Sabal minor

A "télálló" észak-amerikai. A legjobb fagytűrésű törzs nélküli minor, de vannak még egyéb akár törzses sabalok: palmetto, uresana, mexicana...
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: kenand » 2022.05.26. 09:31

Csak nekem az meglepő,hogy teljes levél levágás a legjobb.. Néhányat gondoltam le kell, hogy a kisebb gyökér elbírja, de a teljeset...

Főnix jól viseli a gyökér kurtítást, cserépben nevelve nem is lehet bírni vele anélkül...

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.05.26. 15:24

Csak nekem az meglepő,hogy teljes levél levágás a legjobb..
Gondolom,azért a legjobb az összes levelet mindjárt levágni,mert az összes gyökeret elveszti az átültetett törzses sabal és így van arányban a nulla levéllel. Új gyökér,új levelek egyensúlya.
Gyökeret és levelet vágnak,sterilizálják...aztán már csak locsolni kell a gyökerezéshez.
Kisebb az esély a gombásodásra is, így.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.05.26. 15:43


Főnix jól viseli a gyökér kurtítást, cserépben nevelve nem is lehet bírni vele anélkül...
Igen,az érdekes,mert a főnixnél csak a gyökérből szoktam vágni egy nagyobb darabot ,de a lombját nem ritkítom arányosan( mivel nincs túl sok levele :lol: és max. 1-et vágok le.) Más növényeknél arányosan kurtítják gyökérmetszéskor a lombot is,így van meg az egyensúly. :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: kenand » 2022.05.26. 15:48

Igen csak a többi pálmánál nem így van, teljes gyökérvesztés általaban nincs, így nem szükséges az összes levelet levágni átültetéskor.
Ezért is gondoltam, hogy megosztom, ha mar belefutottam a cikkbe.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Bis » 2022.05.27. 22:46

Ezt találtam a sabal pálmák átültetéséről.

"ÁTÜLTETÉS
A szabalpálmákat általában legelőkről és más magánterületről ássák ki, és érett példányokként ültetik át a tájba. Broschat és Donselman (1984) kimutatta, hogy a szabalpálmák gyökérzete szokatlan, mivel a levágott gyökerek nem ágaznak el és nem hoznak létre új növekedési csúcsokat, hanem inkább visszahalnak a törzsbe. A levágott gyökerek helyét a törzs tövében lévő gyökérkezdeményezési zónából származó új, nagyszámú járulékos gyökér veszi át. Mivel a fiatal, törzs nélküli szabalpálmáknak még nincsenek működőképes gyökérkezdeményező zónái, amelyek ilyen pótgyökereket hoznának létre, a pálmák átültetése a terepről ebben a szakaszban gyakorlatilag lehetetlen.

Az új gyökérzet kialakulása ennél a fajnál 8 hónapig vagy tovább is eltarthat, és a pálmáknak ez idő alatt kizárólag a törzsükben tárolt vízből kell táplálkozniuk. Úgy tűnik, hogy a 10 lábnál rövidebb törzsű pálmáknak nincs elegendő vízraktározó kapacitásuk ahhoz, hogy ebben a telepítési időszakban eltartsák magukat, ami magas pusztulási arányt eredményez. Broschat (1991) az átültetett szabalpálmák vízveszteségének csökkentésére törekedve ebben a stresszes fázisban kimutatta, hogy a szabalpálmák összes levelének eltávolítása a kiásáskor 95%-ra növelte a túlélési arányt, míg a levelek egyharmadát meghagyva átültetett pálmák esetében ez az arány 64% volt (3. ábra). Az átültetéshez teljesen lombtalanított pálmáknak kevesebb elhalt levelük és nagyobb lombkoronájuk volt, mint a levelek egyharmadával átültetett pálmáknak."

A rossz hír, hogy sabalt az unokáinknak ültetjük:

A lassú növekedésű csemetéknek természetes körülmények között 15-30 évig is eltarthat, amíg látható törzset fejlesztenek...
Érdekes és egyben hasznos információk vannak a cikkben, köszi a megosztást!

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2022.08.19. 08:39

Sziasztok!

A sabalom virágot hoz! Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy mennyi idő mire beérik? Gondolom csak tavasszal lesz belőle valami, már ha a téli hideg miatt el nem dobja a termést. Amúgy elég kicsi szárat hozott apró virága van, ez első alkalomkor természetes? Jövőre magasabbra fogja kinevelni a virágot?
Csatolmányok
20220813_182858-576x1024.jpg
20220813_182858-576x1024.jpg (568.28 KiB) Megtekintve 2352 alkalommal
Feri

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.22. 16:44

Sziasztok!

A sabalom virágot hoz! Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy mennyi idő mire beérik? Gondolom csak tavasszal lesz belőle valami, már ha a téli hideg miatt el nem dobja a termést. Amúgy elég kicsi szárat hozott apró virága van, ez első alkalomkor természetes? Jövőre magasabbra fogja kinevelni a virágot?
Gratulálok, a "nagykorú" babádhoz! :mrgreen:

Nagy általánosságban, az első virágzás, nem hoz csíraképes termést. Majd jövőre. ;) Kb 4-8 hónap alatt fejlődik ki a mag teljesen. A beérése időjárás függő. Nálunk, mivel télen sincsenek nagy hidegbe (néhány mínusz pár fok), egy szezon alatt "készre nevelik".

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.22. 16:52

Sziasztok!

A sabalom virágot hoz! Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy mennyi idő mire beérik? Gondolom csak tavasszal lesz belőle valami, már ha a téli hideg miatt el nem dobja a termést. Amúgy elég kicsi szárat hozott apró virága van, ez első alkalomkor természetes? Jövőre magasabbra fogja kinevelni a virágot?
Ami lemaradt:
Bőven 2 m fölé is tudják tolni a virágzatot. Minden évben egyre erősebb lesz a növény, így a virágzat is terebélyesedik. Nálunk olyan, 8x5 cm forma tojásgörbe lenne a metszet a virágzat tövénél.
Maguk a virágok nem lesznek sokkal nagyobbak de, a termések jelentősen nagyobbra fognak "hízni". Ha, nem vágnánk le időnként a termésszárakat akár 2-3 évig is fent lenne a termés, közben folyamatosan hullajtva.
Van Kolléga, Aki kivágta a virágokat, hogy a növény ne arra pazarolja az energiáit. Jelentős különbséget, nem tapasztaltunk.

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2022.08.24. 08:58

Értem. Közben kinyíltak a virágok. Mi porozza be őket? Bogarak, méhék?
Feri

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Sabal minor

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.25. 11:15

Értem. Közben kinyíltak a virágok. Mi porozza be őket? Bogarak, méhék?
Egyedül álló növény is hozhat csíraképes termést. Nem láttam rajtuk semmilyen rovart (attól még lehet esti műszak).
Nagyobb mennyiségű és méretű termést érlelnek, ha többen is egyszerre virágoznak. Így gondolom, valami szállítja a polleneket.


Vissza: “Sabal”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég