Cycas revoluta

Élő őskövületek. A legnépszerűbb revoluta, legfagytűrőbb panzihuahuensis, rumphii ...Egyéb nemzetségek dioon, enchepalartos, macrozamia, zamia.
Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.03.25. 11:01

Tiednek legalább a közepe szép zöld maradt. Az egyik enyémen maradt összesen 3 zöld levele a 30 centis törzsön. Sose értettem ezeket a növényeket (számomra a sundeville is ilyen). Mediterrán, trópusi helyekről származnak, ahol szinte mindig meleg van. Nálunk bírják a száraz nyarat, párás nyarat, de télen a 15-20 fokos környezet nem tetszik nekik. Még bízok benne, hogy kihajtanak, aztán a jövő télen egész sötét 12 fokon fogom teleltetni. Cserepesen jól betakarva, fűtőkábellel lehet őket kinn teleltetni? Mennyi minimumot bírnak ki? Mert gondolkozom, hogy szerzek/csináltatok nekik egy 80x80 centiméteres alapterületű kb. fél méter magas konténert és abban hagyom őket a teraszon. Persze ha ebben kibírják betakarva, fűtve a telet.
Sokat én sem értek sajnos hozzájuk, nekem is csak tavaly óta van 2.
Egyet idén tuti kiültetek, nagyon sok hasznos infót tudhatsz meg ha elolvasod a fórumát :!: mind a benti mind a kinti teleltetést illetően!
Ezek alapján döntöttem én is amellett hogy egyet próbára teszek a kertbe :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.04.21. 20:37

Tiednek legalább a közepe szép zöld maradt. Az egyik enyémen maradt összesen 3 zöld levele a 30 centis törzsön. Sose értettem ezeket a növényeket (számomra a sundeville is ilyen). Mediterrán, trópusi helyekről származnak, ahol szinte mindig meleg van. Nálunk bírják a száraz nyarat, párás nyarat, de télen a 15-20 fokos környezet nem tetszik nekik. Még bízok benne, hogy kihajtanak, aztán a jövő télen egész sötét 12 fokon fogom teleltetni. Cserepesen jól betakarva, fűtőkábellel lehet őket kinn teleltetni? Mennyi minimumot bírnak ki? Mert gondolkozom, hogy szerzek/csináltatok nekik egy 80x80 centiméteres alapterületű kb. fél méter magas konténert és abban hagyom őket a teraszon. Persze ha ebben kibírják betakarva, fűtve a telet.
Én sem értem, nekem a teleltetéssel nem volt gondom, viszont a tűző napot nem bírja. Tavaly tavasszal leégett az összes levele, majd a nyáron kibontott levélkorona már jól bírta a napot. Ugyanezek a levelek most kirakva kezdenek enyhén sápadni, pedig alig süt a nap. Beraktam félárnyékba, hogy ne kezdje ismét nulláról a nyarat.
Évek óta szenvedek vele, már azon gondolkozom, hogy feladom a tartását....

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.04.23. 22:09

Valahogy nem egységesek, van amelyikkel nincs sok gond, vannak kényesek, azokkal nem kell kínlódni, el kell ajándékozni :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.04.24. 03:12

Valahogy nem egységesek, van amelyikkel nincs sok gond, vannak kényesek, azokkal nem kell kínlódni, el kell ajándékozni :)
Az is egy opció! :twisted:
Nekünk is "sikerült", jópárat az égi mezők felé segíteni. :cry:
A jelenlegi "páros", azonos körülmények (cserépméret, földkeverék, nyári - és telelő hely) mellett is jelentős "viselkedési" különbséggel bírnak. Ezt hívják a Nagyok genetikai sokszínűségnek.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.04.24. 07:24

Ráadásul akaratlanul tudunk rontani a dolgokon.

Vettem 4 db dizájnos "cserepet", beleültettem több citrust is, több a végét járja mire rájöttem, hogy a cseréppel van baj.

Szája felfelé szűkül azaz lefelé öblösödik, így nem szellőzik, keveset locsolva is télen nagyon könnyen begombásodik a gyökérzet. :( Most minden citrust átültettem belőlük.
cserep.JPG
cserep.JPG (32.79 KiB) Megtekintve 5939 alkalommal

Squirrel
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2020.10.25. 22:33
Tartózkodási hely: Wangen bei Olten, Svájc
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Squirrel » 2021.06.15. 22:18

Sziasztok!

Szerintetek túlélnék a cikászaim ládába kiültetve a teraszon a teleket? Teleltetést úgy gondolonám megoldani, mint a pálmákat, csak a ládáját körbetekerném valami szigetelő cuccal, arra menne fűtőkábel, ami menne tovább a törzsre. A láda 4 sarkába 4 bot, arra tekernék bubisfóliát+vliest több rétegben. A phoenix gyönyörűen telelt így.

Amennyiben ez elfogadható, kérdés, mekkora ládát vegyek. Acélból készült doboz lenne, alján szintén zárt, ezt azért kilyuggatnám és a dobozt is kicsit megemelném, nem közvetlenül raknám a teraszra, hogy tudjon szellőzni, víz elfolyni. A növények most kb. 30-40 centi törzsűek, jelenlegi cserepük 40 centi magas, 40 centi átmérőjű.

Dobozokból 3 méretet találtam: 100x100x77 centi, 80x80x50-es vagy 60x60x50-es. Ha egyszer megveszem, kiültetem, nem szeretném többet mozgatni, átültetni őket... Ugyanezeket a dobozokat szánnám selyemakácoknak is. Én mindkettőnek (cikász és selyemakác) a 80x80x50-es verziót gondolnám, nem tudom, hogy a mélység elég-e nekik?

Köszönöm a tanácsokat!

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.10. 06:30

De legalább idén is lesz új levele :lol: :lol:
Csatolmányok
cikasz1.jpg
cikasz1.jpg (43.07 KiB) Megtekintve 5327 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.10. 19:48

De legalább idén is lesz új levele :lol: :lol:
Áhh, ne is mondd! Öt éve kínlódom egy kb. ananász méretű példánnyal, de az idén betelt a pohár, elajándékoztam (mérgemben már majdnem kidobtam). Öt év alatt nem sikerült kineveltetnem vele két sor levelet. Tavaly nulláról kezdte, kihozott 9 levelet, majd szeptemberben indított újabb 10 levelet. Ezek elérték a 10 cm hosszúságot, besárgultak és leszáradtak. Idén kihozott 12 újat, azok 30 cm-nél sárgultak és száradtak le. A guta majd megütött.
Miután megszabadultam tőle rájöttem, hogy nem élet az élet cikász nélkül. :lol: Így aztán vettem egy kb narancs nagyságú példányt. Az most szép. :D
A kertészetek arany árban mérik ezt a növényt....is.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.08.10. 21:56

Tavasszal tűzifának akarták hasznosítani. Elhoztuk ...
a1.jpg
C. revoluta 2
a1.jpg (612.33 KiB) Megtekintve 5316 alkalommal
a1a.jpg
C. revoluta 1
a1a.jpg (572.61 KiB) Megtekintve 5316 alkalommal

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.11. 06:29

Egy ilyen tüzifának valót én is szívesen átveszek ám... :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.11. 07:05

De legalább idén is lesz új levele :lol: :lol:
Áhh, ne is mondd! Öt éve kínlódom egy kb. ananász méretű példánnyal, de az idén betelt a pohár, elajándékoztam (mérgemben már majdnem kidobtam). Öt év alatt nem sikerült kineveltetnem vele két sor levelet. Tavaly nulláról kezdte, kihozott 9 levelet, majd szeptemberben indított újabb 10 levelet. Ezek elérték a 10 cm hosszúságot, besárgultak és leszáradtak. Idén kihozott 12 újat, azok 30 cm-nél sárgultak és száradtak le. A guta majd megütött.
Miután megszabadultam tőle rájöttem, hogy nem élet az élet cikász nélkül. :lol: Így aztán vettem egy kb narancs nagyságú példányt. Az most szép. :D
A kertészetek arany árban mérik ezt a növényt....is.
Ananászt Narancsra ?? De lehet Ő lesz az igazi! :D
Egyébként valamiért nálam is a kisebb (Obi-s) jobban fejlődik mint a tavaly leválasztott dupla akkora méretű !

Sajnos igen, egy már szép méretekkel rendelkező már valóban arany áron van.
Náluk főként igaz hogy az idő pénz!
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.11. 19:59

Tavasszal tűzifának akarták hasznosítani. Elhoztuk ...
a1.jpg
a1a.jpg
Így kiborította a tulaját? :lol:
Ez üzletben többszázezer forint. Legalább két télre való tüzifa ára. :roll:

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.11. 20:08

Ananászt Narancsra ?? De lehet Ő lesz az igazi! :D
Egyébként valamiért nálam is a kisebb (Obi-s) jobban fejlődik mint a tavaly leválasztott dupla akkora méretű !

Sajnos igen, egy már szép méretekkel rendelkező már valóban arany áron van.
Náluk főként igaz hogy az idő pénz!
Teljesen másképp fogom tartani, mint az előzőt.
Más összetételű talajban, félárnyékban nevelve, heti egyszeri locsolással, aztán meglátjuk.
El sem tudom képzelni hogyan tartják a kertészetek. Olyan hibátlan, méregzöld levéllel árulják mintha műanyagból öntötték volna.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.08.12. 06:38

Így kiborította a tulaját? :lol:
Ez üzletben többszázezer forint. Legalább két télre való tüzifa ára. :roll:
Helytelen tartás, és vesznek másikat a hozzáállás.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.12. 07:00

Így kiborította a tulaját? :lol:
Ez üzletben többszázezer forint. Legalább két télre való tüzifa ára. :roll:
Helytelen tartás, és vesznek másikat a hozzáállás.
Nekem is kell ilyen ismerős :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.08.12. 12:00

Tavasszal tűzifának akarták hasznosítani. Elhoztuk ...
a1.jpg
a1a.jpg
Így kiborította a tulaját? :lol:
Ez üzletben többszázezer forint. Legalább két télre való tüzifa ára. :roll:
Csak legyen aki elviszi... Én is hírdetek 100K-ért NBA retro posztert 10 éve.... még nem jött el az "Ő"... Szóval legyen türelmük kivárni amíg valaki a hóna alatt a kasszához sétál vele

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.08.12. 12:08

Tavasszal tűzifának akarták hasznosítani. Elhoztuk ...
Egyszerűen nem értem, hogyan tudjátok ilyen ránézésre kőkemény kerti talajba életbe tartani a növényeket, persze lehet csak a képen látszódik rosszul. De ránézésre szeget lehetne verni bele. Én egy ilyet meglocsolnák, a következő történne(és történt eddig mindig): iszapos agyagos saras, masszává változna, majd jönne a gyökér rothadás és a vég. Nem győzöm minél jobban úgy keverni a talajt, hogy a légy is átrepül rajta olyan laza legyen, de már több képen láttam tőletek ilyen ránézésre sima kertből belapátolt földbe ültetett főnixet, cikászt, sőt még Arekát is. Ezek így sorban nálam ilyen földbe rohadtak ki a túl tömör állag miatt. Biztos van valami spéci öntözési módszer az ilyen típusú talajra de még nem jöttem rá. Mondjuk az se mindegy, hogy kint van a tűző napon vagy házon belül, bent nálam kb. egy növény nem élné túl ilyen tömör közegbe.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.12. 15:58

Tavasszal tűzifának akarták hasznosítani. Elhoztuk ...
Egyszerűen nem értem, hogyan tudjátok ilyen ránézésre kőkemény kerti talajba életbe tartani a növényeket, persze lehet csak a képen látszódik rosszul. De ránézésre szeget lehetne verni bele. Én egy ilyet meglocsolnák, a következő történne(és történt eddig mindig): iszapos agyagos saras, masszává változna, majd jönne a gyökér rothadás és a vég. Nem győzöm minél jobban úgy keverni a talajt, hogy a légy is átrepül rajta olyan laza legyen, de már több képen láttam tőletek ilyen ránézésre sima kertből belapátolt földbe ültetett főnixet, cikászt, sőt még Arekát is. Ezek így sorban nálam ilyen földbe rohadtak ki a túl tömör állag miatt. Biztos van valami spéci öntözési módszer az ilyen típusú talajra de még nem jöttem rá. Mondjuk az se mindegy, hogy kint van a tűző napon vagy házon belül, bent nálam kb. egy növény nem élné túl ilyen tömör közegbe.
Nézz meg pár YT videót arról, hogy az indiaik milyen talajban tartják a növényeiket. Azokon midig ledöbbenek. :)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.08.12. 18:27

Nézz meg pár YT videót arról, hogy az indiaik milyen talajban tartják a növényeiket. Azokon midig ledöbbenek. :)
Láttam párat, amikor a cikászt valami vörös agyagba ülteti, és ad hozzá kb. 200 liter vizet.. Viszont ez az előtte video, utána videót még nem láttam.
De lehet ott annyira meleg van, hogy 2 nap alatt kiszárad és nem rohad be. Már arra is gondoltam, hogy végső soron a kerti növények is sima kerti kemény földbe vannak, mégis bírják. Lehet azért mert egészen egyszerűen kiskoruk óta abba nevelkednek, és teljesen más gyökérzetet növesztenek, mint a szobanövények, amiket megfuttatnak tőzegbe. HA ezeket utána kerti földbe teszem jön a vég. Lehet ez az oka, de lehet nem. :roll:

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.08.12. 19:52

Nézz meg pár YT videót arról, hogy az indiaik milyen talajban tartják a növényeiket. Azokon midig ledöbbenek. :)
Láttam párat, amikor a cikászt valami vörös agyagba ülteti, és ad hozzá kb. 200 liter vizet.. Viszont ez az előtte video, utána videót még nem láttam.
De lehet ott annyira meleg van, hogy 2 nap alatt kiszárad és nem rohad be. Már arra is gondoltam, hogy végső soron a kerti növények is sima kerti kemény földbe vannak, mégis bírják. Lehet azért mert egészen egyszerűen kiskoruk óta abba nevelkednek, és teljesen más gyökérzetet növesztenek, mint a szobanövények, amiket megfuttatnak tőzegbe. HA ezeket utána kerti földbe teszem jön a vég. Lehet ez az oka, de lehet nem. :roll:
Egyébként amit vettem cikászt elég kicsi edényben árulták, viszont nehéz volt. Nem a megszokott laza tőzeges virágföldbe volt ültetve. Elég tömörnek tűnt a közeg.
Mivel az edény alján már kibújtak az aránylag vastag gyökerei, ezért át is ültettem nagyobb edénybe.
A talaját 3 egység kerti talaj + 2 egység 0-4-es sóder + 2 egység komposztált marhatrágya és egy félmarék alginitből állítottam össze. Nos, nem túl laza talaj....


Vissza: “Cikászok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég