Brahea Armata

Közép-Amerikai gyémánt. A legnépszerűbb armata mellett van számtalan változata edulis, dulcis, moorei.
Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Bis » 2019.07.15. 23:16

Tényleg nagyon tetszetős a külseje.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2019.07.19. 05:55

Akkor ezek szerint az Edulis is jól bírja, azért ott is előfordul komolyabb hideg.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.07.19. 11:03

A tónak valószínűleg komoly klimatizálóhatása van, bár a tó elég észkra van az alpok lábánál, de 170m-es átlag mélységével jelentős a víztömege.
Tavaly decemberben voltam ott egy egynapos meetingen és mentek a hajók, azaz valósznűleg nem fagy be, mint a Balaton.


A nagy vízmélység miatt kék színe van a tónak, mint a tengernek.
20190714_120301_HDR.jpeg
20190714_120301_HDR.jpeg (130.54 KiB) Megtekintve 11804 alkalommal
(kép közepén egy cordyline australis van)

Egyébként butia capitata, jubea chilensis , főnix, kender, európai törpe, cikász és washingonia pálmák is voltak a kertben.

"A Lago Maggiore három szigete közül a legnagyobb az „Isola Madre”, amelynek szinte az egészét egy botanikus kert foglalja el, ahol a virágok, és a növények legritkább fajai is megtalálhatók. "
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kenand 2019.07.21. 12:44-kor.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2019.07.20. 14:18

A tónak valószínűleg komoly klimatizálóhatása van, bár a tó elég észkra van az alpok lábánál, de 170m-es átlag mélységével jelentős a víztömege.
Tavaly decemberben voltam ott egy egynapos meetingen és mentek a hajók, azaz valósznűleg nem fagy be, mint a Balaton.


A nagy vízmélység miatt kék színe van a tónak, mint a tengernek.
20190714_120301_HDR.jpeg
(kép közepén egy cordyline autralis van)

Egyébként butia capitata, jubea chilensis , főnix, kender, európai törpe, cikász és washingonia pálmák is voltak a kertben.

"A Lago Maggiore három szigete közül a legnagyobb az „Isola Madre”, amelynek szinte az egészét egy botanikus kert foglalja el, ahol a virágok, és a növények legritkább fajai is megtalálhatók. "
Pazar

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.08.11. 20:33

Nem igazán értem ezt a növényt. 2 éve szintén rosszul telelt. Tavaly ~20 levéllel ment neki a télnek (amit takaratlanul is bírnia kellett volna). Tavaszra ismét totálkáros lett. A közepe kihúzásán kívül semmit nem csináltam vele. Se gombaölő, se takarás.
Most így néz ki:
a2a.jpg
B. armata
a2a.jpg (386.18 KiB) Megtekintve 11683 alkalommal
a2.jpg
B. armata 2
a2.jpg (388.38 KiB) Megtekintve 11683 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Bis » 2019.08.11. 23:51

Nagy benne az élni akarás az biztos! Remélem mihamarább a tavalyi pompájában tündököl.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.08.12. 07:55

Nem igazán értem ezt a növényt. 2 éve szintén rosszul telelt. Tavaly ~20 levéllel ment neki a télnek (amit takaratlanul is bírnia kellett volna). Tavaszra ismét totálkáros lett. A közepe kihúzásán kívül semmit nem csináltam vele. Se gombaölő, se takarás.
Most így néz ki:
a2a.jpg
a2.jpg
Ez is egy nagy csoda! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.08.12. 19:59

Nem igazán értem ezt a növényt. 2 éve szintén rosszul telelt. Tavaly ~20 levéllel ment neki a télnek (amit takaratlanul is bírnia kellett volna). Tavaszra ismét totálkáros lett. A közepe kihúzásán kívül semmit nem csináltam vele. Se gombaölő, se takarás.
Most így néz ki:
a2a.jpg
a2.jpg
Szurkolok neki!

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Lajos » 2019.08.12. 20:39

Nem igazán értem ezt a növényt. 2 éve szintén rosszul telelt. Tavaly ~20 levéllel ment neki a télnek (amit takaratlanul is bírnia kellett volna). Tavaszra ismét totálkáros lett. A közepe kihúzásán kívül semmit nem csináltam vele. Se gombaölő, se takarás.
Most így néz ki:
a2a.jpg
a2.jpg
Ez tényleg meglepő, és átérzem a kétséged. Az enyémnek csak 8 levele van, mégis nagyon elkeserítene, ha a téli fűtött takarás után ilyen rossz állapotban lenne.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.08.13. 02:29

A tesója Norbinál van, szépen fejlődik. Pedig az egy plusz áttelepítésen is túlvan.
Pátyolgatás nélkül is túl kellett volna élnie, az okot/okokat keresem. Ha tartási hiba, akkor mi, mert változtatni kell rajta. Ha az alany nem megfelelő, kár energiát belefektetni a tartásába, cserélni kell. Ezekre a megfelelő válasz nem tudom, ezért bosszant.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Lajos » 2019.08.13. 18:11

A tesója Norbinál van, szépen fejlődik. Pedig az egy plusz áttelepítésen is túlvan.
Pátyolgatás nélkül is túl kellett volna élnie, az okot/okokat keresem. Ha tartási hiba, akkor mi, mert változtatni kell rajta. Ha az alany nem megfelelő, kár energiát belefektetni a tartásába, cserélni kell. Ezekre a megfelelő válasz nem tudom, ezért bosszant.
Tudom, nagyon sok a változó az egyenletben. Zárjuk ki őket.
Mint mondtad, a tesója Norbinál szépen fejlődik, akkor zárjuk ki azt, hogy az alany nem megfelelő.
Vegyük a környezeti adottságokat.
Visszaolvastam kicsit, és látom, hogy kiemelt ágyásba ültettetd (vagy mi erre a megfeldlő kifejezés?).
Milyen felétek a talaj?
A kiemelt ágyás hogyan befolyásolja a gyökerek fejlődését?
Milyen kőből van az ágyásszegély kialakítva, mi mosódik ki belőle a gyökerekhez?
Nem tudom, hogy túlélné-e jövőre, ha átültetnéd, de érdemesebb lenne megpróbálni, mintsem csak úgy kidobni a növényt.
Ezzel kizárnád a kiemelt ágyás és a szegély hatásait.
Gondozás.
Nem locsolod túl? (Én az idén átültettem az enyémet, és meglepődtem azon, milyen kevés gyökere van. Tavaly igencsak elszálltam a locsolásával, gyanítom, hogy nem tett jót a gyökereknek. Az idén visszafogtam a locsolását. Kimossa a nitrogént a talajból és a szöveteket is fellazítja a sok víz, ami nem tesz jót a teleltetésnél.)
Tápozás? Túl sok nitrogén túl későig szintén hátrányos a teleltetéshez.
Téli védelem.
Az ágyásszegély a fűtött téren belül van?
Milyen hőfokon telelteted? Én 5-8 fokon tartom, a páratartalom 95% felett szokott lenni, és az elmúlt télen gombaölő használata nélkül sem penészesedett.
Nekem ennyi jutott eszembe. A kérdéseim egy részére te tudod a választ, amire meg nem, arra lehet, hogy érdemes lenne jövőre választ keresni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.08.13. 22:11

Köszönöm a segítő szándékot! :mrgreen:
Én is "végigjártam" egy hasonló listát. Akkor sem jutottam értékelhető eredményre. Beleírtam az általad készítettbe, remélve, hogy Te okosabb Vagy mint én vagy egy ötödikes (a Magam részéről csak erősebb :lol: ).
Tudom, nagyon sok a változó az egyenletben. Zárjuk ki őket.
Mint mondtad, a tesója Norbinál szépen fejlődik, akkor zárjuk ki azt, hogy az alany nem megfelelő. 100%-osan nem zárható ki (hiszen nem klónok), teljesen más a talaj
Vegyük a környezeti adottságokat.
Visszaolvastam kicsit, és látom, hogy kiemelt ágyásba ültetteted (vagy mi erre a megfelelő kifejezés?). jó a megnevezés
Milyen felétek a talaj?agyagos, kötött, a kiemelt ágyásban és alatta ~0.5 m semleges virágföld és kavics keverék
A kiemelt ágyás hogyan befolyásolja a gyökerek fejlődését? ~ 90cm a föld átmérője, ~ 35cm magas a talajhoz viszonyítva, egy "buta, nagy cserép, a talajvíz miatt lett kialakítva
Milyen kőből van az ágyásszegély kialakítva, mi mosódik ki belőle a gyökerekhez? sóskúti vágott kő (nincs összeragasztva), két réteg geotextillel elválasztva a földtől
Nem tudom, hogy túlélné-e jövőre, ha átültetnéd, de érdemesebb lenne megpróbálni, mintsem csak úgy kidobni a növényt. ha most megbolygatom, az még egy trauma, plusz van egy lakótársa (Sabal minor), ami még éppen elfogadhatóan fejlődik
Ezzel kizárnád a kiemelt ágyás és a szegély hatásait.
Gondozás.
Nem locsolod túl? (Én az idén átültettem az enyémet, és meglepődtem azon, milyen kevés gyökere van. Tavaly igencsak elszálltam a locsolásával, gyanítom, hogy nem tett jót a gyökereknek. Az idén visszafogtam a locsolását. Kimossa a nitrogént a talajból és a szöveteket is fellazítja a sok víz, ami nem tesz jót a teleltetésnél.) a kiemelt ágyásnak pont az a célja, hogy ne tudjon pangóvíz kialakulni a gyökérnyak alatt
Tápozás? Túl sok nitrogén túl későig szintén hátrányos a teleltetéshez. tavasszal érett istálótrágya a föld tetejére, ősszel kálium, nem változott a módszer 2015 óta
Téli védelem. nem változtattam rajta 2015 óta
Az ágyásszegély a fűtött téren belül van? igen, plusz ~15cm még körben
Milyen hőfokon telelteted? Én 5-8 fokon tartom, a páratartalom 95% felett szokott lenni, és az elmúlt télen gombaölő használata nélkül sem penészesedett. , +5°C, elektronikusan szabályozott fűtőszál, mindegyik kap száraz gombaölőt
Nekem ennyi jutott eszembe. A kérdéseim egy részére te tudod a választ, amire meg nem, arra lehet, hogy érdemes lenne jövőre választ keresni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Lajos » 2019.08.13. 23:21

Őszintén segíteni szeretnék és nem csak okoskodni.
Teljes mértékben átérzem a helyzeted, hiszen hasonló cipőben járok egy tő lilaakáccal és egy nagyvirágú magnóliával. Sok mindent kipfóbáltam rajtuk, a magnóliánál elég jó eredménnyel, míg a lilaakácnál csak kis javulás történt.
Esetedre visszatérve, hogy látod, van összefüggés a talajvíz téli magassága és a növény rossz telelése között?
Nem tudom nálatok ez hogy alakult az elmult két télen, itt nálunk kevés volt a téli csapadék, a vízóra aknában (110 cm mély) nem jelent meg a talajvíz. Ha jól emlékszem 2015-16 telén viszont 20 cm víz állt benne.
Nem ismerem a sóskuti vágott követ (és elég későre jár, hogy utána nézzek), mészkő vagy homokkő? Mintha homokkő rémlene, ez esetben viszont beoldódás szempontjából semlegesnek mondható. Ha viszont mészkő, akkor abból jelentős mennyiség oldódik a talajba.
A bolygatással kapcsolatban én nem az idei évre gondoltam, bár így belegondolva, lehet nagyobb esélye van a túlélésre felszedve edényben a télikertben teleltetve.
Közben megnéztem a sóskúti követ, mészkő.
Nem lehet, hogy folyamatosan dúsul az agyagos talajban a kioldott Ca, ezért romlik a pálma állapota az utóbbi időben?
A Ca hatásairól itt van egy részletes leírás: https://www.kerteszekaruhaza.com/tapany ... lcium.html
Most ennyi, megyek aludni. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.08.16. 08:50

Köszönöm, hogy segíteni próbálsz! :D
A magyar neve (Mexikói) Sziklapálma. Ami az én értelmezésemben azt jelenti, hogy hegyekben élő növény. Azok pedig többnyire mészkőből állnak. Ezért is lett mészkő a kiemelés oldala.
A talaj nedvessége lehetséges ok. Illetve annak jelentős hiánya. Végignéztem a meteorológiai feljegyzéseimet. Volt már szárazabb tél, kevesebb csapadék ősszel.
Visszanéztem a képeket is, elsőre a kiszáradás nyomai látszódnak, majd a penészesedés indul meg. Ezt okozhatta a külső légnedvesség is, amit előtte a takarásban nem kapott.
Nos, ha ez a probléma, akkor gondolkozhatok, egy talajnedvesség ellenőrzésen és esetleges pótláson is.
A túl sok víz ellen a kiemelés határozott védelmet ad, mivel a sóskúti jelentős mennyiségű folyadékot tud felvenni (később leadni minden oldalon) és a rések között a föld is i tud "szellőzni". Ezt a részét (jelenleg) megoldottként kezelem.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Lajos » 2019.08.16. 17:40

Nem csak próbálok, én segítek, csak egyelőre nem elég hatékonyan. ;) :lol:
Ezt a megnevezést nem ismertem, én mexikói kék pálmaként ismerem. Eddig többet tanultam tőled, mint fordítva. :D
Az, hogy a hegyekben él nem jelenti azt, hogy kedveli a meszet, hiszen a vulkanikus hegységeket nem mészkő alkotja. Az inkább a gyűrődéses hegyekre jellemző. Mexikó területén van mindkettő, vulkanikus hegyek is és mészkő táblák is.
A vízigényével kapcsolatban azt olvastam, hogy jól tűri a szárazságot, ez nem is olyan meglepő egy sziklás környezetben élő növénytől.
Egyébként azt találtam róla, hogy a washingtoniával együtt is előfordul. Ezek szerint ugyanolyan feltételek között jól elvan, amiben a washi. Nálad pedig a washik jól elvoltak.
Emlékeim szerint azokat nem nevelted kiemelt ágyásban. Tényleg, ezt már kérdezni is akartam, hogy washikat nem féltetted a magas talajvíztől, a braheát miért félted tőle?
Ezen a téli kiszáradáson kicsit csodálkozom, hiszen teljes sötétségben és alacsony hőmérsékleten mitől száradna ki? Ha van is szüksége minimális vízmennyiségre, azt a mélyebbre nyúló gyökerek felszívják. Az agyagos talaj jól megtartja a nedvességet. Vagy úgy gondolod, hogy a pálmád jelenleg egy olyan "virágcserépbe" van ültetve, aminek mészkő az oldala és semleges virágföld az alja? Most, hogy a hozzászólásaidat visszaolvastam, látom, hogy "buta nagy cserép" ként hivatkoztál rá. :lol:
Véleményem szerint a pálmád inkább éhen hal, mint szomjan.
A buta cserépben lévő talaj tetejére szórt trágya nem a gyökerek szintjén bomlik, amiből a gyökerek felvdhetnék a nitrátot vagy ammóniumot, hanem a felső talajrétegben. A keletkező nitrát pedig gyorsan átmosódik a gyökerek között, majd kikerül a gyökérzónából.
A tápelem antagonizmus miatt a Ca megakadályozza a kationok felvételét (többek között az általad adagolt káliumét is) ami tovább rontja a helyzetet.
Ez az én véleményem, de szívesen látnék itt más gondolatokat kettőnkén kivül is.
Megint csak oda lyukadtam ki, hogy a kiemelt ágyást meg kellene szüntetni. (Az is lehet, hogy tudat alatt ellenzem, és ezért születnek ilyen elméleteim. :lol: )

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2019.08.20. 16:55

Nálam a 2013-ban csírázott Brahea armata eddig szépen fejlődött, aztán idén nyár közepén gondolt egyet és a képen látható módon folytatta. Nem látszik de kb. 90 fokos szöget zár be a törzshöz képest az a csoda amit most tol. Télen fagymentes helyen telelt. Lehet, hogy gyökérsélült lett, az okát nem tudom, feltéve ha tényleg az.
Brahea1.jpg
Brahea1.jpg (237.48 KiB) Megtekintve 11552 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Bis » 2019.09.02. 23:03

Sajnos így cserépben nem valami látványos a növekedése, de még ki kell bírnia egy-két évig, aztán reményeim szerint kikerül a szabadba.
IMAG4275.jpg
IMAG4275.jpg (979.97 KiB) Megtekintve 11412 alkalommal
IMAG4287.jpg
IMAG4287.jpg (959.79 KiB) Megtekintve 11412 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.09.03. 15:21

Sajnos így cserépben nem valami látványos a növekedése, de még ki kell bírnia egy-két évig, aztán reményeim szerint kikerül a szabadba.
IMAG4275.jpg
IMAG4287.jpg
Gyönyörű!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2019.09.07. 06:20

Mutatós "darab" lett, így is. Gratulálok! ;)

Avatar
Norbi88
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2018.07.27. 04:14
Tartózkodási hely: Tenk, Heves megye
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Norbi88 » 2019.09.29. 09:52

Sziasztok! Csapadék védelmet mikor érdemes felrakni a braheának?


Vissza: “Brahea”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég