésre, meg aztán Peti esete is nagy részben visszatántorított, pedig Ő aztán igazán nem egy amatőr! Egyet még alszok rá, de az biztos, hogy komolyan fontolóra veszem, amit írtál.
Szerintem nem kell tartanod semmitől. Ha kiásod, s azonnal elülteted szabadföldbe, akkor észre sem fogja venni. Én ezt az enyémmel kétszer is eljátszottam, mert nem jó helyre ülettem először, s meg kellett cserélni egy másikkal. Ha kiásod, s cserépben neveled tovább, az inkább rizikós.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Bis » 2015.06.02. 11:04

Szerintem nem kell tartanod semmitől. Ha kiásod, s azonnal elülteted szabadföldbe, akkor észre sem fogja venni. Én ezt az enyémmel kétszer is eljátszottam, mert nem jó helyre ülettem először, s meg kellett cserélni egy másikkal. Ha kiásod, s cserépben neveled tovább, az inkább rizikós.
Pedig tervben volt, hogy egy-két évig cserépben tartom :oops: , míg keresek/csinálok neki a kertben egy jó helyet, de ezek után egyenesen átültetem. Köszönöm a tanácsaid! ;)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.24. 20:04

Sziasztok !

Én új tag vagyok és örülők,hogy rátok találtam.
Szeretnék segítséget kérni tőletek ,hogy az egyik szépségemnek mi lehet a baja?
A fő problémám a levél szárnyak nem nyílnak szét teljesen.
Gondoltam a napfényes órák száma kevés neki vagy a földjével lehet valami .???
A levél végei is száradnak.

Tudtok segíteni?
Csatolmányok
P1060992.JPG
P1060992.JPG (962.69 KiB) Megtekintve 7178 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.06.25. 06:51

Szia Encsike!

Üdvözlet Közöttünk! :)
Sok oka lehet, hogy összecsukja a leveleit. A legfontosabb a víz párolgásának szabályozása, ezzel védekezik a kiszáradás ellen.
A levélvégek száradása is erre enged következtetni. Bár a képen ez pont nem látszik. Lehet teljesen normális folyamat is. A képen picit száraznak tűnik a talaj (tudom, hogy ez pillanatkép).

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 09:25

Szia Alpha !

Köszönőm gyors válaszodat.
Sajnos tegnap siettem már este a feltöltéssel és az írással így nem tudtam teljes képet leírni a pálmáról.(a képen a földje nedves mert 2 napja csak esik az eső)Most vittem be a pavilon alá.
Én nemrég szereztem be ezt a pálmát zárt ,száraz végű levélzettel.Száraz földdel.
Átültettem pálmaföldbe,trágyát kapott és kiraktam a kertbe.Az elmúlt időkben a nagy meleg miatt lehetőleg esővízzel locsoltam.A nap nem sütötte egész nap.
Azóta 4 hajtása van és virágzik is csak a levélszárnyakkal nem vagyok kibékülve.
Van nekem még vulcanoim is és nekik semmi bajuk a sok vízzel és napsütéssel.
Arra gondoltam ,hogy kénytelen leszek úgymond kísérletezni vele ,kitapasztalni mi is lenne jó neki.(több nap ,kevesebb víz).

Köszönőm válaszodat.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.06.25. 09:31

Szia Encsike! :)
Ha nemrég lett átültetve,akkor minden rendben :) ,majd kinyitja! ;)
Átültetés után jobb szórt napsütésbe tenni,tehát fa alá ,míg rendesen be nem gyökeresedik az új földben. :)
Alátétjében ne legyen víz.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.06.25. 10:01

Az átültetéskor láttad a gyökereket? Ha igen, milyen állapotban voltak/vannak?
Náluk a humilis-ek (minden faj) a tűző napon van, és vizet is kapnak rendesen. A friss ültetés után valóban célszerű a szort fényben tartás. Mi tavasszal szoktunk átültetni, akkor még nem kell ilyenekre figyelni.
Ha új vásárlás, akkor tudod, milyen körülmények között lakott (lakásban/üvegházban vagy közvetlen a Nap fényében élt)? A zárt légtérből kikerül az is produkál ilyen levélcsukást.
Amint írtad, a levélvégek és a földje is, már szárazak voltak. Az új levelek majd szép egészségesek lesznek, pár év és kinövi. ;)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis cerifera

HozzászólásSzerző: Encsike » 2015.06.25. 12:40

Sziasztok Boni és Alpha !

Köszönőm ismételten a válaszaitokat,megfogadom.
Most beraktam a pavilon alá és várok....
Alátét nincs ő alatta ,nem áll a vízben.
Amikor megvettem a gyökere gyönyörű ,fehér és kemény volt.
Ahonnan hoztam ott szórt fény alatt volt .
Tudtok még nekem segíteni japán kenderpálmával kapcsolatban?
Írok oda és rakok fel képet róla.
(szegény rosszul néz ki de remélem menthető lesz )

Van kinai kenderpálmám és yukka rostatám is őt most nemrég szereztem be.


Vissza: “Chamaerops”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég