Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.06. 00:41

Ez egy "remélem tanulunk belőle" történet.
2007.jpg
a megérkezés
2007.jpg (251.93 KiB) Megtekintve 7783 alkalommal
2008.jpg
a kiültetés
2008.jpg (161.64 KiB) Megtekintve 7783 alkalommal
2009.jpg
Az első kintültött tél után
2009.jpg (390.43 KiB) Megtekintve 7783 alkalommal
2018.jpg
utolsó sikeres teleltetés
2018.jpg (280.47 KiB) Megtekintve 7783 alkalommal
2019.jpg
a késői takarás elött
2019.jpg (220.48 KiB) Megtekintve 7783 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.06. 00:56

2019.1.jpg
kitakarás után
2019.1.jpg (354.95 KiB) Megtekintve 7787 alkalommal
2019.2.jpg
levélcsonkok kihúzás után
2019.2.jpg (478.26 KiB) Megtekintve 7787 alkalommal
2020.jpg
1 év "reménykedés" vége
2020.jpg (407.71 KiB) Megtekintve 7787 alkalommal
a1 (2).jpg
utolsó vágás
a1 (2).jpg (425.85 KiB) Megtekintve 7787 alkalommal
a3.jpg
az "X" a pálma helye
a3.jpg (465.98 KiB) Megtekintve 7787 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.06. 01:24

Röviden leírva.
2008-ban kiültettük az első Washinkat majd 2010-ben a következőt. Az évek alatt szépen cseperedett, telente melegített (+5°C minimumos) takarásban laktak. Nyaranta élveztük a szépségüket.
Az utolsó takarását sajnos túl későn kapták meg. Egyértelműen az Én hibám, ne rémítsen el Senkit a tartásuktól! A 2019-es tavaszt, szerintem, már nem érték meg. A növekedési csúcsig vissza lettek takarítva. Az egyiknél csonkolással (durván1.5 m törzs), a másiknál a könnyen kijövő levélnyelek eltávolításával, majd nagyobb mennyiségű, száraz gombaölővel lettek megszórva. Ezt hetente ismételtem, a nyár közepéig. Eddig reménykedtem a "csodában". Ekkor az egyik gyökérnyakából fekete lé kezdett szivárogni, mely eltartott az ősz elejéig. Természetesen mindkettőn volt eső elleni védelem.
Mivel semmilyen "mozgást nem tapasztaltunk, így az előző telet (amit valószínűleg takarás nélkül is túléltek volna) pucéran töltötték. Tavasszal az egyikük szerkezeti integritása erősen csökkent. A lehajló rész (durván 2 m) eltávolításra került.
A törzs belül rosztszálakra szét volt esve, a hajtási csúcs öklömnyi darabbá száradva. A közepébe könnyedén bele tudtam nyúlni a teljes kézhosszomig. A maradék törzs (durván 1.5 m) eltávolítása után, a levágott rész, saját súlyától deformálódott. A törzs darabjai könnyű súlyúak és a kéreg szinte teljesen elvált az alsó méteren a középső résztől, így az meg is rogyott még álltában.

A Washi tartható Hazánkban csak, egy picit több figyelemmel.
b5.jpg
az utolsó kép
b5.jpg (400.03 KiB) Megtekintve 7786 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2020.05.06. 07:47

Hú de jó volt olvasni és látni a képeket még akkor is ha a vége nem lett happy end. Akkor érezhetően azt sugallja a sorok mögötti mondanivaló, hogy folytatás következik? :D

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.06. 17:26

Szerintem, hasznos lehet a hibáink megosztása. Legalább, azt nem kell megismételni.
Igen, lesz folytatás. Tavaszra tervezünk ismét kiültetni, egy nagyobbacska kertrendezés keretében (idénre volt tervezve, csak csúszik a papírmunka).
A másik még áll mint a cövek. Ugyan mozgást nem láttam de, ha nem lesz ekkora szél, bekukkantok a levelek közé. Sok reményt nem füzök hozzá csupán a teljes biztonság kedvéért.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.05.06. 20:17

Köszönöm a megosztást,végignézve élvezet :D egy szívfacsaró befejezéssel. :cry:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2020.05.06. 20:38

Viktor Barátom képeit nézve elgondolkodtam a téli takarással járó gondjainkról.
Számomra már most gonddal jár a három méter magas takarás felállítása,összeszerelése.
Jó,nálam adva van a kor és a vele járó egyéb járulékos problémák,de nem mindenki idős.
Közösen gondolkodva kellene kitalálni olyan takarási megoldást,amit rövid idő alatt és viszonylag
egyszerűen fel tudunk állítani,megfelelő masszívságot védelmet adva.
Én már a mostani takarásnál emeltem három pálma esetében 56 cm-ert,az ősz folyamán megint
kell emelni ugyan azoknál. Az erős szelek végett kell gondolkodnom azon,egyszerű,könnyen szerelhető legyen.
Kinek mi a véleménye?

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2020.05.06. 21:31

Viktor Barátom képeit nézve elgondolkodtam a téli takarással járó gondjainkról.
Számomra már most gonddal jár a három méter magas takarás felállítása,összeszerelése.
Jó,nálam adva van a kor és a vele járó egyéb járulékos problémák,de nem mindenki idős.
Közösen gondolkodva kellene kitalálni olyan takarási megoldást,amit rövid idő alatt és viszonylag
egyszerűen fel tudunk állítani,megfelelő masszívságot védelmet adva.
Én már a mostani takarásnál emeltem három pálma esetében 56 cm-ert,az ősz folyamán megint
kell emelni ugyan azoknál. Az erős szelek végett kell gondolkodnom azon,egyszerű,könnyen szerelhető legyen.
Kinek mi a véleménye?
Ez már vissza térő beszéd téma itt a fórum társak körében. Talán épp nálad esett szó még róla az élő fórumon.

Az én gondolataim egy doboz mentes takarást látnak a szemük előtt. A doboz önmagában probléma egy bizonyos méret felett. Az idén a Washingtonia be is lesz tesztelve egy új megoldással. Addig is gondolatban még fejlesztem az ötletem és ha már lesz valami érdemi terv megosztom veletek véleményezésre.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Bis » 2020.05.06. 22:35

Röviden leírva.
2008-ban kiültettük az első Washinkat majd 2010-ben a következőt. Az évek alatt szépen cseperedett, telente melegített (+5°C minimumos) takarásban laktak. Nyaranta élveztük a szépségüket.
Az utolsó takarását sajnos túl későn kapták meg. Egyértelműen az Én hibám, ne rémítsen el Senkit a tartásuktól! ...

A Washi tartható Hazánkban csak, egy picit több figyelemmel.
b5.jpg

Hú de jó volt olvasni és látni a képeket még akkor is ha a vége nem lett happy end. Akkor érezhetően azt sugallja a sorok mögötti mondanivaló, hogy folytatás következik? :D
Szerintem is jó volt végigolvasni, sok tapasztalatot lehet levonni az egészből!
Kívánom, hogy legyen még gyönyörű nagy Washingtoniád Viktor! ;)

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2020.05.07. 06:20

Röviden leírva.
2008-ban kiültettük az első Washinkat majd 2010-ben a következőt. Az évek alatt szépen cseperedett, telente melegített (+5°C minimumos) takarásban laktak. Nyaranta élveztük a szépségüket.
Az utolsó takarását sajnos túl későn kapták meg. Egyértelműen az Én hibám, ne rémítsen el Senkit a tartásuktól! A 2019-es tavaszt, szerintem, már nem érték meg. A növekedési csúcsig vissza lettek takarítva. Az egyiknél csonkolással (durván1.5 m törzs), a másiknál a könnyen kijövő levélnyelek eltávolításával, majd nagyobb mennyiségű, száraz gombaölővel lettek megszórva. Ezt hetente ismételtem, a nyár közepéig. Eddig reménykedtem a "csodában". Ekkor az egyik gyökérnyakából fekete lé kezdett szivárogni, mely eltartott az ősz elejéig. Természetesen mindkettőn volt eső elleni védelem.
Mivel semmilyen "mozgást nem tapasztaltunk, így az előző telet (amit valószínűleg takarás nélkül is túléltek volna) pucéran töltötték. Tavasszal az egyikük szerkezeti integritása erősen csökkent. A lehajló rész (durván 2 m) eltávolításra került.
A törzs belül rosztszálakra szét volt esve, a hajtási csúcs öklömnyi darabbá száradva. A közepébe könnyedén bele tudtam nyúlni a teljes kézhosszomig. A maradék törzs (durván 1.5 m) eltávolítása után, a levágott rész, saját súlyától deformálódott. A törzs darabjai könnyű súlyúak és a kéreg szinte teljesen elvált az alsó méteren a középső résztől, így az meg is rogyott még álltában.

A Washi tartható Hazánkban csak, egy picit több figyelemmel.
b5.jpg
Szerintem mindenki nevében mondhatom köszönjük ezt a történetet még ha nem is oly vidám a vége.
Még az is akinek nagy gyakorlata van a pálmák tartásában is tanulhat belőle, nem beszélve a kezdőkről (mint én is pl).
De így a Washi átadja a helyét egy új jövevénynek, mi legalább annyi örömöt fog majd okozni a későbbiekben mint ahogy Ő tette ezt anno.
És talán az újdonság varázsa feledteti valamennyire ezt az esetet.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Gábor » 2020.05.07. 22:59

Szerintem, hasznos lehet a hibáink megosztása. Legalább, azt nem kell megismételni.
Igen, lesz folytatás. Tavaszra tervezünk ismét kiültetni, egy nagyobbacska kertrendezés keretében (idénre volt tervezve, csak csúszik a papírmunka).
A másik még áll mint a cövek. Ugyan mozgást nem láttam de, ha nem lesz ekkora szél, bekukkantok a levelek közé. Sok reményt nem füzök hozzá csupán a teljes biztonság kedvéért.
Köszönjük az infót. Sajnálom, hogy ilyen szomorú vége lett.
Remélem hamarosan új pálmás fotókat láthatunk Tőled.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.08. 03:43

Köszönöm, a vigasztaló szavakat!
Lesz még Washi a kertben, talán egy könnyebben kivitelezhető takarást is kitalálunk addigra, mire cseperedésében nehézkesebbé válik. Az utolsó pár év (főleg a 6 m feletti takarásmagasságoknál) 3 ember, egy-egy (néha 2) napos munkáját igényelte pálmánkként. A Barátaink/Kollégáim segítsége nélkül nem tudtuk volna megoldani. A bontás, már csak, 1 napot vett igénybe "nagylétszámban" és még egyet a Nagyfőnökkel az alkotó elemek elpakolása.

Avatar
cscsabi
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2015.03.01. 11:02
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: cscsabi » 2020.05.08. 10:53

4 Washim volt kiültetve egyszerre,mára már egy sincs.Sajnálom őket,de ugyanakkor nem is bánom.Rengeteget vesződtem vele.A Viktor által leírtakon túl estem.Nagyon rossz érzés, nem kívánom senkinek sem.Jelenleg a Braheával szívok.Teleltetés után mindig begombásodik a közepe.Kezdem unni.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.05.08. 12:27

Kínai kender a legkevésbé kényes a mi klímánkon...nem a legszebb, de legkönnyebb vele az élet...
Washik gyönyörűek, de jóval gyorsabban nagyra nőnek, takarás is nehezebb... (ráadásul kisebb a hideg tűrésük)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.05.08. 21:35

4 Washim volt kiültetve egyszerre,mára már egy sincs.Sajnálom őket,de ugyanakkor nem is bánom.Rengeteget vesződtem vele.A Viktor által leírtakon túl estem.Nagyon rossz érzés, nem kívánom senkinek sem.Jelenleg a Braheával szívok.Teleltetés után mindig begombásodik a közepe.Kezdem unni.
DonCsCs!

Régen tetszett erre járni. Örülök, hogy hallok Felőled! :mrgreen:
Az egyik Brahea-val Mi is szenvedünk (topikjában leírva). Már többször is megfenyegedtem, és megmutattam, ki költözik a helyére, ha nem szedi össze magát.
Lesz még kiültetve Washi Nálunk. Ismersz, játék nélkül mit érnék? ;)

Avatar
cscsabi
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2015.03.01. 11:02
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: cscsabi » 2020.05.09. 13:23

Hello Viktor! Igen jogos az észrevételed.Néha benézek olvasgatok,és haladok tovább.Már nem vagyok kellőképpen motivált.Vagy igen csak nem ez irányban. :o

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.06.06. 16:29

Szendvicspanel, elég masszív, öntartó, belülre párnafát rögzítve, könnyedén öszecsvarozható a 4 oldal. Tény 5m magas -bár kapható- már sokkal nehezebben mozgatható. tetején polikarbonát van nekem. Persze azt is elég nehéz 5m magasban ráhelyezni...
IMG_20181202_151306_HDR.jpg
IMG_20181202_151306_HDR.jpg (108.12 KiB) Megtekintve 7341 alkalommal
IMG_20191124_122912.jpg
IMG_20191124_122912.jpg (169.77 KiB) Megtekintve 7341 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2020.06.06. 21:25

Szendvicspanel, elég masszív, öntartó, belülre párnafát rögzítve, könnyedén öszecsvarozható a 4 oldal. Tény 5m magas -bár kapható- már sokkal nehezebben mozgatható. tetején polikarbonát van nekem. Persze azt is elég nehéz 5m magasban ráhelyezni...
IMG_20181202_151306_HDR.jpg
IMG_20191124_122912.jpg
Jó ez szerintem. Sajnos az egyetlen baj velük azt hogy hamar kinövik a helyüket. :lol:

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: kenand » 2020.06.06. 22:21

Úgy kell csinálni mint a gyerekekkel, vagy veszel 2 számmal nagyobb kabátot, vagy ha kinövi megkapja a kistesó :)

Viccet félretéve lehet egy kicsit túlméretezni, ha kinövi, megkapja egy kisebb pálma.

De washi kiültetésétől pont a gyors növekedés és nehéz takarás miatt tartózkodom. Egyelőre kínai kendereket és törpepálmákat ültettem csak ki.
Kínai kender amúgy is jóval jobban bírja a hideget...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2020.06.06. 22:42

A túl magas takarás csupán egy pillanatnyi állapot. Pláne egy Washinál. :lol:
A tetején lévő polycarbonat lemezt árnyékolnám, mert az UV védelem ellenére is, sok hősugár érheti a leveleket, illetve nagy lehet a hőveszteség is.
A "magas" takaráshoz két rövid tanács. Első: kell állvány, a második: ki kell rögzíteni ( nagy lesz a "vitorla felület", hacsak nem teljesen szélárnyékolt a kerted). Mindkettő saját tapasztalat. ;)


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég