Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.09.29. 23:38

Henrik !

Részemről nem gond, hogy végül nem fotóztad le a gyökérzetet. Én a válaszom után, leginkább arra számítottam, amit le is írtál, hogy nem volt elegendő ültetőközeg az edényben. Gyakori eset cserepes pálmáknál, hogy a dúsan fejlődő gyökérzet és az idő múlása során, szinte teljesen eltűnik a föld a cserépből. Ilyenkor nincs semmi ami megtartaná az öntözővizet és a növény nem tudja miből felszívni azt. Nagyon ritka eset az, hogy pangó víz miatt gyökérrothadást látni cserepes Trachycarpusnál. (Az egészséges Trachycarpus gyökérzet csontszínű) Az átültetés, amit Dobakvasas is jelzett, jót fog tenni neki, még az elkövetkezendő telelési időszak alatt is. A tápkockákkal nem lesz gond, amennyiben nem magas hőmérsékletű helyen telelteted.
Amennyiben később felmerül bármi kérdés a teleltetéssel kapcsolatosan, akkor biztosan kapsz segítséget itt egyikünktől.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.09.30. 08:35

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a segítő kommentjeiteket. Úgy érzem, jó helyre kerültem. ;)

A hétvégén átültetésre került a drága. Kapott egy körbe 8 cm-el nagyobb edényt, illetve 15 cm-el mélyebbet. "Gyári" pálmáknak való földet vettem, ph 6, körbe helyeztem lassan felszívódó tápkockákat. Remélem nem lesz sok a turbó így a pihenés megkezdése előtt....
Teljes gyökérzet volt, egy gramm föld nélkül. A gyökérzetet így sajnos nem tudom már lefényképezni, - pedig le kellett volna talán.
Igazából nem tudom milyen a jó gyökér, de abból kiindulva, hogy teljes gyökér volt a korábbi edényben, szerintem az átültetés jót fog tenni neki.

Reménykedem, hogy ez lesz a megoldás.
Egyébként, miután megvettem júliusban, szépen elvolt, fejlődött, új levelek kifejlődtek és meg voltam nyugodva. Bevallom őszintén, figyelmetlen voltam, mert amikor megvettem, a kollégák mondták, óh nem kell átültetni, majd ráér. Ez bement a kis agyamba és le is tudtam...
Szeptember közepén jelezte Apósom, hogy a pálmával valami gond van. Ő is csak akkor vette észre, amikor már így nézett ki.
Mivel a pálma Szántódon mi Budaörsön lakásban lakunk, így nem tudok mindig ránézni sajnos. Apósom kezében van a dolog.

A teleltetésről sok infó van, ezt el fogom olvasgatni itt. De ha külön még majd írtok, megköszönöm.
Jövőre terveben van újabb növény beszerzése, úgy látom addig jó sokat kell majd tanulnom róluk, hogy boldogan éldegéljenek nálunk.
Köszönet még egyszer.
A gyökérről röviden:
Szerző: Alpha » 2015.04.14. 21:14
...Milyen a gyökerek vége (ha fehéres-csont színű, kemény, de rugalmas tapintású az jó)...
Ha vissza emlékszel ez alapján meg tudod állapítani milyen állapotban vannak a gyökerei!
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2021.11.23. 17:00

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Csatolmányok
20211123_151443.jpg
20211123_151443.jpg (956.38 KiB) Megtekintve 4456 alkalommal

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.11.23. 18:00

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Az első pár évben a csapadékvédelem mellett vészfűtés ajánlott, sosem lehet tudni...
Nekem a tavasszal ültettek igy telenek majd bar ezek jóval kisebbek mint a tiéd ahogy nézem.
Csatolmányok
20211123_175913.jpg
20211123_175913.jpg (553.13 KiB) Megtekintve 4453 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2021.11.23. 18:33

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Az első pár évben a csapadékvédelem mellett vészfűtés ajánlott, sosem lehet tudni...
Nekem a tavasszal ültettek igy telenek majd bar ezek jóval kisebbek mint a tiéd ahogy nézem.
Nekem már a tavalyi telet kint töltötték volna csak költözés miatt fel lettek szedve. Sokszor kaptak már erősebb fagyot -8 körül is mikor cserépben voltak még. Jelenleg meg olyan jó fekvésű a kert hogy északról és nyugatról teljesen védve van. Reggeltől estig csak a nap éri ha süt. Szóval nem tudom hogy miért is sárgult meg ezt a vészfűtés dolgot meg nem szeretném mert van kint egy brachea armata annak bőven elég ilyen macera. Vagy rosszul gondolom? :?

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.11.23. 18:40

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Az első pár évben a csapadékvédelem mellett vészfűtés ajánlott, sosem lehet tudni...
Nekem a tavasszal ültettek igy telenek majd bar ezek jóval kisebbek mint a tiéd ahogy nézem.
Nekem már a tavalyi telet kint töltötték volna csak költözés miatt fel lettek szedve. Sokszor kaptak már erősebb fagyot -8 körül is mikor cserépben voltak még. Jelenleg meg olyan jó fekvésű a kert hogy északról és nyugatról teljesen védve van. Reggeltől estig csak a nap éri ha süt. Szóval nem tudom hogy miért is sárgult meg ezt a vészfűtés dolgot meg nem szeretném mert van kint egy brachea armata annak bőven elég ilyen macera. Vagy rosszul gondolom? :?
Részemről inkább ilyen macera, mint tavasszal egy halott pálma. De lehet csak én aggódom túl :)
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.11.24. 02:12

Nekem már a tavalyi telet kint töltötték volna csak költözés miatt fel lettek szedve. Sokszor kaptak már erősebb fagyot -8 körül is mikor cserépben voltak még. Jelenleg meg olyan jó fekvésű a kert hogy északról és nyugatról teljesen védve van. Reggeltől estig csak a nap éri ha süt. Szóval nem tudom hogy miért is sárgult meg ezt a vészfűtés dolgot meg nem szeretném mert van kint egy brachea armata annak bőven elég ilyen macera. Vagy rosszul gondolom? :?
Részemről inkább ilyen macera, mint tavasszal egy halott pálma. De lehet csak én aggódom túl :)
A friss ültetésűeknél Mi is mindig használtunk vészfűtést. Vélelmes, hogy egy ilyen erősségű lehűlést túlél. De. Minek kockáztatni.
Ha ezt macerának, mit mondanál erre?
a2.jpg
takarás
a2.jpg (120.05 KiB) Megtekintve 4457 alkalommal
A Saját hibámból (későn takartunk), sikerült meggyilkolásznom őket. Szóval, inkább Vagyok óvatos duhaj. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.11.24. 02:32

...Jelenleg meg olyan jó fekvésű a kert hogy északról és nyugatról teljesen védve van. Reggeltől estig csak a nap éri ha süt. Szóval nem tudom hogy miért is sárgult ... :?
A levélvégek sárgulása lehet természetes folyamat is.
A kép alapján, nem tűnik betegnek a növény, csak picit vízhiányosnak. A leírtakból azt szűrtem le, hogy a Nap süti (tehát párologtat) , viszont a gyökérzóna, még ,nem tudja teljesen ellátni, az igényeit. Ilyen, a begyökeresedés hiánya. Viszont, ne locsold! Inkább egy kis csapadékvédelmet adnék neki az elkövetkező napokra ígért esők ellen. Ellentétesnek hangzik a két mondat (vízhiány - csapadékvédelem). Viszont, a szívlevél környezete nem jó, ha bevizesedik. A csapadék pedig, a talajban, el tud jutni a gyökerekhez.
A leírtak (ez és az előző hozzászólás) az Én tapasztalataimból, habitusomból lettek leszűrve. Biztosan olvasol/olvastál olyant, hogy sokkal szélsőségesebb körülményeket is túléltek. A döntés lehetősége Nálad van.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.11.24. 09:26

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Szerintem,semmi baja,szép erős! :)
Elsőteles kiültetésnek számít,ezért csapadékvédelem és "gyökér átfagyás elleni védelem" ajánlott! ;)
Az ország keleti felén pedig fel kell készülni hidegebbre is,tehát légy résen és időben dobj rá valami bundazsákot/kőzetgyapotot :lol: arra az egy két kritikus napra... :idea: tovább nem hiszem ,hogy tart az extrém hideg,még nálatok se! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2021.11.24. 20:12

Sziasztok! Eddig szép zöldek voltak most olyan fakó sárgás árnyalatuk lett. Ez lehet a hidegtől? Tavasszal lettek kiültetve. Első telelésük lesz. Holnap geotextilel és csapadékvédelemmel leaznek ellátva. Az elég ugye? :roll:
Szerintem,semmi baja,szép erős! :)
Elsőteles kiültetésnek számít,ezért csapadékvédelem és "gyökér átfagyás elleni védelem" ajánlott! ;)
Az ország keleti felén pedig fel kell készülni hidegebbre is,tehát légy résen és időben dobj rá valami bundazsákot/kőzetgyapotot :lol: arra az egy két kritikus napra... :idea: tovább nem hiszem ,hogy tart az extrém hideg,még nálatok se! :lol:
Ma kaptak 2 réteg geotextilt meg a humilis ,a wagner és a brachea kapott hungarocel dobozt. A talaj körbe lett mulcsozva de holnap azt is felszedem és hungarocelt teríszek le vagy röviddeszkákkal teszem körbe vagy 3 rétegben.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2021.11.29. 22:53

Ha ezt macerának, mit mondanál erre?...
a2.jpg

Óriási!!!
Csak sajnos a takarások volt lakói már az ˝örök pálmamezőre˝ költöztek. :( :cry:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.12.01. 06:33

Csak sajnos a takarások volt lakói már az ˝örök pálmamezőre˝ költöztek. :( :cry:
Ostorozom is Magam miattuk ... :cry:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.12.01. 06:57

Csak sajnos a takarások volt lakói már az ˝örök pálmamezőre˝ költöztek. :( :cry:
Ostorozom is Magam miattuk ... :cry:
Teljesség megértem de ne feledd:
"Ahol egy ajtó bezárul, ott egy újabb kinyílik. "
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.12.01. 07:22

... ne feledd:
"Ahol egy ajtó bezárul, ott egy újabb kinyílik. "
És, ha nincs nyitott ajtó, bemászunk az ablakon is. :lol:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.12.01. 07:29

... ne feledd:
"Ahol egy ajtó bezárul, ott egy újabb kinyílik. "
És, ha nincs nyitott ajtó, bemászunk az ablakon is. :lol:
Vagy bárhol!! is :lol:
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.12.05. 09:16

IMG_20211205_072529-COLLAGE.jpg
IMG_20211205_072529-COLLAGE.jpg (115.01 KiB) Megtekintve 4286 alkalommal
Gyorsan fotóztam,hátha ez volt az utolsó hó ... :roll: aztán itt a tavasz! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2021.12.05. 21:52

IMG_20211205_072529-COLLAGE.jpg
Gyorsan fotóztam,hátha ez volt az utolsó hó ... :roll: aztán itt a tavasz! :D
Hasonló gondolatok jártak az én fejemben is a reggel. :) ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.12.06. 04:21

Gyorsan fotóztam,hátha ez volt az utolsó hó ... :roll: aztán itt a tavasz! :D
Legyen így! :lol:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.12.06. 05:13

Gyorsan fotóztam,hátha ez volt az utolsó hó ... :roll: aztán itt a tavasz! :D
Legyen így! :lol:
Támogatom én is!
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2021.12.21. 08:30

Boni! Én is úgy voltam mint te! Gyorsan megörökítem hátha nem látok már havat meg fagyot tavaszig! De kicsi az esély.. :| Reggelre -8C° fok volt. A talajtakarás alatt nem fagyott meg a föld de a leveleken látok fagysérülést. Bízom benne az még megoldódik.
Csatolmányok
20211221_080502.jpg
20211221_080502.jpg (918.84 KiB) Megtekintve 4075 alkalommal
20211221_075810.jpg
20211221_075810.jpg (779.58 KiB) Megtekintve 4075 alkalommal


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég