Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.07.19. 20:13

Sziasztok!
Kismaros dunapart. Most jön szegénykéknek az árvízteszt.
2-3 nap víz alatt lehetnek.
Egy magoncot kiültettem korábban az ártérbe tesztelésre.Másfél hetet volt víz alatt és él.
Remélem ezek is túlélik. Ritkán jön be a víz a kertbe de most jön.
Szorítok
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Peterung
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2019.02.03. 13:42
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peterung » 2021.07.19. 21:22

Köszi

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.21. 22:13

Sziasztok!
Kismaros dunapart. Most jön szegénykéknek az árvízteszt.
2-3 nap víz alatt lehetnek.
Egy magoncot kiültettem korábban az ártérbe tesztelésre.Másfél hetet volt víz alatt és él.
Remélem ezek is túlélik. Ritkán jön be a víz a kertbe de most jön.
Ha csak pár nap és nem éri el a szívlevél tövét, simán túléli. ;)
Nálunk is volt ilyen, pár éve.

Peterung
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2019.02.03. 13:42
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peterung » 2021.07.26. 20:39

Sziasztok!

Nem jött föl a víz végül is. Meggondolta magát 40 cm-vel.
Így hát csak megöntözte őket a folyó.A nagyok fönt vannak mert töltött telek a dunaparton.Tavaly nem locsoltam a “nagy” trachykat mert írtátok korábban , hogy felesleges, viszont a 4m-re töltött talajban nyílván nincs annyi víz mint a természetes talajszinten, így úgy döntöttem idén, hogy locsolom őket. Szerintem látványosabban fejlődnek.
Annyira egyedi minden kert talaj, mikroklíma ,növények habitusa szempontjából is,hogy nincsenek kőbe vésett szabályok.
Béke. ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.07.27. 07:25

Idén amúgy is sivatagi az éghajlat, 40 napig nincs eső. és 35 fok van...Zalaegerszeget 1 vihar kivételével mind elkerülte az eső is, 1x volt jégeső, de max. 3-5mm-es csapadék, amikor 35mm-et ígértek, 3 mm lett...Szóval nem árt locsolni

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.07.27. 08:22

Idén amúgy is sivatagi az éghajlat, 40 napig nincs eső. és 35 fok van...Zalaegerszeget 1 vihar kivételével mind elkerülte az eső is, 1x volt jégeső, de max. 3-5mm-es csapadék, amikor 35mm-et ígértek, 3 mm lett...Szóval nem árt locsolni
Nálam minden este kapnak bőven vizet és párásítást is ! A tavaly kiültetett idén igazán szépen beindult, a 2 kisebb amit idén ültettem is növekszik bár jóval lassabban!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dobakvasas 2021.07.27. 13:25-kor.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.07.27. 12:14

Szerintem nyáron nem lehet kirothasztani a tracyt-t, nyugodtan lehet locsolgatni és gyorsabban nő. Ősszel már nem kell, egyrészt több a csapadék, hidegebb van, és már kezdjen nyugalomba vonulni.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.07.29. 19:56

A meleg száraz időszakban én is szoktam locsolni a kiültetett Trachykat. Én is azt mondom, hogy nagyban függ a talaj szerkezetétől is a pálma öntözése. Az én talajom felépítése egy természet alkotta drénezett talaj. 30-40 cm kissé homokos, de aránylag jó termő réteg, majd 40 cm nagyobb szemcsés homokos réteg. 70-80 centi mélységnél pedig vörös színű sóder réteg kezdődik, amelyben néhány öklömnyi méretű kövek is vannak.
Akinél nagyobb mélységig is agyagos kötött talaja van, annak lehet, hogy egyáltalán nem kell locsolni a pálmákat.
Az még egy fontos dolog szerintem, hogy kiültetés után egy-két évig jobban oda kell figyelni az öntözésre. Nem csak a tövét kell öntözni, mondván, hogy csak 40-50 centi átmérőjű cserépben volt és ott van a gyökere, hanem 1,5-2 méter átmérőjű területet érdemes öntözni a fejlődési időszakban.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.07.29. 21:18

Köszi a tippet. Akkor a 2 kisebbnél stratégiát váltok és nagyobb területen is öntözöm :D A nagyobbikról az öntöző ugyis gondolkodik.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dobakvasas 2021.07.30. 11:52-kor.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.07.30. 11:48

Köszi a tippet. Akkor a 3 kisebbnél stratégiát váltok és nagyobb területen is öntözöm :D A nagyobbikról az öntöző ugyis gondolkodik.


Szerintem van még egy stratégia. Mégpedig a ritkán, de akkor sok vízzel mélyen öntözés. Nem jó a naponta locsolás, mert nem megy mélyre a víz és magasra szoktatod a gyökérzetet. Persze alapból karó gyökérű a Trachycarpus, de ha mindig felül nedves a talaj, akkor sok gyökeret fog a felső talajrészbe nevelni. Ott viszont fagykárok érhetik és gyökérhiány miatt a következő fejlődési időszakban alig fog leveleket hozni. A gyökerek mélyre szoktatásával növekszik majd a szárazságtűrése és erős példánnyá válása. Egy jó mélyen begyökeresedett növénynél, ha éri is fagykár a leveleket, gyorsabban kiheveri.
Még valami az öntözéssel kapcsolatban. Ha nem nagyon esik, akkor én Szeptember elején adok nekik vizet, aztán már csak az esőtől kapnak.
A nagyobbik példányomnál, Kb. November közepétől, két darab kicsit ferdén a tövéhez helyezett nagyobb darab polikarbonáttal el is vezetem az esővizet. Ha nem jön extrém hideg, akkor ezzel és egy pici szívlevél védelemmel ki is merítem a téli védelmét. A kisebbik (igaz az is már 4 méter feletti) ő nagyon védett oldalon, közel a ház falához van, semmi ilyet nem kap.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.07.30. 11:57

Köszi a tippet. Akkor a 2 kisebbnél stratégiát váltok és nagyobb területen is öntözöm :D A nagyobbikról az öntöző ugyis gondolkodik.


Szerintem van még egy stratégia. Mégpedig a ritkán, de akkor sok vízzel mélyen öntözés. Nem jó a naponta locsolás, mert nem megy mélyre a víz és magasra szoktatod a gyökérzetet. Persze alapból karó gyökérű a Trachycarpus, de ha mindig felül nedves a talaj, akkor sok gyökeret fog a felső talajrészbe nevelni. Ott viszont fagykárok érhetik és gyökérhiány miatt a következő fejlődési időszakban alig fog leveleket hozni. A gyökerek mélyre szoktatásával növekszik majd a szárazságtűrése és erős példánnyá válása. Egy jó mélyen begyökeresedett növénynél, ha éri is fagykár a leveleket, gyorsabban kiheveri.
Még valami az öntözéssel kapcsolatban. Ha nem nagyon esik, akkor én Szeptember elején adok nekik vizet, aztán már csak az esőtől kapnak.
A nagyobbik példányomnál, Kb. November közepétől, két darab kicsit ferdén a tövéhez helyezett nagyobb darab polikarbonáttal el is vezetem az esővizet. Ha nem jön extrém hideg, akkor ezzel és egy pici szívlevél védelemmel ki is merítem a téli védelmét. A kisebbik (igaz az is már 4 méter feletti) ő nagyon védett oldalon, közel a ház falához van, semmi ilyet nem kap.
A ritka alatt mit értesz? Heti 1x? de akkor bőven?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.07.30. 13:39

Nagyban függ a talajod szerkezetétől, vízmegtartó képességétől. Egy laza vízáteresztő talajon mint amilyen nálam van, a heti 1x de bőven az jó középút a normál nyári melegre. A konkrét kánikula alatt, az egy hét közé még be lehet egye öntözést iktatni. Ez az egész nyár alatt csak kb. 2-3 alaklom szokott lenni amikor bejön az extra meleg. Ha lagymatag nyári időszak van, akkor másfél két hetente elég lehet az öntözés. Természetesen ha nem esik.
Ahogy írtam korábban a friss ültetésűekre nagyobb figyelem kell, de azért naptárt nem kell róla vezetni és köbe vésni sem. Egy több éve kinnlakónál meg végképp nem kell számolgatni a napokat. Az érzéseidre, megfigyelésedre is hagyatkozz és vedd figyelembe a talaj típusodat is. Van úgy, hogy azt gondolom már időszerű lenne meglocsolni a Trachyt, de várható az eső, akkor inkább nem locsolom meg, kivárok. Ha végül nem jött be az előrejelzés és nem esett, akkor meglocsolom.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.01. 08:13

Nagyban függ a talajod szerkezetétől, vízmegtartó képességétől. Egy laza vízáteresztő talajon mint amilyen nálam van, a heti 1x de bőven az jó középút a normál nyári melegre. A konkrét kánikula alatt, az egy hét közé még be lehet egye öntözést iktatni. Ez az egész nyár alatt csak kb. 2-3 alaklom szokott lenni amikor bejön az extra meleg. Ha lagymatag nyári időszak van, akkor másfél két hetente elég lehet az öntözés. Természetesen ha nem esik.
Ahogy írtam korábban a friss ültetésűekre nagyobb figyelem kell, de azért naptárt nem kell róla vezetni és köbe vésni sem. Egy több éve kinnlakónál meg végképp nem kell számolgatni a napokat. Az érzéseidre, megfigyelésedre is hagyatkozz és vedd figyelembe a talaj típusodat is. Van úgy, hogy azt gondolom már időszerű lenne meglocsolni a Trachyt, de várható az eső, akkor inkább nem locsolom meg, kivárok. Ha végül nem jött be az előrejelzés és nem esett, akkor meglocsolom.
Köszönöm észben tartom ezt az opciót is :)
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.01. 09:21

A legjobb levelet már akkor nyitja mikor még a levélnyélet sem tolta ki egészen így az újonnan nyíló levelt töri a többi levél. :(
Ennek mi lehet az oka?
Csatolmányok
20210731_193844.jpg
20210731_193844.jpg (731.24 KiB) Megtekintve 4376 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.08.01. 11:37

A fotón én nem látom nagyon problémásnak a korai levélnyitást. Lehet, hogy a szél egy levélnyelet nekinyomott a dárdának és az szétválasztotta a dárda szegmenseit egy-két helyen. Egyébként akkor szoktak ilyen korai levélnyitást csinálni amikor kevésnek érzik a levélmennyiségüket. Mondhatnám úgy is, hogy hiányt érez a zöldfelületében és szeretné mihamarabb pótolni. Többnyire tél után az első néhány levél kibontásakor jellemző, mert ilyenkor a tél hidege miatt szokott azért zöldfelület hiány lenni az öreg alsó levelek gyorsabb elvesztése miatt. Egy nem túl régi szívlevél sérülés miatt is szokott jelentkezni korai levélnyitás. Ha nemrég még cserepesként nevelkedett akkor is produkálhat néha ilyet a kiültetést követő 2 évben. Mondhatjuk, hogy mindenféle sokkhatást követően megtörténik, hogy egy-két levelet korán kezd szétnyitni. Amikor a felsorolt dolgok miatt nyitja korán a dárdát olyankor szinte az összes levélszegmens megnyílik és nem csak egy két helyen vélik szét a dárda.

Én azt gondolom nincs gond a növényeddel, de tehetnél fel oldalnézeti fotót a szétnyíló dárdáról és egy egész alakos oldalnézetit a teljes növényről.
Egyébként mikori kiültetés?

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.01. 12:35

A fotón én nem látom nagyon problémásnak a korai levélnyitást. Lehet, hogy a szél egy levélnyelet nekinyomott a dárdának és az szétválasztotta a dárda szegmenseit egy-két helyen. Egyébként akkor szoktak ilyen korai levélnyitást csinálni amikor kevésnek érzik a levélmennyiségüket. Mondhatnám úgy is, hogy hiányt érez a zöldfelületében és szeretné mihamarabb pótolni. Többnyire tél után az első néhány levél kibontásakor jellemző, mert ilyenkor a tél hidege miatt szokott azért zöldfelület hiány lenni az öreg alsó levelek gyorsabb elvesztése miatt. Egy nem túl régi szívlevél sérülés miatt is szokott jelentkezni korai levélnyitás. Ha nemrég még cserepesként nevelkedett akkor is produkálhat néha ilyet a kiültetést követő 2 évben. Mondhatjuk, hogy mindenféle sokkhatást követően megtörténik, hogy egy-két levelet korán kezd szétnyitni. Amikor a felsorolt dolgok miatt nyitja korán a dárdát olyankor szinte az összes levélszegmens megnyílik és nem csak egy két helyen vélik szét a dárda.

Én azt gondolom nincs gond a növényeddel, de tehetnél fel oldalnézeti fotót a szétnyíló dárdáról és egy egész alakos oldalnézetit a teljes növényről.
Egyébként mikori kiültetés?
Bizom benne en is higy nincs vele gond, általában 3 dárda mindig van "bekészítve" úgyhogy a fejlődéssel meg vagyok elégedve . Tavaly Júniusban lett kiültetve a telet pedig nagyon jól vette eddig nem is volt efféle gond vele csak most ez. Nem akkora probléma egy kis esztétikai csak csak gondoltam hátha tudjátok mitől lehet
Csatolmányok
16278140318854963795573527905010.jpg
16278140318854963795573527905010.jpg (888.56 KiB) Megtekintve 4378 alkalommal
16278139725371462240117728681395.jpg
16278139725371462240117728681395.jpg (836.31 KiB) Megtekintve 4378 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.08.01. 15:05

A Trachyd nagyon szép, ha azt is nézzük, hogy egy éve lett kiültetve, akkor még még inkább jó állapotúnak néz ki. A készített fotók viszont nem lettek túl jók, de azért kicsit látni a korai dárdanyitást. Szerintem a következő dárda szétnyitásánál már nem fogja ezt csinálni. Mondhatni, hogy nem rég lett kiültetve, kell még egy kicsi idő, hogy beálljon a növény és ha az elkövetkezendő téli időszakokat is jól veszi, akkor nem lesz jellemző ez a korai dárda nyitás.
Egyébként az idén az előzőleg kitolt dárdáknál nem csinált ilyet?

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: gyom » 2021.08.01. 15:18

Már írtam ugyan délelött, de még egyszer annyit fűznék hozzá, hogy ha csak a dárda jobb és bal oldalán a legszélső levélszegmensek nyílnak szét, akkor meg nem is beszélhetünk korai levélnyitásról. Azzal meg végképp nem kell foglalkozni. Csak jó volna egy olyan fotó amin ez kivehető.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.01. 17:28

A Trachyd nagyon szép, ha azt is nézzük, hogy egy éve lett kiültetve, akkor még még inkább jó állapotúnak néz ki. A készített fotók viszont nem lettek túl jók, de azért kicsit látni a korai dárdanyitást. Szerintem a következő dárda szétnyitásánál már nem fogja ezt csinálni. Mondhatni, hogy nem rég lett kiültetve, kell még egy kicsi idő, hogy beálljon a növény és ha az elkövetkezendő téli időszakokat is jól veszi, akkor nem lesz jellemző ez a korai dárda nyitás.
Egyébként az idén az előzőleg kitolt dárdáknál nem csinált ilyet?
Köszönöm a Trachyci nevében is :)
Eddig nem volt ilyen korai levélnyitás, most is csak az esztétika miatt akartam kérdezni mit tudok ilyenfajta estéről. Nekem eszemben jutott hogy tul sok vizet kap és talán azért nyitja minél korábban hogy annyival is nagyobb felületen tudjon párologtati .
Idén már most látványosan sokat nőtt. Remélem.tartja a tempót :D
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.08.11. 07:19

Sajnos ez a korai levélnyílás folytatódik, a következő levél is korábban nyílik minthogy helye lenne hozzá így törnek a szélső szegmensek :(
Arra gondoltam hogy esetleg túl sok vizet vizet kap/vesz fel így próbál mielőbb minél nagyobb felületen párologtatni?
Vagy a heti 2*-es tápoldatozás túl sok neki és azért nyitja a leveleket mielőtt a levélnyél is elérné a megfelelő hosszúságot?
Volldüngert kap ami eddig teljesen bevált, de most valami történt...
Csatolmányok
Trachy3.jpg
Trachy3.jpg (63.9 KiB) Megtekintve 4237 alkalommal
Trachy2.jpg
Trachy2.jpg (73.7 KiB) Megtekintve 4237 alkalommal
Trachy1.jpg
Trachy1.jpg (67.53 KiB) Megtekintve 4237 alkalommal
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég