Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.06.07. 19:35

Hungarocell ház nekem is ki van rögzítve, szendvicspanel elég nehéz volt és szélvédett, nem kellett. Kis házaknák a polycarbonát tetejét félig eltakartam belülről polisztirollal. De úgy gondoltam nem baj ha kap egy kis fényt.
Állványom csak kicsi van, így a 3.5m magas "vadles" takarást éppen csak elérem úgy hogy a tetején plusz palló van.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kenand 2020.06.09. 11:32-kor.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.08. 06:39

Akkor szerencsésebb környezetben laksz mint, Mi. ;)
Nálunk mindkét "kerti budit" elmozdította a szél. Egyszer, az egyiket meg is emelte (pedig körszelvényű hengerek voltak és 200 kg feletti súllyal), igaz, hogy túlnyúltak mint, a ház gerincmagassága.

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2020.06.08. 09:38

A túl magas takarás csupán egy pillanatnyi állapot. Pláne egy Washinál. :lol:
A tetején lévő polycarbonat lemezt árnyékolnám, mert az UV védelem ellenére is, sok hősugár érheti a leveleket, illetve nagy lehet a hőveszteség is.
A "magas" takaráshoz két rövid tanács. Első: kell állvány, a második: ki kell rögzíteni ( nagy lesz a "vitorla felület", hacsak nem teljesen szélárnyékolt a kerted). Mindkettő saját tapasztalat. ;)
Ha valaki magas takarást akar csinálni érdemes 3/4 colos horganyzott vízvezeték csőből csinálni az oszlopokat. Felül összekötni szintén ilyen csővel
Nálam ez a keret.
1m mélyen befúrok a földbe és ledugom a csöveket.
Vettem erre a célra 1m hosszú 32mm átmérőjű SDS plusz fúrót
Nem kell kikötni, ezt még egy vihar sem tudja kitépni.
Jelenleg 3m csövet használok 1m mélyen a földben, 2 kilátszik.
6m-es szálban lehet kapni. Szerintem 5m-es magasságot is ki lehet hozni, + 1 m a tetején kupola szintén csővázból, bár itt már lehet használni tetőnek 28mm átmérőjű villanyszereléshez használt PVC csövet ívben meghajlítva (kupola).
Az egészet beponyvázni és kész

Tél végén könnyedén el lehet bontani

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.09. 08:20

Ez jó ötlet! ;) Kisebb magasságoknál és nem szeles területen működőképes vázat ad.
Sajnos, Nálunk, erős a szélteher (mértek a Közelünkben 90 km/ó feletti szélsebességet is, plusz a gerinc felett átcsapó szél okozta turbulencia). Ezt fokozza a nem állandó szélirány (az autópályától a házunkig /pár km/ mezös terület van).
Az acélcső viszonylag rugalmas anyag, sokáig megőrzi alakját maradandó alakváltozás nélkül. Egy 6 m-es szál, 1 m-en megtámasztva a saját súlyától is hajlik. Tehát, akkora hosszban lévő oszlopokat több helyen is célszerű egymáshoz rögzíteni.
A Saját takarásainkról találsz részletes leírást a "Takarások" alatt.

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2020.06.09. 08:37

Ez jó ötlet! ;) Kisebb magasságoknál és nem szeles területen működőképes vázat ad.
Sajnos, Nálunk, erős a szélteher (mértek a Közelünkben 90 km/ó feletti szélsebességet is, plusz a gerinc felett átcsapó szél okozta turbulencia). Ezt fokozza a nem állandó szélirány (az autópályától a házunkig /pár km/ mezös terület van).
Az acélcső viszonylag rugalmas anyag, sokáig megőrzi alakját maradandó alakváltozás nélkül. Egy 6 m-es szál, 1 m-en megtámasztva a saját súlyától is hajlik. Tehát, akkora hosszban lévő oszlopokat több helyen is célszerű egymáshoz rögzíteni.
A Saját takarásainkról találsz részletes leírást a "Takarások" alatt.
Ha 4 cső van és keresztmerevítés az elég erős. Szél nem tudja kitépni az 1m mélyen lévő csöveket

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.09. 08:47

Előbb-utóbb ki fogunk kapni. :lol:

Áttipegtem a takarásokhoz.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.06.21. 09:56

Srácok, a washi hogy viseli a gyökérvesztést?
Jelenleg egy 40 cm-es edényben van és úgy látom, hogy felélte a tápanyokat a talajból. Napos helyen tartom, az új levelei mégis elég sápadtak.
Arra gondoltam, hogy körben 5 centit levágnék a gyökérzetből, az aljából szintén, aztán átültetném egy kicsivel nagyobb edénybe.
Milyen összetételű talajt javasoltok? Eddig virágföldben tartottam, de mintha nem lenne neki a legjobb, mert a levelei nem olyan szép sötétzöldek, mint kellene.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.21. 20:24

Ha minden irányból körbevágod, a hajszálgyökerek javát eltávolítod. Ami nem a legszerencsésebb dolog. HA csak az aljából vágsz le, könnyen kiheveri.
Talajra nem érzékeny de, a jó vízáteresztő közeget jobban kedveli. Nálunk agyagos, vizes talajban laktak.
Mekkora a jelenlegi cserepe?

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.06.21. 21:55

Ha minden irányból körbevágod, a hajszálgyökerek javát eltávolítod. Ami nem a legszerencsésebb dolog. HA csak az aljából vágsz le, könnyen kiheveri.
Talajra nem érzékeny de, a jó vízáteresztő közeget jobban kedveli. Nálunk agyagos, vizes talajban laktak.
Mekkora a jelenlegi cserepe?
40 cm-es edényben van. Kiemeltem ma az edényből és a gyökérlabda alsó 5-6 centije csak gyökér. Az oldalán is vannak vastagabb gyökerek, de nem sok. Azt hittem több lesz. Inkább lefelé törekszenek a gyökerei, mint oldalra. De megfogadom a tanácsod és alulról fogok levágni a gyökérlabdából vagy 10 cm-t.
Köszi a segítséget.

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2020.06.22. 08:06

Ha minden irányból körbevágod, a hajszálgyökerek javát eltávolítod. Ami nem a legszerencsésebb dolog. HA csak az aljából vágsz le, könnyen kiheveri.
Talajra nem érzékeny de, a jó vízáteresztő közeget jobban kedveli. Nálunk agyagos, vizes talajban laktak.
Mekkora a jelenlegi cserepe?
40 cm-es edényben van. Kiemeltem ma az edényből és a gyökérlabda alsó 5-6 centije csak gyökér. Az oldalán is vannak vastagabb gyökerek, de nem sok. Azt hittem több lesz. Inkább lefelé törekszenek a gyökerei, mint oldalra. De megfogadom a tanácsod és alulról fogok levágni a gyökérlabdából vagy 10 cm-t.
Köszi a segítséget.
Miért nem teszed nagyobb pl 60cm-es edénybe?
Nekem is ilyenben vannak

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.06.22. 09:53

Ha minden irányból körbevágod, a hajszálgyökerek javát eltávolítod. Ami nem a legszerencsésebb dolog. HA csak az aljából vágsz le, könnyen kiheveri.
Talajra nem érzékeny de, a jó vízáteresztő közeget jobban kedveli. Nálunk agyagos, vizes talajban laktak.
Mekkora a jelenlegi cserepe?
40 cm-es edényben van. Kiemeltem ma az edényből és a gyökérlabda alsó 5-6 centije csak gyökér. Az oldalán is vannak vastagabb gyökerek, de nem sok. Azt hittem több lesz. Inkább lefelé törekszenek a gyökerei, mint oldalra. De megfogadom a tanácsod és alulról fogok levágni a gyökérlabdából vagy 10 cm-t.
Köszi a segítséget.
Miért nem teszed nagyobb pl 60cm-es edénybe?
Nekem is ilyenben vannak
Pont ezt akartam kérdezni én is. Sokkal látványosabb lenne a fejlődés, ha gyökérvisszavágás nélkül kerülne át nagyobb cserépbe. Ráérsz elgondolkodni a gyökérvisszavágáson pár év múlva a következő átültetésnél ès akkor meg lehet, hogy a méretének köszönhetően úgy is a kertbe fogod kiültetni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.06.22. 20:58

Éppenséggel van itthon egy 50-es edényem, abba beletehetem. ;)
Nem ugranék rögtön 60-ra, megspórolnék 1-2 év cipekedést. :) Elnézve a két edény közötti méretkülönbséget, már az 50-es edény is nagy előrelépés lesz.
Ennek ellenére az edény alján összegyűlt gyökérgubancot ne vágjam le? Van értelme bontogatni? Nem hiszem, hogy sérülés nélkül ki tudom bontani. Jelen állapotában szerintem egy rothadási gócot képez. Persze az is lehet, hogy nem. :roll:
Köszönöm a tanácsaitokat!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.23. 00:50

Miért "csomóznád" ki?
Ha akarod levághatod az alsó szakaszt, akkor lassítod egy cseppet a növekedést. Ha ki akarod ültetni, pár éven belül, akkor kár.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.06.23. 20:19

Miért "csomóznád" ki?
Ha akarod levághatod az alsó szakaszt, akkor lassítod egy cseppet a növekedést. Ha ki akarod ültetni, pár éven belül, akkor kár.
Nem akarom kiültetni, elég nekem a braheát takargatni. :)
Ha egy kicsit visszafogom a növekedésben nem probléma, legalább nem növi ki olyan hamar a télikertet. :D

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2020.06.26. 20:47

Köszönöm mindenkinek a tanácsot, a gyökerekhez nem nyúltam és 50-es edénybe ültettem. Kapott friss virágföldet perlittel, marhatrágyával és alginittel feljavítva. Remélem ízleni fog neki. :)

Avatar
Bandhi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.10.03. 20:59
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bandhi » 2020.07.03. 12:44

Sziasztok!

Meglepő dolgot tapasztaltam tavasszal: Tavaly nyáron 5 napra elutaztunk nyaralni, az erkélyről a leandereket és egy kis washingtoniát, amit magról neveltem, behoztuk a lakásba, hogy ne száradjanak ki, de bent nagyon elszaporodtak a takácsatkák, a leandereket visszavágtam, a washi is csúnyán nézett ki és leállt a növekedése. Ezért télen elvittem szüleimhez, kertes házba és kint hagytam őket egy sátorponyva alatt, kapjanak -3-4 fokot, hogy a takácsatkák végképp kipusztuljanak és aztán leviszem a pincébe, nehogy halálra fagyjanak. Idén télen -8C volt a leghidegebb. Na és most jön a meglepetés: kint felejtettem őket, de mindegyik túlélte! A leandereken nem lepődtem meg, de a washi-n annál inkább. Egyik levele berohadt, de júniusban szépen beindult és kinőtte. Fotót teszek fel később...

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2020.07.04. 12:39

Sziasztok!

Meglepő dolgot tapasztaltam tavasszal: Tavaly nyáron 5 napra elutaztunk nyaralni, az erkélyről a leandereket és egy kis washingtoniát, amit magról neveltem, behoztuk a lakásba, hogy ne száradjanak ki, de bent nagyon elszaporodtak a takácsatkák, a leandereket visszavágtam, a washi is csúnyán nézett ki és leállt a növekedése. Ezért télen elvittem szüleimhez, kertes házba és kint hagytam őket egy sátorponyva alatt, kapjanak -3-4 fokot, hogy a takácsatkák végképp kipusztuljanak és aztán leviszem a pincébe, nehogy halálra fagyjanak. Idén télen -8C volt a leghidegebb. Na és most jön a meglepetés: kint felejtettem őket, de mindegyik túlélte! A leandereken nem lepődtem meg, de a washi-n annál inkább. Egyik levele berohadt, de júniusban szépen beindult és kinőtte. Fotót teszek fel később...
Ez teljesen normális eset volt egy Washingtonia pálmával. Szívós kis növények, de a legjobb tulajdonságuk a regeneráló képessége szerintem.

ernesto0823
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2015.04.11. 19:44
Tartózkodási hely: Debrecen
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: ernesto0823 » 2020.07.04. 15:57

Sziasztok!
Az utóbbi hetek csapadékos időjárása után ma azt tapasztaltam az egyik wasin, hogy satnyább a szívrügye. Közelebbröl szemügyre véve, két ujjal ki tudtam húzni erő feszítés nélkül. Nem volt még hosszú, kB. 15cm. Az alsó rész szemmel láthatóan rohadt volt. A növény egyébként jó egészségi állapotnak örvend, nem látszik rajta semmi. Kb. 1m magas Most kezeltem egy kis gombaölővel a közepét. Fog új rügyet hozni vagy ez a növény ki fog menni? Ennyire nem bírják ha sok vizet kap a közepük? A gombaölőzéssel még menthető?

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Zoly » 2020.07.04. 21:52

Sziasztok!

Meglepő dolgot tapasztaltam tavasszal: Tavaly nyáron 5 napra elutaztunk nyaralni, az erkélyről a leandereket és egy kis washingtoniát, amit magról neveltem, behoztuk a lakásba, hogy ne száradjanak ki, de bent nagyon elszaporodtak a takácsatkák, a leandereket visszavágtam, a washi is csúnyán nézett ki és leállt a növekedése. Ezért télen elvittem szüleimhez, kertes házba és kint hagytam őket egy sátorponyva alatt, kapjanak -3-4 fokot, hogy a takácsatkák végképp kipusztuljanak és aztán leviszem a pincébe, nehogy halálra fagyjanak. Idén télen -8C volt a leghidegebb. Na és most jön a meglepetés: kint felejtettem őket, de mindegyik túlélte! A leandereken nem lepődtem meg, de a washi-n annál inkább. Egyik levele berohadt, de júniusban szépen beindult és kinőtte. Fotót teszek fel később...
Takácsatkák kipusztultak a "hőkezelésre"?

Avatar
Bandhi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.10.03. 20:59
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bandhi » 2020.07.08. 16:30

Sziasztok!

Meglepő dolgot tapasztaltam tavasszal: Tavaly nyáron 5 napra elutaztunk nyaralni, az erkélyről a leandereket és egy kis washingtoniát, amit magról neveltem, behoztuk a lakásba, hogy ne száradjanak ki, de bent nagyon elszaporodtak a takácsatkák, a leandereket visszavágtam, a washi is csúnyán nézett ki és leállt a növekedése. Ezért télen elvittem szüleimhez, kertes házba és kint hagytam őket egy sátorponyva alatt, kapjanak -3-4 fokot, hogy a takácsatkák végképp kipusztuljanak és aztán leviszem a pincébe, nehogy halálra fagyjanak. Idén télen -8C volt a leghidegebb. Na és most jön a meglepetés: kint felejtettem őket, de mindegyik túlélte! A leandereken nem lepődtem meg, de a washi-n annál inkább. Egyik levele berohadt, de júniusban szépen beindult és kinőtte. Fotót teszek fel később...
Ez teljesen normális eset volt egy Washingtonia pálmával. Szívós kis növények, de a legjobb tulajdonságuk a regeneráló képessége szerintem.
Azért -8c egy néhány leveles washi magonctól, cserébpen elég szép :-)


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég