Chamaerops humilis

Az európai törpe. A legnépszerűbb humilis, a szicíliai vulcano, az igazi törpe cerifera.
Avatar
PalmFun
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2019.10.29. 19:07
Tartózkodási hely: Budapest/Solymár
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: PalmFun » 2019.11.10. 21:00

Sziasztok!
Köszönöm a tippeket&válaszokat Alfa&Jani50 ;)
Nálam még egyenlőre a garázsban vannak, de akkor lehet, hogy én is beteszem őket vmi melegebb helyre, ha már a garázsban is 0fok alá menne a hőmérséklet. Csak azt nem tudom, hogy hova... :roll:
Ti hol teleltettek? A lakásban nálam már túl meleg lenne nekik sztem :roll:
Nálam ekkorák a humilisek, ők még túl fiatalok szerintetek?
Esetleg próbálkozhatsz néhány infra lámpával, a cserepek alá meg szigetelő lapot tenni. A lámpákat egy egyszerű termosztátról tudod vezérelni.De ez csak egy ötlet. ;)
Köszönöm a tippet törpelószőr ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.11.12. 06:24

Igen, ezek még babák. miért nem jó ahol most vannak?
Azzal, hogy melegebb helyen vannak csak annyi a baj, hogy a kevés fénytől a friss levelek nyurgábbak lesznek. Ha 10-15°C a telelőhely lelassul az anyagcseréjük. 1 esetleg 2 levelet nevelnek ki a tél folyamán.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.11.12. 18:00

Jól mondja Viktor, nem jó az ha ilyen fiatal pálmáknál egész télen 0°C körüli, vagy esetleg mínuszba megy át a hőmérséklet.
Nálam még kint vannak és ha hinni lehet az előrejelzéseknek, akkor reményeim szerint még kint is lesznek nov. végéig. Aztán mennek be a telelőbe, ahol állandó 10-15°C körüli a hőmérséklet.
IMAG4478.jpg
IMAG4479.jpg
Nagyon szépek!

Avatar
PalmFun
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2019.10.29. 19:07
Tartózkodási hely: Budapest/Solymár
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: PalmFun » 2019.11.22. 20:45

Igen, ezek még babák. miért nem jó ahol most vannak?
Azzal, hogy melegebb helyen vannak csak annyi a baj, hogy a kevés fénytől a friss levelek nyurgábbak lesznek. Ha 10-15°C a telelőhely lelassul az anyagcseréjük. 1 esetleg 2 levelet nevelnek ki a tél folyamán.
Most még a garázsban vannak, csak ott akkor túl hideg lesz nekik :roll:
Majd kitalálok vmit a hideg beálltáig ;)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2019.11.24. 18:32

Három év alatt ennyit fejlődtek a Humilis magoncok. 2016. szeptemberben keltek ki a satáták mellett, sajnáltam kidobni a magokat :) Aztán jött az a tél, ami remélem nem ismétlődik meg. Egy pulóver alatt kb. a fele kifagyott, a többi azóta bírja. Igaz van budi rajtuk és -8 foktól vészfűtés (60 w izzó).
humilis00.jpg
humilis00.jpg (762.57 KiB) Megtekintve 9643 alkalommal
humilis0.jpg
humilis0.jpg (768.02 KiB) Megtekintve 9643 alkalommal
humilis01.jpg
humilis01.jpg (649.08 KiB) Megtekintve 9643 alkalommal
humilis1.jpg
humilis1.jpg (823.51 KiB) Megtekintve 9643 alkalommal
humilis2.jpg
humilis2.jpg (884.76 KiB) Megtekintve 9643 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.11.24. 21:28

Szép egészségesek, látszik, hogy szabad földben nevelkednek.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2019.11.25. 18:39

Szép egészségesek, látszik, hogy szabad földben nevelkednek.
Köszi! Remélem most is simán telelnek.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.01.18. 17:14

Még mindig szabadlábon. -6 fok volt a leghidegebb, a fotón látszik a fagy a leveleken, persze fagymentes időben nem ilyenek.
Humi3.jpg
Humi3.jpg (226.38 KiB) Megtekintve 9358 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.01.18. 23:22

Nem semmi, amit kibír télen a humilis. Régebben nekem is volt kiültetve néhány magonc. Sokszor tavaszra az összes levelük odaveszett, de némelyikük mindig hozott újat, aztán egy keményebb tél után ( 2016 ? ) teljesen tönkrementek, de azon már nem is lehet csodálkozni, -19°C még a Trachynak is sok!

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.01.19. 14:26

2017 áprilisban kiültettem a Cham. humilist. Jött a tél és úgy gondoltam,kap egy léckeretes hungarocel dobozt
takarásnak. A többi kiültetett pálmához elhasználtam az előkészített vészfűtéseket,így nem maradt a humilishez.
Egy selyem fólia zsákot még ráhúztam és a szerencsére bíztam,néha amikor napközben megfelelő volt a hőmérséklet
szellőztetem. Csodálatos volt kora tavasszal kibontani és látni milyen zölden egészségesen átvészelte a telet. :o :D
Azóta ez a harmadik tél hogy így teleltetem. :D

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2020.01.20. 09:36

2017 áprilisban kiültettem a Cham. humilist. Jött a tél és úgy gondoltam,kap egy léckeretes hungarocel dobozt
takarásnak. A többi kiültetett pálmához elhasználtam az előkészített vészfűtéseket,így nem maradt a humilishez.
Egy selyem fólia zsákot még ráhúztam és a szerencsére bíztam,néha amikor napközben megfelelő volt a hőmérséklet
szellőztetem. Csodálatos volt kora tavasszal kibontani és látni milyen zölden egészségesen átvészelte a telet. :o :D
Azóta ez a harmadik tél hogy így teleltetem. :D
-10, de akár -12 fokot is károsodás nélkül elvisel a humilis, persze nem mindegy, hogy milyen hosszú időn át. Nálunk ilyen hideg nem volt még ezen a télen. Nálam polikarbonát házban vannak, szükség esetén vészfűtéssel. Évek óta hibátlanul telelnek.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.02.02. 13:44

Sajnos a bejáróban nem tudtam lejjebb csökkenteni ezen az amúgy is túl enyhe télen a hőmérsékletet. Átlag 18°C-on voltak, magas páratartalom mellett. Itt az eredménye:
IMAG4642.jpg
IMAG4642.jpg (990.97 KiB) Megtekintve 9233 alkalommal
IMAG4644.jpg
IMAG4644.jpg (678.1 KiB) Megtekintve 9233 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2020.02.11. 10:24

Sajnos a bejáróban nem tudtam lejjebb csökkenteni ezen az amúgy is túl enyhe télen a hőmérsékletet. Átlag 18°C-on voltak, magas páratartalom mellett. Itt az eredménye:
IMAG4642.jpg
IMAG4644.jpg
Nagyon szépek!Jó korán lesz virágzás.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.02.11. 19:08

Sajnos a bejáróban nem tudtam lejjebb csökkenteni ezen az amúgy is túl enyhe télen a hőmérsékletet. Átlag 18°C-on voltak, magas páratartalom mellett. Itt az eredménye:
IMAG4642.jpg
IMAG4644.jpg
Jó látni így tél vége felé a kezdődő virágzást Feri! Egyszer nálam a teleltető infra lámpája miatt járt így az egyik humilis :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.02.12. 01:53

Nálunk is virágoznak.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2020.02.12. 20:43

Nálunk is virágoznak.
Ennek örülünk! ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.02.16. 12:41

Az igazat megvallva nem nagyon örülök neki, mivel a termős humilis és vulcano még csak épp, hogy kezdik nyomni a virágbimbót, ez a képen lévő porzós meg már szórja a virágport. Ti hol szoktátok tárolni a virágport, ha nem egyszerre nyílnak és miben, hány °C-on, mennyi ideig tart ki, ... :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Boni » 2020.02.19. 12:51

"Már a fél világegzotikus pálmája felvonul a Riviéra gazdag kertjeiben, parkjaiban, mire végre
Spanyolországban feltűnnek az európai törpepálma tövises levélgerincektől szúrós alacsony
bozótjai. Ez a faj is jócskán kap a hidegből, hiszen az Ibériai-félsziget szárazföldi jellegű
medencéjébe is behatol, ahol már -18 -20 °C-os hidegek is érik, de nagy hőigénye miatt
északabbra csak a téli nedvességtől és a rendkívüli hidegektől óvva ültethető a szabadba. (A
párizsi botanikus kert üvegháza előtt áll egy jókora, már bokorfa méretű példány: rendkívüli
hidegben egy üzletek előtt megszokott egyszerű, karos szerkezettel fóliaponyvát engednek elé,
majd egyetlen mozdulattal felhúzva a növényt ismét a kerthez csatolják.)"

"Volt tehát e területen pálma korábban, de a Kárpát-medencében amelytől légvonalban 300
km-re már pálma, pálma hátán tolong Fiume (Rijeka) környékén már pálmaházakba, a téli fél
évre lakásainkba kényszerülnek. Ismervén azt, hogy a legészakibb elterjedésű fajok milyen
mérvű hideg elviselésére képesek, 1970 óta kísérleteket folytatunk a pálmák szabadban
nevelésével úgy, hogy csak a széltől, rendkívüli lehűlésektől óvjuk a növényeket a három téli
hónapban. Ennek kapcsán megállapítottuk, hogy a kenderpálma eddig kipróbált két faja
(Trachycarpus fortunei, Trachycarpus wagnerianus) a törpe szabal (Sabal minor) és a floridai
kenderpálma ( x:Serenoa repens) meleg helyen, tápdús, nedves talajban, a talajszintnél
mélyebben süllyesztve ültetéssel és öntözve, permetezve, hogy a tenyészidőszak hőkínálatát a
növény hasznosíthassa, szabadban is megmarad nálunk. Kellő előkészítés után (tehát nem
mindjárt az üvegházból kirakva) -15 °C-ig minden védelem nélkül is megmarad a teljes
lombozat, ennél nagyobb hidegben fontos a növény tövének takarása és szellős téli védelem,
nehogy a pálmarügy befülledjen. Az európai törpepálma hasonló fagyhatárig takarás nélkül
tartható, ennél nagyobb hidegben azonban takarása nehezebb, mert a csúcsrügyei rothadásra,
befülledésre hajlamosak, úgyhogy ez a faj csak szellős fóliasátor alatt és egy -15°C-nál
bekapcsoló kiegészítő fűtéssel tartható kiültetve a szabadban. Figyelembe véve, hogy a csupa
tövis nagyobb törpepálmák őszi beteleltetése milyen gondot jelent, sok hazai pálmakedvelő
kertrajongó számára jelentene segítséget e kis energiaigényű szabadban teleltetési módszer,
amely kapcsán saját kertünk talajába gyökerező egészséges növényeket kapunk, amelyeket
állandó gondozás nélkül nevelhetünk. Az előkészületek megtétele mellett a fóliát elegendő
akkor fölállítani, amikor a tartósan erős lehűlések jönnek. Máskor a telek egész során- semmi
takarás nem szükséges a törpepálmának, mert levelét a szél nem szaggatja."Debreczy Zsolt ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2020.02.20. 14:30

"Már a fél világegzotikus pálmája felvonul a Riviéra gazdag kertjeiben, parkjaiban, mire végre
Spanyolországban feltűnnek az európai törpepálma tövises levélgerincektől szúrós alacsony
bozótjai. Ez a faj is jócskán kap a hidegből, hiszen az Ibériai-félsziget szárazföldi jellegű
medencéjébe is behatol, ahol már -18 -20 °C-os hidegek is érik, de nagy hőigénye miatt
északabbra csak a téli nedvességtől és a rendkívüli hidegektől óvva ültethető a szabadba. (A
párizsi botanikus kert üvegháza előtt áll egy jókora, már bokorfa méretű példány: rendkívüli
hidegben egy üzletek előtt megszokott egyszerű, karos szerkezettel fóliaponyvát engednek elé,
majd egyetlen mozdulattal felhúzva a növényt ismét a kerthez csatolják.)"

"Volt tehát e területen pálma korábban, de a Kárpát-medencében amelytől légvonalban 300
km-re már pálma, pálma hátán tolong Fiume (Rijeka) környékén már pálmaházakba, a téli fél
évre lakásainkba kényszerülnek. Ismervén azt, hogy a legészakibb elterjedésű fajok milyen
mérvű hideg elviselésére képesek, 1970 óta kísérleteket folytatunk a pálmák szabadban
nevelésével úgy, hogy csak a széltől, rendkívüli lehűlésektől óvjuk a növényeket a három téli
hónapban. Ennek kapcsán megállapítottuk, hogy a kenderpálma eddig kipróbált két faja
(Trachycarpus fortunei, Trachycarpus wagnerianus) a törpe szabal (Sabal minor) és a floridai
kenderpálma ( x:Serenoa repens) meleg helyen, tápdús, nedves talajban, a talajszintnél
mélyebben süllyesztve ültetéssel és öntözve, permetezve, hogy a tenyészidőszak hőkínálatát a
növény hasznosíthassa, szabadban is megmarad nálunk. Kellő előkészítés után (tehát nem
mindjárt az üvegházból kirakva) -15 °C-ig minden védelem nélkül is megmarad a teljes
lombozat, ennél nagyobb hidegben fontos a növény tövének takarása és szellős téli védelem,
nehogy a pálmarügy befülledjen. Az európai törpepálma hasonló fagyhatárig takarás nélkül
tartható, ennél nagyobb hidegben azonban takarása nehezebb, mert a csúcsrügyei rothadásra,
befülledésre hajlamosak, úgyhogy ez a faj csak szellős fóliasátor alatt és egy -15°C-nál
bekapcsoló kiegészítő fűtéssel tartható kiültetve a szabadban. Figyelembe véve, hogy a csupa
tövis nagyobb törpepálmák őszi beteleltetése milyen gondot jelent, sok hazai pálmakedvelő
kertrajongó számára jelentene segítséget e kis energiaigényű szabadban teleltetési módszer,
amely kapcsán saját kertünk talajába gyökerező egészséges növényeket kapunk, amelyeket
állandó gondozás nélkül nevelhetünk. Az előkészületek megtétele mellett a fóliát elegendő
akkor fölállítani, amikor a tartósan erős lehűlések jönnek. Máskor a telek egész során- semmi
takarás nem szükséges a törpepálmának, mert levelét a szél nem szaggatja."Debreczy Zsolt ;)
Jó cikk, köszi Nelli!

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Chamaerops humilis

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.04.14. 11:41

Nagyjából egy hete a fagyos reggel után kihordtam a ˝maradék˝ pálmákat is a telelőből. Akkor nem vettem észre a pár szem termést, amiről addig nem is tudtam. Valamikor február elején virágzott a nagyobbik porzós humilisem, de mivel a termős példányok akkor még csak épp hogy kezdték kitolni a bimbók csúcsát, ezért eltettem a virágport a hűtő aljára, aztán amikor eljött a termősök virágzása beporoztam őket, de mivel több, mint 3 hét is eltelt a virágzásuk köz, így mondanom sem kell, hogy sikertelen volt, egy sem kötött. :(
A fiatalabb humilisekre nem figyeltem oda a telelőben, elég sűrűn voltak egymás mellett, talán ezért is történhetett meg, hogy az egymás mellett virágzó termős-porzós randizhatott. :) Esetleg valami rovar is rásegíthetett, amit az ősszel behurcoltam... :?: :roll:
IMAG4742.jpg
IMAG4742.jpg (778.21 KiB) Megtekintve 8665 alkalommal


Vissza: “Chamaerops”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] valamint 7 vendég