Egyéb melegházi pálmák

A szobai indulók. Bismarckia, Archontophoenix, Rhapis, stb.
Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2021.11.21. 20:39

Lett azóta valami baja(levél száradás stb) a beavatkozás, gyökér visszametszés miatt? Egy hete jártam egy kertészetben, kb. a tiedhez hasonló méretű csoport árcédulája 8-al kezdődik és nem 3 nulla van mögötte.... :shock:
Nem igazán lett semmi baja, csak átmenetileg belassult a növekedése, amit nem is bántam. Most egy kicsit összébb van kötözve, de ez volna a jelenlegi állapota:
20211121_203615.jpg
20211121_203615.jpg (804 KiB) Megtekintve 4573 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.11.21. 20:50

Nem igazán lett semmi baja, csak átmenetileg belassult a növekedése, amit nem is bántam. Most egy kicsit összébb van kötözve, de ez volna a jelenlegi állapota:
Csinos "darab", gratulálok! :mrgreen:

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2021.11.21. 21:08

Nem igazán lett semmi baja, csak átmenetileg belassult a növekedése, amit nem is bántam. Most egy kicsit összébb van kötözve, de ez volna a jelenlegi állapota:
Csinos "darab", gratulálok! :mrgreen:
Köszönöm szépen, talán az egyik leghálásabb növényem. Sose járt még a szabadban (csak az M2-es metrón, mikor hazahoztam az Ikeából, bár akkoriban még nem volt ilyen tekintélyes darab, ezzel azért megnéztek volna :D ) Igyekszek megadni neki a lakás adottságaihoz képest legtöbb fényt.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.11.22. 11:11

Jó neked, hogy nem támadják meg a kártevők. Viszont növekedés lassítás céljából állítólag a legújabb(legutolsónak kitolt) levelét szokták visszavágni, 10 cm-el a kinövés felett. Ezt magam is tapasztaltam, hogy bírja, mert 7 tőből 4-nél a tripsz(és talán az általa okozott gomba?) fertőzés miatt 1 levele maradt, a többit vagy leszárította(új levelet is), vagy levágtam majdnem tőből, és mindegyik kitolt azóta új levelet! Neten ezt '"metszésként" emlegetik az Arekánál.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.11.22. 15:51

Jó neked, hogy nem támadják meg a kártevők. Viszont növekedés lassítás céljából állítólag a legújabb(legutolsónak kitolt) levelét szokták visszavágni, 10 cm-el a kinövés felett. Ezt magam is tapasztaltam, hogy bírja, mert 7 tőből 4-nél a tripsz(és talán az általa okozott gomba?) fertőzés miatt 1 levele maradt, a többit vagy leszárította(új levelet is), vagy levágtam majdnem tőből, és mindegyik kitolt azóta új levelet! Neten ezt '"metszésként" emlegetik az Arekánál.
Ez :roll: szerintem,finoman szólva, kínzás...hogyha nem a tetvek vagy tripszek végzik el a legfrissebb levelének a visszametszését!
Túl gyakran nem tanácsos végezni az ilyen fajta nevelést,/utasítást,pofont/inkább egy gyökérmetszéssel tartsuk kordában a növekedését! ;)
Előbb utóbb ez a "frisslevél" visszametszegetés kinyírja a pálmát!
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2021.11.22. 20:18

Jó neked, hogy nem támadják meg a kártevők. Viszont növekedés lassítás céljából állítólag a legújabb(legutolsónak kitolt) levelét szokták visszavágni, 10 cm-el a kinövés felett. Ezt magam is tapasztaltam, hogy bírja, mert 7 tőből 4-nél a tripsz(és talán az általa okozott gomba?) fertőzés miatt 1 levele maradt, a többit vagy leszárította(új levelet is), vagy levágtam majdnem tőből, és mindegyik kitolt azóta új levelet! Neten ezt '"metszésként" emlegetik az Arekánál.
Hát támadni támadják, de nem sok sikerrel. :D Ősszel és tavasszal mospilannal permetezem, és évente egyszer lezuhanyoztatom, szóval ami kártevő fennmaradna az lemosódik, vagy ha mégsem, akkor az újonnan növekvő hajtáscsúcson megtelepedett esetleges pajzstetveket körömmel lehúzom, bár idén nem mertek próbálkozni :lol: .

[OFF]
Amúgy én azt az elvet vallom a növényeknél, mint az embereknél is.
A növény alapvetően nem a kártevők miatt betegszik meg, hanem az életkörülmények miatt. Az egészséges erős növényen nem nagyon tudnak megtelepedni a kártevők. Kellő fény, víz, hő és tápanyagmennyiség mellett a növények megoldják maguk a védekezést. Ebből a 4 feltételből általában a fény hibádzik. Ezt telente növénylámpával szoktam kompenzálni.
Az ember is ilyen kicsit, ha valaki eleget eszik, iszik, alszik, sportol, kevésbé fogékony bármire. A modern ember leginkább az alvását áldozza fel, ami talán a legkárosabb.
[/OFF]

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.11.25. 06:26

Amúgy én azt az elvet vallom a növényeknél, mint az embereknél is.
A növény alapvetően nem a kártevők miatt betegszik meg, hanem az életkörülmények miatt. Az egészséges erős növényen nem nagyon tudnak megtelepedni a kártevők. Kellő fény, víz, hő és tápanyagmennyiség mellett a növények megoldják maguk a védekezést. Ebből a 4 feltételből általában a fény hibádzik. Ezt telente növénylámpával szoktam kompenzálni.
Az ember is ilyen kicsit, ha valaki eleget eszik, iszik, alszik, sportol, kevésbé fogékony bármire. A modern ember leginkább az alvását áldozza fel, ami talán a legkárosabb.
[/OFF]
Alapvetően egyetértünk. Annyiban árnyalnám, hogy a kártevők okozta sérüléseket könnyebben kiheveri egy erős, egészséges növény.

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2022.02.09. 15:44

A pálmám kezdi kinőni a lakást, azonban mivel még sokáig meg szeretném tartani, ezért gyökérmetszéssel lassítottam a növekedését. Másik célom a gyökérmetszéssel, a növény további megfelelő szintű tápanyagellátása. Az areca pálma kifejezetten jól tűri ezt a procedúrát.

Pontosan egy évvel ezelőtt végeztem gyökérmetszést 30 centis cserépben tartott Areca pálmánál. Az a helyzet hogy egy év eltelte után megint teljesen benőtte a cserepet, de most még látszólag van föld a gyökerei között, úgyhogy csak egy év múlva nézem meg ismét.
20220209_034614.jpg
20220209_034614.jpg (853.27 KiB) Megtekintve 3991 alkalommal
20220209_154855.jpg
20220209_154855.jpg (975.66 KiB) Megtekintve 3991 alkalommal

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2022.02.09. 19:29

A pálmám kezdi kinőni a lakást, azonban mivel még sokáig meg szeretném tartani, ezért gyökérmetszéssel lassítottam a növekedését. Másik célom a gyökérmetszéssel, a növény további megfelelő szintű tápanyagellátása. Az areca pálma kifejezetten jól tűri ezt a procedúrát.

Pontosan egy évvel ezelőtt végeztem gyökérmetszést 30 centis cserépben tartott Areca pálmánál. Az a helyzet hogy egy év eltelte után megint teljesen benőtte a cserepet, de most még látszólag van föld a gyökerei között, úgyhogy csak egy év múlva nézem meg ismét.
20220209_034614.jpg
20220209_154855.jpg
Nagyon szép egészséges! Tényleg ráér még a gyökérmetszés. Meg jövőre lehet 1 számmal nagyobb cserép is. Csak hogy el ne boruljon. Nagyon terebéjesnek látszik.

Tomi1120
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2020.11.24. 15:03
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Tomi1120 » 2022.02.23. 12:15

received_1906856212851774.jpeg
received_1906856212851774.jpeg (51.7 KiB) Megtekintve 3878 alkalommal
Sziasztok!
Sárkányfával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Ilyen fehér pöttyök jelentek meg a levélen. Mi okozhatja ezt? Esetleg valami gombás betegség?
Előre is köszönöm a segítséget! ;) :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.02.23. 13:23

received_1906856212851774.jpeg
Sziasztok!
Sárkányfával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Ilyen fehér pöttyök jelentek meg a levélen. Mi okozhatja ezt? Esetleg valami gombás betegség?
Előre is köszönöm a segítséget! ;) :)

Szia "Tomi1120"
A képen mutatott fehér foltok, szívásnak a nyomai ami áll. tetűtől /pajzstetű/ származik.
A következőt tudom ajánlani, vidd ki a szabadba a déli órákban amikor 10 C" fok fölé megy a hőmérséklet
és egy felszívódó rovarölővel /mospilan/ permetezd le.Amikor le csepegett mehet újra be a lakásba.

Tomi1120
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2020.11.24. 15:03
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Tomi1120 » 2022.02.23. 13:31

received_1906856212851774.jpeg
Sziasztok!
Sárkányfával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Ilyen fehér pöttyök jelentek meg a levélen. Mi okozhatja ezt? Esetleg valami gombás betegség?
Előre is köszönöm a segítséget! ;) :)

Szia "Tomi1120"
A képen mutatott fehér foltok, szívásnak a nyomai ami áll. tetűtől /pajzstetű/ származik.
A következőt tudom ajánlani, vidd ki a szabadba a déli órákban amikor 10 C" fok fölé megy a hőmérséklet
és egy felszívódó rovarölővel /mospilan/ permetezd le.Amikor le csepegett mehet újra be a lakásba.

Jani! Köszönöm szépen a gyors segítséget! Így fogok tenni :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.02.23. 13:32

received_1906856212851774.jpeg
Sziasztok!
Sárkányfával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Ilyen fehér pöttyök jelentek meg a levélen. Mi okozhatja ezt? Esetleg valami gombás betegség?
Előre is köszönöm a segítséget! ;) :)

Szia "Tomi1120"
A képen mutatott fehér foltok, szívásnak a nyomai ami áll. tetűtől /pajzstetű/ származik.
A következőt tudom ajánlani, vidd ki a szabadba a déli órákban amikor 10 C" fok fölé megy a hőmérséklet
és egy felszívódó rovarölővel /mospilan/ permetezd le.Amikor le csepegett mehet újra be a lakásba.

Jani! Köszönöm szépen a gyors segítséget! Így fogok tenni :)
:) :)

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2022.04.01. 16:51

Sziasztok, teljesen kiakaszt segítsetek légyszíves mi baja lehet. Folyamatosan hozza az új leveleket de mindet szárítja is szinte rögtön.
Már kapott egy jóval nagyobb lakást minden jóval felturbózva de így is maradt ez az állapot. Mit tegyek vele?
Csatolmányok
1648824665294980471581092351522.jpg
1648824665294980471581092351522.jpg (560.18 KiB) Megtekintve 3445 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.17. 13:17

Sziasztok, teljesen kiakaszt segítsetek légyszíves mi baja lehet. Folyamatosan hozza az új leveleket de mindet szárítja is szinte rögtön.
Már kapott egy jóval nagyobb lakást minden jóval felturbózva de így is maradt ez az állapot. Mit tegyek vele?
A kép alapján lehet gyökérrothadás, élősködő a gyökérzónában, vagy vegyszerrel érintkezés.
A talajt meg tudod nézni/szagolni.
Nagy kárt nem teszel vele, ha adsz neki egy rovar- és gomba-ölő kombinált kúrát.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.04.20. 09:19

Sziasztok, teljesen kiakaszt segítsetek légyszíves mi baja lehet. Folyamatosan hozza az új leveleket de mindet szárítja is szinte rögtön.
Már kapott egy jóval nagyobb lakást minden jóval felturbózva de így is maradt ez az állapot. Mit tegyek vele?
Lehet a túl nagyba tétel miatt lett ez nem? Én kiszedném és megnézném a gyökerét, ha rothadt akkor lehet a sokkal több vizet nem tudja maga körül elhasználni és begombásodott+rothadt. Vagy az általad említett "felturbózás" , lehet megégtek a gyökerek. De én inkább a túl sok ideig túl vizes és hideg talajba állásra tippelek. Nem valami vízigényes növény szobában, simán bírja a szárazabb talajt is egy ideig. De nem írtad, hogy van e valami légkondi vagy fűtőtest a közelben.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.20. 17:22

Sziasztok, teljesen kiakaszt segítsetek légyszíves mi baja lehet. Folyamatosan hozza az új leveleket de mindet szárítja is szinte rögtön.
Már kapott egy jóval nagyobb lakást minden jóval felturbózva de így is maradt ez az állapot. Mit tegyek vele?
Lehet a túl nagyba tétel miatt lett ez nem? Én kiszedném és megnézném a gyökerét, ha rothadt akkor lehet a sokkal több vizet nem tudja maga körül elhasználni és begombásodott+rothadt. Vagy az általad említett "felturbózás" , lehet megégtek a gyökerek. De én inkább a túl sok ideig túl vizes és hideg talajba állásra tippelek. Nem valami vízigényes növény szobában, simán bírja a szárazabb talajt is egy ideig. De nem írtad, hogy van e valami légkondi vagy fűtőtest a közelben.
Túl nagy edény nincs. Szerintem.
A túlzásba vitt tápanyag adás (főleg közvetlenül a gyökérzetre) viszont, ebben maximálisan egyetértünk, okozhat gyökérroncsolódást, ezzel felborítva a vízháztartás egyensúlyát.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2022.04.21. 11:36

Igazad van, végső soron lehet egy szálat bármekkorába ültetni, a baj akkor jöhet, ha nem csak a beleültetett gyökérlabda körül, hanem a teljes földet belocsolom, és fél év alatt se szikkad ki a talaj. Vagy ha rossz, pangó tömör a talaj.

Van még egy tippem, de annak nem fog örülni: tripsz. Ugyanis azok nálam ugyanezt csinálták az Arekával, szinte kizárólag a friss hajtásokba bújtak bele a lárvák, mert ott védve vannak, és még ki se nyílt a szerencsétlen levél, de már szétroncsolták. Amikor pedig kinyílt, ez a látvány fogadott, száradó új levelek, nagyítóval simán látható 0.5-2mm lárvák... Ahova a rohadék bepetél, ott már károsodik a növény , ha kikel, valamint baromi nehéz kiirtani. Én 2 éve küzdök vele bio módon, volt amikor úgy tűnt, hogy likvidáltam, de pár hónapra rá megint ették a pálma friss új levelét, simán be lehet vinni a ruházattal a házba kintről, az ablak üvegen egész szezonban ott ülnek, mivel kint a sok virágból kelnek kifele(nyugati virágtripsz), vagy a lakásba vitt vágott virág. Nem csodálkoznák, ha találnának egy kihalt bolygót, és a szonda optikáján megpihenne leszálláskor egy tripsz.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.21. 21:20

Igazad van, végső soron lehet egy szálat bármekkorába ültetni, a baj akkor jöhet, ha nem csak a beleültetett gyökérlabda körül, hanem a teljes földet belocsolom, és fél év alatt se szikkad ki a talaj. Vagy ha rossz, pangó tömör a talaj.

Van még egy tippem, de annak nem fog örülni: tripsz. Ugyanis azok nálam ugyanezt csinálták az Arekával, szinte kizárólag a friss hajtásokba bújtak bele a lárvák, mert ott védve vannak, és még ki se nyílt a szerencsétlen levél, de már szétroncsolták. Amikor pedig kinyílt, ez a látvány fogadott, száradó új levelek, nagyítóval simán látható 0.5-2mm lárvák... Ahova a rohadék bepetél, ott már károsodik a növény , ha kikel, valamint baromi nehéz kiirtani. Én 2 éve küzdök vele bio módon, volt amikor úgy tűnt, hogy likvidáltam, de pár hónapra rá megint ették a pálma friss új levelét, simán be lehet vinni a ruházattal a házba kintről, az ablak üvegen egész szezonban ott ülnek, mivel kint a sok virágból kelnek kifele(nyugati virágtripsz), vagy a lakásba vitt vágott virág. Nem csodálkoznák, ha találnának egy kihalt bolygót, és a szonda optikáján megpihenne leszálláskor egy tripsz.
Sajnos, ezzel is egyet tudok érteni.
Ezért szoktuk javasolni, a kombinált hatásmechanizmusú rovar- és gomba-irtó kúrát.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Egyéb melegházi pálmák

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2022.04.25. 05:52

Köszönöm a válaszokat.
Mivel ez már a sokadik éve nálam és eddig semmi baja sem volt egy télen sem valami élősködőre tippelek.
Ahogy Alpha is említette valami kombinált hatásúval próbálkozom, illetve nem tudom jó 5let-e de arra gondoltam hogy az új levelek levágnám. Megoldás lehet eseteleg? Mivel sorra tolja az új levelek illetve a virágot is a gyökérzet-re nem gondolonék mint a probléma okára, és csakis az új levelekre jellemző a szárítás .
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."


Vissza: “Melegházi pálmák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég